به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

اقدامی که در ماه های اخیر باعث دلگرمی فعالان و ناظران مسائل اقتصادی کشور بوده همراهی نمایندگان بخش خصوصی در سفرهای خارجی مقام های کشورمان است. یکی از تبلورهای بحث «سیاست در خدمت اقتصاد» تعامل نزدیک اعضای کابینه با رهبران بخش خصوصی واقعی است. آخرین نمونه از این تعامل ها، سفر هیات 40 نفره  از اتاق بازرگانی ایران و استان های هم مرز عراق همراه معاون رئیس جمهوری عازم به عراق بود. با توجه به اهمیت تنش زدایی منطقه ای، حضور کارآفرینان و رهبران بخش خصوصی در دیدار های خارجی می تواند پیام خوبی برای همسایگانمان باشد که ما با تعمیق روابط تجاری و اقتصادی، خواهان برقراری صلح پایدار هستیم.

همانطور که غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران گفته امروز عراق یکی از شرکای اصلی اقتصادی ایران است و ظرفیت‌های قابل‌توجهی برای ارتقای مناسبات اقتصادی دو کشور وجود دارد. طی ماه های گذشته ما در حوزه هایی همچون بحث تعرفه و مسائل مبادله کالا و حمل و نقل مشکلات داشتیم که امید است در گفتگوهای اعضای اتاق با مقام های عراقی حل شود. البته باید توجه داشت که تلاش ها برای رفع مشکلات تجاری با عراق در بسیاری از موارد باید با «چندجانبه گرایی منطقه ای» همراه شود زیرا دیگر کشورها هم در عراق منافع تجاری دارند و بدون تعامل سازنده با این کشورها، ما نخواهیم توانست حضور موفقی در بازارهای عراق داشته باشیم.

پیشتر هم همراهی هیات تجاری ایران با وزیر امور خارجه کشورمان در سفر به کشورهای صربستان، بلغارستان، کرواسی و بوسنی حائز اهمیت بود. دکتر ظریف پیش از تشکیل کابینه دوازدهم از سیاست خارجی در خدمت اقتصاد سخن گفته بود که امیدها در این زمینه با انتصاب معاون اقتصادی این وزارتخانه قوت گرفت. مسعود خوانساری در دیدار با مقام های بوسنی و هرزگوین تاکید کرد که بخش خصوصی ایران می تواند حضور پررنگی در بسیاری از حوزه های صنعتی و برنامه ریزی این کشور داشته باشد. خوانساری در پیام توئیتری خود نوشته بود که امروز بوسنی می تواند شریک خوبی برای ما در اروپا باشد و ای کاش ما حضور خودمان را در دیگر کشورها، به وقت جنگ محدود نکنیم. این نکته دقیقی که جناب خوانساری اشاره کرده اند در مورد کشورهای منطقه نیز به طور اولی صادق است و شایسته است ما با قدرت دادن به بخش خصوصی واقعی و اولویت دادن به تعاملات تجاری، این توصیه را در کشوری مثل سوریه نیز اجرا کنیم.

همانطور که در مقاله گاز طبیعی و پروژه تاپی به یادداشت پدارم سطانی اشاره شده، ما در تعامل با همسایگان خود باید در پی ایجاد همگرایی اقتصادی و منافع مشترک باشیم. متاسفانه در بسیاری از موارد، پیگیری اهداف سیاسی کوتاه مدت (که یا ناشی از اشتباه محاسبه بوده و یا به علت رقابت های سیاسی داخلی مهم جلوه داده شده ) را بر منافع اقتصادی درازمدت ترجیح داده ایم و این امر به جای همگرایی منطقه ای، به تقابل های بی مورد و بی فایده انجامید است و دست آخر هم مثل مورد بوسنی، برنامه ای برای دوران صلح نداشته و از پیگیری منافع درازمدت اقتصادی خود باز مانده ایم.   

مودی روحانی هند تاپی تاجرانبحث چند «جانبه گرایی» در کنار «سیاست خارجی در خدمت اقتصاد» باید الگوی همیشگی تعاملات خارجی ما باشد. رئیس جمهوری کشورمان در سفر اخیرش به هند گفته بود که گسترش و تعمیق روابط ایران و هند به عنوان دو کشور مهم آسیا می تواند نه تنها به نفع دو ملت، بلکه به نفع ثبات و امنیت منطقه باشد. این موضوع در رابطه با همه کشورهای قدرتمند منطقه صادق است و شایسته است در تعاملات منطقه ای ما مد نظر قرار گیرد. در همین دیدار، مارندرا مودی، نخست وزیر هند هم در رابطه با توافق های مربوط به اجاره بندر شهید بهشتی گفته بود کشور محصور در خشکی افغانستان از طریق بندر چابهار  یک دروازه ورود طلایی پیدا کرده است و از این بابت باید به ایران تبریک گفت. اشاره نخست وزیر هند به مزایای چند جانبه گرایی است و در واقع یادآور این نکته است که کلید دورازه های طلایی دیگری هم در دست ماست که تنها با تعریفی درست از منافع ملی و هم راستا کردن سیاست با اقتصاد به کار خواهد آمد.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: