به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

بسیاری از شما فعالان اقتصادی به یاد دارید که در سال های پایانی دوران ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد گله های بسیاری از فعالان اقتصادی شدت گرفت که چرا از توانایی های بخش خصوصی در سفرهای خارجی رئیس جمهور برای بسط روابط اقتصادی و تجاری بهره گرفته نمی شد.  از جمله، در خرداد ماه 1392،  مسعود کرباسیان در مقاله ای با عنوان "نمی دانستند بخش خصوصی بهترین سفیر است" در تجارت فردا نوشت: کاملاً مشخص است از سال 1384 به بعد در سفرهای خارجی از بخش خصوصی استفاده‌ای نشد. کدام هیاتی همراه رئیس‌جمهور رفته است که بگوییم ماحصل آن سفر این دستاوردها برای اقتصاد کشور بوده است؟ عمده سفرها به کشورهایی بوده که یا دولت نخواسته بخش خصوصی را همراه خود داشته باشد یا بخش خصوصی تمایل برای انجام سفر به برخی کشورها نداشته است. وی همچنین گفت: بنابراین ضرورتی پیدا نشد که بخش خصوصی در سفرهای خارجی رئیس‌جمهور را همراهی کند و آنها در این سفرها غایب بودند. کرباسیان در آن زمان گفت:  ظرفیتی در اتاق‌های بازرگانی ما نهفته است که هر کدام می‌توانند به عنوان سفیر کشور عمل کنند.

هر بخش از اتاق با یک کشور کار دارند مثلاً حمل و نقل، نیروگاه، صادرات هر کدام با یک کشور توسعه می‌یابد. سهم اتاق‌های مشترک با آن کشورها می‌توانست ادامه‌دهنده توافقات شود و اصولاً به‌کارگیری بخش خصوصی که نماد آن در اتاق است می‌توانست این بار را از روی دوش دولت بردارد.

در همان زمان پدرام سلطانی نیز مقاله ای با عنوان صندلی خالی بخش خصوصی در هواپیمای رئیس جمهور منتشر کرد و در آن نوشت: دولت به طور کلی برای همکاری با اتاق بازرگانی تمایلی از خود نشان نداد.  سفرهای خارجی در سطح بالا میان دولتمردان تقسیم شد و ما به عنوان بخش خصوص و سفیران اقتصادی کشور از این سفرها بهره ای نبردیم. وی در پایان مقاله خود ابراز امیدواری کرده بود که امیدوارم این فاصله ای که بین دولت و بخش خصوصی به وجود آمده با سیاست های مدبرانه ای که از سوی دولت جدید اتخاذ می شود، از بین برود و بخش خصوصی جزء لاینفک همراهان رییس جمهور در سفرهای خارجی باشند.

با آغاز به کار دولت تدبیر و امید،  بارقه هایی از امید در دل فعالان اقتصادی بخش خصوصی نمایان شد و اتاق های بازرگانی، تعاون و اصناف هم به عنوان نمایندگان فعالان اقتصادی شاهد گرایش بیشتر دولت به بخش خصوصی هستند.  برای نمونه پدرام سلطانی در یکی از مقالات اخیر خود می نویسد: بدون شک نقش بخش خصوصی در دوران پساتحریم بسیار جدی است. خوشبختانه اعتنا و توجه دولت یازدهم به بخش خصوصی خیلی بیشتر از دولت قبل است. مجال حضور، اثرگذاری و مشورت دهی بخش خصوصی و مشارکت در تصمیم گیری‌ها نسبت به دولت گذشته افزایش محسوسی داشته است. اکنون فضای مناسبی برای حرکت بخش خصوصی فراهم شده و این امر جزو سرمایه‌های ما است.

سلطانی در عین حال به موانع موجود نیز اشاره دارد و می گوید: یکی از مشکلاتی که بخش خصوصی با دولت دارد به حوزه تصمیم‌گیری بر‌می‌گردد. مسئولان دولتی افراد متخصص و با تجربه‌ای هستند و تنها به دانش خود اعتماد دارند، این در حالی است که بخش خصوصی هم می‌تواند راهکارهایی را ارائه دهد که چاره ساز باشد.  لذا از دولت می‌خواهیم که به تفکرات بخش خصوصی هم بیش از گذشته بها دهند. به عنوان مثال آماده کردن فهرست سرمایه‌گذاران خارجی توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت و ارائه آن به بخش خصوصی نمی‌تواند باعث افزایش سرمایه‌گذاری شود. روند مذاکرات بسیار پویا است. در مقطعی یکسری از شرکت‌ها برای مذاکرات ورود می‌کنند و در مقطع دیگر سایر شرکت‌ها چنین کاری را انجام می‌دهند. کاری که ما طبیعتاً در اتاق بازرگانی انجام می‌دهیم این است که همه فرصت‌های تجاری و هیأت‌های تجاری بین بخش خصوصی و اعضا را اطلاع‌رسانی کنیم. از این‌رو بخش خصوصی باید تصمیم بگیرد که با کدامیک ارتباط برقرار و مذاکره کند. شکل سرمایه‌گذاری و مذاکرات تجاری نمی‌تواند توصیه‌ای و دستوری باشد. بلکه باید از درون مذاکرات علایق، توانمندی و پتانسیل وامکانات دو طرف آشکار شود.

سفر رئیس جمهوری به ایتالیا و فرانسه فرصت مناسبی برای اتاق بازرگانی و فعالان بخش خصوصی فراهم آورده که به اعتقاد محسن جلال پور نخستین سفری است که در دوره هشتم هیأت نمایندگان اتاق برای همراهی رئیس جمهور روحانی در یک سفر تاریخی بسته میشود.   جلال پور سپس توضیح داد که بعد از رایزنی ها و مذاکرات فراوان در نشست های متعدد سرانجام قرار شد هیأتی نسبتا کوچک ولی با کیفیت و هدفمند برای این سفر چیده شود.  جلال پور تأکید کرد که در این هیأت جای صدها و هزاران کارآفرین و مدیر برجسته ایرانی در این هیأت خالی است. جای تک تک بنگاه های مستعد ایرانی در این هیأت خالی است اما ما تلاش کرده ایم هیاتی که روانه این سفر می شود، نمونه درخشانی از جامعه سربلند کسب و کار ایران باشد. جامعه ای سخت کوش، مستعد و زاینده که قراراست آقای کسب و کار فردای خاورمیانه باشد. وی افزود: براساس ظرفیت های مشترک، اسامی حدود٥٠ فعال اقتصادی و بنگاه برای هر کشور تهیه شد و پس ازتبادل نظر با دیگر دست اندرکاران سفر، این فهرست به حدود٣٠ نفر برای هرکشور تغییر یافت و نهایی شد. چهره هایی از خانم ها، کارآفرینان بزرگ، مدیران تشکل های قدرتمند مرتبط با اولویت های تعیین شده در گزارش مورد اشاره، دور هم جمع شدند. 

لازم به ذکر است که دفتر پساتحریم با کمک مرکز مطالعات اتاق ایران و به سفارش دفتر رئیس جمهوردو گزارش اولویت کار اقتصادی با فرانسه و ایتالیا تهیه کرده است که علاقمندان می توانند در پیوندهای زیر آن را مطالعه کنند. 

اولویت های همکاری اقتصادی – تجاری با ایتالیا

اولویت های همکاری اقتصادی – تجاری با فرانسه

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: