به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

با آغاز به کار دولت دوازدهم، دکتر روحانی فرصت جدیدی خواهد داشت به وعده هایی که از چهار سال پیش داده و در اردیبهشت ماه هم باردیگر نظر مثبت ملت را برای پیشبرد این وعده ها بدست آورده، جامع عمل بپوشد. دولت یازدهم با چالش های زیادی روبرو بود و مسئولیت رفع مشکلاتی را داشت که در دو دولت قبلی  آن ایجاد شده بود. دیپلماسی خردمندانه جمهوری اسلامی و گذار کشور به دوران پساتحریم شرایطی مساعدی را برای خروج از دوره ای التهاب زده و بی ثبات برای اقتصاد کشور فرا هم کرد و اکنون انتظار می رود ترکیب کابینه دوازدهم به گونه ای باشد که با استفاده حداکثری از ظرفیت های پسابرجام، برنامه توسعه اقتصادی پیش رود.

خوانساری سایت تاجرانشایسته سالاری و جوانگرایی به همراه حضور پررنگ تر زنان در کابینه از مطالبات بخش خصوصی و جامعه مدنی است. همانطور که آقای خوانساری در جلسه هیات نمایندگان اتاق تهران گفت میانگین سنی وزرای دولت یازدهم حدود 62 سال است که در مقایسه با دولت‌های اول و دوم بعد از انقلاب که 38 یا 39 سال بود نسبتاً سن بالایی است و شاید یکی از ایراداتی که به دولت گرفته می‌شود این باشد که اعضا دولت تصمیم سریع یا شجاعانه در مورد بعضی از مسائل نمی‌گیرند که به همین بحث سن کابینه مرتبط است. درهمین حال پاسخگویی به انتظارات مردم نکته مهم دیگری است که باید در انتخاب وزرا مدنظر قرار گیرد.

دکتر روحانی همواره تاکید داشته که نقش دولت در حوزه اقتصاد باید از تصدی گری به حمایت گری تبدیل شود. در این راستا لازم است که وزرای اقتصادی دکتر روحانی هم بر همین باور باشند و بقیه کابینه هم دستکم در این حوزه با برنامه های توسعه رئیس جمهوری تعارض نداشته باشند. خوانساری تاکید کرده که وزرای اقتصادی دولت دوازدهم باید به اقتصاد آزاد و رقابتی اعتقاد داشته و بر این باور باشند که بخش خصوصی به عنوان موتور محرکه اقتصاد کشور، از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

انتخاب وزرای اقتصادی از میان کارآفرینان باسابقه و دست اندرکاران بخش خصوصی هم موضوعی است که باید با جدیت بیشتری از سوی بخش خصوصی پیگیری شود. دولت برای کارآمدتر کردن فعالیت وزارتخانه ها و تسهیل ارتباط قوه مجریه با بازار کسب و کار و تولید باید ارتباط نزدیکتری با بخش خصوصی داشته باشد و حضور افرادی که سابقه حضور در بخش خصوصی واقعی دارند به این مهم کمک خواهد کرد. در شرایطی که دولت خواستار کاهش تصدی گری خود در حوزه اقتصاد است و از تقویت بخش خصوصی سخن می گوید، حضور مدیران توانمند بخش خصوصی در وزارتخانه ای اقتصادی می تواند بسیار کارآمد باشد.

مستوفی سایت تاجرانالبته جوانگرایی لزوما نباید به معنی کنارگذاشتن نیروهای قدیمی و مجرب باشد. اهمیت جوانگرایی در معرفی نیروهای تازه نفس و خلاق و جسور است. همانطور که پیشتر فریال مستوفی با اشاره به اهمیت جوانگرایی در دولت دوازدهم یادآور شده بود، در کنار نیروهای جوان باید از مدیران با تجربه به عنوان مشاور در همه بخش ها استفاده کرد و در واقع همگرایی تفکرات نوین و جسورانه جوانان و تجارب پیشکسوت ها می تواند کابینه ای مقتدر و عملگرا ایجاد کرده و اجزای مختلف اقتصاد را قدرت ببخشد.

مسئله حضور پررنگ تر زنان در کابینه دوازدهم نیز مسئله است که باید رئیس جمهوری به آن توجه کند. این امری بود که هم از سوی دکتر روحانی و هم رقیب انتخاباتی ایشان مطرح شده بود و وعده های در این زمینه باید به عمل تبدیل شود. اکنون چهار دهه است که بانوان متعهد و متخصص در حوزه های مدیریتی و کارشناسی فعالیت دارند و زمان آن فرا رسیده که شاهد حضور بیشتر این افراد در پست های حساس تصمیم گیری و مدیریتی باشیم. حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رئیس جمهوری در خصوص حضور زنان در کابینه جدید گفته که این یک مطالبه عمومی است و رئیس جمهور به توانمندی بانوان اعتقاد دارد و در دولت دوازدهم از توانمندی بانوان در سطوح مختلف مدیریتی استفاده خواهد شد. انتظار می رود زنان در کابینه جدید پست وزارت داشته باشند و بیش از گذشته به طور مستقیم سکانداری ارگان های اجرایی کشور را به دست گیرند.

جوانگرایی

در نظام های مردم سالار، دولت ها کارگزار مطالبات اکثریت و حافظ حقوق اقلیت هستند. پیگیری توسعه اقتصادی که در دوران پساتحریم آغاز گشت و با تعاملگرایی و برونگرایی پیگیری شده، خواست اکثریت ملت است. انشاالله کابینه دوازدهم با جوانگرایی و شمول و خلاقیت و با تمرکز بر منافع درازمدت ملت و نظام بتوانند به این مطالبات پاسخ دهند. در این مسیر همکاری نزدیک دولت و بخش خصوصی - چه از طریق حضور مدیران بخش خصوصی در کابینه و چه از طریق تعامل نزدیک دولت با اتاق های بازرگانی و اصناف – یکی از اصلی ترین رویکردها برای رسیدن به این منافع درازمدت خواهد بود.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: