به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

شاخص جهانی کارآفرینی در سال 2015 میلادی حاکی از رشد 12 درصدی و ارتقاء 7 رتبه ای ایران دارد.  هرچند کشور ما هنوز در میان 130 کشور مورد مطالعه رتبه 94 را دارد و در میان 15 کشور منطقه،  رتبه 15.  اما ارتقاء رتبه ایران در مقیاس جهانی را با توجه به دستاورد توافق هسته ای و افق پساتحریم می توان به فال نیک گرفت.  امتیاز ایران در گزارش امسال 27،7 است. آمریکا با امتیاز 85 در رتبه اول و بنگلادش با رتبه 14،4 در رتبه آخر قرار دارند.  در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، امارات با 61،1 امتیاز و رتبه 22 در مقیاس جهانی در صدر است و ایران پس از لیبی، الجزایر، مراکش و مصر در رتبه آخر.  

 

در این گزارش آمده است که 15 کشور مورد مطالعه در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا متغیرهای داخلی زیادی دارند. از یک سو و از جنبه ثروت، این کشورها شامل کشورهای ثروتند نفتی حاشیه خلیج فارس است که از نظر سرانه تولید ناخالص داخلی در میان ثروتمندترین کشورهای جهان قرار دارند. از سوی دیگر اقتصادهای فقیری هم در این گروه قرار دارند که برخی از آنها هنوز با ناآرامی های ناشی از بهار عربی دست و پنجه نرم می کنند.  موفق ترین اقتصاد کارآفرین این گروه امارات متحده عربی است. اسرائیل و قطر با فاصله نزدیکی پس از امارات قرار دارند. مراکش، مصر و ایران کمترین امتیازات در این گروه را دارند.  عامل مشترک در این گروه پایین جدول اقتصاد بسته و کنترل شده آنهاست به نحوی که دسترسی به بازارها در انحصار گروه های نزدیک به حکومت قرار دارد.

ارزیابی این گزارش از تأثیر بهار عرب، اهمیت مقابله مردم با انحصار موقعیت های کسب و کار توسط حکومت های بسیاری از آن کشورها بوده است. موج بهار عرب در سال 2011 میلادی با خودکشی یک دست فروش خیابانی در تونس آغاز شد که توسط مأموران فاسد دولتی مورد آزار و اذیت قرار گرفته بود. در دیگر کشورها مانند تونس، لیبی و مصر، اقتصاد تقریبا به شکل کاملی در انحصار حاکمان بود و این حاکمان تمام بخش های اقتصاد کشورشان را در انحصار خود و خارج از دست مردم نگاه داشته بودند. به نقل از این گزارش، هر چند دیدگاه های مختلفی راجع به انگیزه های دموکراسی خواهی مردم این کشورها مطرح شده است اما این پدیده بیش از هر چیز به محروم کردن مردم از فرصت ها برمی گردد تا کمبود مردم سالاری.

کارآفرینی بانوان

ایران در میان 77 کشور مورد مطالعه این گزارش با امتیاز 20.6 در رتبه 73 قرار دارد. آمریکا با امتیاز 82.9 در رتبه اول و پاکستان با امتیاز 15.2 در رتبه آخر کارآفرینی زنان است.  نقاط قوت کارآفرینی بانوان در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا سطح بالای تحصیل و فناوری های جدید است. نقاط ضعف کارآفرینی بانوان در منطقه، عدم انگیزه کافی برای کارآفرینی، چالش رسیدن به مدیریت سطوح بالا و در اولویت فاینانس نبودن است. در مورد ایران،  آمادگی زنان برای کارآفرینی بیشترین امتیاز و دسترسی به اینترنت کمترین امتیاز را کسب کرده است.

شیلی، استرالیا و آمریکا در صدر کشورهایی هستند که با توجه به سرانه تولید ناخالص داخلی شان شرایط خوبی برای کارآفرینی زنان دارند. در همین مقیاس، سنگاپور، عربستان سعودی و ایران شرایط نامناسبی برای کارآفرینی زنان دارند.  کشورهای اروپایی با در نظر گرفتن سرانه تولید ناخالص داخلی شان به نسبت شرایط بهتر از انتظاری دارند. کشورهای زیر صحرای بزرگ آفریقا و منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا به طور میانگین شرایط کمتر از انتظاری را برای کارآفرینی زنان دارند.

روند جهانی کارآفرینی بانوان بر اساس این گزارش نشان می دهد که کارآفرینی بانوان برای کسب و کارهایی که در طی 5 سال 50 درصد رشد داشته و 10 کارمند استخدام کرده اند، 7 درصد افزایش داشته است.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: