به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

به جرات می توان گفت چین مهمترین شریک تجاری ماست.  انتظار می رود حجم مبادلات تجاری ما در سال جاری میلادی به 50 میلیارد دلار برسد که حدودا بیست درصد نسبت به سال 2017 افزایش می یابد. با توجه به فرمایشان مقام معظم رهبری که در سیاست خارجی از ترجیح شرق بر غرب و همسایه بر دور سخن گفته اند، این موضوع را می توان به تجارت خارجی هم تسری دارد و برای تعامل اقتصادی با کشوری همچون چین اولویت قائل شد. البته نکته ای که ما در این تعاملات باید مورد توجه قرار دهیم تاکید بر عملگرایی است تا همواره طرف های خارجی را به عنوان شرکای استراتژیک بنگریم و نه متحدان بلاشرط. در این راستا، متنوع سازی شرکای تجاری و عدم وابستگی به یک یا دو کشور از ضرورت ویژه ای برخوردار است. به قول یک مثل انگلیسی، نباید همه تخم مرغ ها را در یک سبد گذاشت.

بر اساس گزارش امسال صندوق بین المللی پول، اگر ما بخواهیم تا سال 2020، صادرات غیرنفتی ایران را به 15 درصد جی دی پی کشور برسانیم، باید روابط تجاری خود را با شرکای بیشتری تعمیق و گسترش دهیم. بر اساس این گزارش، تقاضای اروپا برای محصولات غیرنفتی، 40 درصد بیشتر از آسیاست اما متاسفانه صادرات غیرنفتی ما به اروپا همچنان محدود باقی مانده است.

ایران چین تاجرانخوشبختانه به رغم نگرانی هایی که در خصوص فشارهای بین المللی علیه ایران وجود دارد، به نظر نمی رسد که فعلا در رفتار شرکتهای چینی در رابطه با ما تغییر چندانی ایجاد شده باشد. البته این موضوع با تحولات بین المللی می تواند تغییر کند که البته ما با دیپلماسی اقتصادی و تعامل با دیگر بازیگران منطقه ای و بین المللی باید از این ریسک ها بکاهیم.

سال گذشته ما با 7 میلیارد دلار تراز منفی تجاری روبرو بودیم. ما 47 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشتیم ولی وارداتمان به 54 میلیارد دلار رسد. اکنون هم با توجه به ابهاماتی که در رابطه با آینده بازار ارز وجود دارد و محدودیت هایی که دولت تعیین کرده، احتمالا تراز منفی تجاری ما افزایش هم خواهد یافت. هر چند تعیین ارز تک نرخی دستوری راه حل درازمدتی نیست، ولی نهایتا همخوانی نرخ ارز و نرخ تورم و تک نرخی شدن واقعی ارز راه حل واقعی برای برون رفت از وضعیت کنونی خواهد بود.

حاثری ایران و چین تاجرانعلاوه بر متنوع سازی شرکای خارجی، متوع سازی محصولات هم ضروری است. همانطور که مجید رضا حریری، نائب رئیس اتاق مشترک ایران و چین پیشتر گفته بود ما از ظرفیت های خود برای صادرات محصولات متنوع به چین بهره نگرفته ایم و این امر مستلزم پیگیری بهتر دیپلماسی تجاری است. همکنون حدود 65 درصد از آنچه صادرات ما که غیرنفتی قلمداد می شود، گاز و محصولات پتروشیمی و میعانات گازی است و بخشی از 35 درصد باقیمانده هم شامل مواد اولیه معدنی است. حریری افزود، هرچند درحال حاضر، مبادلات تجاری ما و چین دوطرفه است اما صادرات ایران به چین بیشتر محدود به مواد شیمیایی و میعانات است، ولی ما می‌توانیم گیاهان دارویی، زعفران، محصولات تولید شده از علوم جدید مانند نانوتکنولوژی، پوشاک،‌ کفش، مواد سلولوزی، صنایع دستی و انواع فرش ماشینی و دستبافت و امثال آن را به چین صادر کنیم.

البته سال گذشته صادرات پتروشیمی ما به چین با چالش هایی روبرو شد که خوشبختانه به گونه ای امکان دور زدن این مشکلات فراهم شده. در واقع یکی از انجمن‌های صنفی صنعت پتروشیمی ایران در نامه‌ای به معاون اول رییس جمهور از ایجاد مشکلات عدیده ای که چین برای محصولات پتروشیمی ایرانی و انتقال پول ناشی از این صادرات ایجاد کرده بود سخن گفته بود که این امر ناشی از تغییر مقررات داخلی کشور چین به علت فشارهای بین المللی بوده. البته برغم رفع بخش قابل توجهی از این مشکلات، همانطور که احمد مهدوی، دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی گفته، محصولات ما هنوز با نام کشورهای دیگر وارد بازار چین می شود و عملا فرایندی را طی می کنیم که در زمان تحریم انجام می دادیم.

صندوق بین المللی پول تاجران

بر اساس گزارش امسال صندوق بین المللی پول، اگر ما بخواهیم تا سال 2020، صادرات غیرنفتی ایران را به 15 درصد جی دی پی کشور برسانیم، باید روابط تجاری خود را با شرکای بیشتری تعمیق و گسترش دهیم. بر اساس این گزارش، تقاضای اروپا برای محصولات غیرنفتی، 40 درصد بیشتر از آسیاست اما متاسفانه صادرات غیرنفتی ما به اروپا همچنان محدود باقی مانده است. گزارش صندوق بین الملل پول شاهد دیگری بر لزوم بازتعریف نحوه مشارکت های اقتصادی ما با کشورهاست. ما باید همزمان با متنوع سازی محصولات داخلی، به متنوع سازی شرکای خارجی خود بپردازیم تا در تعامل با این شرکا، دست بالا داشته باشیم و در چانه زنی های تجاری (و البته سیاسی) با قدرت عمل کنیم.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

کدامیک از موارد زیر باید در محوریت فعالیتهای اتاق نهم باشد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: