به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

پس از آزادسازی موصل، اولویت اصلی بازسازی این شهر است. بر اساس برآوردهای اولیه سازمان ملل، بازسازی زیرساخت های اولیه شهر، بیش از یک میلیارد دلار هزینه خواهد داشت. کمک به بازسازی موصل هم وظیفه ای انسانی و دینی ماست و هم در راستای منافع ملی می باشد، ولی باید توجه داشت که در پیگیری این پروژه ها، هم باید بر حسن همجواری دو کشور تاکید شود، و هم بر لزوم تعامل و رقابت منصفانه میان بخش های مختلف اقتصادی کشور.

برای کاهش تنش های منطقه ای و پیگیری سیاست های برونگرایانه، تلاشی پیگیر برای بازسازی موصل و نیز افزایش حجم بازرگانی با عراق از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در همین حال، اهمیت فوق العاده حضور گروه های مختلف و متنوع به نمایندگی از بخش خصوصی و دولتی ایران در بازسازی موصل را نیز نباید نادیده گرفت تا ضمن افزایش کیفیت خدمات و محصولات صادراتی، همگرایی بیشتری نیز میان بخش دولتی و خصوصی و نیز نهادهای مختلف امنیتی، اعم از ارتش و سپاه حاصل شود.

موصل تاجراندر سال های گذشته و به طور خاص در زمان تحریم ها، یکی از نیروهای موثر سازندگی، سپاه پاسداران بوده و با توجه به آشنایی سپاه با منطقه، انتظار می رود که این نیروها در آینده نیز در عرصه سازندگی نقش آفرین باشند. ولی با ورود به دوران پسابرجام و رفع تحریم های ظالمانه، شرایط برای تعامل آزادانه تر با شرکای منطقه ای و بین المللی فراهم شده و شایسته است بخش خصوصی حضوری فعالتر در بازسازی موصول، و به طور کلی عراق داشته باشد. این روند در واقع در راستای تحول کلی برای گذار از فاز نظامی به فاز اقتصادی و دیپلماتیک است. با پیگیری این روند نه تنها ما می توانیم خدمات و کالاهایی رقابت پذیر تری در عراق ارائه دهیم بلکه فضای داخلی کشور نیز بیش از پیش به سوی همگرایی و وفاق همه قوای امنیتی، نهادهای دولتی و بخش خصوصی پیش خواهد رفت تا با امنیت بیشتر فضای کسب و کار، هم شاهد رشد درازمدت اقتصادی باشیم و هم از امنیت پایدار بهره مند شویم.

کیان پور تاجرانبه اعتقاد کارشناسان حضور شرکت های پیمانکاری ایران، خدمات فنی و مهندسی و صنعت ساختمان و همچنین صادرات مصالح ساختمانی در عراق و به صورت مشخص در شهر موصل می تواند تاحدودی گره از رکود کنونی این صنایع باز کند و بازاری مهم را پیش روی ایران قرار دهد. البته روند صادرات و نیز ارائه خدمات باید با برنامه ریزی و مدیریت درست پیگیری شود. رقابت پذیر بودن کالاها و خدمات ما بیش از پیش مهم می شود زیرا همانطور که مجید کیان پور، عضو کمیسیون عمران مجلس گفته تلاش و معیار ما باید فراهم کردن استانداردهای لازم در بازسازی دوباره موصل باشد، زیرا دیده شدن طرح های ما و رعایت استانداردهای لازم در ساختن دوباره یک شهر می تواند اعتماد و اطمینان بازار عمرانی و مهندسی جهان را به سوی ایران متوجه سازد و صنعت عمرانی ایران درخشان تر گردد.

دانایی فر تاجرانولی متاسفانه کالاهای ما از ارزش رقابتی بالایی برخوردار نبوده است. حسن دانایی فرد، سفیر سابق ایران در عراق که خود هم سابقه نظامی و هم تجربه دیپلماتیک دارد با بیان اینکه بازرگانی و تجارت را نباید سیاسی کرد می گوید: کیفیت برخی کالاهای صادراتی ایران به عراق متاسفانه در حال افول است، حال آنکه فعالان اقتصادی ما نیز باید به مانند بازرگانان دیگر نقاط جهان که از دور دست‌ها به این بازار سرازیر شده‌اند، قبول خطر کرده و با افزایش کیفیت تولیدات و قیمت مناسب در بازار عراق باقی بمانند. دانایی فر هشدار داده که اگر تعجیل نکنیم، کالاهای های تک و ساخت اروپا جای محصولات ایرانی را در بازار عراق خواهد گرفت و این موضوع را باید جدی گرفت که بازار عراق دیگر برای ایران منحصر بفرد نیست و رقابتی شده است. وی تنها راه تضمینی برای حضور ایران در بازار عراق را سرمایه‌گذاری مشترک، تولید رقابتی و فعالیت بیشتر اتاق بازرگانی مشترک دو کشور عنوان کرد.

حسینی تاجراناز جهت کمیت هم ما پرچم دار صادرات در عراق نیستیم. سید حمید حسینی، دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق یادآور شده که صادرات کالای ایران به عراق در سه سال گذشته، در حدود 6 میلیارد دلار و مجموع صادرات کالا وخدمات در حدود 9 میلیارد دلار متوقف شده که این سطح روابط، شایسته سطح روابط سیاسی ،امنیتی و مذهبی دو کشور نیست. بر اساس برآورد یحیی آل اسحاق، تجارت ما با عراق قابلیت افزایش به ۲۵ میلیارد دلار را هم دارد. تا سال 2015، بیشترین میزان واردات عراق خودرو، دارو، برنج، آهن خام، و سیم های عایق بود و ترکیه، چین، آمریکا، کره جنوبی و هندوستان صادر کنندگان عمده واردات آن کشور بودند. با اینکه ایران نسبت به بیشتر همسایگان عراق، طولانی ترین مرز مشترک با این کشور  را دارد، متاسفانه ما حتی در ردیف پنج کشور عمده صادر کننده نیز قرار نداریم. چین که بزرگترین تولید کننده سیمان و فولاد در دنیاست احتمالا در بازسازی عراق نقش عمده ای ایفا خواهد کرد. ما با احراز رتبه هفتم در بین تولید کنندگان سیمان دنیا در سال 2016 و رتبه ای بالاتر از کره جنوبی، ظرفیت های بالایی برای صادرات این کالا دارد. البته برغم اهمیت صادرات سیمان، باید توجه داشته باشیم متنوع سازی صادرات کالا و خدمات باید در دستور کارمان باشد که این امر هم تنها از طریق بازکردن فضای تجارت و میدان دادن به بخش خصوصی حاصل می شود.

امید است با تلاش های اتاق های بازرگانی، حضوری پررنگتر در بازسازی موصل داشته باشیم. سید حمید حسینی با تاکید بر این نکته که عراق مهمترین فرصت و بزرگترین بازار حال و آینده ایران محسوب می شود، ابراز امیدواری کرده که اتاق مشترک ایران و عراق با اطلاع رسانی دقیق از بازار عراق و تحولات این کشور و اعزام هیات های تجاری و برنامه ریزی، در سازماندهی روابط تجاری دو کشور موثر باشد. امید است همانطور که بهمن عشقی هم وعده داده اتاق بازرگانی تهران نیز تلاش لازم را در همکاری با اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق انجام دهد تا راههای تازه‌ای برای ورود و حضور مستمر تجار ایرانی در بازار عراق باز شود. در این حوزه، همکاری اتاق های بازرگانی با اتاق اصناف هم باید در دستور کار قرار گیرد تا روند متنوع سازی تولیدکنندگان ایرانی در عراق با نگاهی جامع تر و با توجه به ظرفیت های واقعی داخل کشور پیگیری شود.

از سر گیری پروازهای بین ایران و نجف که به دلیل اختلافات گمرکی و هزینه های فرود هواپیما متوقف شده بود تحولی مثبت و نوید بخش است. حال باید دید بازرگانان و کارآفرینان کشورمان چه تعداد از صندلی های هواپیماهائی که میان ایران و عراق سفر می کنند را اشغال خواهند کرد.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: