اتاق بازرگانی، اصناف و تعاون

همایش مبارزه با فساد اتاق بازرگانی تاجرانسومین همایش مبارزه با فساد که به همت اتاق تهران برگزار شد، فرصتی بود تا پدیده فساد به گونه ای عملگرایانه و از زوایه دید بخش خصوصی مورد مداقه قرار گیرد. معضل فساد را از زوایای مختلفی می توان بررسی کرد، ولی همه ناظران مسائل اقتصادی کشور متفق القولند که پدیده فساد یکی از اصلی ترین ریشه های مشکلات اقتصاد کشور است و حل این موضوع در گرو اجرای منصفانه قانون، وجود دولت کوچک و کارآمد و نیز تحقق اقتصاد رقابتی و شفاف است. در چنین شرایطی است که فرهنگ شایسته سالاری به مرور نهادینه خواهد شد و به قول پدرام سلطانی، انتخاب «مدیران شایسته» جای انتصاب «مریدان وابسته» را خواهد گرفت. اگر شرایط قانونی و سازمانی مبارزه با فساد فراهم شود می توان به رشد و بالندگی بخش خصوصی واقعی در کشور امیدوار بود.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

بودجه تاجراناخیرا بخشنامه بودجه سال 1397 از جانب رئیس جمهوری با عنوان «رشد اقتصادی فراگیر، اشتغال زا و ضد فقر» برای تدوین به دستگاههای اجرایی ارائه شد. نه تنها فعالیتهای دولتی، بلکه علمکرد بخش خصوصی به شدت متاثر از سیاستگذاری های بوجه ای دولت است، و از این رو، تنظیم و تخصیص منابع مالی و استفاده بهینه و سازنده آنها نیاز به بازخوردهای فعالان بخش خصوصی دارد.

بر اساس بولتن مرکز تحقیقات و بررسی‌های اقتصادی اتاق ایران، بسیار ی از ابعاد نظام بودجه‌ریزی بر عملکرد فعالان اقتصادی بخش خصوصی تأثیر منفی داشته است. علاوه بر ادامه وابستگی بیش از حد به درآمدهای نفتی، نحوه استفاده از این درآمدها هم کارآمد نیست. در ضمن ناکارآمدی رویکرد حاکم بر افزایش درآمدهای مالیاتی، اولویت هزینه‌های جاری به هزینه‌های عمرانی و سیاست زدگی در تصویب طرحهای عمرانی از مشکلات اسناد بودجه کشور است. کسری بودجه گسترده دولت و اتخاذ روش‌های پرریسک برای رفع آن نیز همچنان آینده اقتصاد کشور را با خطرات جدی روبرو می کند. با توجه به این چالشها، سوال اینجاست که آیا دولت دوازدهم تغییرات پارادایمی در حوزه بودجه را به اجرا خواهد گذاشت؟

ارسال ديدگاه (1 ديدگاه)

ارومیه وان تاجرانپویایی جامعه و اقتصاد کشور تنها در قدرت اقتصادی و سیاسی پایتخت و دولت مرکزی تعریف نمی شود، بلکه توان تصمیم گیری و اجرایی نهادها و سازمانهای منطقه ای و محلی، یکی از اصلی ترین شاخص های مقاومت و قدرت سیاسی و اقتصادی کشور است. بحث پارادیپلماسی هم در این چهارچوب قابل تعریف می باشد زیرا هرچند تصمیمات کلان سیاست خارجی توسط تیم دیپلماتیک رئیس جمهوری در مشاوره با رهبری اتخاذ می شود، ولی تعاملات با شرکای خارجی باید از این محدوده فراتر رود و ارتباطات فرهنگی و تجاری و مدنی نهادهای شهری و استانی با شرکای خارجی را نیز شامل شود. ارتباط مقامات شهرداری ها با دیگر شهرهای جهان از یک سو و نیز همکاری های نزدیک اتاق های بازرگانی استانی با استان های دیگر کشورها، ظرفیتهای فرهنگی و اقتصادی مناطق مختلف کشور را شکوفا خواهد کرد.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

ایران سوریهدر حالی که گروه های افراط گرای مخالف دولت سوریه به عقب نشینی های خود ادامه می دهند، چشم انداز صلح و بازگشت امنیت به این کشور روشنتر می شود و کشورهای بیشتری خواستار از سرگیری روابط خود با دولت دمشق می شوند. در این شرایط ما شاهد خواهیم بود که پیشنهادها برای سرمایه گذاری در سوریه افزایش یابد و کشورهای مختلف و بعضا متخاصم برای حضور در بازارهای سوریه به رقابت بپردازند. سوال اینجاست که با توجه به تقابل های موجود در منطقه، ما باید چه موضوعی در قبال حضور کشورهای عرب در سوریه داشته باشیم و چه سیاستی را در خصوص رقابت تجاری در آینده سوریه پیگیری کنیم؟ واقعیت این است که حجم خرابی ها در سوریه بسیار وسیع است و بازسازی این کشور مستلزم همکاری های نزدیک منطقه ای و بین المللی است. در این راستا، ما باید نقش کلید خود را به عنوان متحد سوریه ایفا کرده و در ضمن از کارکرد اقتصادی سازنده کشورهای منطقه در سوریه استقبال کنیم.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی تاجرانهفتاد و یکمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی و نمایندگان پارلمان بخش خصوصی برگزار شد. در این نشست مسعود کرباسیان از نمایندگان اتاق بازرگانی خواست تا در جلسات کمیسیون اقتصادی دولت شرکت کنند زیرا استفاده از نظر بخش خصوصی در تصمیم گیری ها می تواند کمک کننده باشد.

بهره گیری بیش از پیش دولت از نظرات و تجارب فعالان بخش خصوصی خبر خوشی برای ناظران مسائل اقتصادی کشور است زیرا که این تعاملات زمینه را برای کاهش تصدی گری دولت، اتخاذ تصمیم های واقعگرایانه و منطبق با منطق توسعه و نیز افزایش حضور بخش خصوصی واقعی در اقتصاد فراهم می کند.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

نظرسنجی

آیا از روند همکاری های دولت با بخش خصوصی راضی هستید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: