به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

انتخابات اتاق بازرگانی پیش روی ماست و در این میان دیدگاه ها و نظرات مختلفی در چارچوب فعالیت های گروهی و ائتلافی و یا مستقل در خصوص جایگاه و رسالت اتاق از طرف فعالان اقتصادی ارائه شده است. در ادامه توجه شما را به برخی از این نظرات جلب می کنیم و در عین حال از شما به عنوان یک فعال اقتصادی می پرسیم اتاق بازرگانی مورد نظر شما باید چه اولویت هایی را در نظر داشته باشد؟ آیا رابطه اتاق با دولت در خصوص تصدی گری امور اقتصادی نیاز به بازتعریف است؟ آیا اتاق نماینده واقعی بخش خصوصی است؟ چه خصوصیت هایی را برای رأی دادن به کاندیدای مورد نظر خود در نظر می گیرید؟

فاطمه مقیمی معتقد است: حاصل تعامل بین اتاق ایران و سه قوه موجب تصویب قوانین، تدوین آیین‌نامه‌ها، مقررات جهت ایجاد تسهیلات و تشویق بخش خصوصی در عرصه حمایت‌های داخلی و حضور منطقه‌ای و جهانی، رفع مشکل بیکاری، عبور از رکود اقتصادی، گذر از آسیب‌های تحمیلی تحریم‌ها و ایجاد امنیت در فضای اقتصادی کشور می‌شود.

کوروش رحمانی فرد از فعالان اقتصادی معتقد است: اتاق مطلوب می‌تواند اتاقی باشد که دچار آفت سیاست‌زدگی و سیاست‌بازی نشده و خود را از آن دور نگه دارد که البته شاید حصول چنین شاخصه‌یی نتیجه‌ همگرایی و دوراندیشی و اتخاذ تصمیمات کلان براساس آینده‌نگری باشد. تن‌دادن به منافع مقطعی و آلوده‌شدن به سیاست‌بازی برای بهره‌برداری از چنین منافع کوتاه و گذرایی می‌تواند آسیبی جدی برای جایگاه اتاق و اثرگذاری آن در راستای سیاست‌ها و برنامه‌های عالی و کلان محسوب شود.

ابراهیم جمیلی معتقد است: ارکان اتاق یعنی تشکل‌ها و اتاق‌های مشترک باید تقویت شوند و در عین حال اتاق بازرگانی براساس عضو محوری عمل کند و اینگونه نباشد که فقط در زمان انتخابات فقط به اعضا احتیاج داشته باشیم بلکه باید راهی پیدا کنیم که اعضای اتاق بازرگانی حضوری اثرگذار در اتاق داشته باشند. وی تاکید کرد: اگر اتاق را به سمتی ببریم که تشکل محوری در اتاق حاکم شود و اتاق‌های شهرستان‌ها مسوولیت بیشتری در قبال منافع ملی داشته باشند و منافع ملی به منافع اعضا ارجح باشد، آن وقت می‌توانیم بگوییم که اتاق می‌تواند اثرگذار باشد.

محمدباقر رجال گفت: اتاق بیش از حد لازم سیاسی شده است و لازم است بخش تولید در بخش صنعت، معدن و کشاورزی در اولویت قرار گیرد و تولید به حمایتی که در این مسیر می‌تواند موثر باشد نیاز دارد چراکه بخش بازرگانی نیاز به تقویت تولید دارد. رییس انجمن قطعه‌سازان تاکید کرد: اتاق باید به‌عنوان واقعی خود یعنی پارلمان بخش خصوصی بازگردد.

علی نقیب در خصوص انتظارات فعالان اقتصادی از اتاق های بازرگانی تاکید می کند: فعالان اقتصادی نیازمند فضای مناسب برای انجام مراودات اقتصادی هستند که در ایجاد این فضا هم دولت و هم اتاق های بازرگانی نقش دارند. اتاق های بازرگانی که متشکل از فعالان اقتصادی هستند نیز می توانند به عنوان سخنگوی سایر فعالان در تعامل مناسب با دولت و سایر قوا تلاش عمده ای در حل مشکلات ضد تولیدی در کشور و انعکاس مطالبات تولید کنندگان داشته باشند.

حسین پیرمؤذن معتقد است: خط قرمز تعاملات فعالان اقتصادی به منزله حفظ حیات بخش خصوصی است. چرا که اقتصاد قوی جز در سایه بخش خصوصی توانمند شکل نخواهد گرفت. یک اتاق پویا باید معادلات جهانی را درک کند و آن را بشناسد. همچنین از دیپلماسی اقتصادی برای پیشبرد منافع خود بهره‌مند شود. اتاق بازرگانی پویا عضو محور است و بهترین‌ها را به کار می‌گیرد.

ابوافضل روغنی گلپایگانی می گوید: درواقع سیاست با اقتصاد حرکت می‌کند و هر حرکت سیاسی نیاز به پشتوانه اقتصادی دارد. حضور در انتخابات اتاق‌های بازرگانی با چنین نیت و قصدی به هیچ‌وجه پذیرفته نیست. حتی اگر چهره‌هایی که ازسوی بخش‌های دولتی شرکت می‌کنند چهره‌های اقتصادی باشند هم نمی‌توان آنها را پذیرفت چراکه قبل از اقتصادی بودن سیاسی هستند.

احمد پورفلاح تصریح کرد: ایمان دارم که ناوگان بخش خصوصی کشور دارای این بلوغ فکری است که مصالح کشورش را در شرایط خاص و بحرانی اقتصادی حاضر به خوبی تشخیص دهد و با گزینش افراد صالح (متخصص، باتجربه، توانمند، علاقه‌مند، تاثیرگذار و سالم) نقش خود را در شکل‌دهی یک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن، کشاورزی خلاق و اثرگذار ایفا کند.

محسن جلال پورهشدار داد: اگر فعالان بخش خصوصی به این باور نرسند که باید در عرصه تصمیم‌گیری‌های کلان و راهبردی در اقتصاد حضور یابند و نقش‌آفرینی کنند، چشم و دست بخش خصوصی همواره به دهان و دامان دولت باقی خواهد ماند.

حسین سلاح ورزی معتقد است: استقلال در عین تعامل  شاید عنوان و ترکیب مناسبی برای اتاق مطلوب باشد؛ چراکه شرایط موجود اقتصادی کشور در هر مقطع حاصل برنامه‌ریزی و عمل بخش‌ها و زیربخش‌هایی است که هر کدام نقش خودشان را ایفا می‌کنند و به هیچ عنوان نقش هر کدام قابل چشم‌پوشی نیست.

علاء میر محمد صادقی می گوید: در شورای گفت‌وگو به بررسی برخی از مسائل عمومی بخش خصوصی پرداخته می‌شود. در برخی مواقع حتی انتقادها به برخی از سیاست‌های اقتصادی توسط پارلمان بخش خصوصی در این شورا داده می‌شود که امید می‌رود این اقدامات همچنان ادامه یابد.

علی صدری می گوید: اتاق مطلوب و ایده‌آل باید اقدام به گسترش اخلاق کسب‌و‌کار در بنگاه‌های اقتصادی، تشکل‌ها، اتاق‌های سراسر کشور، اتاق‌ها و شوراهای مشترک بازرگانی کند. ما نیاز داریم ائتلافی بزرگ از تمام بخش‌های اقتصادی صورت گیرد و اتاق متشکلی از تمام فعالان اقتصادی باشد.

مهدی جهانگیری گفت: اتاق بازرگانی ایده‌آل در جایگاه پارلمان بخش خصوصی، اتاقی است که منتخبان آن با مشارکت حداکثری انتخاب شده‌ باشند و برای کاهش تصدی‌گری بخش دولتی و ریشه دواندن نهال نوپای بخش خصوصی در اقتصاد کشور دارای راهکار و ایده‌های بدیع باشند؛ به این موارد باید هدف بین‌المللی شدن اتاق را افزود که نیاز امروز اقتصاد کشور است.

فریال مستوفی معتقد است: نمایندگان منتخب باید خواسته‌های بخش خصوصی را به درستی بشناسند و قدرت دفاع از خواسته‌های معقول این بخش را داشته باشند. تحقق اینگونه خواسته‌ها نه تنها موفقیت بخش خصوصی را تضمین می‌کند، بلکه سبب رونق اقتصاد کشور می‌شود.

مسعود کرباسیان می گوید: اقتصاد ایران در آستانه یک تحول جدی قرار گرفته است. تحولی که با رشد صادرات غیرنفتی، توسعه اشتغال و مواردی از این دست پیگیری می‌شود و همین موضوع اهمیت یک برنامه مشخص را حائز اهمیت می‌کند. برنامه مشخصی که بی‌تردید باید براساس یک اقتصاد بدون نفت، برای آینده اقتصاد ایران اندیشه شده باشد تا کارآفرین‌های ایرانی بتوانند نقش موثرتری در توسعه اقتصاد بدون نفت داشته باشند.

جعفر ذره بینی معتقد است: اتاق را نباید تبدیل به وزارتخانه جدیدی کرد. بخش خصوصی پایگاه خصوصی می‌خواهد و در مقاطع مختلف نقش خود را در صحنه‌ اقتصادی و اجتماعی به شکل‌های مختلف نشان داده و هنوز هم در میان اعضای اتاق‌ها، نسل‌های دوم و سوم گذشتگان را می‌توان دید. چرا اتاق باید نظاره‌گر هجوم کسانی قرار گیرد که حتی سابقه کوتاهی در این کسوت ندارند یا بنا بر موقعیت شغلی گذشته خود که در راس نهادهای اقتصادی عمومی بوده‌اند حالا در پی موقعیت جدیدی در اتاق هستند. بگذارید تنها محل باقیمانده برای تجار و صنعتگران در دست فعالان بخش خصوصی واقعی باشد و با کار و تولید، استقلال مملکت را حفظ و بزرگ‌ترین معضل کشور که همان اشتغال است را با تدبیر و فرهنگ خاص خود رفع کنیم.

محمد حسین برخوردار می گوید: اتاق بازرگانی یعنی کانون هم‏اندیشی و تصمیم‌سازی فعالان اقتصادی با رویکرد توسعه‏ بخش خصوصی برای تسریع فعل‌وانفعال‌هایی که می‌تواند فراهم‌کننده زیرساخت‌های فرصت‌ساز و کارآفرین باشد. البته ناگفته پیدا است هر یک از این فعل‌وانفعال‌ها به‌صورت مجزا و فارغ از دیگری می‌توانند قابل پیاده‌سازی و اجرا باشند ولی اتاق بازرگانی اگر بتواند شانه به شانه با خواسته‌ها و توقعات بخش خصوصی گام بردارد، به یقین می‌تواند محل هم‌افزایی این کنش‌ها و واکنش‌ها باشد و مانع از هرز رفتن انرژی‌ها برای دوباره تجربه کردن آزموده شده‌ها باشد.

محمد مهدی طباطبایی گفت: اتاق بازرگانی با داشتن مجموعه ایی از تفکرات متعدد اقتصادی در بدنه تعیین مشی خود یا همان هیات نمایندگان که نتیجه انتخاب همان عاملین اقتصادی بزرگ و کوچک است ،مرجعیت خود را در نمایندگی از اقتصاد کشور بدست آورده و پا به میدان تصمیم سازی در رویه های اقتصادی می گذارد.نتیجه این که توجه عاملین عرصه اقتصاد در انتخاب نمایندگان خود،اثرگذاری مستقیم در تعیین روند اقتصادی کشور دارد.

ابراهیم جمیلی امیدوار است که دوران جدیدی در راه است. وی همچنین هشدار داد: مناسب نیست که مدیران میانی اتاق فقط از دولت جذب شوند و بهتر است خود اتاق، به مرکز پرورش مدیران مناسب از بین کارکنان خلاق، بااستعداد و تحصیلکرده تبدیل شود. با این روش، مشورت‌هایی که اتاق ارایه خواهد کرد، از موضع بخش‌خصوصی خواهد بود نه استمرار دیدگاه‌های دولتمردان ارشد. همچنین اکثر مدیران دولتی به سبک‌های کاری خاصی عادت کرده‌اند، که سرایت و رواج این شیوه‌ها به اتاق، کارآمدی آن را کاهش می‌دهد.

آرش نیک پی معتقد است اتاق باید نقش پدرسالاری خود را کنار بگذارد. وی ضمن تأکید بر اهمیت حضور جوانان گفت: شایسته سالاری، تفکر و خلاقیت، برنامه محوری لازمه اتاق است.

علی حمزه نژاد معنقد است با اعمال مواردی چند می‌توان اتاقی بهتر، مفیدتر و مطلوب برای خدمت رسانی به بخش خصوصی، همکاری با دولت خدمتگزار و مجلس و روابط تجاری اقتصادی بین‌الملل داشت. وی از جمله گفت: در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مطلوب نیز با هدف شایسته‌سالاری، لزوما باید مخلوطی از مدیران تحصیلکرده، متخصص، با تجربه مرتبط، جوان یا مسن از بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی بخش خصوصی فعال باشند تا مجموعه علم و عمل اتاقی مطلوب را بسازد.

علاء میرمحمد صادقی همچنین در مورد مطالبات بخش خصوصی گفته است: اتاق بازرگانی به ویژه با استناد به ماده ۷۶ قانون برنامه پنجم و همچنین با توجه به آیین‌نامه شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولت و سرانجام با استناد به قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار، به واجدان شرایط شرکت در انتخابات یادآور شوند که دست آنها به لحاظ قانونی برای طرح مسائل بخش خصوصی باز است و می‌توان با استفاده از امکانات قانونی به حل مسائل امیدوار بود. واقعیت نیز همین است. نمایندگان دانشمند، شجاع و متخصص در اتاق‌ها می‌توانند حرف‌های بخش خصوصی را با سرعت، دقت و شجاعت طرح کنند و مسوولیت نمایندگی خود را ایفا کنند.

انتخابات اتاق بازرگانی و اولویت های پیش رو

اتاق بازرگانی و روند خصوصی سازی

 اتاق بازرگانی تهران و دیپلماسی اقتصادی

 استقلال اتاق بازرگانی

هم سنجی اتاق های بازرگانی در جهان - بخش نخست
هم سنجی اتاق های بازرگانی در جهان - بخش دوم

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: