کارآفرینی

موضوع اشتغال زنان و بهبود اوضاع معیشتی خانواده که در آن زن به عنوان یک رکن اصلی به شمار می رود  از ملزومات توسعه پایدار است. برنامه دولت دوازدهم به تقویت جایگاه زنان و لزوم نگاهی برابر به استعداد های علمی، پژوهشی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بانوان و نیز اهمیت توجه به جمعیت 50 درصدی زنان برای رشد جامعه تاکید دارد.

میانگین سهم زنان از بازار جهانی کار 45.5 درصد است. حضور فعال زنان در بازار کار می تواند حرکت جامعه به سوی اقتصاد مردمی و مشارکتی را تسهیل کند که این مهم در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی و برنامه های توسعه پایدار کشور است.

در راستای تجارب کشورهای موفق در پیگیری روند توسعه که به واسطۀ مشارکت زنان در اقتصاد حاصل شده، امروز جامعۀ ما نیز به این باور رسیده است که در کسب دانش و بینش و اجرای مسئولیت های اجتماعی، اداری و سیاسی با شفافیت کامل و به دور از فساد، زنان از مردان فروتر نیستند.  امروز باید اذعان داشت که نقش زنان تنها در همسری و مادری خلاصه نمی شود و بعد دیگر زندگی بانوان، همپای مردان، فعالیت در عرصه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی  و علمی است.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

فروردین ماه سالجاری دکتر روحانی در دیدار با روسای دانشگاه های کشور گفت ایران از پشتوانه و استعداد انسانی بزرگی برخوردار است و این استعداد می‌تواند در روند پیشرفت کشور، شتاب ایجاد کند. دکتر روحانی با اشاره به اهمیت آموزش جوانان تاکید کرد نیروی انسانی خلاق است که می‌تواند تحولات علمی را ایجاد کرده و در کنار آن تجهیزات مورد نظر بوجود آورد.

24 درصد کل جمعیت کشور را جوانان تشکیل می دهند که به طور سنتی در شکل دهی جامعه مدنی نقش ساز بوده اند. با توجه به اینکه سال جاری سال تولید و اشتغال به طور خاص برای جوانان نامیده شده و با توجه به اهمیت مسئله اشتغال برای دولت، جای تعجب نیست که درصد بالایی از جمعیت جوان کشور در انتخابات شرکت کردند و به کاندیدایی رای دادند که از جذب سرمایه گذاری و توسعه اقتصادی برای حل درازمدت مشکل بیکاری سخن گفت.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

جهانگیری سایت تاجراناخیرا معاون رئیس جمهوری در ابلاغیه ای به دستگاه های اجرای، خواستار اجرا «بسته رونق تولید و اشتغال» شد. این بسته از سوی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به تصویب رسیده است. از جمله اهداف تاکید شده در این بسته، ایجاد فرصتهای شغلی جدید، مقررات زدایی و نیز گسترش نقش بخش خصوصی و تعاونی می باشد.

با توجه به اینکه مقام معظم رهبری امسال را سال تولید و اشتغال نامیده اند، مواردی که در بسته ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی مورد تاکید قرار گرفته به جا و منطقی به نظر می رسد. در این راستا با توجه به ظرفیت های اشتغالزایی بنگاه های کوچک و متوسط باید توجه ویژه ای به این بنگاه ها صورت گیرد.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

کارشناسان تاجران در سال های گذشته به تکرار از نقش حیاتی و تعیین کننده جامعه روحانیت، علمای عظام و تریبون های نماز جمعه در مسیر بسط گفتمان اقتصادی سخن گفته اند.  خوشبختانه در چند سال اخیر با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری بر مسئله اقتصاد و سیاستگذاری های اقتصاد مقاومتی شاهد همگرایی بیشتر میان اندیشه های فعالان اقتصادی و علمای عظام، جامعه روحانیت به خصوص ائمه جمعه بوده ایم. در عین حال برای اقدامات عملی و ملموس در مسیر اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال باید از مرحله حرف و شعار فراتر رفت و همانطور که علی فاضلی در مقام ریاست اتاق اصناف ایران گفت، در کنار هم باشیم تا مردم محور کردن اقتصاد را از شعار به شعور تبدیل کنیم. مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران نیز اخیرا و با توجه به رقابت های انتخاباتی خواستار عبور از شعار شد و گفت: امروز دیگر اشاره کلی و شعاری به سرفصل‌ها کفایت نمی‌کند. وی افزود: امروز نیاز کشور برنامه و نه شعار بی‌عمل است.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

جشنواره وب و موبایل ایران امسال با معرفی «چالش مبارزه با بیکاری» که اصطلاحا به آن چشمک گفته می شود، همراه بود. چالش چشمک که توسط «انجمن صنفی کارفرمائی کسب و کار اینترنتی» معرفی شده، با هدف ایجاد اشتغال برای کارجویان در کل کشور به اجرا درآمده است. در این چالش کارفرمایان حوزه فن آوری اطلاعات با توجه به نیازهای خود به جذب نیروی انسانی اقدام به ثبت نام نموده و عناوین شغلی مورد نیاز خود را اعلام می نمایند. صاحبان کسب و کارهای اینترنتی از دیگر کارفرمایان دعوت می کنند در این چالش شرکت کنند و حداقل یک نفر از تعداد بیکاران کشور را جذب نمایند. کارجویان نیز با ثبت نام در سایت چالش و ارائه رزومه پس از بررسی تخصص به کارفرمایان معرفی خواهند شد.

رضا الفت نسب، دبیر اجرایی جشنواده وب و موبایل ایران از چالش چشمک به عنوان رویکرد جدید جشنواره امسال یاد کرد و گفت در این چالش، وبسایت‌ها و شرکت‌هایی که در حوزه تجارت الکترونیک فعال هستند و امکان استخدام افراد را در عناوین شغلی مختلف دارند شرکت می‌کنند. الفت نسب افزود می‌توان پیش‌بینی کرد در پایان چالش چشمک که در اردیبهشت ماه برگزار می‌شود حداقل ۵۰۰ نفر در این شرکت‌ها استخدام شوند.

ارسال ديدگاه (2 ديدگاه)

نظرسنجی

آیا سیاست ها و رویکردهای منطقه ای ما نیاز به بازبینی دارد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: