کارآفرینی

استارتاپی های دره سیلیکان شعاری دارند که می گوید از شکست سریع نترس و سعی کن شکست برایت ارزان تمام شود. این شعار به دست اندرکاران کسب و کارهای نوپا قوت قلب می دهد تا از ورشکستگی نهراسند و در ضمن اگر دیدند که استارتاپشان در مسیری درستی نیست زیاد پول خرج نکنند و شکست طرح نوپایشان را با کمترین هزینه تمام کنند. شاید نهراسیدن از شکست مهمترین اصل در ایجاد استارتاپ باشد. این شجاعت در کار البته مستلزم وجود شرایط لازم برای ریسک کردن است و نبود این شرایط مساعد در کشورمان بوده که به ایجاد تنها 400 استارتاپ در تهران انجامیده است. این در حالی است که این رقم در دره سیلیکان نزدیک به 30 هزار بوده است.

یکی از علل ترس از شکست برای کارآفرینان در ایران قوانینی است که تناسبی با محیط کسب و کارهای نوپا ندارد. این موضوع مختص به ایران هم نیست و در دیگر کشورهای منطقه نیز دیده می شود. مثلا در دبی قوانین ورشکستگی در واقع همان قوانین انحلال است و کمکی به نحوه بازپرداخت بدهی و امکان سرپا ماندن شرکت نمی کند. صاحبان کسب و کارهای کوچک و یا نوپا اگر نتوانند وام های بانکی خود را بپردازند، ناگزیر به فرار از کشور می شوند چون در غیر اینصورت و طبق قوانین کیفری، عدم توانایی در بازپرداخت بدهی ها به زندان  می انجامد.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

بیست و سومین نمایشگاه بین المللی الکامپ تهران از تاریخ 30 تیرماه الی 2 مرداد ماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می‌شود. سازمان نظام صنفی رایانه‌ای بزرگترین سالن نمایشگاه را به استارتاپها اختصاص داده است. باقر بحری، مدیر اجرایی الکامپ امسال با اشاره به استقبال بی‌نظیر استارتاپ‌ها گفت: الکام‌استارز امسال بزرگ‌ترین رویداد استارتاپی خاورمیانه خواهد بود.

الکام استارز الکامپ تاجرانرویدادهایی همچون الکامپ یادآور ظرفیت های بالای کشورمان در حوزه فن آوری و کسب و کارهای نوپا در این رشته است. جای خوشحالی است که الکام استارز به بزرگترین رویداد استارتاپی خاورمیانه بدل شده است، ولی باید توجه داشت که برخی از کشورهای منطقه در این زمینه از ما پیشتاز هستند و لازم است برای تسهیل کار استارتاپ ها، کارهایی زیربنایی هم در بخش تامین سرمایه و هم در حوزه اصلاح قوانین و مقررات انجام دهیم. در ادامه به اهم این اقدامات لازم در ایران و منطقه می پردازیم.

ارسال ديدگاه (1 ديدگاه)

آمارهای سه ماهه اول سال 96 حاکی از آن است که 12.6درصد از جمعیت فعال کشور بیکار بوده‌اند. این نرخ نسبت به دوره مشابه سال گذشته چهار دهم درصد افزایش نشان داده است. در همین حال نرخ بیکاری جوانان 15 تا 29 سال، 26.4 درصد بوده که نسبت به بهار 95 یک و نیم درصد افزایش نشان داده است. مشکل اشتغال یکی از اصلی ترین چالش های پیش روی جامعه است و حل این مشکل مستلزم حمایت همه جانبه از سیاست های توسعه ای، سرمایه گذاری و قدرت بخشیدن به بخش خصوصی است.

بیکاری سایت تاجران اشتغالزایی اقتصاد مقاومتی پساتحریممشکل بیکاری را باید جدی بگیریم. همانطور که مسعود نیلی یادآور شده، بعد از توقف اشتغال‌زایی اقتصاد در سالهای ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲، و با ورود متولدین دهه ۱۳۶۰ به بازار کار، مشکلات بزرگی همچون به تعویق افتادن سن ازدواج و ناراحتی های روحی و بزه ها و بسیاری دیگر از ناهنجاری‌های اجتماعی گریبان کشور را گرفته است. برنامه هایی که در دولت دوازدهم به اجرا گذاشته خواهد شد امیدوار کننده است ولی حل مشکل بیکاری مستلزم همگرایی همه قوا برای پیگیری سیاست های توسعه ای می باشد. برنامه پنج ساله ششم توسعه نمایانگر استراتژی جامع دولت برای توسعه و اصلاحات اقتصادی است. در این برنامه رشد اقتصادی 8 درصدی و اصلاحاتی در زمینه های مالی، بانکی و بخش انرژی در نظر گرفته شده است.

ارسال ديدگاه (3 ديدگاه)

بیست و سومین نمایشگاه بین المللی الکاپ تهران از تاریخ 30 تیرماه الی 2 مرداد ماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می‌شود. این نمایشگاه الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیکی فرصت مناسبی برای معرفی فعالیت ها و ارائه کالاهای استارتاپ هاست. به گفته باقر بحرینی، مدیر اجرایی الکامپ امسال، تاکنون بیش از ۷۰۰ استارتاپ برای حضور در سالن الکام استارز نمایشگاه الکامپ امسال پیش ثبت نام کرده اند. طی مقالاتی که در روزهای آینده منتشر خواهیم کرد نگاهی خواهیم داشت به نقش و جایگاه استارتاپ ها در اقتصاد ایران و منطقه.

ما با کشورهای تولیدکننده نفت منطقه از لحاظ اقتصادی در دو نکته اشتراک داریم. در تاریخ معاصر، اقتصاد ایران و کشورهای نفت خیز منطقه بر منابع انرژی که از سوی دولت کنترل شده استوار بوده و بیشتر درآمد دولت برای تامین هزینه های اصلی و تامین رفاه اجتماعی حاصل منابع سوخت فسیلی بوده است.

در همین حال، طی سال های اخیر همه کشورهای نفت خیز منطقه دریافته اند که با افزایش جمعیت جوان و نیاز به افزایش فرصت های شغلی از یک سو، و عدم ثبات ژئوپولتیک در منطقه از دیگر سود، مدل قدیمی اقتصاد نفت محور دیگر کارا نیست و تا زمانی که تنوع در منابع درآمد کشور حاصل نشود و بخش خصوصی توسعه نیابد، چالش های اقتصادی و امنیتی موجود به طور اصولی برطرف نخواهد شد. در این راستا،حرکت به سوی اقتصاد دانش محور و هشیاری نسبت به ظرفیت های استارتاپ ها از اهمیت بالایی برخوردار شدهاست.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

موضوع اشتغال زنان و بهبود اوضاع معیشتی خانواده که در آن زن به عنوان یک رکن اصلی به شمار می رود  از ملزومات توسعه پایدار است. برنامه دولت دوازدهم به تقویت جایگاه زنان و لزوم نگاهی برابر به استعداد های علمی، پژوهشی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بانوان و نیز اهمیت توجه به جمعیت 50 درصدی زنان برای رشد جامعه تاکید دارد.

میانگین سهم زنان از بازار جهانی کار 45.5 درصد است. حضور فعال زنان در بازار کار می تواند حرکت جامعه به سوی اقتصاد مردمی و مشارکتی را تسهیل کند که این مهم در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی و برنامه های توسعه پایدار کشور است.

در راستای تجارب کشورهای موفق در پیگیری روند توسعه که به واسطۀ مشارکت زنان در اقتصاد حاصل شده، امروز جامعۀ ما نیز به این باور رسیده است که در کسب دانش و بینش و اجرای مسئولیت های اجتماعی، اداری و سیاسی با شفافیت کامل و به دور از فساد، زنان از مردان فروتر نیستند.  امروز باید اذعان داشت که نقش زنان تنها در همسری و مادری خلاصه نمی شود و بعد دیگر زندگی بانوان، همپای مردان، فعالیت در عرصه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی  و علمی است.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

نظرسنجی

آیا سیاست ها و رویکردهای منطقه ای ما نیاز به بازبینی دارد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: