به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

تحول و تبلور اتاق بازرگانی در چندین دهه گذشته متأثر از تحولات سیاسی در داخل کشور، منطقه و حتی جامعه بین المللی بوده. هر چند تاثیر سیاست بر اقتصاد قابل انکار نیست ولی درباره لزوم و یا عدم لزوم حضور و تاثیرگذاری اتاق در روند سیاسی کشور نظرات مختلف و گاه متضادی وجود دارد. استقلال اتاق، کار سیاسی اتاق، دولتی-سیاسی شدن اتاق، نمایندگی بخش خصوصی برای تعامل با قوای سه گانه و ... موضوعاتی است که باید بیشتر مورد توجه نمایندگان بخش خصوصی واقعی قرار گیرد.

نهاوندیان تاجران ارزهمکنون همه دلسوزان کشور متفق القولند که مشکلات اقتصادی، بزرگترین چالش پیش روی ماست. البته واقعیت اینست که سیاست و اقتصاد جدایی ناپذیر نیستند و بطور خاص در کشور ما، تاثیر مستقیم و فوری سیاست بر اقتصاد قابل انکار نیست. محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس جمهور در همایش سیاستهای پولی و ارزی گفت امروز مشکل اصلی کشور اقتصادی است که البته عوامل سیاسی، داخلی یا خارجی و ... را میتوان ریشه‌های آن دانست، اما همه متفق‌القولند که باید به اقتصاد کشور پرداخت. ولی واقعیت این است که برای اینکه در اقتصاد کاری از پیش ببریم، باید دولتی ها و مجلسی ها را علمگرا کنیم تا سیاست را در خدمت اقتصاد قرار دهند. این تلاشی است که اتاق و نمایندگان بخش خصوصی واقعی باید انجام دهند و به هر طریق ممکن سیاستمدارن را قانع کنند که به حرف اقتصاددان ها گوش دهند.

در هم تندیگی سیاست و اقتصاد امر تازه ای نیست ولی در کشور ما سیاستمدران اکثرا سابقه کارآفرینی و فعالیت واقعی اقتصادی ندارند، از همین رو رابطه سیاست و اقتصاد را تیره می کنند. این روزها هم با توجه به تحولات بین المللی، رابطه سیاست و اقتصاد پیچیده تر شده و سیاسی کاری نمود خطرناکتری در اقتصاد پیدا کرده.

آینده مبهم برجام، افزایش فشارهای معیشتی مردم و بحران نرخ ارز از جمله مواردی است که موید این مطلب است که در شرایط دشوار اقتصادی باید تصمیم های هوشمندانه و شجاعانه سیاسی گرفت. سوال اینجاست که در این شرایط، نقش اتاق بازرگانی به عنوان نماینده بخش خصوصی واقعی چه باید باشد؟ چگونه اتاق می تواند ضمن دوری از سیاسی کاری، مواضع روشن سیاسی داشته باشد و توصیه های سیاسی کند؟ آیا اتاق باید با طیف سیاسی خاصی ائتلاف کند؟ آیا باید همه تخم مرغ های خود را در سبد جناحی خاص بگذارد که دستکم در حرف از روند خصوصی سازی یا تقویت بخش خصوصی حمایت کرده؟ وجود صدای واحد سیاسی برای بخش خصوصی شاید بیش از حد خوشبینانه باشد ولی به هر حال حمایت علنی از سیاست هایی که تاثیر مستقیم بر وضعیت بخش خصوصی و وضعیت کارآفرینی در کشور دارد، باید با قدرت بیشتری از سوی اتاق پیگیری شود.

اخیرا ریاست محترم جمهوری در دیدار با اساتید و فعالان اقتصادی گفت: اگر ما یک بخش خصوصی فعال داشته باشیم این حربه از دست آمریکا خارج خواهد شد، چرا که فشار به بخش خصوصی کشورمان برای آنها سخت‌تر از فشار به بخش دولتی است. هرچند فعالان بخش خصوصی در نگاه اول ممکن است از توجه ریاست جمهوری به بخش خصوصی خرسند شوند اما باید از خود بپرسند که آیا این موضوع به معنی برخوردی ابزاری با بخش خصوصی و درگیر کردن بخش خصوصی در سیاست های مخرب دورزدن تحریم ها نیست؟ اگر چنین است آیا فعالان اقتصادی حاضرند منافع درازمدت اقتصادی و مطالبات بخش خصوصی واقعی را فدا کنند و خود را به سطح کاسبان تحریم تنزل دهند؟ آیا دولتی که می خواهد از بخش خصوصی برای دورزدن تحریم ها استفاده کند تجربه اقتصاد غیر رسمی را از یاد برده است؟

پدرام سلطانی تاجرانپدارم سلطانی، نایب رئیس اتاق ایران می گوید جز استثناهایی که گاهی به وجود می‌آید، در سایر موارد حمایت از بخش‌خصوصی در ایران بی‌معناست. اتاق بازرگانی تحولات خوبی را پشت سر گذاشته و تلاش های زیادی هم برای تعامل با دولت داشته ولی متاسفانه تاثیر اتاق بر سیاستگذاری ها کماکان اندک بوده. البته این امر بیشتر ناشی از نگاه دولت به بخش خصوصی است. همانطور که سلطانی اشاره می کند شاید در ظاهر دولت متفاوت تر از گذشته عمل کند و شاهد برگزاری جلسات با بخش‌خصوصی باشیم، اما نگاه دولت به بخش‌خصوصی همچنان قیم‌مآبانه است و بخش‌خصوصی را در رفتارهای خود نابالغ و ناپخته می‌پندارد.

متاسفانه این نگاه قیم مآبانه که دکتر سلطانی اشاره کرده به همراه برخوردهای ایدئولوژیک با اقتصاد و به خدمت گرفتن اقتصاد برای اهداف سیاسی، کمر بخش خصوصی واقعی را شکسته و مشکل بیکاری در کشور را وخیم تر کرده است. برای خروج از این دور باطل، اتاق باید فعالانه از سیاست هایی که برای بخش خصوصی و کارآفرینی مثبت است دفاع کند و با توجه به این مواضع از سیاستمداران حامی بخش خصوصی و حوزه کارآفرینی حمایت نماید. بخش خصوصی می خواهد و باید تولید ثروت کند، کارآفرینی کند و سودآور باشد و این موضوعی است که فی نفسه در راستای منافع ملی هم هست. بخش قابل توجهی از درآمدهای دولت هم از محل همین ثروت ها تامین می شود و اگر دولتمردان آینده نگر باشند باید متوجه شوند که کلید حل مشکل عظیم بیکاری نیز در دست بخش خصوصی است.

مجلس شورای ملی تاجران بخش خصوصی

ارتباط با دولتمردان و سیاستگذاران یکی از مهمترین راه ها برای پیگیری سیاست های مورد توجه بخش خصوصی است ولی مشکل اینجاست که اکثر دولتی ها و مجلسی ها سابقه کارآفرینی و حضور در بخش خصوصی واقعی ندارند. بیش از صد سال پیش، تجار و اصناف به عنوان طبقات مهم جامعه ایران، مستقلا به مجلس نماینده می فرستادند و در کنار علما و اشراف و ملاکان، صدای در مجلس داشتند. اکنون که بخش خصوصی واقعی مهجور مانده، چاره ای جز اطلاع رسانی و روشنگری و آموزش نمایندگان مجلس نداریم. در درازمدت هم بخش خصوصی باید حضوری فعال تر در انتخابات مجلس و شوراها داشته باشد تا انشاالله شاهد حضور نمایندگانی باشیم که سابقه حضور در حوزه کارآفرینی و فعالیت های واقعی اقتصادی را داشته اند.  

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

کدامیک از موارد زیر باید در محوریت فعالیتهای اتاق نهم باشد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: