کارآفرینی

کارشناسان تاجران در سال های گذشته به تکرار از نقش حیاتی و تعیین کننده جامعه روحانیت، علمای عظام و تریبون های نماز جمعه در مسیر بسط گفتمان اقتصادی سخن گفته اند.  خوشبختانه در چند سال اخیر با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری بر مسئله اقتصاد و سیاستگذاری های اقتصاد مقاومتی شاهد همگرایی بیشتر میان اندیشه های فعالان اقتصادی و علمای عظام، جامعه روحانیت به خصوص ائمه جمعه بوده ایم. در عین حال برای اقدامات عملی و ملموس در مسیر اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال باید از مرحله حرف و شعار فراتر رفت و همانطور که علی فاضلی در مقام ریاست اتاق اصناف ایران گفت، در کنار هم باشیم تا مردم محور کردن اقتصاد را از شعار به شعور تبدیل کنیم. مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران نیز اخیرا و با توجه به رقابت های انتخاباتی خواستار عبور از شعار شد و گفت: امروز دیگر اشاره کلی و شعاری به سرفصل‌ها کفایت نمی‌کند. وی افزود: امروز نیاز کشور برنامه و نه شعار بی‌عمل است.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

جهانگیری سایت تاجراناخیرا معاون رئیس جمهوری در ابلاغیه ای به دستگاه های اجرای، خواستار اجرا «بسته رونق تولید و اشتغال» شد. این بسته از سوی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به تصویب رسیده است. از جمله اهداف تاکید شده در این بسته، ایجاد فرصتهای شغلی جدید، مقررات زدایی و نیز گسترش نقش بخش خصوصی و تعاونی می باشد.

با توجه به اینکه مقام معظم رهبری امسال را سال تولید و اشتغال نامیده اند، مواردی که در بسته ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی مورد تاکید قرار گرفته به جا و منطقی به نظر می رسد. در این راستا با توجه به ظرفیت های اشتغالزایی بنگاه های کوچک و متوسط باید توجه ویژه ای به این بنگاه ها صورت گیرد.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

در اواخر دی ماه امسال، تشکیل «شورایعالی اجتماعی کشور» در قالب برنامه ششم به تصویب نمایندگان مجلس رسید. ریاست این شورا بر عهده رئیس جمهوری است و هدف از تشکیل این نهاد، سیاست‌گذاری و هماهنگی برنامه‌ها و نظارت بر عملکرد کلیه دستگاه‌های اجرایی است که در زمینه آسیب‌های اجتماعی وظایفی بر عهده دارند. مواردی همچون اعتیاد، طلاق، حاشیه‌نشینی، کودکان کار و مفاسد اخلاقی از جمله آسیب های اجتماعی است که انتظار می رود شورایعالی اجتماعی به رفعشان بپردازد.

تشکیل شورایعالی اجتماعی نشان از اهمیتی است که مسئولان کشور به مسئله آسیب های اجتماعی قائلند و امید است دولت و مجلس با همکاری گروه های مردم نهاد و بخش خصوصی به گونه ای ریشه ای به طرح و رفع این آسیب ها بپردازند. علی لاریجانی، رئیس مجلس در این رابطه گفته بود بررسی آسیب‌های اجتماعی در سه جلسه در محضر مقام معظم رهبری مورد کنکاش قرار گرفت و از آنجا که ایشان نسبت به این موضوعات بسیار حساس بودند وقت مناسبی به این بررسی‌ها اختصاص دادند. لاریجانی تاکید کرده که مقام رهبری انتظار انجام وظایف در خصوص آسیب‌های اجتماعی را از سوی تمامی قوا دارند.

ارسال ديدگاه (2 ديدگاه)

جشنواره وب و موبایل ایران امسال با معرفی «چالش مبارزه با بیکاری» که اصطلاحا به آن چشمک گفته می شود، همراه بود. چالش چشمک که توسط «انجمن صنفی کارفرمائی کسب و کار اینترنتی» معرفی شده، با هدف ایجاد اشتغال برای کارجویان در کل کشور به اجرا درآمده است. در این چالش کارفرمایان حوزه فن آوری اطلاعات با توجه به نیازهای خود به جذب نیروی انسانی اقدام به ثبت نام نموده و عناوین شغلی مورد نیاز خود را اعلام می نمایند. صاحبان کسب و کارهای اینترنتی از دیگر کارفرمایان دعوت می کنند در این چالش شرکت کنند و حداقل یک نفر از تعداد بیکاران کشور را جذب نمایند. کارجویان نیز با ثبت نام در سایت چالش و ارائه رزومه پس از بررسی تخصص به کارفرمایان معرفی خواهند شد.

رضا الفت نسب، دبیر اجرایی جشنواده وب و موبایل ایران از چالش چشمک به عنوان رویکرد جدید جشنواره امسال یاد کرد و گفت در این چالش، وبسایت‌ها و شرکت‌هایی که در حوزه تجارت الکترونیک فعال هستند و امکان استخدام افراد را در عناوین شغلی مختلف دارند شرکت می‌کنند. الفت نسب افزود می‌توان پیش‌بینی کرد در پایان چالش چشمک که در اردیبهشت ماه برگزار می‌شود حداقل ۵۰۰ نفر در این شرکت‌ها استخدام شوند.

ارسال ديدگاه (2 ديدگاه)

به بهانه سیزدهمین همایش توسعه کارآفرینی زنان در ایران و با امید به اینکه ایران بتواند نخستین کشوری در جهان شود که به برابری جنسیتی در بازار کار دست یابد.

توانمندسازی زنان و دختران بهترین فرصت برای توسعه انسانی و رشد اقتصادی است.  با وجود این واقعیت و با وجود تلاش های سازمان های متعدد برای بهبود این وضع، مجمع جهانی اقتصاد در گزارش شکاف جنسیتی خود اعلام کرده است که این شکاف در سال گذشته میلادی بیشتر شده است. بر اساس این گزارش 170 سال طول خواهد کشید تا به برابری جنسیتی در حوزه اقتصاد برسیم. برآوردهای انجام شده توسط مجمع جهانی اقتصاد نشان می دهد که برابری جنسیتی زنان در نیروی کار می تواند تا سال 2025م یعنی تقریبا تا هشت سال دیگر، 28 هزار میلیارد دلار به اقتصاد جهان اضافه کند.

ارسال ديدگاه (1 ديدگاه)

نظرسنجی

شما به کدامیک از گزینه های زیر برای اشتغالزایی اولویت می دهید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: