به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

با ورود به دوران پساتحریم فرصت های جدیدی برای رشد اقتصادی کشور فراهم خواهد شد و در این راستا نیاز به خصوصی سازی بیش از هر زمانی آشکار می شود. اهمیت خصوصی سازی بر کسی پنهان نیست و خوشبختانه رئیس جمهور نیز بر اهمیت این روند تاکید داشته است. ایشان اخیراً طی سخنانی در شورای عالی کار اظهار داشتند که دولت نیاز دارد بخش خصوصی به طور فعال در اقتصاد و اشتغال زایی حضور داشته باشد. اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور هم تاکید کرده دولت بر این باور است که برای عبور از مشکلات، هیچ راهی به جز اتکا بر بخش خصوصی وجود ندارد.

واقعیت آنست که پیشبرد روند خصوصی سازی می تواند به افزایش بازده کار و تولید و نیز جذب سرمایه گذاری بانجامد. در ضمن با گسترش بخش خصوصی، بالتبع بخش دولتی کوچک خواهد شد و هزینۀ کمتری را بر مردم تحمیل خواهد کرد. در شرایط کنونی اتاق بازرگانی می تواند در جهت برنامه های گذشته اش حرکت کند و به تلاش های بخش خصوصی و دولت برای پیشبرد روند خصوصی سازی کمک نماید. اتاق بازرگانی ایران می تواند از تجربیات اتاق های بازرگانی دیگر کشورها بیاموزد. در ادامه به بررسی نمونه هایی موفق از تلاش های اتاق های بازرگانی می پردازیم که به طور موفق به مقابله با چالش هایی پرداختند که بی شباهت به مشکلات موجود در کشور ما نیست.

فشار بر دولت برای حرکت در جهت خصوصی سازی: در سال 2012 اتاق بازرگانی جامائیکا از دولت متبوعش خواست تا در راستای تقویت اقتصاد کشور، خصوصی سازی 16 نهاد دولتی را تسریع کند. اتاق بازرگانی جامائیکا خواستار آن بود که خصوصی سازی به توسعه و اشتغال زایی بانجامد و تاکید می کرد که رشد اقتصادی و فرصت های شغلی جدید باید از سوی بخش خصوصی مدیریت شود. اتاق جامائیکا در ضمن نسبت به مدل اقتصادی آن کشور هم انتقاداتی داشت و از دولت می خواست که مدل اقتصادی کشور را به سمت کاهش مالکیت دولتی محصولات سوق دهد. اتاق جامائیکا به طور علنی بر دولت فشار آورد تا در جهت خصوصی سازی حرکت کند و در این راستا تلاش کرد تا دولت به وعده هایش عمل کند و تغییرات لازم را به سرعت پیش ببرد. همکنون یک فرودگاه، یک ترمینال کانتینر و یک بانک اطلاعات در جامائیکا خصوصی شده و همین امر باعث شده که این کشور بتواند به جذب 500 میلیون دلار سرمایه بپردازد.

طرح مطالبات بخش خصوصی و انعکاس بازخودر به دولت: در سال 2013، اتاق بازرگانی استان کوئینزلند در استرالیا پرچمدار بحث هایی در خصوص مسائل انرژی آن ایالت شد. پی گیری این بحث ها تلاشی بود تا درک بهتری نسبت به مسائل انرژی ایالت ایجاد شود و توسعه اقتصادی کوئینزلند تسهیل گردد. اتاق بازرگانی کوئینزلند می خواست چهارچوبی حقوقی و قانونی ایجاد شود تا راهکار مناسبی برای اقدامات دولت و بخش خصوصی در حوزه انرژی باشد. اتاق کوئینزلند در همکاری با دولت تلاش کرده تا راهبردهای درازمدتی را برای  وضعیت انرژی در ایالت کوئینزلند تعریف کند و در این راستا سوالاتی را از دولت مطرح کرده است. برخی از این سوالات مطروحه به قرار زیر است:

پائین نگه داشتن و حفظ قیمت انرژی در اولویت است یا قابل اعتماد بودن شبکه عرضه انرژی؟
چه کارهایی می توان کرد تا بازده پائین توزیع برق در ایالت کوئینزلند را افزایش داد؟
تنوع سازی در منابع و اماکن انرژی چگونه می تواند انجام شود؟ آیا انرژی اتمی گزینه ای واقعگرایانه برای ایالت کوئینزلند است؟
آیا کوئینزلند اموال دولتی در بخش برق را خصوصی خواهد کرد؟

در ادامه اتاق بازرگانی کوئینزلند در همکاری با اعضای خود و نیز شرکت ها تلاش کرده تا به طرح پیشنهادی دولت پاسخ دهد. این اتاق همکنون سعی دارد تا نگرانی های عمومی در مورد خصوصی سازی را کاهش دهد. نگرانی های مردم از خصوصی سازی مشکلی است که اتاق بازرگانی انتاریو در کانادا هم با آن روبروست (مثال بعدی) .

توجه به نگرانی های مردم و تغییر رویکرده ها نسبت به خصوصی سازی: اتاق بازرگانی انتاریو در کانادا در تلاش است تا آغازگر گفتگویی میان مردم این ایالت در زمینه خدمات دولتی باشد. در سال 2013 اتاق انتاریو گفتگوها را حول محور مسائل جاری دولت قرار داد: افزایش کسری بوجه 12 میلیارد دلاری، افزایش نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی و افزایش تقاضاها برای ارائه خدمات. اتاق انتاریو از قدرت خود بهره می گیرد تا با موانع روانی موجود بر سر راه خصوصی سازی مقابله کند. بخش مهمی از نگرانی مردم نسبت به خصوصی سازی ناشی از پروژه های مهم خصوصی سازی است که در گذشته با شکست روبرو شده است. در مقابل اتاق انتاریو سعی می کند در رابطه با طرح های موفق در خصوصی سازی اطلاع رسانی کند.

تحقیق و نظر سنجی دربارۀ نیازها و ایجاد یک سیستم کنترلی برای بوجه های پیشنهادی دولت: در سال 2013 گروه اتاق های بازرگانی هند در 20 شهر این کشور تحقیقی انجام داد تا نیازهای زیرساختی بخش راه آهن و انتظارات برای بوجه این بخش را مشخص کند. این مجموعه پیشنهاد کرد کمکی بلاعوض از این بوجه به راه آهن تخصیص داده شود تا نیازهای جدید این بخش تامین گردد. گروه اتاق های بازرگانی هند پیشنهادات بوجه خود را قبل از ارائۀ بوجه دولت مطرح کرد تا سقف انتظارات به گونه ای واقعگرایانه تعریف شود و مصارف دولت در سطحی منطقی باقی بماند. روند خصوصی سازی راه آهن در هند به کندی پیش می رود اما گروه اتاق های بازرگانی هند، با برگزاری جلسات و ملاقات های مربط، به پیشرفت این روند کمک می کند.

اکنون زمان آن رسیده تا تاکید دکتر روحانی برای اقدامات اصولی در حوزه خصوصی سازی مورد توجه قرار گیرد. اتاق بازرگانی بهترین نهاد برای ایجاد هماهنگی میان بخش خصوصی و دولت است. این هماهنگی ها به قدرت گرفتن بخش خصوصی و تامین نیازهای این بخش خواهد انجامید. اتاق بازرگانی ایران می تواند با اتاق های بازرگانی دیگر کشورها تماس برقرار کند تا درک بهتری از روش های موثر برای پیشبرد روند خصوصی سازی داشته باشد. برای پیشبرد سریع و قدرتمند خصوصی سازی، تغییر زیادی باید صورت گیرد. در این راستا می توان به قوانین، پروتکل ها و حتی روش تعامل دولت و بخش خصوصی اشاره کرد. البته دولت به اهمیت بخش خصوصی و لزوم حضور پر رنگ این بخش در عرصه اقتصادی کشور واقف است، اما هنوز کارهای بسیاری باید در این حوزه صورت گیرد و اکنون زمان آن فرا رسیده تا در خصوصی سازی کشور تحرک جدیدی ایجاد شود.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: