به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

فعالان دلسوز اقتصادی و همکاران اتاق بازرگانی به خوبی به یاد دارند که تقریبا تا سال 1392 گلایه های بسیاری در خصوص بی اعتنایی و بی توجهی مسئولان دولت نسبت به توان و ظرفیت های بخش خصوصی شنیده می شد. صحبت ها از صندلی خالی بخش خصوصی در هواپیمای رییس جمهور بسیار بود.  با آغاز به کار دولت تدبیر و امید این روند رو به تغییر گذاشت. به طور خاص حضور نمایندگان بخش خصوصی و اتاق بازرگانی در سفر دکتر روحانی به فرانسه و ایتالیا قابل توجه بود. پس از توافق لوزان تمایل جامعه بین المللی برای از سرگیری روابط تجاری احیا شد و با امضای برجام و پس از اجرایی شدن آن شاهد افزایش روزافزون ترافیک اتاق بازرگانی و هیات های اعزامی بسیاری از کشورهای مشتاق به برقراری روابط با کشورمان بوده ایم. از سوی دیگر توجه وزارت امور خارجه به موضوع دیپلماسی تجاری و اقدامات اتاق بازرگانی در پیگیری و تشویق این روند بسیار امیدوار کننده است.

هنر دیپلماسی در حوزه گفتمان اقتصادی

بخش خصوصی و دیپلماسی تجاری پیشرو در دوران پساتحریم

ظریف: فضای آرام کشور کمک زیادی به موفقیت دیپلماسی اقتصادی می کند

بخش خصوصی به کمک دستگاه دیپلماسی بشتابد

دیدار اخیر وزیر امور خارجه فرانسه و نشست مشترک با اتاق بازرگانی در حضور دکتر ظریف تجلی ملموسی از روند مثبت همگرایی اهداف و منافع بخش خصوصی و دولتی در تجارت بین المللی است. این رویداد قابل توجه است اما عکس های این نشست گویا تر از هر شرح و تفسیری است. 

 

حضور دکتر ظریف و همتای فرانسوی اش، ژان مارک آیرو در اتاق ایران خبر خوبی برای فعالان دیپلماسی تجاری کشور بود.

 

در همایش اقتصادی ایران و فرانسه با حضور وزاری خارجه دو کشور، رئیس اتاق ایران و رئیس انجمن کارفرمایان فرانسه، 5 سند همکاری به امضا رسید. یک سند همکاری در زمینه توسعه فرودگاه مشهد، یک سند برای ساخت کارخانه بایواتانول کرمانشاه و دو سند همکاری در زمینه شیلات با هدف تولید خاویار و انتقال تکنولوژی برای پرورش ماهیان خاویاری بین فعالان اقتصادی دو کشور به امضا رسید. همچنین یک سند همکاری بین یک شرکت بخش خصوصی از البرز و یک شرکت فرانسوی در زمینه برگزاری دوره های آموزشی هوایی و تربیت خلبان برای ایران و کشورهای منطقه به امضا رسید.

 

محمد جواد ظریف: حجم تجارت ایران و فرانسه در 11 ماهه سال 2016 به بیش از یک میلیارد و هفتصد میلیون یورو رسیده است که نسبت به سال گذشته سه برابر رشد را نشان می‌دهد.

 

ظریف: ایران بعنوان یک شریک قابل اتکا و با ثبات، آماده همکاری‌های اقتصادی دراز مدت و پایدار با کشورهای اروپایی را دارد و در این میان فعالان اقتصادی بخش خصوصی جایگاه ویژه‌ای دارند.

 

ظریف: اقتصاد درون‌زا و برون‌گرا، محور اصلی راهبرد ملی توسعه اقتصادی در جمهوری اسلامی ایران برای دهه‌های آتی است.

 

ظریف: وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، به عنوان رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی به گسترش مشارکت بخش‌خصوصی با محوریت اتاق بازرگانی در تعاملات اقتصادی اهمیت ویژه‌ای می‌دهد.

 

ظریف: در دوران پسابرجام احتیاط‌های بی‌مورد برخی از بانک‌های بزرگ اروپایی، سبب محدود شدن بهره‌وری حداکثری شده، اما اطمینان دارم با اطمینان بخشی دولت فرانسه و ورود بانک‌های بزرگ و معتبر به این روند، توسعه بیش از پیش همکاری‌های تجاری و اقتصادی دو کشور را شاهد خواهیم بود.

 

ژان مارک آیرو برگزاری کمیسیون مشترک ایران و فرانسه پس از 17 سال را قدمی بزرگ در جهت توسعه همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور توصیف کرد.

 

ژان مارک آیرو: فرانسه برای همکاری بلندمدت با ایران در انجام پروژه‌های زیرساختی ریلی، بندری، هوایی و انرژی‌های تجدید‌پذیر برنامه‌ریزی کرده است.

 

وزیر خارجه فرانسه: توسعه روابط اقتصادی ایران و فرانسه به تربیت جوانان بستگی دارد و شرکت‌های فرانسوی برای آموزش درزمینه های کشاورزی نوین، مدیریت زیرساخت، حمل ‌و نقل و آموزش عالی آماده همکاری هستند.

 

وزیرخارجه فرانسه از افزایش 200 درصدی همکاری های اقتصادی ایران و فرانسه طی یکسال اخیر خبر داد.

 

وزیر خارجه فرانسه ارائه گارانتی صادرات به ایران از طریق بانک‌های فرانسوی را نشانه اعتماد این کشور در روابط اقتصادی بین ایران و فرانسه دانست.

 

غلامحسین شافعی: اتاق بازرگانی ایران، به‌عنوان نماینده بخش خصوصی، همواره از همکاری بخش‌خصوصی ایران و فرانسه حمایت می‌کند.

 

شافعی: در حال حاضر، لزوم حل مشکلات نقل ‌وانتقال بانکی به‌عنوان مهم‌ترین عامل توسعه روابط تجاری ایران و فرانسه مورد تاکید است.

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: