اتاق بازرگانی، اصناف و تعاون

رفراندوم استقلال کردستان عراق این روزها به یکی از مهمترین مسائل منطقه تبدیل شده است. هرچند این رفراندوم فعلا در حد یک نظرسنجی است ولی کشورهای منطقه به طور عام و همسایگان اقلیم به طور خاص نگران عواقب این همه پرسی هستند. هر چند ما هم در بسیاری از نگرانی هایی که ترکیه و عراق دارند شریک هستیم ولی نباید در بحث رفراندوم اقلیم، دنباله رو بغداد و آنکارا باشیم و در عوض باید با ابتکار عمل، از تهدیدها فرصت بسازیم.

حسینی تاجرانحمید حسینی، دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق که در نشست رفراندوم کردستان عراق و تاثیر آن بر روابط اقتصادی و سیاسی با ایران سخن می گفت تاکید کرده، تلاش ها باید به گونه ای پیش برود که کمترین تاثیرات از رفراندوم در روابط اقتصادی ما با اقلیم ایجاد کند. همانطور که پیشتر هم یادآور شدیم، آمار تعاملات تجاری با اقلیم حکایت از منافع اقتصادی ما در این منطقه دارد و این امر را نباید با اقدامات عجولانه و عاطفی به خطر اندازیم.

ارسال ديدگاه (1 ديدگاه)

ظریف بارزانی تاجرانهمه پرسی استقلال اقلیم کردستان روز دوشنبه سوم مهر برگزار شد. سوالی که در همه پرسی به رای گذاشته شد این است: «آیا می خواهید اقلیم کردستان و مناطق کردنشین خارج از اقلیم، به کشوری مستقل تبدیل شود؟» هر چند نتیجه این همه پرسی الزام آور نیست ولی مقام های اقلیم از نتیجه مثبت رفراندوم برای فشار به دولت مرکزی عراق استفاده خواهند کرد. تلاش ها و حتی در برخی موارد تهدیدهای کشورهای مختلف برای متوقف کردن همه پرسی بی نتیجه ماند.

اکنون سوالی که برای ما به عنوان همسایه اقلیم کردستان و عراق مطرح می شود این است که چگونه می توانیم ضمن حمایت از تمامیت ارضی عراق، با توسل به اهرم های دیپلماتیک به تنش زدایی پردازیم و از هرگونه مداخله نظامی در صورت بروز درگیری جلوگیری کنیم؟

ارسال ديدگاه (4 ديدگاه)

سلاخ ورزیبرگزاری پنجاه و نهمین نمایشگاه بین المللی دمشق پس از 6 سال وقفه نشانه خوبی از روند صلح و آغاز دوران بازسازی در این کشور دارد. با ادامه این روند امید است بخش خصوصی کشورمان حضور پررنگتری در سوریه و بازسازی این کشور داشته باشند. در این راستا سفر اخیر حسین سلاح‌ ورزی، نایب ‌رئیس اتاق ایران و هیات تجاری همراه به سوریه حائز اهمیت بود. این سفر به دعوت حمد سامر الخلیل، وزیر اقتصاد و تجارت خارجی سوریه انجام شد.

به گفته حسین سلاح ورزی، نمایشگاه بین المللی دمشق در بهترین شرایط برگزار شد و 30 شرکت بزرگ ایرانی در زمینی به مساحت هزار مترمربع در نمایشگاه حضور داشتند. سلاح ورزی افزود با توجه به ظرفیت های بازار سوریه برای بخش خصوصی، از ماههای قبل «ستاد توسعه همکاری‌ها و بازسازی سوریه» در اتاق ایران تشکیل شد تا زمینه حضور شرکت‌های ایرانی در سوریه و نقش آن‌ها در بازسازی سوریه موردبررسی قرار می‌گیرد.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

سی ام شهریور مصادف است با روز جهانی صلح. سازمان ملل شعار امسال روز جهانی صلح را «همه با هم به سوی صلح، احترام، امنیت و کرامت همگان» انتخاب کرده است. جای خوشحالی است که هم سخنرانی رئیس جمهوری در سازمان ملل در نیویورک و هم سخنان نایب رئیس اتاق ایران در اجلاس دوسالانه اتاقهای بازرگانی جهان در سیدنی، تاکیدی بود بر تعامل و همکاری های سازنده در منطقه و جهان.

پدرام سلطانی سایت تاجران سیدنی اتاق بازرگانیحسن روحانی در سخنرانی خود تاکید کرد که انتخاب وی، رای اعتماد مردم ایران به برنامه اعتدالگرایانه ای است که با احترام به حقوق بشر و حقوق شهروندی در سیاست داخلی و نیز اتخاذ خط مشی تعامل سازنده در سیاست خارجی خارجی همراه است که در چهارچوب پیشرفت در مسیر تحول اقتصادی پیگیری خواهد شد. همزمان در نیمکره جنوبی، همکار عزیزمان پدارم سلطانی هم یادآور شد که فعالان بخش خصوصی کشورهای مختلف باید با همکاری و تعامل با یکدیگر در راستای کمک به جوامع و توسعه پایدار اقتصادها حرکت کنند. به نظر می رسد که امتزاج سیاست تعاملگرایانه خارجی و سیاست توسعه محور داخلی رفته رفته در حال جاافتادن است.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

معاهده های صلح و توافقنامه های مشارکت و دوستی میان ملتها را معمولا دولتها و نمایندگانشان به امضا می رسانند ولی واقعیت این است که صلح و ثبات پایدار را نه فقط دولتها، بلکه ملتها با ایجاد و تثبیت ارتباطات عمیق و شکل دهی منافع مشترک درازمدت رقم می زنند. در طول تاریخ، تبادلات تجاری میان ملل یکی از اصلی ترین راه های ضمانت صلح و دوستی میان کشورها بوده و اکنون با پیشرفت فن آوری اطلاعات، بیش از پیش امکان این ارتباط های تجاری فراهم شده است. در چنین شرایطی بخش خصوصی به عنوان متولی اصلی کسب و کار و تجارت می تواند نقش بسیار موثری در ایجاد و تثبیت صلح منطقه ای و بین الملل بازی کند.

پدرام سلطانی پیشتر در یادداشتی تحت عنوان «بخش خصوصی و جامعه مدنی برای صلح» با اشاره به ویژگی های تاریخی و ژئوپولیتیک خاورمیانه و ناآرامی های این منطقه، از ضعف جامعه مدنی و دولت گرایی بخش خصوصی در ایران و دیگر کشورهای خاورمیانه سخن گفته بود. با نگاهی به تاریخ معاصر کشورمان می تواند دید که به رقم سابقه طولانی تجارت و کسب و کار در ایران و نقش آفرینی بازار در برخی از برحه های تاریخی، بخش خصوصی ما نقش تعیین کننده ای در جریان تحولات مهم داخلی و بین المللی چهار دهه گذشته ایفا نکرده است. اما واقعیت این است که اگر بخواهیم به آینده صلح پایدار در منطقه امیدوار باشیم باید همانقدر که به دانش و تدبیر سیاستمداران و دیپلماتها اتکا می کنیم، به همان اندازه نیز باید روی تعامل تجار و متولیان بخش خصوصی با همتایان منطقه ای و بین المللی خود نیز حساب باز کنیم.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

نظرسنجی

آیا سیاست ها و رویکردهای منطقه ای ما نیاز به بازبینی دارد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: