به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

دوران پساتحریم و افق امیدوار کننده جذب سرمایه گذاران خارجی با دستیابی به توافق نهایی هسته ای و لغو تحریم ها بیش از پیش به یک واقعیت ملموس برای فعالان اقتصادی و کارآفرینان تبدیل می شود.  چنانچه اراده سیاسی ملت و دولت ایران برای حل مناقشه هسته ای تداوم یابد، توافق نهایی هسته ای می تواند نقطه عطفی برای آغاز گذار به دوران شکوفایی اقتصادی باشد. هر چند برای ورود سرمایه گذاران خارجی نیاز به اعمال سریع اصلاحات ساختاری متعددی هستیم اما جامعه فعالان اقتصادی از هم اکنون در تدارک و برنامه ریزی برای دوران پساتحریم است.

یکی از رویدادهای مهم برای کارآفرینان عرصه فناوری و تکنولوژی برگزاری کنفرانس آی بریج یا پل است که قرار است از 14 تا 16 خردادماه در برلین برگزار شود. نجمه بزرگمهر، خبرنگار فایننشال تایمز در تهران، در مقاله ای این تجمع را بزرگترین گردهمایی مهاجران ایرانی برای بررسی فرصت ها و چالش های سرمایه گذاری در زمینه فناوری توصیف کرده است. به نقل از این گزارش بیش از 2000 نفر در این کنفرانس شرکت خواهند کرد.

در مهر ماه سال گذشته نیز با توجه به پیشرفت هایی که در مذاکرات هسته ای رخ داده بود نخستین مجمع ایران و اروپا با هدف برنامه ریزی برای سرمایه گذاری و تجارت در دوران پساتحریم، به همت موسسه یوروپین ویس در لندن برگزار شد. سال گذشته به انتظار افزایش سرمایه گذاری خارجی در دوران پساتحریم اشاره کردیم و اخیرا نیز مجددا تأکید کردیم جامعه بین المللی در انتظار ایران پساتحریم است و در این مقطع همه شرکت ها، نهادها و وزارتخانه ها باید برای پساتحریم برنامه ریزی و اقدام کنند، فردا دیر است.

در آن مجمع 5 میزگرد و 10 کارگاه تخصصی برگزار شد. اهم موضوعات مطرح شده به وضعیت ایران در منطقه و جامعه بین المللی، روابط تجاری ایران و اتحادیه اروپا، منابع انسانی، بازار مصرف در صنایع مختلف از جمله خودروسازی، مخابرات، حمل و نقل، کشاورزی، بهداشت، هوافضا و انرژی اختصاص داشت.  تلاش برگزار کنندگان و شرکت کنندگان در این مجمع رسیدن به درک واقعبینانه تری نسبت به موضوعات زیر بود:

کدام تحریم ها لغو خواهد شد و کدام باقی خواهد ماند؟

تأثیرات توافق نهایی بر کسب و کار و تجارت و روابط ایران و اروپا چه خواهد بود؟

چالش های اساسی انجام کسب و کار در ایران چیست؟

اقتصاد ایران چگونه برای افزایش سرمایه گذاری در دوران پساتحریم آماده می شود؟

اینک، فرصت دیگری پیش روی فعالان اقتصادی است و آن نشست iBRIDGE در برلین است. به نقل از سایت آی بریج، این یک ابتکار گروهی مبتنی بر هم افزایی و همکاری فارغ از وابستگی های سیاسی یا ایدئولوژیکی است. هدف این گروه توسعه کارآفرینی در بخش تکنولوژی ایران از طریق جان دادن به طیف گسترده ای از اقدامات و ابتکارات مؤثر است. آی بریج خود را به پرورش و توانمندسازی متعهد می داند تا هر فردی بتواند سهم خود را برای پاگرفتن و رشد اقتصاد خلاق بازی کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این کنفرانس و همچنین شرکت کنندگان در آن به سایت آی بریج مراجعه کنید. همکاران تاجران تلاش خواهند کرد تا دست کم شما را در جریان جمعبندی این کنفرانس قرار دهند.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: