به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

سی ام شهریور مصادف است با روز جهانی صلح. سازمان ملل شعار امسال روز جهانی صلح را «همه با هم به سوی صلح، احترام، امنیت و کرامت همگان» انتخاب کرده است. جای خوشحالی است که هم سخنرانی رئیس جمهوری در سازمان ملل در نیویورک و هم سخنان نایب رئیس اتاق ایران در اجلاس دوسالانه اتاقهای بازرگانی جهان در سیدنی، تاکیدی بود بر تعامل و همکاری های سازنده در منطقه و جهان.

پدرام سلطانی سایت تاجران سیدنی اتاق بازرگانیحسن روحانی در سخنرانی خود تاکید کرد که انتخاب وی، رای اعتماد مردم ایران به برنامه اعتدالگرایانه ای است که با احترام به حقوق بشر و حقوق شهروندی در سیاست داخلی و نیز اتخاذ خط مشی تعامل سازنده در سیاست خارجی خارجی همراه است که در چهارچوب پیشرفت در مسیر تحول اقتصادی پیگیری خواهد شد. همزمان در نیمکره جنوبی، همکار عزیزمان پدارم سلطانی هم یادآور شد که فعالان بخش خصوصی کشورهای مختلف باید با همکاری و تعامل با یکدیگر در راستای کمک به جوامع و توسعه پایدار اقتصادها حرکت کنند. به نظر می رسد که امتزاج سیاست تعاملگرایانه خارجی و سیاست توسعه محور داخلی رفته رفته در حال جاافتادن است.

روجانی سازمان ملل مجمع عمومی سایت تاجراندکتر روحانی در سخنرانی خود به درستی یادآور شد که گفتگو و مذاکره بر مبنای رویکرد برد- برد تنها مسیر حل و فصل بحرانهای جهانی و منطقه‌ای است. در این راستا تعمیق پیوندهای منطقه ای و افزایش سطح این نوع همکاری ها، انتخاب آگاهانه ملت و دولت ایران بوده. وی همچنین تأکید کردکه عبور از تهدیدات خطرناک و تحولات پیچیده دوران گذار فعلی جز با افزایش تماسها و مراودات و نهادینه کردن گفتگوها از سوی دولت ها و ملت ها امکان پذیر نیست. کارشناسان تاجران از سخنان دکتر روحانی استقبال می کنند و در ضمن همانطور که پیشتر هم تاکید کرده ایم، با توجه به عبور منطقه از فاز امنیتی به فاز دیپلماتیک، لازم است نقش ویژه وزارت امور خارجه به عنوان سکاندار تلاش های دیپلماتیک کشور به این وزارتخانه باز گردد. بازنگری سیاست ها و رویکردهای منطقه ای ما در این مقطع ضروری است.

به یاد داریم که آقای روحانی در مراسم تحلیف خود نیز ضمن اشاره به اینکه دولت ایران هم در سیاست داخلی و هم در سیاست خارجی صلح را بر جنگ ترجیح می دهد تاکید کرده بود تعامل سازنده نه فقط یک انتخاب آگاهانه، بلکه ضرورتی است که صلح و امنیت بین المللی در گرو آنست. البته باید توجه داشت که علاوه بر پیگیری تلاش های دیپلماتیک، تحکیم روابط اقتصادی با شرکای منطقه ای و بین المللی تضمین کننده صلح و امنیت منطقه خواهد بود و به همین علت است که حضور پررنگ تر بخش خصوصی در تعاملات منطقه ای نیز نه فقط یک انتخاب آگاهانه، بلکه ضرورتی است که باید مورد توجه هر سه قوای نظام قرار گیرد. برجام نمونه موفقی از سلسله تلاش های دیپلماتیک بوده که علاوه بر رفع چالش های سیاسی موجب پیشرفت های اقتصادی نیز شده است. تجربه برجام تحقق ملموس تعامل دیپلماسی و اقتصاد است که وجود یکی بدون دیگری ممکن نیست.

روز جهانی صلح اتاق بازرگانی سایت تاجران

حضور فعال پارلمان بخش خصوصی کشور در اجلاس  اتاقهای بازرگانی در سیدنی نمونه خوبی از این تعامل های سازنده است. همانطور که پدران سلطانی پیشتر گفته بود ، زمان آن فرارسیده تا نقطه پایانی بر عدم حضور و نقش آفرینی بخش خصوصی کشوردر عرصه بین المللی گذاشته شود. دکتر سلطانی که یکی از سخنرانان اجلاس اتاقهای بازرگانی بود، یادآور شد که با توجه به «جامعه محور» شدن اتاقهای بازرگانی، این نهادها وارد حوزه توسعهٔ پایدار نیز شده اند و برای بسط و سازماندهی این تلاش ها، اتاقها باید به ظرفیتهای ویژه‌ای که در جهان دارند توجه کنند. در واقع اتاقهای بازرگانی در سطح جهان یک باشگاهی از نمایندگان کسب‌وکارهای مختلف یا یک گستره‌ای از شرکتهای کوچک و متوسط هستند که باید در کنار هم از آن استفاده کنند. سلطانی افزود ارائه خدمات باید در یک ارتباط سه‌گانه اتاقها، دولت و جامعه مدنی صورت گیرد.

اتاق بازرگانی سیدنی سلاح ورزی سلطانی سایت تاجران

دکتر سلطانی تاکید کرد اتاقهای بازرگانی در سراسر جهان باید به‌عنوان نمایندگان بخش خصوصی، این بخش را به سوی تلاش های مربوط به توسعه پایدار هدایت کنند. تعامل و استفاده از ظرفیت‌های اتاق‌های متعدد در استان‌های یک کشور، یک منطقه جغرافیایی، یک قاره و درنهایت کل دنیا یک حلقه یا یک شبکه گسترده‌ای را به وجود می‌آورد که می‌تواند در توسعه پایدار در جهان و ارائه خدمات مربوطه نقشی بی‌بدیل را بازی کند و خدماتی را در سطح جهان به جوامع مدنی مختلف ارائه دهد که کم‌وبیش با اشکال واحدی باشد. خوشبختانه طی چند سال گذشته، فعالان اقتصادی و به خصوص اتاق ایران تلاشهایی برای پیگیری توسعه پایدار داشته اند که از آن جمله می توان به مدرسه‌سازی، ساخت و اداره بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی و درمانی، توانمندسازی جوانان و زنان، فراهم‌سازی زمینه‌های مساعد برای بروز نوآوری به‌خصوص در جوانان، حمایت از فعالیت‌های استارت آپ‌ها و توجه ویژه به حفظ محیط زیست در کنار توسعه صنعتی اشاره کرد.

حرکت کشور در مسیر توسعه پایدار در دوران پساتحریم مستلزم هم افزایی و مشارکت تمام اقشار جامعه به خصوص همکاری تنگاتنگ بخش خصوصی، دولت و جامعه مدنی است. البته باید متذکر شد که وقتی در این مفهوم به دولت اشاره می شود، مجلس و قوه قضائیه و سایر نهادهای اقتصادی و سیاسی را هم در بر می گیرد.

روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل چه گفت؟

بلوغ سیاسی و بازی برد - برد

بخش خصوصی برای صلح

بخش خصوصی و قدرت نرم ایران برای صلح در منطقه

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: