به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

مطمئنا بسیاری از شما خبرهای مربوط به انتخابات اتاق بازرگانی را خوانده و یا شنیده اید و احتمالا فعالیت های انتخاباتی نامزدها را در وایبر و جلسات خصوصی پیگیری کرده اید. بنده پس از اینکه از فعالیت های انتخاباتی نامزدهای اتاق با خبر شدم، نکاتی به نظرم رسید که خواستم با خوانندگان در میان بگذارم. اولین نکته این است که ما هنوز چندماهی تا انتخابات اتاق های بازرگانی در سراسر کشور فاصله داریم ولی با توجه به اهمیت این نهاد، اخبار مربوط به انتخابات اتاق توجه ها را به خود جلب کرده است. خوشبختانه کارهای بسیار خوبی برای تقویت نقش و جایگاه اتاق بازرگانی صورت گرفته است و این تلاش ها واقعا قابل تقدیر است. نکته دوم هم مربوط به شور و حالی است که از همکنون انتخابات اتاق بازرگانی در پی داشته است. این موضوع برای بنده به شخصه دلگرم کننده بوده است. سومین نکته هم مربوط به نحوه رقابت های انتخاباتی است. به نظر می رسد که ما به طور جدی تری وارد فضای مجازی شبکه های اجتماعی می شویم. این امر دلگرم کننده است و بستر مناسبی برای ارتباط مستقیم اعضای اتاق فراهم می کند. 

اخبار مربوط به رقابت های انتخاباتی اتاق بازرگانی نکته تامل برانگیز دیگری را هم در بر دارد. اینطور به نظر می رسد که گروه بندی ها و تمایلات سیاسی و ایدئولوژیک بیش از حد بر رقابت ها سایه افکنده است. بنده متوجهم که هیچ انتخاباتی بدون گروه بندی واقعا عملی نیست، اما همانقدر که از شور و شوق انتخاباتی خوشحالم، از این تکیه بیش از حد به گروه بندی ها هم نگرانم، زیرا که این امر ممکن است باعث شود که از نکات مشترکمان و منافع مشترکمان غافل شویم و نگاه جامع و درستی به آینده اقتصادی کشور نداشته باشیم. همانطور که همگی واقفیم، موضوعات حساسی هست که باید به آن پرداخت. با توجه به اینکه قیمت نفت به طور بی سابقه ای پائین رفته و از دیگر سو رفع تحریم ها هم چشم انداز روشنی پیدا کرده، اکنون بیش از هر زمان دیگری به بینش و رهبری فرماندهان اقتصادی اتاق بازرگانی نیاز داریم تا بتوانیم شرایط مناسبی را برای جذب سرمایه گذاری و تجارت خارجی فراهم کنیم. اتاق بازرگانی در تعامل با دولت و مجلس اولویت هایی دارد و هیئت نمایندگان آینده اتاق باید برای پیشبرد این اولویت ها کاملا آماده باشند. در واقع نامزدها باید با این ملاک مورد ارزیابی قرار گیرند و هیئت نمایندگان باید در تعامل با سیاست گذاران و قانون گذاران با قدرت از این اولویت ها حمایت کنند و آگاهی رسانی های لازم را انجام دهند. در ادامه به چند چالش موجود در زمینه سرمایه گذاری خارجی می پردازم. نمایندگان اتاق باید توجهی ویژه به پیگیری و رفع این چالش ها داشته باشند:

عدم نقدینگی: مسئله فراهم نبودن منابع مالی کافی برای بخش خصوصی موضوعی است که اتاق بازرگانی ایران مدت هاست که مورد تاکید قرار داده است. جای خوشحالی داشت که آقای شافعی در ملاقات با رئیس بانک مرکزی به این نکته اشاره داشت و تاکید کرد که در مقایسه با بخش دولتی، سهم بخش خصوصی از وام ها و تسهیلات بانکی بسیار پائین است. واضح است که دولت باید گام های لازم را برای رسیدگی به این عدم تعادل بردارد، اما در ضمن ما باید به فکر راه های بدیلی به جای وام های بانکی هم باشیم. در مطالب قبلی اشاره داشتیم که افزایش حضور سرمایه گذاری خارجی در بازار بورس و نیز ایجاد یک سازمان ملی برای حمایت از واحد های تجاری و تولیدی کوچک می تواند سرمایه و نقدینگی لازم را برای فعالیت و شکوفایی کسب و کارهای کوچک و متوسط فراهم کند.

سود دهی: یکی از اصلی ترین دلایل نبود منابع مالی در بخش تولید پائین بودن سودهی و برگشت سرمایه است. ما باید توجه خاصی به سودآفرینی بنگاه های تولیدی داشته باشیم. خوشبختانه دولت تدبیر و امید گام های مهمی برای بهبود وضعیت در سطح اقتصاد خرد برداشته و تلاش کرده تا فضای کسب و کار را بهبود بخشد. اما باید کارهای درازمدت انجام داد و باید تلاش کرد تا مخارج بخش تولید را پائین آورد. در این راستا اتاق بازرگانی باید به تعامل با مجلس و مسئولان ادامه دهد تا معافیت هایی در زمینه مالیات بر ارزش افزوده اعمال شود و نیز مخارج بیمه کارگران و هزینه های حامل های انرژی برای واحدهای خصوصی تولیدی کاهش یابد.

شفافیت و استقلال بانک مرکزی: جای خوشحالی است که رئیس بانک مرکزی خواسته است که این بانک با ایفای مسئولیت نظارتی خود، به مشکل نابرابری در اعطای وام و تسهیلات در سراسر کشور بپردازد. ما هم باید از بانک مرکزی بخواهیم که شفافیت بیشتری در زمینه سیاست ها و اهداف درازمدتش داشته باشد. این دو امر در واقع دو ستونی است که به بانک مرکزی مشروعیت می بخشد و تاکید بر این دو امر مانع از نوسانات قیمت و تورم در اقتصاد کشور خواهد شد. 

موانع قانونی: ما قبلا در راستای پیشبرد خصوصی سازی واقعی از لزوم اصلاحات در اصل 44 سخن گفته بودیم. همانطور که علی نجفی توانا، رئیس کانون وکلا به درستی اشاره داشته ایجاد یک نهاد مستقل وکالت به افزایش اعتماد سرمایه گذاران بالقوه به نظام قضایی کشور می انجامد.

در حالی که رقابت ها میان نامزدهای عضویت اتاق بازرگانی ادامه دارد، ما باید از خود بپرسیم که کدام یک از نامزدها از تخصص و تعهد لازم برخوردارند تا بتوانند با قدرت، چالش های فوق الذکر را مورد توجه قرار دهند و در تعامل با مجلس و مسئولان در جهت حل این موانع گام بردارند؟

هم سنجی اتاق های بازرگانی در جهان - بخش نخست
هم سنجی اتاق های بازرگانی در جهان - بخش دوم

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: