به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

کارشناسان تاجران در سال های گذشته به تکرار از نقش حیاتی و تعیین کننده جامعه روحانیت، علمای عظام و تریبون های نماز جمعه در مسیر بسط گفتمان اقتصادی سخن گفته اند.  خوشبختانه در چند سال اخیر با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری بر مسئله اقتصاد و سیاستگذاری های اقتصاد مقاومتی شاهد همگرایی بیشتر میان اندیشه های فعالان اقتصادی و علمای عظام، جامعه روحانیت به خصوص ائمه جمعه بوده ایم. در عین حال برای اقدامات عملی و ملموس در مسیر اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال باید از مرحله حرف و شعار فراتر رفت و همانطور که علی فاضلی در مقام ریاست اتاق اصناف ایران گفت، در کنار هم باشیم تا مردم محور کردن اقتصاد را از شعار به شعور تبدیل کنیم. مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران نیز اخیرا و با توجه به رقابت های انتخاباتی خواستار عبور از شعار شد و گفت: امروز دیگر اشاره کلی و شعاری به سرفصل‌ها کفایت نمی‌کند. وی افزود: امروز نیاز کشور برنامه و نه شعار بی‌عمل است.

پس از بیانات نوروزی رهبر انقلاب در خصوص تولید و اشتغال طبیعی بود که دولت و تمام نهادها به خواست رهبر لبیک بگویند و تلاش کنند یا از اقدامات نهادهای خود در این مسیر و یا از تعهد و برنامه هایشان در تحقق شعار سال سخن بگویند. سخنان ائمه جمعه پس از آغاز سال نیز تأکید بر سخنان مقام معظم رهبری بود.  در عین حال به اعتقاد کارشناسان تاجران تریبون نماز جمعه، مساجد، تکایا و پایگاه های مقاومت بسیج باید به عنوان بخش هایی از بدنه جامعه مدنی به شکل عملی و کاربردی در مسیر تولید و اشتغال بکوشند.

مروری بر خطبه های نماز جمعه نشان می دهد که ائمه محترم تا اینجا تنها مطالبات کلی را طرح کرده اند و بیشتر آنها دولت را مسئول پاسخگویی به این مطالبات می دانند. این در حالی است که برای مردمی کردن اقتصاد مشارکت مردم محدود به مطالبه گری نمی شود. باید آستین ها را بالا زد و به میدان آمد. از این روست که مساجد، تکایا و پایگاه های مقاومت بسیج و هر نهاد مدنی دیگر باید به سمت ارائه راهکارهای عملی گام بردارد. برای نمونه باید از کارآفرینان وفعالان اقتصادی در هر شهر و روستا برای ایراد سخنرانی پیش از خطبه ها دعوت کرد.  مساجد و سایر پایگاه های مردمی باید به مراکزی برای آشنایی کارجویان و کارآفرینان تبدیل شود. آموزش مهارت های فنی و حرفه ای باید در این اماکن صورت پذیرد.  برای مثال، اگر کسی در محله ای جوشکاری بلد است آن را به جوانان علاقمند تدریس کند. اگر فردی واحدی تولیدی در اختیار دارد نیازها و توانایی های خود را با مردم محل در میان بگذارد. در هر صورت باید از شعار به عمل رو آوریم و منتظر نباشیم کسی بیاید و برایمان کار ایجاد کند.

اخیرا حجت الاسلام سعید کرمی، معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد عنوان کرد: اگر چه ماموریت مستقیمی برای مساجد در این زمینه تعریف نشده است، اما در عین حال مساجدی هستند که در زمینه کارآفرینی فعالیت‌های گسترده‌ای انجام می‌دهند و خدمات و تسهیلاتی را در اختیار جوانان قرار می‌دهند که بر این اساس برای نسل جدید که به بازار کار وارد می‌شوند، آموزش‌های لازم ارایه می شود و فعالیت‌های خیریه برای حمایت از حوزه کسب و کار، نمونه بارز  آن است. وی خاطر نشان کرد: اما اهتمام به موضوع کار آفرینی در تمامی مساجد دیده نمی‌شود که نیاز است در آن‌ها فرهنگ‌سازی‌های لازم  انجام شود.

یکی دیگر از راهکارهای عملی برای استفاده بهینه از فضای مساجد در مسیر تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی تجهیز این مراکز به اینترنت و ترویج فرهنگ استارتاپ و کارآفرینی مجازی است.  در مجموع جامعه روحانیت باید در کنار اهداف متعالی فرهنگ سازی به شعارهای اقتصاد مقاومتی جامه عمل بپوشاند. 

 بسیج صلح برای سازندگی کشور؟

 

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: