کارآفرینی

روحانی کارآفرینی اجتماعیرشد اقتصادی فراگیر، اشتغالزا و ضدفقر رویکردی است که رئیس جمهوری در بودجه 97 اتخاذ کرده است. همکنون دستگاه های اجرایی کشور باید در راستای پیگیری سیاست های اقتصادی مقاومتی، اشتغالزایی را در اولویت کار خود قرار دهند. برغم افزایش خالص اشتغال سال جاری به 703 هزار نفر و کاهش نرخ کلی بیکاری در تابستان گذشته، هنوز راه زیادی برای فراهم کردن فرصت های شغلی برای جوانانی که اکنون بیکارند و یا به زودی وارد بازار کار می شوند داریم. بررسی نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله در کل کشور به تفکیک فصول مختلف از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۹۶ نشان می دهد که این نرخ در بهار 96 به بالاترین حد خود رسید به طوری که نرخ بیکاری فصلی جوانان در بازه سنی ۱۵ تا ۲۴ ساله در بهار امسال ۲۸.۸ درصد اعلام شد.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

اخیرا علی امانت، رئیس مرکز امور اصناف و بازرگانان وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت کسب و کارهای اینترنتی به دلیل فقدان محل جغرافیایی و حیطه معین، باید تحت نظارت یک اتحادیه و تشکیل ملی باشند. اعلان این خبر بحث و جنجال های زیادی در پی داشته است. هر چند قانونمندی فعالیت های اینترنتی در چهارچوبهای صنفی تحول مثبتی می تواند باشد ولی این روند نباید به تصدی گری و اعمال مقررات دست و پاگیر و ضدتوسعه ای بیانجامد. آنچه درابتدای شکل گیری کسب و کارهای اینترنتی مورد نیاز است اطمینان نسبت به منصفانه بودن قوانین است. متاسفانه در کشورما حق مولف و حقوق مالکیت فکری و معنوی جانیافتاده است و این امر مشکل عمده ای برای نوآوران عرصه فن آوری ایجاد کرده است.

در اینجا سوالی که به ذهن خواننده خطور می کند این است که چرا صاحبات کسب و کارهای اینترنتی از ایجاد اتحادیه ای مستقل برای رسیدگی به مشکلاتشان استقبال نمی کنند؟

ارسال ديدگاه (1 ديدگاه)

استارتاپی های دره سیلیکان شعاری دارند که می گوید از شکست سریع نترس و سعی کن شکست برایت ارزان تمام شود. این شعار به دست اندرکاران کسب و کارهای نوپا قوت قلب می دهد تا از ورشکستگی نهراسند و در ضمن اگر دیدند که استارتاپشان در مسیری درستی نیست زیاد پول خرج نکنند و شکست طرح نوپایشان را با کمترین هزینه تمام کنند. شاید نهراسیدن از شکست مهمترین اصل در ایجاد استارتاپ باشد. این شجاعت در کار البته مستلزم وجود شرایط لازم برای ریسک کردن است و نبود این شرایط مساعد در کشورمان بوده که به ایجاد تنها 400 استارتاپ در تهران انجامیده است. این در حالی است که این رقم در دره سیلیکان نزدیک به 30 هزار بوده است.

یکی از علل ترس از شکست برای کارآفرینان در ایران قوانینی است که تناسبی با محیط کسب و کارهای نوپا ندارد. این موضوع مختص به ایران هم نیست و در دیگر کشورهای منطقه نیز دیده می شود. مثلا در دبی قوانین ورشکستگی در واقع همان قوانین انحلال است و کمکی به نحوه بازپرداخت بدهی و امکان سرپا ماندن شرکت نمی کند. صاحبان کسب و کارهای کوچک و یا نوپا اگر نتوانند وام های بانکی خود را بپردازند، ناگزیر به فرار از کشور می شوند چون در غیر اینصورت و طبق قوانین کیفری، عدم توانایی در بازپرداخت بدهی ها به زندان  می انجامد.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

طبق آمارهای سالهای اخیر، حدود 60 درصد تحصیلکردههای دانشگاههای کشور را زنان تشکیل می دهند، اما تنها 12 درصد آنها در پروژه های اقتصادی مشارکت دارند. این میزان مشارکت برای بیش از نیمی از جمعیت کشور به هیچ وجه قابل قبول نیست و ما را به اهداف اقتصاد مقاومتی نخواهد رساند. بر اساس گزارش سال 2016 مجمع جهانی اقتصاد، ایران از لحاظ نابرابری جنسیتی در میان 144 کشور، در رتبه 139 قرار گرفت. این رقم حاکی از آنست که ما یکی از ضعیف ترین رتبه ها را در میان کشورهای جهان داریم و تنها 5 کشور در وضعیتی بدتر قرار دارند. این گزارش همچنین حاکی از فاصله بسیار زیادی است که بین مردان و زنان ایرانی در زمینه میزان مشارکت اقتصادی و اجتماعی و دسترسی به فرصت های شغلی وجود دارد.

سلحشور تاجرانپروانه سلحشوری، رئیس فراکسیون زنان مجلس، با اشاره به گزارش فوق گفته است مساله اشتغال یک مقوله مهم مرتبط با همه جامعه اعم از زنان و مردان است و نباید تنها به دنبال اشتغال مردان بود. همانطور که سلحشور تاکید کرده، دستکم باید به دنبال سهم ۵۰ درصدی زنان در بازار کار بود تا ظرفیت های کاری و مدیریتی بیش از نیمی از جامعه در راستای توسعه پایدار کشور مورد استفاده قرار گیرد.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

بیست و سومین نمایشگاه بین المللی الکامپ تهران از تاریخ 30 تیرماه الی 2 مرداد ماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می‌شود. سازمان نظام صنفی رایانه‌ای بزرگترین سالن نمایشگاه را به استارتاپها اختصاص داده است. باقر بحری، مدیر اجرایی الکامپ امسال با اشاره به استقبال بی‌نظیر استارتاپ‌ها گفت: الکام‌استارز امسال بزرگ‌ترین رویداد استارتاپی خاورمیانه خواهد بود.

الکام استارز الکامپ تاجرانرویدادهایی همچون الکامپ یادآور ظرفیت های بالای کشورمان در حوزه فن آوری و کسب و کارهای نوپا در این رشته است. جای خوشحالی است که الکام استارز به بزرگترین رویداد استارتاپی خاورمیانه بدل شده است، ولی باید توجه داشت که برخی از کشورهای منطقه در این زمینه از ما پیشتاز هستند و لازم است برای تسهیل کار استارتاپ ها، کارهایی زیربنایی هم در بخش تامین سرمایه و هم در حوزه اصلاح قوانین و مقررات انجام دهیم. در ادامه به اهم این اقدامات لازم در ایران و منطقه می پردازیم.

ارسال ديدگاه (1 ديدگاه)

نظرسنجی

آیا سیاست ها و رویکردهای منطقه ای ما نیاز به بازبینی دارد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: