به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

سرمقاله چهارشنبه دنیای اقتصاد به قلم هادی حدادی بسیار مورد توجه و استقبال کارشناسان تاجران قرار گرفت.  این مقاله با عنوان آزمون فعالیت جمعی برای بخش خصوصی خبر از تحولی مهم درجایگاه، نقش و اقدامات اتاق بازرگانی ایران و تبدیل شدن به تشکلی منسجم برای طرح و پیگیری مطالبات مشترک بخش خصوصی و تأثیرگذاری مثبت بر روند تصمیمگیری ها و سیاستگذاری ها دارد. به خصوص با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری این نهاد می تواند با ارائه مانیفست یا سند مطالبات بخش خصوصی مجموعه تدوین شده ای از مطالبات مشترک فعالان بخش خصوصی در حوزه های مختلف را به شکل فعال و با کمک اعضای خود با کاندیداها، قانونگزاران و دولتمردان در میان بگذارد و با همراهی گروه های اجتماعی دیگر رسیدن به این مطالبات را که نفع عموم جامعه را در بر دارد تسهیل کند.

آقای حدادی پیش از این هم مطالب قابل توجهی در خصوص تشکل های اقتصادی نوشته اند. کارشناسان تاجران نیز در مسیر بسط گفتمان اقتصادی به این مقالات توجه داشته و از جمله در مقالات رابطه تشکل های اقتصادی و سیاسی و همچنین اتاق بازرگانی و کار سیاسی مواضع خود را در این خصوص مطرح کرده اند.  به هر حل این تحول و تحرک را به فال نیک می گیریم و از شما فعالان اقتصادی دعوت می کنیم با مطالعه این مقالات و پیگیری این موضوع و به اشتراک گذاری آن با سایر فعالان اقتصادی و صاحبان کسب و کار راه را برای ایجاد یک تشکل اقتصادی منسجم و با نفوذ هموار کنید. طبیعی است که اتاق بازرگانی نیز با همفکری اعضا و احترام به نظرات فعالان اقتصادی و با ایجاد اصلاحات لازم باید در این مسیر پیش برود.  امیدواریم سال جدید شاهد رویکردهای جدید و اتخاذ سیاست های مناسب برای برون رفت از بحران اقتصادی کنونی باشیم.

  برای مطالعه سرمقاله هادی حدادی به دنیای اقتصاد مراجعه کنید و یا در ادامه مطلب ایشان را بخوانید و نظر دهید

آزمون فعالیت جمعی برای بخش خصوصی
گردهمایی دو روز پیش فعالان بخش خصوصی در اتاق بازرگانی ایران، شاید اولین یا حداقل کم‌نظیرترین گام جدی بخش خصوصی ایران در طرح منافع و مطالبات خود در عرصه عمومی بود. طرح مطالبات به صورت صریح، شفاف، محدود و با استناد به اسناد بالادستی یا الحاقی، مدرن‌ترین، کارآترین و اثربخش‌ترین نوع پیگیری مطالبات در هر جامعه‌ای محسوب می‌شود. این حرکت می‌تواند حاوی چند پیام و البته اثر مهم برای بخش خصوصی و مدیران و صاحبان کسب‌و‌کار باشد: 1-اتاق بازرگانی به جد قصد دارد نقش هدايت بخش خصوصی را عهده‌دار شود. 2- اتاق، ابزارها و صلاحیت‌هاي لازم برای تحقق این امر را دارد. 3- اتاق فراگیری و مشروعیت لازم برای این نمایندگی را دارد. 4- سیاست‌گذاران و تصمیم‌گیران کلان کشور به اتاق بازرگانی اعتماد دارند. 5-بخش خصوصی را حول یک محور واحد منسجم کند. به این ترتیب، حرکت اخیر با محوریت هيات‌ريیسه اتاق ایران قابل تقدیر و البته پشتیبانی و حمایت است. در عین حال، بهتر است اتاق بازرگانی ایران برای تاثیرگذاری بیشتر، چند سوال را پاسخ دهد: آیا مطالبات طرح‌شده، مطالبات و منافع مشترک همه فعالان کسب‌و‌کار است؟ یعنی مطالبات تولیدکنندگان، صادرکنندگان، شرکت‌های بزرگ و کوچک، تهرانی و شهرستانی، صنعت، معدن و بازرگانی و... است؟ آیا این سه خواسته مطرح‌شده، چاره بخش عمده‌ای از دردها است؟ یعنی خواسته‌های اصلی بخش خصوصی را پوشش می‌دهد؟ آیا تحقق این خواسته‌ها، نفع عموم جامعه را نیز در پی دارد؟ یعنی می‌توان در مقابل منافع سایر گروه‌ها از آن دفاع كرد و سیاست‌گذاران را در این شرایط اقتصادی به نفع آن بسیج کرد؟ در صورت پاسخ منفی به هر یک از پرسش‌های فوق، اتاق باید تلاش کند ویرایش بعدی مطالبات بخش خصوصی را که فراگیرتر و محکم‌تر است؛ با مشارکت همه ذی‌نفعان تنظیم و منتشر كند. اگر این مطالبات عمومی است، اتاق باید آن را به‌صورت یک سند رسمی منتشر کرده و در ابعاد وسیع عمومی‌سازی کند، تا سه هدف زیر تحقق یابند: 1- این سند خواست و مطالبه همه صاحبان کسب‌و‌کار و سرمایه‌گذاران قرار گیرد و در نشست‌ها و جلسات بین خود و با دستگاه‌های اجرایی و سیاست‌گذاری آن را طرح و جلب حمایت کنند. 2- نمایندگان سایر گروه‌های اجتماعی از جمله کارگران با این مطالبات همسو شوند. 3- سیاست‌گذاران و نمایندگان قانونی منافع مردم اعم از مجلس و دولت، آن را در دستور کار خود قرار دهند. نکته آخر اینکه، همه کارآفرینان و مدیران و تشکل‌های کسب‌و‌کار در عرصه‌های صنعت و تجارت، وظیفه اخلاقی و حرفه‌ای دارند که اگر این سند مطالبات در راستای منافع آنها قرار دارد، حمایت و امضای خود را با روش‌هایی مانند نوشتن مقاله و ارائه سخنرانی زیر این سند مطالبات گذارند در جلسات جمعی بین خود و با دولتمردان و مجلسیان حوزه انتخابیه خود از این مطالبات حمایت کنند؛ این خواسته‌ها را در رسانه‌های خود منتشر کنند و به علاوه تلاش کنند که حمایت کاندیداهای ریاست‌جمهوری را برای حمایت از این مطالبات جلب كنند.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: