کارآفرینی

جشنواره وب و موبایل ایران امسال با معرفی «چالش مبارزه با بیکاری» که اصطلاحا به آن چشمک گفته می شود، همراه بود. چالش چشمک که توسط «انجمن صنفی کارفرمائی کسب و کار اینترنتی» معرفی شده، با هدف ایجاد اشتغال برای کارجویان در کل کشور به اجرا درآمده است. در این چالش کارفرمایان حوزه فن آوری اطلاعات با توجه به نیازهای خود به جذب نیروی انسانی اقدام به ثبت نام نموده و عناوین شغلی مورد نیاز خود را اعلام می نمایند. صاحبان کسب و کارهای اینترنتی از دیگر کارفرمایان دعوت می کنند در این چالش شرکت کنند و حداقل یک نفر از تعداد بیکاران کشور را جذب نمایند. کارجویان نیز با ثبت نام در سایت چالش و ارائه رزومه پس از بررسی تخصص به کارفرمایان معرفی خواهند شد.

رضا الفت نسب، دبیر اجرایی جشنواده وب و موبایل ایران از چالش چشمک به عنوان رویکرد جدید جشنواره امسال یاد کرد و گفت در این چالش، وبسایت‌ها و شرکت‌هایی که در حوزه تجارت الکترونیک فعال هستند و امکان استخدام افراد را در عناوین شغلی مختلف دارند شرکت می‌کنند. الفت نسب افزود می‌توان پیش‌بینی کرد در پایان چالش چشمک که در اردیبهشت ماه برگزار می‌شود حداقل ۵۰۰ نفر در این شرکت‌ها استخدام شوند.

ارسال ديدگاه (1 ديدگاه)

در اواخر دی ماه امسال، تشکیل «شورایعالی اجتماعی کشور» در قالب برنامه ششم به تصویب نمایندگان مجلس رسید. ریاست این شورا بر عهده رئیس جمهوری است و هدف از تشکیل این نهاد، سیاست‌گذاری و هماهنگی برنامه‌ها و نظارت بر عملکرد کلیه دستگاه‌های اجرایی است که در زمینه آسیب‌های اجتماعی وظایفی بر عهده دارند. مواردی همچون اعتیاد، طلاق، حاشیه‌نشینی، کودکان کار و مفاسد اخلاقی از جمله آسیب های اجتماعی است که انتظار می رود شورایعالی اجتماعی به رفعشان بپردازد.

تشکیل شورایعالی اجتماعی نشان از اهمیتی است که مسئولان کشور به مسئله آسیب های اجتماعی قائلند و امید است دولت و مجلس با همکاری گروه های مردم نهاد و بخش خصوصی به گونه ای ریشه ای به طرح و رفع این آسیب ها بپردازند. علی لاریجانی، رئیس مجلس در این رابطه گفته بود بررسی آسیب‌های اجتماعی در سه جلسه در محضر مقام معظم رهبری مورد کنکاش قرار گرفت و از آنجا که ایشان نسبت به این موضوعات بسیار حساس بودند وقت مناسبی به این بررسی‌ها اختصاص دادند. لاریجانی تاکید کرده که مقام رهبری انتظار انجام وظایف در خصوص آسیب‌های اجتماعی را از سوی تمامی قوا دارند.

ارسال ديدگاه (2 ديدگاه)

عصر اطلاعات نیز همچون خود اطلاعات به سرعت پیش می رود و اگر ما زیرساخت های لازم برای همراه شدن با روند سریع جهانی در حوزه اطلاعات را نداشته باشیم، به سرعت از قافله جهانی اطلاعات و ارتباطات عقب می مانیم و پیشرفتمان در دیگر حوزه های فن آوری و اقتصادی نیز بیش از پیش دشوار می شود. ما حتی در زمان تحریم ها هم توانستیم زیرساخت های فن آوری اطلاعات را ایجاد کنیم و اکنون که در دوران پساتحریم هستیم، شرایط مناسبی فراهم شده که همراه با جامعه جهانی به سوی عصر اطلاعات جهانی پیش برویم. برای این مهم، ما باید آمادگی شبکه ای خود را بالا ببریم و شکافی که در این زمینه با کشورهای پیشرفته داریم را از میان برداریم. اگر دولت و بخش خصوصی اراده لازم را برای پیش برد این هدف داشته باشند، ما نیز بازیگر مهمی در عصر جدید اطلاعات خواهیم بود.

دکتر روحانی در گفت و گوی تلویزیونی اخیر خود و در زمانی که به معضل بیکاری اشاره می کرد اشاره ای هم به فضای مجازی داشت. وی گفت: راه ایجاد اشتغال، سرمایه‌گذاری و ایجاد فضای مناسب برای فعالیت جوان هاست.

ارسال ديدگاه (2 ديدگاه)

به بهانه سیزدهمین همایش توسعه کارآفرینی زنان در ایران و با امید به اینکه ایران بتواند نخستین کشوری در جهان شود که به برابری جنسیتی در بازار کار دست یابد.

توانمندسازی زنان و دختران بهترین فرصت برای توسعه انسانی و رشد اقتصادی است.  با وجود این واقعیت و با وجود تلاش های سازمان های متعدد برای بهبود این وضع، مجمع جهانی اقتصاد در گزارش شکاف جنسیتی خود اعلام کرده است که این شکاف در سال گذشته میلادی بیشتر شده است. بر اساس این گزارش 170 سال طول خواهد کشید تا به برابری جنسیتی در حوزه اقتصاد برسیم. برآوردهای انجام شده توسط مجمع جهانی اقتصاد نشان می دهد که برابری جنسیتی زنان در نیروی کار می تواند تا سال 2025م یعنی تقریبا تا هشت سال دیگر، 28 هزار میلیارد دلار به اقتصاد جهان اضافه کند.

ارسال ديدگاه (1 ديدگاه)

هر چند زنان کشورمان حضور موثری در بازار کسب و کار داشته اند و این حضور نتایج بسیار مثبتی بر اقتصاد کشور داشته، ولی مسئله کارآفرینی برای زنان و کارآفرینی توسط زنان آنچنان که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفته است. بر اساس گزارش 2016م مجمع جهانی اقتصاد، ایران از لحاظ شکاف جنسیتی در میان 144 کشور در مقام 139 قرار گرفته است.

تحقیقات بارها و بارها نشان داده که عدم حضور زنان در نیروی کار یک کشور باعث کندی رشد اقتصادی آن کشور می شود. بر اساس آمار بانک جهانی در سال 2014م، متوسط جهانی حضور زنان در بازار کسب و کار کمی بیشتر از 50 درصد است. این رقم برای اقتصادهای موفق حدود 65 درصد است. میزان مشارکت شغلی زنان در چین 64 درصد، در کانادا 61 درصد و در آلمان 54 درصد است. طبق آمارها، مشارکت شغلی زنان کشورما تنها حدود 17 درصد است.

ارسال ديدگاه (1 ديدگاه)

نظرسنجی

شما به کدامیک از گزینه های زیر برای اشتغالزایی اولویت می دهید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: