به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

انتخابات بخش خصوصی اتاق بازرگانیبازار رقابت های انتخاباتی داغ است و این فرصتی برای طرح مطالبات بخش های مختلف جامعه است. در عین حال با توجه به اهمیت مسائل اقتصادی و درهم تنیدگی آن با مسائل سیاسی و اجتماعی، مطالبات بخش خصوصی جایگاه ویژه ای در میان خواست های اقشار مختلف جامعه دارد. تشکل های غیردولتی که بخش خصوصی را نمایندگی می کنند امروز سازمان یافته تر از گذشته اند. بیان مطالبات بخش خصوصی از زبان اتاق ایران، اتاق اصناف و اتاق تعاون و پیگیری اجرایی شدن این خواست ها بدون شک ما را به سمت اتخاذ سیاست های بهینه سوق خواهد داد. از این رو مناسب است که کاندیداهای ریاست جمهوری وقتی را در اختیار بخش خصوصی بگذارند تا بتوانند به طور خاص برنامه های خود را در پاسخ به مطالبات این بخش ارائه کنند. وعده و شعار به جای خود، اما "اقدام و عمل" برنامه می خواهد و فعالان دلسوز اقتصادی کشور باید برنامه های کاندیداهای ریاست جمهوری را از نزدیک و به شکلی روشن و واضح بشنوند.

سلاح ورزی انتخابات سایت تاجرانحسین سلاح ورزی، نایب رئیس اتاق ایران به نکته مهمی اشاره دارد و می گوید: بخش خصوصی اعتماد به نفس بیشتری به دست آورده و نیک می‌داند که نهاد دولت در اختیار هر جریان سیاسی باشد به مهارت‌های مدیریتی، به تجربه، به نیروی فکری و سرمایه‌های بخش خصوصی برای ایجاد تعادل در جامعه به ویژه در شرایط سیاست خارجی امروز نیاز دارد. این اعتماد به نفس می‌تواند بخش خصوصی را در سطحی بالاتر از همیشه قرار داده و مطالبه‌هایش را از بیخ و بن با مطالبه‌های کوچک و جزئی متفاوت کند.

همانگونه که کارشناسان تاجران پیشتر اشاره کرده اند مطالبات بخش خصوصی به اشکال مختلف بیان شده است. به نظر می رسد خواست واحد آنها تقویت جایگاه بخش خصوصی، بهبود محیط کسب و کار و مبارزه با فساد است. هرکدام از این خواست ها در مجموعه ای از راهکارها و انتظارات تعریف شده اند.

فزونی بخش خصوصی انتخابات سایت تاجرانفرهاد فزونی، عضو هیأت نمایندگان اتاق ایران معتقد است: اولین مطالبه بخش خصوصی از دولت دوازدهم بازتعریف جایگاه بخش خصوصی است. دولت‌ها باید به نقش و اهمیت بخش خصوصی در بازسازی اقتصاد کشور توجه داشته و به این رسالت باور داشته باشند. فزونی معتقد است با پذیرش جایگاه واقعی بخش خصوصی، بهبود محیط کسب‌وکار، مبارزه با فساد، رقابتی شدن اقتصاد، تسهیلات و منابع مالی رقابتی در جهت حمایت از تولید و اقتصاد بخش خصوصی در اولویت قرار می‌گیرد. در این شرایط همه سیاست‌ها و مقررات در جهت تقویت بخش خصوصی تدوین و ارائه می‌شود. وی همچنین گفت: بخش خصوصی با امید به آینده معتقد است که بالاخره دولت متوجه نقش و اهمیت جایگاه بخش خصوصی خواهد شد.

به اعتقاد کارشناسان تاجران، بخش خصوصی باید فعالانه از کاندیداهای ریاست جمهوری دعوت کند تا در نشست یا نشست هایی به طور خاص با نمایندگان این بخش گفتگو کنند. شاید این مهم را بتوان از دبیرخانه مشترک اتاق های بازرگانی، اصناف و تعاون انتظار داشت. اتاق بازرگانی هم که در انتخابات گذشته تجربه بازدید برخی کاندیداها را داشته می تواند از این تجربه خود استفاده کند. البته باید مراقب بود تا در دام جهت گیری های خاص نیفتیم و بتوانیم در محیطی حرفه ای دغدغه های بخش خصوصی را مطرح کرده و برنامه های خاص کاندیداها را طلب کنیم.

پدرام سلطانی انتخابات سایت تاجرانپدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق ایران نیز در پیام نوروزی خود که سال 96 را سال خردورزی در باب حکمرانی خوب خوانده بود تأکید کرد: بی تردید زمان آن رسیده است که نامزدهای ریاست جمهوری گفتمان انتخاباتی خود را از وعده‌های همیشگی مانند اشتغال، تولید، صادرات، رشد اقتصادی و امثالهم به سطوح عمیق‌تر و اساسی‌تری بکشانند و حتی اگر این بحث‌ها در جمع اهالی کوچه و بازار جای طرح نداشته باشد، باید در محافل دانشگاهی و در گردهمایی‌های تخصصی، نامزدهای ریاست جمهوری از بنیان‌های فکری خود برای اصلاح نظام اداری و ساختارهای اجرایی سخن بگویند. 

حضور کاندیداهای ریاست جمهوری در جمع فعالان اقتصادی و نمایندگان بخش خصوصی به گفته مسعود خوانساری، رئیس اتاق تهران، باعث می شود «ادعاهای دوران انتخابات، قابلیت های اجرایی پیدا کنند.» 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: