به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

فعالان دلسوز اقتصادی و همکاران اتاق بازرگانی به خوبی به یاد دارند که تقریبا تا سال 1392 گلایه های بسیاری در خصوص بی اعتنایی و بی توجهی مسئولان دولت نسبت به توان و ظرفیت های بخش خصوصی شنیده می شد. صحبت ها از صندلی خالی بخش خصوصی در هواپیمای رییس جمهور بسیار بود.  با آغاز به کار دولت تدبیر و امید این روند رو به تغییر گذاشت. به طور خاص حضور نمایندگان بخش خصوصی و اتاق بازرگانی در سفر دکتر روحانی به فرانسه و ایتالیا قابل توجه بود. پس از توافق لوزان تمایل جامعه بین المللی برای از سرگیری روابط تجاری احیا شد و با امضای برجام و پس از اجرایی شدن آن شاهد افزایش روزافزون ترافیک اتاق بازرگانی و هیات های اعزامی بسیاری از کشورهای مشتاق به برقراری روابط با کشورمان بوده ایم. از سوی دیگر توجه وزارت امور خارجه به موضوع دیپلماسی تجاری و اقدامات اتاق بازرگانی در پیگیری و تشویق این روند بسیار امیدوار کننده است.

هنر دیپلماسی در حوزه گفتمان اقتصادی

بخش خصوصی و دیپلماسی تجاری پیشرو در دوران پساتحریم

ظریف: فضای آرام کشور کمک زیادی به موفقیت دیپلماسی اقتصادی می کند

بخش خصوصی به کمک دستگاه دیپلماسی بشتابد

دیدار اخیر وزیر امور خارجه فرانسه و نشست مشترک با اتاق بازرگانی در حضور دکتر ظریف تجلی ملموسی از روند مثبت همگرایی اهداف و منافع بخش خصوصی و دولتی در تجارت بین المللی است. این رویداد قابل توجه است اما عکس های این نشست گویا تر از هر شرح و تفسیری است. 

 

حضور دکتر ظریف و همتای فرانسوی اش، ژان مارک آیرو در اتاق ایران خبر خوبی برای فعالان دیپلماسی تجاری کشور بود.

 

در همایش اقتصادی ایران و فرانسه با حضور وزاری خارجه دو کشور، رئیس اتاق ایران و رئیس انجمن کارفرمایان فرانسه، 5 سند همکاری به امضا رسید. یک سند همکاری در زمینه توسعه فرودگاه مشهد، یک سند برای ساخت کارخانه بایواتانول کرمانشاه و دو سند همکاری در زمینه شیلات با هدف تولید خاویار و انتقال تکنولوژی برای پرورش ماهیان خاویاری بین فعالان اقتصادی دو کشور به امضا رسید. همچنین یک سند همکاری بین یک شرکت بخش خصوصی از البرز و یک شرکت فرانسوی در زمینه برگزاری دوره های آموزشی هوایی و تربیت خلبان برای ایران و کشورهای منطقه به امضا رسید.

 

محمد جواد ظریف: حجم تجارت ایران و فرانسه در 11 ماهه سال 2016 به بیش از یک میلیارد و هفتصد میلیون یورو رسیده است که نسبت به سال گذشته سه برابر رشد را نشان می‌دهد.

 

ظریف: ایران بعنوان یک شریک قابل اتکا و با ثبات، آماده همکاری‌های اقتصادی دراز مدت و پایدار با کشورهای اروپایی را دارد و در این میان فعالان اقتصادی بخش خصوصی جایگاه ویژه‌ای دارند.

 

ظریف: اقتصاد درون‌زا و برون‌گرا، محور اصلی راهبرد ملی توسعه اقتصادی در جمهوری اسلامی ایران برای دهه‌های آتی است.

 

ظریف: وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، به عنوان رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی به گسترش مشارکت بخش‌خصوصی با محوریت اتاق بازرگانی در تعاملات اقتصادی اهمیت ویژه‌ای می‌دهد.

 

ظریف: در دوران پسابرجام احتیاط‌های بی‌مورد برخی از بانک‌های بزرگ اروپایی، سبب محدود شدن بهره‌وری حداکثری شده، اما اطمینان دارم با اطمینان بخشی دولت فرانسه و ورود بانک‌های بزرگ و معتبر به این روند، توسعه بیش از پیش همکاری‌های تجاری و اقتصادی دو کشور را شاهد خواهیم بود.

 

ژان مارک آیرو برگزاری کمیسیون مشترک ایران و فرانسه پس از 17 سال را قدمی بزرگ در جهت توسعه همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور توصیف کرد.

 

ژان مارک آیرو: فرانسه برای همکاری بلندمدت با ایران در انجام پروژه‌های زیرساختی ریلی، بندری، هوایی و انرژی‌های تجدید‌پذیر برنامه‌ریزی کرده است.

 

وزیر خارجه فرانسه: توسعه روابط اقتصادی ایران و فرانسه به تربیت جوانان بستگی دارد و شرکت‌های فرانسوی برای آموزش درزمینه های کشاورزی نوین، مدیریت زیرساخت، حمل ‌و نقل و آموزش عالی آماده همکاری هستند.

 

وزیرخارجه فرانسه از افزایش 200 درصدی همکاری های اقتصادی ایران و فرانسه طی یکسال اخیر خبر داد.

 

وزیر خارجه فرانسه ارائه گارانتی صادرات به ایران از طریق بانک‌های فرانسوی را نشانه اعتماد این کشور در روابط اقتصادی بین ایران و فرانسه دانست.

 

غلامحسین شافعی: اتاق بازرگانی ایران، به‌عنوان نماینده بخش خصوصی، همواره از همکاری بخش‌خصوصی ایران و فرانسه حمایت می‌کند.

 

شافعی: در حال حاضر، لزوم حل مشکلات نقل ‌وانتقال بانکی به‌عنوان مهم‌ترین عامل توسعه روابط تجاری ایران و فرانسه مورد تاکید است.

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

کدامیک از موارد زیر باید در محوریت فعالیتهای اتاق نهم باشد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: