به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

صحبت از لزوم برنامه ریزی برای دوران پساتحریم پیش از توافق لوزان در میان فعالان اقتصادی آغاز شده بود. بارقه دوران پساتحریم با امضای توافق تاریخی برجام افق های تازه ای را برای شروع یک حیات جدید اقتصادی و سیاسی پدیدار ساخت.  هشتمین دوره اتاق بازرگانی ایران به ریاست محسن جلال پور تأسیس دفتر پساتحریم را در مسیر اعتلای جایگاه بخش خصوصی در دستور کار خود قرار داده بود.  اتاق بازرگانی تهران یکی از نخستین نهادهایی بود که به اهمیت برنامه ریزی و مدیریت دوران پساتحریم توجه کرد و با تشکیل ستاد پساتحریم پیشتاز نهادها و سازمان هایی شد که به شکلی سیستماتیک پا به این دوران جدید گذاشت.

در آن زمان نایب رییس اتاق تهران، مهدی جهانگیری در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی با معاون اول رییس جمهوری از تشکیل ستاد اقتصادی پساتحریم با حضور اقتصاددانان و فعالان اقتصادی خبر داد. ابراهیم بهادرانی دبیری ستاد پساتحریم را به عهده گرفت و از تشکیل کمیته های مختلف این ستاد از جمله کمیته سرمایه گذاری خارجی خبر داد.  کمیته بررسی موانع سرمایه گذاری در آن زمان به ریاست آقای علیشیری تشکیل شد و خانم مستوفی هم مأموریت راه اندازی مرکز مشاوره سرمایه گذاری در اتاق را بر عهده گرفت. تلاش های آقای فروزان فرد نیز برای رتبه بندی شرکت های داخلی و بانک اطلاعاتی با موفقیت همراه بود

اما چرا اشاره به این سابقه تلاش های فعالان اقتصادی اهمیت دارد؟ 

سال جاری سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل است. اقتصاد مقاومتی چارچوب وفاق در دوران پساتحریم است. تلاش های اتاق بازرگانی به خصوص ستاد پساتحریم یکی از بهترین نمونه های اقدام و عمل در این راستاست. 

در دو روز گذشته لندن میزبان گروهی از فعالان اقتصادی بخش خصوصی بود. به نقل از حسن فروزان فرد، نماینده اتاق بازرگانی تهران در نشست لندن، حدود 30 پروژه اقتصادی از سوی اتاق تهران برای سرمایه گذاران حاضر در این نشست از جمله بانک های سرمایه گذاری بین المللی و منطقه ای و همچنین شرکت های مشاوره ای رونمایی شد.  فروزان فرد در گفتگو با ایرنا تصریح کرد: کنفرانس بازار شرکت‌های ایرانی زمینه ایی را فراهم آورد تا فعالان اقتصادی ایران بتوانند تا در مورد پروژه‌های خود از نزدیک با سرمایه‌گذاران و صاحبان منابع مالی گفت وگو کنند و از انتظارات آن‌ها آگاه شوند.  فروزان فرد افزود: اگر بخواهیم که رشد هشت‌درصدی را که موردنظر دولت است محقق سازیم بایستی هوشمندانه بتوانیم ارتباط بین منابع مالی و منابع سرمایه‌گذاری خارج از کشور با ایران را برقرار سازیم.

کارشناسان تاجران این اقدام و عمل ستاد پساتحریم را تحسین می کنند. هرچند موفقیت های چنین تلاش هایی در درازمدت بروز خواهد کرد اما ایده ایجاد ستاد پساتحریم، تشکیل ستاد پساتحریم، تلاش مداوم و پیگیر و مشارکت در برگزاری چنین نشست هایی مصداق عینی اقدام و عملی است که مد نظر مقام معظم رهبری و همیاری بخش خصوصی با دولت است.  در این میان نباید نقش موثر سفیر محترم جمهوری اسلامی، حمید بعیدی نژاد، را نادیده گرفت.  سفرای کشورمان در مسیر دیپلماسی اقتصادی تلاش می کنند و فعالان اقتصادی بخش خصوصی نیز باید در این مسیر به کمک دستگاه دیپلماسی بشتابند.  

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: