به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

بیست و دومین نمایشگاه الکامپ با حضور بیش از 600 شرکت دولتی، خصوصی و دستگاه های اجرایی از 25 تا 28 آذر ماه در محل نمایشگاه بین المللی برگزار شد.

از جمله نکات قابل توجه در این رویداد، حضور نیروهای خلاق و مبتکر جوان در قالب 250 استارتاپ از 25 استان کشور بود. به گزارش ستاد خبری الکامپ ۲۲،‌ سالن ۱۸ نمایشگاه به استارتاپ‌ها و ایده‌‌های نوآورانه تعلق داشت و شلوغی و انرژی جمع جوان که در نگاه اول و در ورود به سالن خودنمایی می کرد یکی از مهم‌ترین وجه تمایزهای سالن استارتاپ ها با دیگر سالن‌های نمایشگاه بود.

مفهوم پدیده استارتاپ دیگر در کشورما جاافتاده است و جوانان خلاق استقبال خوبی از اطلاع رسانی و آموزش در این حوزه می کنند.

برای ناظران اقتصادی، هر چند استارتاپ ها از ظرفیت های بسیار خوبی برای کارآفرینی برخوردارند ولی اگر به بازار این شرکت های نوپا نگاهی بیاندازیم متوجه می شویم که کارآفرینی تنها دستاورد این حوزه نیست و فاکتورهایی همچون شور و انرژی استارتاپ ها، همراستایی فعالیت های این حوزه با اقتصاد مقاومتی و نیز استفاده از ظرفیت ها و استعدادهای بومی و ملی است که باعث توجه بیش از پیش به شرکت های نوپا می شود. شرکت هایی که در حوزه فن آوری فعالیت می کنند، فرصت بسیار مناسبی برای جوانان تحصیل کرده کشورمان فراهم می نمایند تا بتوانند ضمن به کارگیری دانش تخصصی، همراه با شرکت های نوپا رشد کنند. در ضمن استارتاپ ها می توانند به جذب  گسترده سرمایه خارجی بپردازند.

در این زمینه نمونه های خوبی وجود دارد. برای مثال شرکت دیجی کالا ده سالی هست که تاسیس شده و توانسته حدود 85 درصد از بازار فروش آنلاین کشور را از آن خود کند و 1200 نفر را به کار گیرد. دیجی کالا چند سالی است که پیشنهاد شراکت با صندوق سرمایه گذای سرآوا را پذیرفته است.

نمونه دیگر شرکت تخفیفان است که توسط مهندس نازنین دانشور تاسیس شده و یکی از معروفترین وبگاه های خرید گروهی در کشور است. وبگاه اشتراک گذاری ویدیویی آپارات هم یکی از موفقترین نمونه از شرکت های استارتاپ است که توسط محمد جوا شکوری مقدم به شکل استارتاپ شروع به کار کرد و اکنون نزدیک به 15 میلیون کاربر در ماه دارد. کافه بازار هم که به یکی از موفقترین استارتاپ های کشور بدل شده یک اپ استور فارسی برای سیستم اندروید است. نیمی از اپلیکیشن های کافه بازار که به حدود 13 هزار می رسد، در ایران تولید شده است. کافه بازار هر هفته حدود 20 میلیون بازدیدکننده دارد و ارزشش معادل 20 میلیون دلار برآورد شده است. از نمونه استارتاپ های موفق که در حوزه غیرتکنولوژی است می توان به چرم و لوکس درسا اشاره کرد. شاهین فاطمی، موسس شرکت درسا کار خود را با تولید محدود جاسوئیچی چرمی آغاز کرد و پس از سال ها تلاش، اکنون این شرکت در کشورهای مختلف فعالیت دارد و تولیدات گسترده ای از کيف و کفش چرمی تا اکسسوری و جواهرات دارد. تولیدات شرکت درسا نمونه خوبی از ظرفیت های برندهای ایرانی در بازارهای بین المللی است.

یکی از چالش های استارتاپ ها، جذب سرمایه برای گذار از مراحل اولیه رشد شرکت است. همانطور که سعید رحمانی مدیرعامل سرآوا در شب یلدای استارتاپ ها اشاره کرد، شرکت های نوپا در مراحل اولیه رشد نیاز به جذب سرمایه ندارند و بهترین استارتاپ‌های ایران مسیرهای اولیه رشد را با سرمایه شخصی طی کرده‌اند و در مراحل نهایی به سراغ سرمایه‌گذار آمده‌اند. رحمانی در رابطه با تجربه سرآوا در جذب سرمایه‌های خارجی گفت: ما تا قبل از برجام تمرکزمان روی جذب سرمایه‌گذار داخلی بود ولی بعد از برجام به دلیل نیاز به جذب تجربه و دانش فنی سرمایه‌گذار خارجی جذب کردیم که یک سرمایه گذاری 200 میلیون دلاری به همراه تاکید بر انتقال دانش فنی وتجربه مدیریتی بود و البته این سرمایه‌گذاری در شرایطی صورت گرفت که اکثریت سهام همچنان در اختیار سهامداران ایرانی باقی مانده است. 

کافه بازار نمونه شرکتی است که برغم چالش های سرمایه گذاری توانست رشد فوق العاده ای داشته باشد. به گفته حسام آرمان دهی، موسس کافه بازار، این استارتاپ سهامدارانی از خارج از مؤسسین دارد ولی سهامداری در قالب سرمایه‌گذاری جدی نبوده و این شرکت با اتکا بر درآمدهای خود که حاصل از تخصص نیروی انسانی بوده، رشد کرده است.

ناصر غانم زاده، مدیر شتاب دهنده مرکز نوآفرینی فردا فینوا نیز می گوید گروه های سرمایه‌گذاری خطرپذیر در کشور به‌اندازه کافی وجود ندارند تا روی استارتاپ‌ها در مراحل اولیه و زمانی که هنوز کوچک هستند سرمایه‌گذاری کنند. حتی اگر چنین شرکت‌هایی وجود داشته باشد فرایند سرمایه‌گذاری در آن‌ها طولانی و فرسایشی است. غانم زاده تاکید می کند به رغم دشواری جذب سرمایه از بخش خصوصی، ورود دولت به این حوزه باید به طور غیر مستقیم باشد. وی معتقد است نقش دولت باید ایجاد زیرساخت های قانونی و فناوری لازم باشد و نباید به طور مستقیم به تولید اکوسیستم فن آوری بپردازد.

اکنون با ورود به دوران پساتحریم، امکان جذب سرمایه گذاری خارجی بیشتر شده و با توجه به توان فنی جوانان و خلاقیت کارآفریناننمان، واقعا دلیلی ندارد که نتوانیم بیش از پیش توجه شرکت های خارجی را به شرکت های نوپای کشورمان جلب کنیم. اخیرا شبکه الجزیره گزارشی منتشر کرده با عنوان «نگاهی به سیلیکون ولی ایران». این مقاله با اشاره به ظرفیت های علمی و نیز بازار مصرف کنندگان تکنولوژی اطلاعات در کشور، اکوسیستم استارتاپ کشور را دره سیلیکون ایران نامیده است. ولی واقعیت آنست که استارتاپ های ایران زاده قوت ها و چالش های داخلی ما بوده اند و به شدت بومی هستند. این شرکت ها از یک سو در پی توان بالای فنی کشور و از دیگر سو به علت عدم دسترسی به کالاها و خدماتی که در سیلیکون ولی آمریکا و یا دیگر بازارهای خارجی ایجاد می شد، به وجود آمد. قدرت و جذابیت استارتاپ های ما هم در همین بومی بودنشان است و از همین رو هم در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی هستند و هم می توانند در بازارهای خارجی رقابت پذیر باشند.

فعالان استارتاپ ها در میثاق نامه یلدای کارآفرینان ایران تاکید کرده اند که معنی کارآفرینی استارتاپی، تلاش جهادگونه در اقدام و عمل به اقتصاد مقاومتی است و درجهت رفع بزرگ‌ترین معضل کشور که بیکاری جوانان لایق این مرز و بوم است می باشد. در این میثاق نامه تاکید شده که تلاش استارتاپ ها در جهت ارتقای بهره‌وری بر پایه دانش و نوآوری است که منجر به رشد و توسعه اقتصاد کشور می‌شود تا به دور از حرافی، تهمت و سیاست‌ورزی، و با حفظ وحدت از رقابت‌های سالم اقتصادی در فضایی شفاف استقبال شود. کارشناسان تاجران نیز معتقدند که اقدامات شرکت های نوپا گامهایی عملی برای تحقق اقتصاد مقاومتی در دوران پساتحریم است. تلاش هایی که تاکنون در حوزه استارتاپ ها شده، نتایج بسیار مبارکی داشته  است. مغزهای خلاق کشور، اکوسیستم استارتاپ ایران عزیز را به ارمغان آورده اند و امید است که  این اکوسیستم با رشد و بالندگی شروعی باشد بر پایان فرار مغزهای خلاق و کارآفرین کشور.

کارآفرینی اجتماعی، تعادلی میان سرمایه داری و خیرخواهی

دولت بزرگ، کسب و کارهای نوپا

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: