به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

ایران سوریهدر حالی که گروه های افراط گرای مخالف دولت سوریه به عقب نشینی های خود ادامه می دهند، چشم انداز صلح و بازگشت امنیت به این کشور روشنتر می شود و کشورهای بیشتری خواستار از سرگیری روابط خود با دولت دمشق می شوند. در این شرایط ما شاهد خواهیم بود که پیشنهادها برای سرمایه گذاری در سوریه افزایش یابد و کشورهای مختلف و بعضا متخاصم برای حضور در بازارهای سوریه به رقابت بپردازند. سوال اینجاست که با توجه به تقابل های موجود در منطقه، ما باید چه موضوعی در قبال حضور کشورهای عرب در سوریه داشته باشیم و چه سیاستی را در خصوص رقابت تجاری در آینده سوریه پیگیری کنیم؟ واقعیت این است که حجم خرابی ها در سوریه بسیار وسیع است و بازسازی این کشور مستلزم همکاری های نزدیک منطقه ای و بین المللی است. در این راستا، ما باید نقش کلید خود را به عنوان متحد سوریه ایفا کرده و در ضمن از کارکرد اقتصادی سازنده کشورهای منطقه در سوریه استقبال کنیم.

مقام های دمشق گفته اند کشورهایی که با تحریم های سوریه همراهی کرده اند نقشی در بازسازی این کشور نخواهند داشت. ولی واقعیت این است که دولت دمشق همواره رویکردی عملگرا در سیاست خارجی داشته و در مسئله بازسازی این کشور هم ناچار است عملگرایانه برخورد کند و نهایتا از سرمایه گذاری های خارجی در این کشور استقبال نماید. در این میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس هم که عمدتا موضعی خصمانه در قابل دمشق اتخاذ کرده بودند دیر یا زود به این قافله خواهند پیوست. ما هم ضمن هشیاری نسبت به این رقابت ها، نباید از سرمایه گذاری احتمالی کشورهای شورای همکاری در سوریه نگران باشیم و باید به یاد داشته باشیم که این کشورها خود با مشکلاتی همچون کاهش درآمدهای نفتی دست و پنجه نرم می کنند و افزایش جمعیت جوانشان همراه با مشکل بیکاری، امنیت داخلی این کشورها را شکننده کرده است. تحولات سیاسی عربستان هم دستکم در کوتاه مدت به عدم ثبات در این کشور می انجامد و چشم انداز مثبت طرح 2030 را در هاله ابهام قرار می دهد. حتی اگر عربستان بتواند حضور قابل توجهی در بازارهای آینده سوریه داشته باشد، این امر چالشی برای تلاشهای سرمایه گذاری ما در سوریه نخواهد بود. در ضمن حضور دیگر کشورهای عربی در سوریه باعث ایجاد توازن میان بازیگران مختلف در این کشور می شود که نهایتا به نفع ایران خواهد بود.

ایران سوریهدر پنجاه و نهمین نمایشگاه بین المللی دمشق، علاوه بر ایران بیش از 40 کشور از جمله چین، روسیه، مصر، آلمان، بریتانیا، فرانسه، آفریقای جنوبی، لبنان و هند حضور داشتند. این کشورها خواهان حضور در بازارهای آینده سوریه هستند و ما خواسته یا ناخواسته در رقابت با آنها قرار داریم. برای مثال، دولت لبنان به رغم برخوردهای متناقضی که طی ماه های اخیر داشته، به نظر می رسد خواستار استفاده از فرصت های تجاری در سوریه می باشد و در این راستا انتظار می رود شبکه ریلی بندر طرابلس لبنان به سوریه متصل شود که این امر می تواند این بندر را به یک هاب مهم برای سوریه بدل کند. وزیر نفت و گاز عمان هم در گفتگو با همتای سوری اش تاکید کرده که مسقط همه انواع حمایتها را در زمینه شرکت های نفتی، عملیات استخراج و پالایش از سوریه می کند.

ملت ایران و سوریه در روزهای سخت در کنار یکدیگر بوده اند و اکنون هم مقام های کشورمان از آمادگی ایران برای بازسازی سوریه سخن می گویند. ولی سوای رقابت با دیگر کشورها، موانع تجارت در سوریه کم نیست و بسیاری از این چالش ها، از یک سو به محدودیت های تجارتی برای ایران و از دیگر سو به موانع قانونی سرمایه گذاری در داخل سوریه باز می گردد. علی اصغر جمعه ای، نایب رئیس اتاق مشترک ایران و سوریه می گوید مشکلات نقل و انتقال پول بین ایران و سوریه یکی از موانع اصلی گسترش روابط تجاری و بازرگانی است که در کنار نبود زیرساخت‌ها و شرایط مساوی برای صادرکنندگان ایرانی و رقبای آنها موجب شده نتوانیم جایگاه مناسبی در سوریه  داشته باشیم. توانمندی های بخش خصوصی ایران در حوزه های زیرساخت، عمران، خدمات فنی و مهندسی را می توان از نقاط مثبت برای افزایش همکاری ها در سوریه دانست. بنابراین بخش خصوصی باید برنامه بلندمدت و نقشه راه همکاری با نگاه بازسازی سوریه تدوین کند تا بتواند سطح همکاری های دوجانبه را افزایش و همچنین در پروژه های بازسازی سوریه نقش پررنگ تری را ایفا کند. در این مسیر حضور بخش خصوصی واقعی بسیار حیاتی خواهد بود زیرا که نهایتا این بخش است که می تواند رقابت پذیری صنعت و خدمات ایرانی را در سوریه حفظ کند و حریف دیگر رقبا شود.

جمعه ای تاجراننایب رییس اتاق مشترک ایران و سوریه معتقد است اولویت های سرمایه گذاری صنعتی ایران در سوریه می تواند شامل سرمایه گذاری مشترک در زمینه های صنایع شیمیایی، فلزات اساسی و مواد غذایی، ایجاد خط تولید خودرو وساخت ماشین آلات صنعتی و معدنی، سیمان و بسیاری موارد دیگر باشد. از سوی دیگر کشور سوریه در زمینه تولید انرژی مخصوصا نیروی برق با کمبودهایی مواجه است و همچنین تقاضا برای تجهیزات پزشکی از سوی این کشور در حال افزایش است و خواستار تهیه این محصولات از ایران می باشند. البته هنوز صادرکنندگان ما با مشکل صدور مجوز محصولات غذایی و مصرفی روبرو هستند.

مسئله تامین خطوط اعتباری نیز از جمله ضروریات توسعه تجارت بخش خصوصی ایران در سوریه است. آقای جمعه ای ضمن اشاره به این نکته خط اعتباری به سوریه اختصاص داده شده تا تجار و صنعتگران ایرانی کالاهای مورد نیاز سوریه را از محل این خط اعتباری، تامین اعتبار و به سوریه صادر کنند تاکید کرد که باید مکانیزم موجود تغییر کند و مزایا تنها در اختیار شرکت های دولتی و خصولتی قرار نگیرد بلکه بخش خصوصی هم در این سیاست گنجانده شود. وی ادامه داد: در این مسیر نیاز است بسترهای لازم همچون بازگشایی ال سی، ضمانت نامه ها و مسایل بانکی مورد توجه قرار گیرد. به عبارت دیگر تا زمانی که روابط بانکی به شرایط عادی بازنگردد نمی‌توان انتظار بهبود محیط کسب‌وکار و توسعه روابط اقتصادی ایران با سایر کشورها را داشت.

سلاح ورزی تاجرانپیشتر حسین سلاح ورزی گفته بود حجم صادرات ایران به سوریه 250 میلیون دلار است. این در حالیست که ایران یک خط اعتباری یک میلیارد دلاری در اختیار کشور سوریه قرار داده بود. بستر همکاری برای رسیدن به سطح یک میلیار دلار فراهم بوده ولی در عمل یک‌ چهارم آن انجام‌ شده است. برای افزایش حجم صادرات، انجام اصلاحاتی در مقررات گمرک، حمل و نقل، و مبادلات بانکی لازم به نظر می رسد. آقای سلاح ورزی گفته بود هنوز اختلالاتی در اعمال مقررات گمرکی در این کشور وجود دارد یا به دلیل نبود زیرساخت‌ها و مشکلات ناشی از جنگ، آنها هنوز نتوانسته‌اند به وضعیت خودسامان دهند. در ضمن آقای سلاح ورزی در ديدار با وزير اقتصاد سوريه خواسته بود دستورات و پيگيری های لازم در راستای اجرای دقيق و كامل توافق تجارت آزاد بين دو كشور را به عمل آورد. به هر حال تعهد دولت سوریه به این توافق، یکی از اصلی ترین مطالبات بخش خصوصی از اتاق بازرگانی و ستاد توسعه همکاری‌ها و بازسازی سوریه است.

حجم خرابی ها در سوریه بسیار وسیع است و متحدان اصلی سوریه به تنهایی قادر به بازسازی این کشور نخواهند بود. فروپاشی اقتصادی سوریه بر اساس برخی برآوردها بدتر از وضعیت آلمان پس از جنگ دوم جهانی است و توسعه اقتصادی سوریه در دوران پساداعش مستلزم همکاری های بین المللی خواهد بود. در این شرایط ما باید ضمن ایفای نقش کلیدی خود به عنوان یکی از متحدان اصلی دمشق، نقشی کلیدی هم در همکاری با جامعه بین الملل داشته باشیم و از کارکرد اقتصادی سازنده کشورهای منطقه در سوریه استقبال کنیم.

جنگ سوریه، بخش خصوصی و مقررات گمرکی

دیپلماسی، راه حل بحران های منطقه ای

مخاطرات جبران ناپذیر اشتباه محاسبه در روابط بین المللی

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: