به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

مقاله زیر توسط یکی از خوانندگان سایت تاجران برای ما ارسال شده است. با تشکر از مشارکت خوانندگان عزیز در بسط گفتمان عقلانی اقتصادی.

همانطور که می دانیم اخیرا پارلمان بخش خصوصی میزبان وزیر امور خارجه کشورمان بود تا با تبادل نظر در زمینه چالش های اقتصادی، به ویژه در فضای کسب و کار، مخاطب راهبرد های دیپلماتیک دکتر ظریف باشد. در این روزها که نابسامانی های اقتصادی در کشورمان با دغدغه نادانستنی های ناشی از تبعات خروج آمریکا از برجام آمیخته و چالش های فعالان اقتصادی را چندین برابر نموده است این ملاقات فرصتی بود تا فعالان بخش خصوصی دیدگاه های خود را با رئیس دیپلماسی کشور و کسی که نامش همیشه در کنار برجام خواهد بود در میان بگذارند.

ظریف تاجران اتاق بازرگانیدر این نشست مدیران و مسئولان بخش خصوصی با اشاره به مشکلات ساختاری در اقتصاد کشور خاطر نشان ساختند که سال ها آزمون و خطا نیز نتوانسته این مشکلات را از میان بردارد و کشورمان همچنان با چالش های نهادینه ای روبرواست.  چرا؟  به این دلیل که در فعالیت های اقتصادی بخش خصوصی واقعی همیشه به حاشیه رانده شده و در تصمیم گیری های اقتصادی شرکت داده نشده است.  شگفتی دراین جاست که اگر کسی بیمار باشد برای معالجه به پزشک متخصص مراجعه می کند تا با تجویز داروهای مناسب حال بیمار را بهبود دهد.  آیا کشور ما بیمار اقتصادی نیست؟  آیا ما کارشناس اقتصادی کم داریم؟  چرا برای معالجه این بیمار به عوض به کاربردن تجویزهای این کارشناسان از روش های غیرمعقول و ناکارآ استفاده کرده ایم؟ روش هائی که جز اتلاف وقت و سرمایه نتیجه دیگری نداشته است...

با به روی کارآمدن دولت دوازدهم، غلامحسین شافعی از مسئولین اقتصادی دولت درخواست نمود که به جایگاه بخش خصوصی ارجی فراتر از شرکت در جلسات مشورتی و بدون رای بگذارند و بخش خصوصی واقعی بیشتر به بازی گرفته شود. در اوایل سال گذشته آقای شافعی ضمن سخنانی در زمینه حمایت از کالاهای ایرانی به حضور سنگین دولت در اقتصاد اشاره کرده و گفتند سایه دولت بر اقتصاد راه حرکت نبوغ های کشور و راه رقابت را برای بخش خصوصی بسته است.  اخیرا نیز در مورد مشکلات ارزی فعالان بخش خصوصی طی نامه ای به رئیس جمهور هشدار دادند که ادامه اجرای سیاست های جدید ارزی و تداوم رویه و فضای فعلی، بازار ارز را بیش از گذشته آشفته خواهد نمود.  فعالان بخش خصوصی، اما تنها به هشدار اکتفا نکردند و با عنوان نمودن چهار پیشنهاد ارزی ابراز امیدواری کردند که دولت با عمل به این پیشنهادها از وقوع این آشفتگی ها جلوگیری کند. اکنون هم ناظران آگاه اقتصادی و بخش خصوصی تاکید می کنند که راه حل اساسی، احترام به قوانین بازار است و هر چند افشا شرکت هایی که ارز دولتی گرفته اند حرکتی مثبت است ولی مشکل اصلی، نبود ساز و کارهای لازم برای شفافیت و مسئولیت پذیری است که نهایتا به هیولای رانت و رانت خواری امکان حیات می دهد.

مجلس FATF تاجرانبرغم همه حرف هایی که از حمایت از بخش خصوصی زده می شد، هنوز جایگاه و منزلت شایسته ای در اقتصاد کشور به بخش خصوصی واقعی داده نشده است و باید به فعالان این بخش آفرین گفت که با وجود چالش ها و مشکلاتی که بارها خواستار حل آن ها شده اند هنوز با این همه جدیت و تلاش رسالت خود را دنبال می کنند. فعالان بخش خصوصی واقعی باید به دولت و مجلس یادآوری کنند که مشکل اصلی نه ناشی از عملکرد عده ای سودجود و دلال، بلکه ریشه در در ساز و کارهایی دارد که شرایط را برای تنفس این سودجویی ها و دلالی ها فراهم می کند. وقتی که بر خلاف نظر کارشناسان اقتصادی، دولت بر  حفظ نرخ دستوری ارز پافشاری می کند و یا مجلس از پیگیری طرح پیوستن به FATF سرباز می زند، طبیعی است که شاهد رشد و نمو قاچاق و پولشویی باشیم. فعالان اقتصادی باید به دولت و مجلس بگویند که همانطور که نمی توان از قوانین فیزیک سرپیچی کرد، نسبت به قوانین بازار و اقتصاد هم نمی توان بی اعتنایی کرد. آیا انسان عاقل به قانون جاذبه زمین بی توجهی می کند؟ عاقبت کسی که با بی توجهی به این قانون خود را از بلندی به زمین پرت می کند چیست؟ چرا انتظار داریم با بی توجهی به قوانین بازار، اقتصادمان زمین نخورد؟

ملاقات دکتر ظریف و بخش خصوصی بار دیگر به بخش خصوصی این فرصت را داد تا مشکلات اقتصادی را با فردی که در عرصه اقتصادی و به کمک دیپلماسی درهای کشور را به روی دنیا باز کرد در میان بگذارند. فعالان و مدیران بخش خصوصی با توجه به تجربه های پیشین و اضاع کنونی اقتصاد کشور، بار دیگر نگران قدرت گرفتن کاسبات تحریمند. هر چند قرار نیست ما وارد سیاست خارجی شویم ولی واقعیت این است که وضعیت روابط بین المللی ما تاثیر مستقیمی بر وضعیت تجارت و نیز وضعیت اقتصادی در داخل کشور دارد و از همین رو فعالان بخش خصوصی واقعی چاره ای جز موضع گرفتن علیه اقداماتی که به افزایش تنش های منطقه ای و بین المللی می شوند ندارند. دیدگاه دکتر ظریف اما بر اساس امید به آینده  و باور امکانات کشورمان است. نگاهی به دستاوردهای برجام جای شبه ای در تبحر دیپلماتیک و توانائی های کم نظیر دکتر ظریف باقی نمی گذارد،  با این حال با وجود نیاز به داشتن امید به آینده و اعتقاد به توانائی های کشورمان که انگیزه ای برای پیشبرد اهداف است، حقیقت های ملموس را نمی توان انکار کرد. در این برهه از زمان حقیقتی که کشورمان با آن روبروست نابسامانی اقتصادی، دغدغه سرنوشت برجام، اغتشاش های بازار ارز، نارسائی های ساختاری در اقتصاد کشور همراه با تلاش های ناموفق برای مرهم گذاشتن روی زخم های عمیق اقتصادی است. در این شرایط از امید سخن گفتن لازم است ولی به هیچ وجه کافی نیست.

همانطور که در مقاله اخیر تاجران هم به آن اشاره شده، تا زمانی که نخواهیم مسئولیت سیاست های نادرست را بپذیریم و همواره مشکلات خود را بر گردن مخالفان و معاندان بیندازیم هر چقدر هم خود باور باشیم و به آینده امید داشته باشیم نمی توانیم برچالش های اقتصادی غلبه کنیم.

به عنوان یک فعال اقتصادی آرزویم این است که برای یک بار هم که شده دولت و مجلس حقیقتا به توصیه های بخش خصوصی واقعی گوش کند و در  سیاستگذاری های اقتصادی  به این توصیه ها عمل کنند. فراموش نکنیم که در دنیای امروز تنها داشتن نیروی نظامی قوی برای امنیت کشور کافی نیست، بلکه به همراه آن یک اقتصاد منسجم و قوی نیز برای حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور ضروری است. اگر هر سال تلاش مسئولین بر تامین بودجه قوای نظامی کشور افزایش می یابد، چرا نباید به همان نسبت ابزار مورد لزوم سربازان اقتصادی کشور نیز در اختیارشان گذاشته شود تا بتوانند به ماموریت حیاتی خود برای نجات اقتصادی جامعه و مبارزه با فقر و بیکاری جامه عمل بپوشانند؟

عقلانیت و اراده سیاسی، راه حل گذار از بحران اقتصادی

چرا سیاست در خدمت اقتصاد قرار نگرفت؟

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

کدامیک از موارد زیر باید در محوریت فعالیتهای اتاق نهم باشد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: