به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

اخیراً تحلیلگران مسائل اقتصادی و سیاسی از اهمیت دیپلماسی اقتصادی در متن گفتمان اقتصادی کشور سخن گفته اند. با توجه به اینکه اولین مرحله از اجرای تعهدات دوجانبه توافق ژنو به خوبی پیش رفته، می توان امیدوار بود که اقتصاد کشور در دوران پساتحریم در راستای تثبیت تجارت گسترده بین المللی باشد. انتظار می رود که اقتصاد پساتحریم فرصت های صادراتی قوی و بازاری جذاب برای واردات فراهم کند. در این میان رویکرد اتاق تهران نمونه خوبی از برخوردی کنشگرانه است که تجار و دیگر نقش آفرینان صحنه سیاست و اقتصاد کشور نیز باید اتخاذ کنند. در این دوره که تحریم ها کاهش می یابد و ما خود را برای بازتر شدن فضای تجاری در دوران پساتحریم آماده می کنیم خلاقیت و ابتکار عمل بسیار ضروری است. به جرات می توان گفت در گفتمان کنوی ملی و در راستای پیگیری دیپلماسی اقتصادی و آگاهی رسانی نسبت به فرصت های جدید اقتصادی، اعضای اتاق تهران نقشی کلیدی ایفا کرده اند. مقام معظم رهبری نیز در ابلاغیه ای به رؤسای قوای سه گانه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی را تشریح کردند و بر توسعه پیوندهای راهبردی و گسترش همكاری و مشاركت با كشورهای منطقه و جهان بویژه همسایگان، استفاده از دیپلماسی در جهت حمایت از هدف‌های اقتصادی و استفاده از ظرفیت‌های سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای تأکید کرده اند.

محمد حسین برخوردار، عضو هیئت رئیسه اتاق تهران به زبان ساده ای ارتباط دیپلماسی سیاسی و دیپلماسی اقتصادی را توضیح داده است. ایشان معتقدند " امروزه دیپلماسی اقتصادی مکمل دیپلماسی سیاسی است. همانطور که در دیپلماسی به صورت عام از دیپلمات انتظار می رود که روابط دو کشور را ارتقاء دهد، یا اگر روابط دو کشور دچار مشکلات مقطعی است، مشکل را به نحو عاقلانه و شایسته ای حل و فصل کند، دیپلماسی اقتصادی هم در یک کلام شناساندن ظرفیت های اقتصادی داخل کشور به خارجی ها جهت سرمایه گذاری و صادرات و همچنین شناسایی امکانات و ظرفیت های کشور دوم و بهره برداری از امکانات بالقوه و بالفعل آن کشور جهت توسعه اقتصاد ملی ایران است."  

مجتبی خسروتاج، قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و عضو اتاق تهران هم خواستار آن شده تا مذاکره کنندگان ما بر روی دیپلماسی اقتصادی تاکید داشته باشند. به گفته آقای خسروتاج "هر کشوری برای رسیدن به حد مطلوبی از استاندارد زندگی که در آن میزان بیکاری در حداقل، اشتغال در حد مطلوب، سطح نرخ ها و تورم با کمترین فشار بر مردم باشد باید به رونق کسب و کار خود اهمیت دهد. در این چهار چوب توجه به عوامل و منافع اقتصادی بایستی در محوریت مذاکرات بین المللی قرار گیرد. منافع ملی اگر در مغایرت با منافع آحاد بنگاه ها و افراد قرار گیرد از پایداری لازم برخوردار نخواهد بود... تجارت خارجی حوزه ای است که ارتباط تنگاتنگی با دیپلماسی سیاسی دارد. بنابر این برای ارزیابی آن باید به حوزه سیاسی نیز نظر داشت...رویکرد دولت باید بسط بازارهای خارجی باشد زیرا چنین رویکردی به توسعه بازارها منجر می شود. ما نباید با صرف نگاه به داخل تولید یا کسب و کاری را آغاز کنیم. رویکرد بسط بازارها، هزینه ها را کاهش می دهد و مهارت ها را بالا می برد. این روحیه باید در تمامی دولت جاری باشد و حتی وزیران نیز باید چنین سیاستی را در اولویت کاری خود قرار دهند." در جایی دیگر آقای خسروتاج از زمینه های که ایران از مزیت نسبی و رقابتی برخورد دار است سخن گفته و تاکید کرده دیپلماسی اقتصادی کشور باید در جهت رشد و توسعه این زمینه ها حرکت کند. به اعتقاد آقای خسروتاج مهمترین بخش ها در این زمینه عبارتند از: بخش انرژی، خدمات فنی و مهندسی، تنوع اقلیمی، موقعیت استراتژیک و جاذبه های توریستی. 

اعضای اتاق تهران تعللی در طرح مسائل مربوط به دیپلماسی اقتصادی نداشته اند و در همین راستا بوده که علناً از سیاستمداران کشور خواسته اند تا دیپلماسی اقتصادی را به یک اولویت بدل کنند. اما علاوه بر این اظهارات کارشناسی مستقیم، خبررسانی اتاق تهران نیز گام مهمی در تقویت گفتمان دیپلماسی اقتصادی بوده است. اطلاع رسانی اتاق تهران باعث شده تا مردم درک بهتری از اقدامات فعالان اقتصادی کشور (در هر سطحی که باشند) در زمینه گسترش دیپلماسی اقتصادی و تلاش های مسئولان برای بهرگیری از فرصت های موجود در این زمینه داشته باشند. از جمله خبررسانی های اتاق تهران می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

خبر مهمی دربارۀ جزئیات بوجه 1393 که بر اساس آن نمایندگان مجلس تصوب کردند که در صورت تقاضا، 18 درصد از منابع ورودی به صندوق توسعه ملی در سال 93 به صورت تسهیلات ارزی به سرمایه گذاران تخصیص یابد.

ارائه فهرستی از 37 شرکت فرانسوی که به شکل یک هیئت 140 نفره عازم ایران شدند تا در اتاق بازرگانی ایران با تجار بخش خصوصی و فعالان اقتصادی ملاقات کرده و راه های توسعه همکاری با آنها را بررسی کنند.

انتشار گزارشی درباره آمادگی یک شرکت آمریکا برای حمل مستقیم محموله های کالا به صورت مستقیم از آمریکا به ایران. بر اساس این گزارش این شرکت که نامش فاش نشده از دفتر مدیریت دارایی های خارجی در وزارت خزانه داری آمریکا مجوز حمل مستقیم کالا به ایران را دریافت کرده است. در پایان گزارش با اشاره به سفر قریب الوقوع هیئت سرمایه گذاری فرانسه و احتمال سفر دیگر سرمایه گذاران اروپایی این سوال مطرح شده که آیا هیئتی هم از سرمایه گذاران آمریکایی به ایران خواهد آمد یا نه؟

البته مهمترین اقدام اتاق تهران، حضوری فعال و مستقیم در توسعه دیپلماسی اقتصادی کشور بوده است. اتاق تهران این مهم را از طریق میزبانی هیات های تجاری خارجی و اعزام نماینده به دیگر کشورها برای بهرگیری از فرصت های تجاری انجام داده است. موارد زیر نمونه هایی از اقدامات اخیر اتاق تهران در این زمینه است:

- یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق تهران با سفیر قزاقستان ملاقات داشت تا از سرگیری تجارت با آن کشور را مورد بررسی قرار دهد. صادرات گندم از قزاقستان و سوآپ نفت که دو کشور پیش از وضع تحریم ها در آن همکاری داشتند از زمینه های تجاری قابل توجه و قابل احیاء میان دو کشور است.

یک هیات تجاری از فعالان اقتصادی با هماهنگی و برنامه ریزی اتاق تهران به عمان سفر کرد. این سفر که همراه با دیدارهایی ازمقام های عمان و فعالان بخش خصوصی بود در راستای پیشبرد توسعه تجارت خارجی کشور و افزایش نقش بخش خصوصی در دیپلماسی اقتصادی بود. در راستای تلاش ها برای رسیدن به این اهداف، هیات هایی هم به قطر و هند اعزام شده است.

در شرایطی که تحریم ها رفع می شود و ما وارد دوران پساتحریم می شود، پیگیری و تثبیت یک دیپلماسی گسترده اقتصادی برای رشد و بالندگی اقتصاد کشور ضروری است. اقدامات اتاق تهران نمونۀ خوبی از این تلاش هاست و فعالیت های اتاق می تواند راهکار مناسبی در اختیار دیگر نقش آفرینان اقتصادی کشور قرار دهد تا فعالانه به بهره برداری از فرصت های موجود بپردازند. 

دیپلماسی اقتصادی: چهار اقدام برای بهبود روابط تجاری در منطقه

دیپلماسی اقتصادی - تجربه موفق برزیل

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: