به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

در یک سالگی اجرای برجام و صد و سی و سه سالگی اتاق تهران، دکتر ظریف در نشست اعضای هیات نمایندگان اتاق تهران حضور یافت تا ضمن پاسخ به سوالاتی در مورد برجام، به درخواست ها و توصیه های نمایندگان بخش خصوصی کشور گوش کند و به آنها اطمینان خاطر دهد که سیاست خارجی دولت تدبیر و امید در خدمت رشد و توسعه کشور است.

تلاش های نفس گیر ظریف و تیم مذاکرات اتمی ایران و نیز ثمراتی که در دوران پسابرجام نصیب اقتصاد کشور شده خود شاهدی بر عزم مقام های وزارت امور خارجه برای پیشبرد گفتمان اقتصادی کشور از طریق تلاش های دیپلماتیک است. همانطور که مسعود خوانساری، رئیس اتاق تهران یادآورشده برجام افتخاری بود که تیم وزارت خارجه برای کشور آفرید و چه بسا اگر این اتفاق نمی‌افتاد با بحران‌های بسیار شدیدی مواجه می‌شدیم.

سیاست خارجی هیچگاه از اقتصاد جدا نبوده و اکنون در دوران پسابرجام شاهدیم که چگونه دستاوردهای مذاکره کنندگان اتمی کشور به فرصت سازی در حوزه تجارت و سرمایه گذاری بدل شده است. البته این رابطه یک طرفه نیست و به همان اندازه که سیاست خارجی موفق بر رشد اقتصادی تاثیرگذار است، تلاش های فعالان اقتصاد و تجارت نیز بر تضمین دستاوردهای سیاست خارجه تاثیر می گذارد. دکتر ظریف که در بیست و دومین نشست هیات نمایندگان اتاق تهران حاضر شده بود تاکید کرد همانطور که برجام برای بخش خصوصی ثمرات مثبتی داشته، این بخش نیز با توسعه فضای کسب و کار و تجارت بین المللی باید استمرار این ثمرات را تضمین کند. وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه باید از فضای ایجاد شده پس از برجام بهره ‌برداری کرد افزود: بار سنگینی بر دوش بخش خصوصی است و همانگونه که فعالان اقتصادی، بیشترین منفعت را از گشایش امور کسب می‌کنند، بیشترین هزینه را هم می‌پردازند.

رئیس اتاق تهران یادآور شد که بخش خصوصی همواره قدردان تلاش های دیپلماتهای کشورمان بوده و مشکلاتی که بخش خصوصی در روابط تجاری خارجی خود تحمل کرد و تغییر شرایط در دوره پسابرجام نشان‌دهنده همین موضوع است. در خصوص دستاوردهای برجام خوانساری یادآور شد که در کمتر از یک سال توانستیم صادرات نفت را به دو برابر افزایش دهیم و هم زمان ارزش افزوده بسیاری در کشور به وجود آمد و ارتباطات خوبی بین بنگاه‌های اقتصادی کشورمان با طرف‌های خارجی شکل گرفت. خوشبختانه با تلاش های وزارت نفت و وزارت راه و شهرسازی، مشکلاتی که تحریم ها برای این دو حوزه ایجاد کرده بودند تا حد زیادی رفع شده و مشکلات باقی مانده بیشتر مربوط به بخش بانکداری است. به گفته دکتر ظریف عملیات بانکی پس از برجام به تدریج در حال افزایش است و علت کندی این تحولات به دلیل محافظه‌کاری موسسات پولی و بانکی خارجی است.

البته پیشرفت های نسبی حوزه بانکی را نمی توان نادیده گرفت. علی اشرف افخفی، مدیرعامل بانک صنعت و معدن گفت همزمان با امضای برجام، اولین اعتبار اسنادی بانک صنعت و معدن برای اروپا بازگشایی شد و در ضمن این بانک موفق شده طی دو سال اخیر به میزان 2 میلیارد دلار گشایش اعتبار اسنادی برای شرکت‌های ایرانی و خارجی انجام دهد. افخمی افزود در دوران پسابرجام بانک صنعت و معدن حدود 20 میلیارد یورو پول جابه‌جا کرده و نظام پولی کشور دیگر ملزم به پرداخت هزینه 10 درصدی نیست.

از جمله فصل های مشترک سیاست خارجی و اقتصاد، دیپلماسی تجاری است. مهدی جهانگیری، نایب رییس اتاق تهران با تاکید بر اهمیت دیپلماسی تجاری گفت باید راه هایی یافت تا رویکرد سفارتخانه‌ها را از رویکرد سیاسی به توسعه اقتصادی تغییر داد.  به گفته آقای جهانگیری انتظار این است که وزارت خارجه همان‌گونه که در دیپلماسی سیاسی، کاری کارستان به انجام رساند درجذب سرمایه‌گذار خارجی به مدد کشور و بخش خصوصی بیاید. محمدرضا انصاری، دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق تهران هم خواستار تعامل سیستماتیک و ادواری مدیران وزارت خارجه و سفرا با فعالان اقتصادی برای آشنایی بیشتر با ظرفیت‌ها و توانمندی‌های کشور شد.

همکنون رایزنان بازرگانی کشورمان به 22 کشور اعزام شده اند. پیشتر ولی الله افخمی راد، رئیس سابق سازمان توسعه تجارت ایران گفته بود بر اساس برنامه های این سازمان، تعداد رایزنان بازرگانی کشور رو به افزایش است و همکون 25 رایزن مصوب داریم و 22 رایزن بازرگانی که در کشورهای هدف مستقر هستند و علاوه براین قصد داریم 3 رایزن را هم به نیجریه، کشورهای آمریکای لاتین و یک کشور ثالث بفرستیم.

دکتر ظریف با اشاره به پیشنهاد فعالان اقتصادی مبنی بر تغییر رویکرد سفارتخانه‌ها گفت: وزارت امور خارجه به لحاظ ضرورت و به دلیل وقوع جنگ، تحریم‌ها و مسایل مربوط به حقوق بشر، وزارتخانه‌ای سیاسی- امنیتی بوده است. اما ما در بدو ورود به این وزارتخانه اعلام کردیم که سیاست خارجی ما باید در خدمت توسعه کشور باشد. تا پیش از این سیاست خارجی کشور برای توسعه هزینه ایجاد کرده بود و اکنون این هدف را تعیین کرده‌ایم که این وزارتخانه در خدمت توسعه باشد. به گفته دکتر ظریف، قائم‌مقام وزارت خارجه به عنوان مسئول اقتصادی وزارتخانه تعیین شده و به سفارتخانه‌های ایران در سایر کشورها تاکید شده که بر اساس عملکرد اقتصادی‌شان به آنها نمره داده خواهد شد.

محمد جواد ظریف در ادامه به راه‌اندازی بانک اطلاعاتی فضای کسب‌وکار و اقتصاد کشور در وزارت امور خارجه اشاره کرد و خواستار کمک بخش خصوصی و فعالان اقتصادی در این حوزه شد. پیشتر مرتضی سرمدی، قائم مقام وزیر امور خارجه از طراحی و آماده سازی بانک اطلاعات اقتصادی وزارت امور خارجه و راه اندازی آن تا پایان سال جاری خبر داد و تاکید کرد با راه اندازی این بانک اطلاعاتی دو هدف توسعه همکارهای اقتصادی با کشورهای مختلف جهان و برقراری تماس لحظه ای با شرکت های خارجی مد نظر قرار گرفته است. به گفته سرمدی، فعالان اقتصادی با استفاده از این بانک اطلاعاتی و از طریق 140 سفارت و کنسولگری ایران در خارج از کشور می توانند به اطلاعات مورد نیاز خود در هر کشوری دست پیدا کنند.

تفاهم و همسخنی که در ملاقات رهبر دیپلماسی کشور با رهبران بخش خصوصی موج می زد نشان از همگامی گفتمان سیاست خارجی با گفتمان اقتصادی کشورمان دارد. انشاالله اینگونه تعامل ها بیش از پیش افزایش یابد تا رویکردها در حوزه سیاست و اقتصاد همراستا با هم و در مسیر منافع ملی قرار گیرد. البته اتاق تهران هیچگاه با تلاش ها در حوزه سیاسی و مدنی بیگانه نبوده و حاج امین الضرب به عنوان موسس این نهاد، نماد همراهی گفتمان اقتصادی با گفتمانهای سیاسی و مدنی است. همانطور که آقای خوانساری در مقاله «امین الضرب مظهر نگاه توسعه خواه» عنوان کرده، اعضای اتاق تهران مفتخرند در نهادی با 133 سال قدمت اعلام کنند که بخش خصوصی کشور در خدمت توسعه ملی با نگاهی فراگیر قرار دارد و گفتمان حاکم بر این بخش بر سه رکن عقل، علم و اعتدال استوار است. جای تعجب نیست که وزیر امور خارجه کشورمان در میان متولیان پارلمان بخش خصوصی همصدا پیدا می کند زیرا که عقل و علم و اعتدال از ارکان سیاست خارجی دولت تدبیر و امید نیز بوده و دستاوردهای دیپلمات های کشور موید این امر است.

هنر دیپلماسی در حوزه گفتمان اقتصادی

اگر برجام نبود، کشور هم نبود

هم سنجی اتاق های بازرگانی در جهان (بخش نخست)

هم سنجی اتاق های بازرگانی در جهان (بخش دوم)

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: