به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

معاهده های صلح و توافقنامه های مشارکت و دوستی میان ملتها را معمولا دولتها و نمایندگانشان به امضا می رسانند ولی واقعیت این است که صلح و ثبات پایدار را نه فقط دولتها، بلکه ملتها با ایجاد و تثبیت ارتباطات عمیق و شکل دهی منافع مشترک درازمدت رقم می زنند. در طول تاریخ، تبادلات تجاری میان ملل یکی از اصلی ترین راه های ضمانت صلح و دوستی میان کشورها بوده و اکنون با پیشرفت فن آوری اطلاعات، بیش از پیش امکان این ارتباط های تجاری فراهم شده است. در چنین شرایطی بخش خصوصی به عنوان متولی اصلی کسب و کار و تجارت می تواند نقش بسیار موثری در ایجاد و تثبیت صلح منطقه ای و بین الملل بازی کند.

پدرام سلطانی پیشتر در یادداشتی تحت عنوان «بخش خصوصی و جامعه مدنی برای صلح» با اشاره به ویژگی های تاریخی و ژئوپولیتیک خاورمیانه و ناآرامی های این منطقه، از ضعف جامعه مدنی و دولت گرایی بخش خصوصی در ایران و دیگر کشورهای خاورمیانه سخن گفته بود. با نگاهی به تاریخ معاصر کشورمان می تواند دید که به رقم سابقه طولانی تجارت و کسب و کار در ایران و نقش آفرینی بازار در برخی از برحه های تاریخی، بخش خصوصی ما نقش تعیین کننده ای در جریان تحولات مهم داخلی و بین المللی چهار دهه گذشته ایفا نکرده است. اما واقعیت این است که اگر بخواهیم به آینده صلح پایدار در منطقه امیدوار باشیم باید همانقدر که به دانش و تدبیر سیاستمداران و دیپلماتها اتکا می کنیم، به همان اندازه نیز باید روی تعامل تجار و متولیان بخش خصوصی با همتایان منطقه ای و بین المللی خود نیز حساب باز کنیم.

سلطانی تاجراندکتر سلطانی در یادداشت خود یادآور شده که حجم تجارت بین کشورهای منطقه خاورمیانه کمتر از ۱۰ درصد کل تجارت آنها با جهان است و این امر حکایت از گسستگی عمیق اقتصادی منطقه دارد. نایب رئیس اتاق ایران با اشاره به تشدید ناآرامی ها در خاورمیانه تاکید می کند که اکنون وقت آنست که جامعه مدنی و بخش خصوصی در کشورهای منطقه، در همین حد و اندازه ای که هستند، به غیبت جبری و تاریخی خود پایان دهند و برای حفظ صلح و توقف واگرایی و خصومت در این منطقه پا پیش نهند. ما نیز با دکتر سلطانی هم نظریم که بخش خصوصی و اتاق های بازرگانی کشور در کنار همتایان خارجی خود می توانند و باید در جهت مشارکت و تعاملی عمل کنند که شرایط صلح پایدار را تسهیل کند. 

ظریف تاجرانفعالیت های بین المللی بخش خصوصی کشور باید از سوی دولت نیز تسهیل گردد. وجه برونگرایی اقتصاد مقاومتی نباید تنها ناظر بر فعالیت های نهادهای دولتی باشد و لازم است کنشگران غیر دولتی را نیز شامل شود. در طرح ارائه شده از سوی دکتر ظریف آمده است که ایران نقشی تعیین کننده در حل بحرانهای منطقه ای دارد و از همین رو ما به عنوان قدرتی که در پی بازی برد-برد هستیم، خواستار منطقه ای امن، قدرتمند، پیشرفته و باثبات می باشیم. در این راستا همکاری های کسب و کارهای منطقه ای و نقش آفرینی بخش خصوصی کشورمان در ارتباط با بخش های خصوصی دیگر کشورها از اهمیت ویژه ای برخوردار می شود. در عین حال که این همکاری ها باید از سوی دولت تسهیل شود، فعالیت های بخش خصوصی نباید دولت مدار باشد. مهمترین نقش دولت رفع موانع برای ارتباطات آزاد میان کسب و کارهای بومی با بازارها و کسب و کارهای دیگر کشورهاست.

کنفرانس سیدنی تاجرانحضور فعال نمایندگان بخش خصوصی ایران در اجلاس دوسالانه اتاق‌های بازرگانی جهان که در آخرین روزهای تابستان امسال در سیدنی برگزار خواهد شد فرصت خوبی است تا همکاری های بخش خصوصی برای پیشبرد گفتمان صلح و ثبات پیگیری شود. جالب توجه است که عنوان اولین پنل نشست سیدنی که تحت عنوان «کسب و کار، درگیری و تروریسم: بازسازی صلح و رفاه» برگزار می شود حکایت از اهمیت رابطه فعالیت های بخش خصوصی و صلح بین المللی دارد. در توصیف این پنل آمده است: «شکی نیست که برای رسیدن به رشد درازمدت اقتصادی، صلح و ثبات مسیری سازنده تر از خشونت و جنگ و تروریسم است. کسب و کار می تواند و باید نقش موثری در برقراری صلح و ثبات محلی و منطقه ای و جهانی بازی کند و این امر از طریق تجارت، سرمایه گذاری، اشتغال، تولید ثروت، حکم رانی خوب و مسئولیت پذیری شرکت ها حاصل می شود.» (برای مشروح برنامه به این لینک مراجعه کنید)

سایت تاجران بخش خصوصی برای صلحخوشبختانه نمایندگان اتاق بازرگانی و دیگر سفرای بخش خصوصی کشورمان به خوبی به ظرفیت های کسب و کارها و بخش خصوصی کشور برای گفتمان سازی و شکل دهی به روند صلح و تعامل منطقه ای واقف هستند. این قدرتی است که در طول تاریح به شکل همکاری های کسب و کارهای کشورهای مختلف جلوه کرده و اکنون امکان این همکاری ها بیشتر نیز شده است. این تعاملات به اتحاد و مشارکت هایی ارگانیک فراملی می انجامد و از آنجا که بر اساس منافع واقعی و عمیق مردم عادی سامان یافته، به صلح و امنیت پایدار و درازمدت نیز می انجامد. پدرام سلطانی گفته  که حضور فعال اتاق بازرگانی ایران در اجلاس امسال فرصتی طلایی برای کمرنگ کردن تنش‌های بین‌المللی علیه کشورمان است و حضور فعال بخش خصوصی ایران در اجلاس، تسهیل کننده  ارتباط این بخش با دیگر کشورهای جهان خواهد بود. با افزایش فعالیت های بین‌المللی بخش‌خصوصی ایران، می توان امیدوار بود که شرایط برای نزدیکی بیشتر کسب و کارهای کشورمان با دیگر کشورها و شکل گیری همکاری ها و منافع مشترکی جدید فراهم شود.

بخش خصوصی، قدرت نرم ایران برای صلح و ثبات در منطقه

ناآرامی های منطقه ای و سردرگمی سرمایه گذاران خارجی

بازسازی موصل، فرصتی برای همکاری دولت و بخش خصوصی

تنش زدایی و برونگرایی، کلید موفقیت دیپلماسی تجاری

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: