به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

انقلاب اسلامی طی چهار دهه گذشته، پستی و بلندی های زیادی را پشت سر گذاشته و اکنون با ورود به چهلمین سال پیروزی انقلاب، ملت ایران مصمم است تا ضمن احیاء و پیشبرد آرمان های انقلاب، از گذشته درس بگیرد و با قدرت بیشتری در راستای آبادانی و توسعه ایران عزیز گام بر دارد. چهل سالگی انقلاب باید با بلوغی که برازنده ملت و نظام است همراه باشد و در این میان مسئولان همه قوا نیز با نگاهی پویا و توسعه گرا باید با مردم همراه شوند. همانطور که مقام معظم رهبری تاکید کردند، آینده متعلق به ملت بیدار و بصیر ماست و ما مسئولان باید بکوشیم از ملت عقب نمانیم.

راهپیمایی 22 بهمن تاجرانجهان به سرعت در حال تحول است و با پیشرفت فن آوری های ارتباطات، مردم ما هم نزدیک تر از گذشته با این تحولات همراه می شوند. در چنین شرایطی است که بازنگری دائمی نسبت به عملکرد خود و پاسخگوتر کردن همه نهادهای مسئول نسبت به مطالبات مردم از اهمیت فوق العاده ای برخوردار می شود. در این راستا بوده که کارشناسان تاجران بارها تاکید داشته اند که پیشبرد برنامه های توسعه اقتصادی مستلزم همکاری و همگرایی همه قوا و نهادهای مسئول است. شایسته است در چهلمین سالگی انقلاب، این همگرایی و هم افزایی با التفات به لزوم پرداختن به اصلاحات اقتصادی یا همان جراحی بزرگ اقتصادی، شکلی عملی و واقعی به خود بگیرد.

حضور گسترده مردم در راهپیمایی 22 بهمن حدود یک ماه پس از اعتراضات مردم در شهرهای مختلف کشور صورت می گیرد. همین واقعیت که ما شاهد هر دوی این اتفاقات هستیم نشان از ظرفیت های بالای نظام اجتماعی و سیاسی ایران دارد. امکان ابراز انتقادات و طرح اعتراضات نسبت به مسائل اقتصادی و سیاسی و نیز وجود همزمان حمایت های وسیع از آرمان های انقلاب، باید این اطمینان خاطر را در میان مسئولان ایجاد کند که کلیت اعتراض ها، حداقل در این مرحله، جنبه ساختارشکنانه نداشته و اگر با بازخوردهای مناسب و پیگیری اصلاحات مربوطه همراه شود، می تواند به آزاد شدن نیروهای مثبت برای توسعه و آبادانی کشور بیانجامد.

قانون اساسی تاجراندر این متن سیاسی و اجتماعی است که اشاره دکتر روحانی به اصل 59 قانون اساسی و امکان همه پرسی قابل درک می شود. بر اساس اصل 59، امکان برگزاری رفراندوم در مسائل مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی که اختلاف نظری وجود دارد پیش بینی شده است. هر چند که اجرایی شدن سریع این پیشنهاد خوشبینانه به نظر می رسد ولی نفس طرح دوباره موضوع اصل 59 قانون اساسی، می تواند در راستای پاسخگو تر کردن نظام نسبت به مطالبات مردم باشد. قانون اساسی ما همچون خود نظام، از ظرفیت های بالایی برخوردار است و طرح و اجرایی کردن این ظرفیت ها، به افزایش مشرعیت و تثبیت بیشتر نظام سیاسی می انجامد.

برخی با انتقاد از سخنان رئیس جمهوری، طرح موضوع همه پرسی را نابجا قلمداد کرده و یا حتی توهین به شرکت کنندگان در راهپیمایی دانسته اند. ولی باید توجه داشت رئیس جمهوری، به عنوان بالاترین مقام انتخابی کشور، باید نبض جامعه را در دست داشته باشد و بر اساس مطالباتی که دلیل انتخاب و پیروزی اش بوده حرکت کند. در این مسیر، استفاده از ظرفیت های قانونی، به هیچ وجه نمی تواند تهدید تلقی شود و تابوسازی از این مسئله، به انباشت بیشتر مطالباتی می انجامد که ممکن است در صورت بی پاسخ ماندن، شکلی ساختارشکنانه به خود بگیرد.

بحث سوپاپ اطمینان نهادهای انتخابی و جامعه مدنی که از سوی بسیاری از دانشمندان علوم سیاسی مطرح شده، در واقع هم راهی است برای تثبیت حاکمیت رژیم سیاسی و هم پاسخگویی به مطالبات مردمی و جلوگیری از انباشت تهدیدآمیز این مطالبات. در این مثال، کلیت نظام به یک بخار پز تشبیه می شود و نهادهای انتخابی و جامعه مدنی، به سوپاپ و دریچه خروج بخار تشبیه می شوند. بدیهی است که بدون وجود سوپاپ اطمینان، خروج بخار غیر ممکن می شود و نهایتا باعث انفجار بخارپز می گردد. در حالی که عملکرد سایر قطعات بخار پز، جلوگیری از خروج بخار برای ادامه پخت غذاست، سوپاپ اطمینان وظیفه سنجش بخار و خارج کردن به موقع آن را دارد. هرچه سوپاپ اطمینان در سنجش بخار و خروج به موقع آن دقیق تر عمل کند، هم غذا بهتر پخته می شود و هم بخارپز فشار زیادی تحمل نخواهد کرد. هر قدر که قدرت منتخبان سیاسی مردم و نهادهای مدنی بیشتر باشد، مطالبات مردمی به موقع پاسخ داده می شود و جامعه و نظام با فشار و خطرات ساختارشکنانه کمتری روبرو می گردد.

رفراندوم همه پرسی تاجران اصل 59

بحث رفراندوم می تواند مطالبات را از نارضایتی ها و اعتراضات کلی و مبهم خارج کند و  در شکلی عینی و عملی عرضه نماید. باز هم باید یادآور شد که طرح بحث رفراندوم تنها اولین گام در اجرای آن است و حتی اگر همه پرسی برگذار نشود، باز هم طرح موضوع به سود نظام و مردم است. در این راستا فعالان بخش خصوصی و جامعه مدنی باید مطالبات عینی را طرح و رسانه ای کنند. یکی از راه های خوب و عملی برای درک درست از مطالبات، برگزاری بیشتر و دقیق تر نظرسنجی هاست. با این کوشش ها می توان به گونه ای شفاف تر و عینی تر از مشکلات سخن گفت و به طور سازنده تری در پی یافتن راه حل بود. بر خلاف کسانی که رفراندوم را به معنی مخالفت با اصل نظام می دانند، اگر سوالات همه پرسی بر اساس نظرسنجی های دقیق تنظیم شود، نتیجه همه پرسی در جهت تقویت نظام خواهد بود.

باید توجه داشت که حتی اگر همه پرسی برگزار نشود، هنوز تاثیر مثبت طرح بحث این بوده که مردم و مسئولین نگاه روشنتری به مسائل مورد اختلاف خواهند داشت و اهداف عینی تری را برای پیگیری اصلاحات، پیش رو خواهند دید. در این میان، فعالان اقتصادی باید روشن کنند که بحث جراحی بزرگ اقتصادی را چگونه می توان به طور عینی برای مردم طرح کرد و به همه پرسی گذاشت.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

کدامیک از موارد زیر باید در محوریت فعالیتهای اتاق نهم باشد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: