به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

تک کرسی خالی هیأت رییسه اتاق ایران با رأی هیأت نمایندگان اتاق در اختیار آقای علاء میر محمد صادقی قرار گرفت.  در این زمان که پیچیدگی مشکلات اقتصادی روزانه افزایش می یابد، بخش خصوصی به افرادی چون ایشان نیاز دارد تا بتواند در مسیر تحقق اهداف خود و مطالباتش حرکت کند. 

علاء محمد میر صادقی با چند دهه حضور فعال در اتاق، چهره ای آشنا و پرسابقه ترین عضو در میان مدیران ارشد اتاق است. در گذشته هم از بیان علنی مشکلات جامعه کسب و کار و تجارت ابایی نداشت.  برای نمونه، در مورد به وجود آمدن پدیده "تحریم داخلی" پیش از آنکه مفهومی متداول شود به دولت هشدار داد.  

اقدامات او برای پرداختن به مشکلات اقتصادی اغلب با محوریت همکاری و ارتباط نزدیک با دولت بوده است.  برای نمونه، سال گذشته در نشست هیأت نمایندگان اتاق اظهار داشت: ما قرار نیست مخالف دولت باشیم و ساز مخالف بزنیم، بلکه قرار است در عین مطرح کردن انتقادات خود به بخش‌هایی که دولت در آنها دچار خطا می‌شود، با دولت تعامل کنیم و کار اقتصاد را پیش ببریم.

در حالی که نیاز برای تعامل بیشتر میان دولت و بخش خصوصی بر کسی پوشیده نیست خصوصا که همایش روز ملی صادرات نیز بر لزوم این تعامل برای حل مشکلاتمان نیز تأکید داشت.  همکاری و تعامل بخش خصوصی با دولت به این معنی نیست که مقامات دولتی بتوانند از مسئولیت پذیری آسیب هایی که بدنه اقتصاد کشور زده اند و یا موانعی که بر سر راه رشد و توسعه ایجاد کرده اند شانه خالی کنند.   در هفت سال گذشته فعالان بخش خصوصی همواره در توصیه ها و پیشنهاداتی که به دولت ارائه کرده اند موضعی یکسان و شفاف داشته اند.  اگر دولت مایل نیست به توصیه های بخش خصوصی گوش فرا دهد، بخش خصوصی باید به دنبال راهکار دیگری برای پیشبرد اهدافش باشد. 

ما از آقای میر محمد صادقی می خواهیم در مورد اظهارات خود مبنی بر اینکه " بخش خصوصی نباید در مسائل سیاسی دخالت کند." تجدید نظر کنند.  با توجه به شرایط کنونی که مشکلات اقتصادی و سیاسی ما در هم تافته شده اند و مداخله دولت در اقتصاد رو به افزایش است چگونه می توانیم به اقتصادی بهتر و محیطی مناسب تر برای کسب و کار امیدوار باشیم اگر نتوانیم در مورد تصمیمات سیاسی که سرنوشت امروز ما را رقم زده اند صحبت کنیم؟ 
امیدواریم آقای میر محمد صادقی از جایگاه خود در هیات رییسه اتاق بهره ببرند و تجارب ارزنده خود را در تربیت نسل آینده مدیران اتاق به کار بندند. 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: