به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

در اواخر دی ماه امسال، تشکیل «شورایعالی اجتماعی کشور» در قالب برنامه ششم به تصویب نمایندگان مجلس رسید. ریاست این شورا بر عهده رئیس جمهوری است و هدف از تشکیل این نهاد، سیاست‌گذاری و هماهنگی برنامه‌ها و نظارت بر عملکرد کلیه دستگاه‌های اجرایی است که در زمینه آسیب‌های اجتماعی وظایفی بر عهده دارند. مواردی همچون اعتیاد، طلاق، حاشیه‌نشینی، کودکان کار و مفاسد اخلاقی از جمله آسیب های اجتماعی است که انتظار می رود شورایعالی اجتماعی به رفعشان بپردازد.

تشکیل شورایعالی اجتماعی نشان از اهمیتی است که مسئولان کشور به مسئله آسیب های اجتماعی قائلند و امید است دولت و مجلس با همکاری گروه های مردم نهاد و بخش خصوصی به گونه ای ریشه ای به طرح و رفع این آسیب ها بپردازند. علی لاریجانی، رئیس مجلس در این رابطه گفته بود بررسی آسیب‌های اجتماعی در سه جلسه در محضر مقام معظم رهبری مورد کنکاش قرار گرفت و از آنجا که ایشان نسبت به این موضوعات بسیار حساس بودند وقت مناسبی به این بررسی‌ها اختصاص دادند. لاریجانی تاکید کرده که مقام رهبری انتظار انجام وظایف در خصوص آسیب‌های اجتماعی را از سوی تمامی قوا دارند.

پیشتر هم حسن روحانی به نقل از مقام معظم رهبری گفته بود ایشان با تاکید بر همیاری عمومی برای مقابله با آسیب های اجتماعی تاکید داشته اند حتی آنهایی که به دین و اسلام اعتقادی ندارند، اگر ایران را قبول دارند باید با همه توان وارد میدان شوند. آیت الله خامنه ای افزوده اند حتی اگر کسی در عشقش به ایران تردیدی باشد ولی در وجدان سالم او تردیدی نباشد، باید با همه توان برای مقابله با آسیب های اجتماعی آماده شود و تحرک داشته باشد. مقام معظم رهبری به وزارتخانه های آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد و ورزش و جوانان به عنوان سه نهاد دولتی اشاره کرده اند که مسائل مربوط به آسیب های اجتماعی باید از طریق آنها حل شود.

اکنون با اجرایی شدن برجام و رفع خطراتی که اقتصاد کشور را تهدید می کرد، توجه به مسائل و آسیب های اجتماعی به اندازه حل مشکلات اقتصادی اهمیت پیدا کرده است. واقعیت این است که این دو حوزه هیچگاه ماهیتا از هم جدا نبوده اند و رشد و پیشرفت در یک حیطه باعث افزایش انتظارات در حیطه دیگر می شود. اکنون قطعی شدن تشکیل شورایعالی اجتماعی گام دیگری است برای توجه به آسیب هایی که از مرزهای سیاسی و فرهنگی می گذرند و همه ملت ها و جوامع را با مشکلاتی بسیار جدی روبرو می کنند. اعتیاد، طلاق و مفاسد اخلاقی آسیب هایی است که یک شبه به وجود نیامده که یک شبه هم از میان برود و رفع آنها مستلزم تلاش های مستمر و همه جانبه بخش دولتی و غیر دولتی است. باید توجه داشت سوای اینکه ریشه این آسیب ها مسائل اقتصادی بوده یا نه، این مشکلات بر اقتصاد (و به طور خاص اقتصاد دانش محور) تاثیرات مخربی دارد. معضلاتی همچون اعتیاد و یا کودکان کار به طور کلی برای رشد و مدرن سازی نظام سیاسی و اقتصادی مضر است.

همانطور که در بیانات مقام معظم رهبری هم مشهود است حضور گروه ها و تشکل های غیر دولتی برای رسیدگی به آسیب های اجتماعی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در حالی که  وظیفه شورایعالی اجتماعی سیاست‌گذاری و هماهنگی برنامه‌ها و نظارت بر عملکرد کلیه دستگاه‌های اجرایی کشور در حوزه رسیدگی به آسیب های اجتماعی است، باید جایگاه ویژه ای هم به تلاش های فعالیت های سازمان های مردم نهاد صورت گیرد. همانطور که محمدرضا تردست، معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان اشاره کرده مهمترین ویژگی سازمان های مردم نهاد، هدف و تعهد مشترک، تدوین برنامه های مشخص، جذب مشارکت، آزادی خلاقیت و مسئولیت پذیری، هویت و شخصیت مستقل است و اینها ویژگی هایی است که نهادهای دولتی به سختی به آنها نیازمندند. سازمان های مردم نهاد با مشارکت اجتماعی جوانان و ایجاد فرصت های لازم برای رشد استعداد های آنها، به غنی سازی اوقات فراغت و جهت دادن به گرایش های مشارکت جویانه جوانان کمک می کنند و با اعتلای جایگاه این قشر در عرصه مدیریت جامعه و استفاده از قابلیت های آنها، راه را برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی هموار می کنند.

بخش خصوصی هم با کارآفرینی متعهد می تواند نقش مهمی در کاهش آسیب های اجتماعی ایفا نماید. باید توجه داشت که با پیشرفت فن آوری و تغییرات سریع اجتماعی، بازار کار هم به شدت دستخوش تغییر می گردد که این امر می تواند به بروز آسیب های اجتماعی جدید بیانجامد. با توجه به نوآوری و انعطافی که در ذات بخش خصوصی و جامعه کارآفرینان است، این گروه ها می توانند به طور خلاقی با آسیب های اجتماعی جدید و بعضاً پیش بینی نشده روبرو شوند. در این راستا تلاش های جامعه نیکوکاری ابرار، وابسته به اتاق ایران و یا تشکیل کمیسیون مسئولیت های اجتماعی اتاق بازرگانی اصفهان نمونه های خوبی برای برخوردی متعهدانه با آسیب های اجتماعی است.

در بهمن ماه گذشته، اولین نشست مشترک اعضای شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه با حضور مدیران عامل موسسات عضو، در اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار شد. مهندس علی اصغر خامنوی مدیرعامل جامعه نیکوکاری ابرار در این نشست گفت: اتاق‌های بازرگانی و بخصوص اتاق بازرگانی ایران با بیش از 133 سال سابقه، یکی از قدیمی‌ترین تشکل‌هایی است که در کشور ایران شکل گرفته است. همواره در میان فعالان اقتصادی و اتاق‌های بازرگانی بحث امور خیر و اقدامات اجتماعی مطرح بوده است و فعالان اقتصادی همواره در این مسیر فعال و پیش‌قدم بوده‌اند. در همین راستا در سال 1388 جامعه نیکوکاری ابرار در اتاق بازرگانی ایران پایه گذاری و با مجموعه‌ای از اهداف خیریه و عام‌المنفعه شروع به فعالیت کرد. یکی از مهمترین اهداف جامعه نیکوکاری ابرار ایجاد هم‌افزایی میان موسسات نیکوکاری و خیریه، ترویج کار خیر و گسترش فعالیت‌های اجتماعی در میان فعالان اقتصادی بود.

عبدالحسین ساسان در یکی از نشست های کمیسیون مسئولیت های اجتماعی اتاق بازرگانی اصفهان اشاره کرد: کارآفرینان اجتماعی کسانی هستند که پیش‌بینی می‌کنند به زودی موج عظیم بیکاری به خاطر هوش مصنوعی و پیشرفت‌های دیگر پیش می‌آید و در این راستا به فکر راه های مناسب برای مقابله با معضل بیکاری برمی آیند. جای خوشحالی است که کمیسیون مسئولیت های اجتماعی با هدف ایجاد و تقویت مسئولیت های اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی و نقش‌آفرینی آنان در بخش‌های مختلف اجتماعی تاسیس شده است.

پیشتر، کارشناسان تاجران از کارآفرینی اجتماعی به عنوان تعادلی میان سرمایه داری و خیرخواهی یاد کردند. در آن مقاله نیز تأکید شد حرکت های خوبی شروع شده است و می توان امیدوار بود تا در گفتمان ملی پساتحریم جایی هم برای کارآفرینی اجتماعی باز شود.

احمد پورفلاح دبیر چهارمین همایش مسئولیت اجتماعی شرکت ها نیز بر این نکته تأکید کرد که دولت‌ها دیگر نمی‌توانند مسئولیت کلیه دغدغه‌های جامعه را بر عهده بگیرند. بر همین اساس، پرداختن به آسیب های اجتماعی باید با مشارکت فعال سازمان های مردم نهاد و بخش خصوصی همراه باشد.

در چهارمین همایش مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها چه گذشت؟

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: