به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

موضوع اشتغال زنان و بهبود اوضاع معیشتی خانواده که در آن زن به عنوان یک رکن اصلی به شمار می رود  از ملزومات توسعه پایدار است. برنامه دولت دوازدهم به تقویت جایگاه زنان و لزوم نگاهی برابر به استعداد های علمی، پژوهشی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بانوان و نیز اهمیت توجه به جمعیت 50 درصدی زنان برای رشد جامعه تاکید دارد.

میانگین سهم زنان از بازار جهانی کار 45.5 درصد است. حضور فعال زنان در بازار کار می تواند حرکت جامعه به سوی اقتصاد مردمی و مشارکتی را تسهیل کند که این مهم در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی و برنامه های توسعه پایدار کشور است.

در راستای تجارب کشورهای موفق در پیگیری روند توسعه که به واسطۀ مشارکت زنان در اقتصاد حاصل شده، امروز جامعۀ ما نیز به این باور رسیده است که در کسب دانش و بینش و اجرای مسئولیت های اجتماعی، اداری و سیاسی با شفافیت کامل و به دور از فساد، زنان از مردان فروتر نیستند.  امروز باید اذعان داشت که نقش زنان تنها در همسری و مادری خلاصه نمی شود و بعد دیگر زندگی بانوان، همپای مردان، فعالیت در عرصه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی  و علمی است.

کارآفرینی زنان، مشارکت زنان سایت تاجرانمطالبات زنان برای مشارکت و همگامی با مردان در صحنه های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی در سال های اخیر منجر به ایجاد تغییراتی در ساختار تشکیلاتی کشوری شده است که یک نمونه از آن ورود 17 زن به قوۀ مقننه در سال 1394 بود.  همچنین مشارکت جدی زنان در انتخابات اخیر شوراهای شهر و روستا را نیز نمی توان نادیده گرفت. زنان اما خواهان پست های مدیریتی، فرمانداری، استانداری و وزارت هستند زیرا به شایستگی و دانش خود در پیشبرد امور اطمینان دارند.  زنان خواستار حضور در شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجمع تشخیص مصلحت نظام هستند. زنان بر این باورند که حضورشان به عنوان سفیر و یا رایزن فرهنگی ایران در کشورهای دیگر ضروری است، زیرا به خوبی می توانند مسائل فرهنگی را حل و فصل کنند.

سیده فاطمه ذولقدر سایت تاجراندر همین راستا سیده فاطمه ذوالقدر، عضو فراکسیون امید مجلس با تاکید بر ضرورت معرفی حداقل سه وزیر پیشنهادی دولت دوازدهم از بین خانم‌ها از رئیس جمهوری درخواست کرده که وزرای جوانتر، چابکتر و البته با تجربه، سابقه و تحصیلات مرتبط در کابینه آینده استفاده کنند. ذولقدر یادآور شده که دکتر روحانی برای معرفی وزیر زن در کابینه بعدی قول مساعد داده و اکنون با توجه به وجود سامانه بانک اطلاعاتی در معاونت امور زنان،‌ سوابق کاری زنان قابل دسترس است و یافتن زنان توانمند آسانتر خواهد بود. شهیندخت مولاوردی نیز که بارها به مشکلات بانوان و موانع موجود بر سر راه مشارکت آنان در امور اجتماعی و سیاسی تاکید داشته، از دولت دوازدهم خواسته تا به افزایش نقش زنان در این دولت و در سطوح مختلف بپردازد.

قانعی راد سایت تاجرانبه رغم مخالفت های کسانی که تنها بر نقش سنتی زن به عنوان مادر و همسر و نه پژوهشگر و محقق و متخصص نگاه می کنند، جامعه شناسان و صاحب نظران امور اجتماعی نظر متفاوتی دارند. تحقیقات نشان می دهد که حضور پررنگ زنان در فعالیت های اجتماعی نه تنها تاثیر عمیقی بر رشد اقتصادی دارد، بلکه تاثیرات مثبت فرهنگی این روند هم به هیچ وجه قابل چشم پوشی نیست. همانطور که پیش از این نیز محمد امین قانعی راد، رئیس پیشین انجمن جامعه شناسی ایران تاکید کرده، افزایش مشارکت زنان فساد مالی و اداری کشور را کاهش می دهد. این موضوعی است که در تلاش های سازمان ملل و دیگر تشکل های توسعه ای بین المللی نیز منعکس شده است. برای مثال در جلسه اخیر تشکل توسعه و مشارکت شورای اروپایی تاکید شد که پیشرفت ها در راستای برابری جنسیتی برای رسیدن به توسعه پایدار و رسیدن به امنیت غذایی ضروری است. در این راستا زنان در اقتصادهای در حال توسعه باید به مهارت های مدیریتی دست یابند تا بتوانند در روند رشد مشارکت داشته باشند.

ایران نیز به عنوان یک اقتصاد در حال توسعه از این قاعده مستثنی نیست. با نزدیک شدن زمان انتخاب کابینه دوازدهم، بازار گمانه زنی ها در خصوص واگذاری مشاغل دولتی حساس به بانوان بیش از پیش داغ شده است.  استفاده از توانمندی ها و ظرفیت های بانوان و بکارگیری آنان در مشاغل پر اهمیت نباید تنها به خاطر عمل به وعده های انتخاباتی، که به دلیل اعتماد به دانش و بینش و استعداد های زنان صورت گیرد.  زنان ایران که در عرصه های مختلف علمی و فناوری و پژوهشی همواره دوشادوش مردان و بعضا پیشگام بوده اند اکنون با آمادگی کامل چشم انتظار ایفای نقش پر رنگ خود در امور کشور به ویژه مشارکت در رشد اقتصادی و رسیدن به اهداف توسعه پایدار هستند.  اسحاق جهانگیری با اشاره به استفادۀ بیشتر از ظرفیت و توانمندی زنان در دولت دوازدهم می گوید که به رغم مخالفت های عده ای درگذشته با حضور و مشارکت زنان در فعالیت های اجتماعی و سیاسی ، امروز ضرورت حضور و مشارکت زنان در فعالیت های مختلف اجتماعی، سیاسی و مدیریتی امری پذیرفته شده است.

سایت تاجران مشارکت زنان تبعیض جنسیتی

آنچه اکنون جامعه به آن نیاز دارد ایجاد یک فرهنگ مناسب برای اعتماد به زنان در اجرای امور کشوری و مدیریتی و نیز مشارکت در رشد و توسعۀ کشور همگام با مردان و با تمرکز بر عدالت جنسیتی است.  با توجه به بصیرت و توانمندی زنان ایران امید می رود که اهمیت جایگاه و نقش آنان در ادارۀ امور کشور، مشارکت در مدیریت و تصمیم گیری، و حضور در کابینه بیش از پیش مد نظر باشد، و به کارگیری استعداد زنان فرهیخته و شایسته برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی دراین برهۀ حساس از زمان به دست فراموشی سپرده نشود.

جای بسی خوشبختی است که رئیس جمهوری با آینده نگری و انصراف از بازگشت به گذشته  که یکی از مولفه های رشد و توسعه می باشد به اهمیت مشارکت زنان در دولت توجه دارند و می دانند که کلید رشد و توسعۀ اجتماعی و اقتصادی کشورمان تعامل اندیشه ها و ایجاد بستری مناسب برای مشارکت همۀ اقشار جامعه برای عبور از تنگناهای موجود است.

توانمندسازی زنان، بهترین فرصت برای توسعه انسانی و رشد اقتصادی

زنان، کارآفرینی و اقتصاد مقاومتی

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: