به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

کارآفرینی اجتماعی فرمول جدیدی برای کسب موفقیت است که توانسته بین نظام سرمایه داری و ذهنیت خیرخواهانه پلی بزند. به این معنی که یک کارآفرین اجتماعی ضمن اینکه در پی سود است اما رسالت های اجتماعی خود را هم در تعریف اهداف کسب و کار خود در نظر می گیرد. کارآفرینی اجتماعی می تواند باعث بروز خلاقیت ها و تحولات مثبت اجتماعی در زمینه های آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، محیط زیست و ... شود.  در این شیوه مهارت های کسب و کار و رویکردهای بخش خصوصی در مسیر یافتن راه حل هایی برای چالش های اجتماعی، فرهنگی و یا زیست محیطی به کار گرفته می شود. در این روش متفاوت از کارآفرینی متعارف که تنها سودآوری یا افزایش ارزش سهام روش ارزیابی عملکرد یک کسب و کار است، بازگشت به جامعه در کنار بازگشت سرمایه یا بهبود وضعیتی اجتماعی ملاکی والاتر به حساب می آید.

برای تجارب ملموس تر کارآفرینی اجتماعی می توان به نام آشنای محمد یونس، برنده بنگلادشی جایزه صلح نوبل اشاره کرد که بانک گرامین را تأسیس کرد و پروژه های وام های کوچک یا اعتباردهی خرد او در آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین برای شما شناخته شده است.  از دیگر نام های پرآوازه در کارآفرینی اجتماعی می توان به اختر حمیدخان که اهل پاکستان است اشاره کرد. حمیدخان توسعه روستا ها را در نظر داشت و توسعه از پایین به بالا را در حاشیه شهر کراچی انجام داد که به مدلی برای توسعه مشارکتی تبدیل شده است.

کمیسیون کارآفرینی و کسب و کار مجمع تشخیص مصلحت نظام اخیرا گزارشی با عنوان جایگاه کارآفرینی در تحقق اقتصاد مقاومتی منتشر کرد که در بخشی از آن نیز به کارآفرینی اجتماعی اشاره شده است. بر اساس این گزارش، کارآفرینی اجتماعی، علاوه بر حل مشکلات اجتماعی، می تواند فرهنگ مسئولیت پذیری اجتماعی را در کشور نهادینه کند.

یکی از ملزومات کارآفرینی اجتماعی، سرمایه اجتماعی است که به یمن فرایند مذاکرات هسته ای و تحقق برجام شاهد آن هستیم. از سوی دیگر جنب و جوش استارتاپ ها و نهادهای کارآفرینی بیشتر شده است و از سوی دیگر، معضلات اجتماعی نیز قابل کتمان نیستند. دولت نیز به تنهایی قادر به حل تمام مشکلات نیست و بدون حضور بخش خصوصی و مردم ما به نتایج مطلوبی نخواهیم رسید. با این پس زمینه به نظر می رسد توجه به کارآفرینی اجتماعی می تواند راه حلی چندمنظوره برای اشتغال زائی و مشارکت مردم و حرکت در مسیر تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در دوران پساتحریم فراهم نماید. 

حرکت های خوبی نیز شروع شده است و می توان امیدوار بود تا در گفتمان ملی پساتحریم جایی هم برای کارآفرینی اجتماعی باز شود. حدود دو سال پیش بود که کنفراس ملی کارآفرینی اجتماعی در حوزه معلولیت برگزار شد. اخیرا نیز ناهید تاج الدین، نماینده اصفهان در مجلس دهم نیز تأکید کرد: با استفاده از طرح کارآفرینی اجتماعی می توان کمک شایانی به جامعه کرد. وی افزود: اگر برآیند مسائل اجتماعی امروز  کشور را در نظر بگیریم به نظرم طرح کارآفرینی اجتماعی و مدل های کارآفرینی که حول حل مسائل اجتماعی شکل میگیرد بتواند کمک شایانی به جامعه بکند.  در ماه گذشته نیز وحیده نگین، مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی بهزیستی و تامین اجتماعی از آغاز فعالیت رسمی مرکز رشد خوشه‌های فناوری موسسه متبوع خود خبر داد و گفت:  این مرکز رشد اولین و بزرگ ترین رویداد در حوزه کارآفرینی اجتماعی است که با هدف ایجاد محلی برای بیان ایده‌های خلاقانه و نیز آموزش‌های مورد نیاز صاحبان ایده برای اجرایی شدن ایده شان راه اندازی می‌شود. حرکت های دیگری هم چون هم نت روستا و تلاش های بسیار دیگری هم شروع شده است که باید بیشتر مورد توجه و حمایت فعالان اقتصادی قرار بگیرد. انجمن حامیان فرهنگ قرض الحسنه و کارآفرینی اجتماعی نیز در این مسیر تلاش های خوبی انجام داده است. 

به نظر می رسد اتاق های بازرگانی نیز می توانند کارآفرینی اجتماعی را تسهیل و حمایت کنند. اتاق های بازرگانی در نقطه پیوند دولت و مردم قرار دارد. هم مجاری ارتباطی با دولت و سیاستگذاران را از طریق شوراهای گفتگو در اختیار دارد و هم متشکل از فعالان اقتصادی بخش خصوصی است که با آحاد مردم در شهرها و روستاها در ارتباط هستند.  حتی از منظر توسعه منظقه ای نیز طرح های کارآفرینی اجتماعی می تواند بسیار موثر واقع شود.

خانه کارآفرینان ایران

جمعیت کارآفرینان

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: