به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

استعفای محسن جلال پور و برنامه ریزی برای انتخاب رئیس جدید فرصتی ایجاد کرده تا فعالان اقتصادی بخش خصوصی با توجه به تحولات سیاسی و اقتصادی چند سال اخیر و با در نظر گرفتن تجربیات اتاق در چند دهه گذشته و ملزومات دوران پساتحریم ارزیابی مجددی برای تعیین ارزش ها و شاخص های بهترین گزینه ریاست اتاق داشته باشند. 

از یک سو جای تأسف است که پارلمان بخش خصوصی ما با وجود روند تکاملی خود در مسیر رسیدن به یک انسجام نسبی برای پیگیری مطالبات بخش خصوصی واقعی هنوز تا این حد فرد محور است و جابجایی یک رئیس می تواند در رابطه اتاق با دولت، مجلس، اصناف، تشکل ها و اتاق های شهرستان ها تا این حد تأثیرگذار باشد.  نباید ایدئالیست بود اما باید این سؤال را از خود بپرسیم که چرا تغییر در ریاست تا این حد بر مسیر و راهبرد اتاق تأثیر دارد.

هنوز میان دولتی، خصولتی و خصوصی بودن تصمیم نگرفته ایم؟ هنوز میان تهران و شهرستان به نتیجه نرسیده ایم. هنوز تشکل به معنی واقعی نیستیم و توافقی مبنی بر اینکه این تشکل باید چه کند نداریم. از این درد دل ها که بگذریم باید واقع بین باشیم و با توجه به شناختی که از نقاط قوت و ضعف خود داریم چه در این انتخابات و چه در هر انتخاب دیگر منافع ملی و مناسبات بین المللی را در نظر داشته باشیم

و همین پارلمان موجود را تشکل خود بدانیم و با اتفاق و انسجام مسیری را برویم که چند سال دیگر با افتخار به امروز خود بنگریم و دست کم بتوانیم بگوییم که با توجه به شرایط موجود تصمیم مناسبی گرفتیم.

از اینکه به خانه تکانی در اتاق بازرگانی اشاره کردم تنها قصدم این است که بگویم برای تأثیرگذاری بیشتر اتاق باید تغییرات در بافت سیاست گذاری و دینامیک تصمیم گیری و هماهنگی میان اتاق شهرستان ها، اتاق اصناف و تشکل ها و اتاق تعاون و ... را در نظر داشته باشیم و ببینیم آیا فرصت انتخاب رئیس جدید می تواند فرصتی برای حرکت در مسیر بهینه کردن ساختار و عملکرد اتاق شود یا خیر.  البته با یک گل بهار نمی شود کما اینکه تا کنون هم نشده اما اگر اندیشه و اولویت ما در مسیر تکامل این نهاد مدنی است باید آن الزامات را در انتخاب رئیس نیز لحاظ کنیم.

در دیگر رسانه ها:

صمت: خصوصی‌ها به فکر تغییر روش در اداره اتاق افتادند

تعادل: نگاهی به تئوری بازی‌ها در انتخابات 3 قطبی اتاق بازرگانی ايران

ساعت 24: فعالان اقتصادی: بهتر است در انتخاب رییس جدید شتاب نکنیم

دنیای اقتصاد: آرایش جدید انتخاباتی در اتاق ایران

بیشتر بخوانید:

از شوراهای گفت و گوی استانی تا اتاق بازرگانی بین المللی

تشکل گرایی و دفاتر پساتحریم اتاق های بازرگانی

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: