کارآفرینی

وزیر ارتباطات ‌و فناوری اطلاعات در مراسم افتتاحیه الکامپ 25 گفت: از طریق برنامه اشتغال و طرح نوآفرین تا سال آینده، ۶۸ هزار شغل ایجاد می‌شود تا رویای تحقق ایران هوشمند به واقعیت تبدیل شود. سخنان آقای آذری جهرمی به طور خاص از این زاویه دلگرم کننده است که سرمایه گذاری در حوزه استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان می تواند پاسخ مناسبی باشد به معضل بیکاری فارغ التحصیلان کشور. گزارش های مرکز آمار کشور حاکیست در بهار امسال، نرخ بیکاری افراد 10 ساله و بزرگتر، 10.8 درصد بوده که نسبت به فصل مشابه در سال قبل، 1.3 درصد کاهش نشان داده، ولی نسبت بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاه به کل جمعیت بیکاران کشور، 4 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته و به 43 درصد رسیده.

کارآفرینی دانش بنیانهرچند رشد اقتصاد دانش بنیان، از تعداد فرصت های شغلی در بخش خدمات می کاهد، ولی در عوض، با باز کردن افق های جدیدی بر روی اقتصاد کشور، به ایجاد بازارهای جدید و فرصت های جدید شغلی می انجامد و ارزش افزوده بیشتری را نیز برای اقتصاد کشور به ارمغان می آورد.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

فقر، این مهمان ناخوانده، اخیرا زنگ درهای بیشتری را به صدا درآورده و به یک دغدغه اساسی برای کشورمان تبدیل شده است.  به واسطه ماهیت چند وجهی فقر، علت پیدایش، ادامه و تشدید آن در یک جامعه نیاز به بررسی های پیگیر کارشناسانه و بازبینی در عمق مسائلی مانند کاهش یا افزایش آن، توزیع عادلانه درآمد، بهبود یا عدم بهبود وضعیت رفاهی جامعه و مهم تر از آن، تاثیر سیاست های دولت در روند فقر زدائی دارد.    

گزارش بانک جهانی درباره فقر در ایران نمایانگر افزایش فقر بین سال های 2012 و 2016 میلادی است و گزارش های اخیر مرکز پژوهش های مجلس نیز حاکی از افزایش شدت فقر و کاهش قابل توجه قدرت خرید خانوار در کشور است.  این مرکز در گزارش برآورد خط فقر 6 ماهه نخست سال 1397،  بالاترین خط فقر ماهیانه را برای شهرستان تهران با رقم دو میلیون و ۸۵۰ هزار تومان در تابستان امسال اعلام کرد. بر اساس این گزارش، در حالی که در بهترین حالت درآمدهای خانوار در تابستان ۱۳۹۷ نسبت به بهار ۱۳۹۷ ثابت مانده، خط فقر مطلق برای یک خانوار چهار نفره در شهرستان تهران ۳۰۰ هزار تومان افزایش یافته است، که این رقم برای فقرا رقم قابل ملاحظه ای است، و با توجه به افزایش قیمت ها، انتظار می رود که خط فقر تا پایان سال افزایش قابل ملاحظه ای داشته باشد.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

با توجه به سخنان اخیر رئیس جمهور کشورمان که گفت "جنسیت نباید مانع شایسته سالاری شود"، آیا هنوز هم نرخ بیکاری 20 درصدی زنان قابل قبول است؟  

میزان مشارکت اقتصادی و اجتماعی زنان نشانه بارز توسعه یافتگی هر کشور است. برای کشورهایی که مسیر اقتصادی موفقی را طی میکنند، برابری مسئولیتی و اشتغال پذیری زنان با مردان و قراردادن شایستگی و لیاقت آنها در کفه های یکسان ترازو، راه توسعه و پیشرفت را هموارتر نموده است. کشور ما در سال های اخیر به رغم سخن از نیاز برای گریز از دید سنتی به زنان، و باور استعداد و لیاقت این نیمی از جمعیت کشور هنوز آنچنان که باید و شاید در توجه به کارآئی این طبقه از اجتماع موفق نبوده است و هم اکنون بیش از هر زمان اهمیت به نقش زنان در پیشبرد اقتصاد کشور باید در اولویت برنامه های دولت قرار گرفته و در فرهنگ کشور نیز نهادینه شود.  

یکی از بنیادین ترین حقوق برای هر انسان چه زن و چه مرد حق اشتغال است که متاسفانه در سال های اخیر مورد بی مهری دولت ها قرار گرفته است، و وضعیت اشتغال به مشکلی اساسی تبدیل شده که زنان را بیش از مردان متاثر ساخته است. به رغم میزان تحصیلات عالی زنان امروز کشورمان و اشتیاق برای اشتغال، قبول مسئولیت ها و سرپرستی مشاغل مدیریتی و حساس متاسفانه این بخش از جامعه سهم عمده ای در تولید ناخالص ملی ندارد، زیرا از 23 میلیون شاغل کشور، 19 میلیون نفر مرد و تنها 4 میلیون نفر زن هستند.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

نرخ بیکاری 11.7 درصد و بیش از سه میلیون جمعیت بیکار، افزایش سالانه 800 هزار متقاضی کار، و وجود فارغ التحصیلان بیکار دانشگاهی که شمار زنان در میان آن ها بیش از مردان است، چه آینده ای را برای اقتصاد کشورمان رقم می زند؟ 

بررسی های مرکز آمار ایران از چگونگی بازار کار در تابستان گذشته حاکی از بیکاری نزدیک به 25 درصد از جوانان 15 تا 29 ساله است.   همچنین، طبق این بررسی ها، نرخ بیکاری جمعیت فارغ التحصیل آموزش عالی نشان می دهد که 18.7 درصد این گروه جمعیتی بیکار بوده اند، که این نرخ بین زنان نسبت به مردان بیش تر بوده است.  آمار بانک جهانی از بیکاری در ایران نیز تصویر روشن تری را ترسیم نمی کند. بر اساس تازه ترین داده های این نهاد بین المللی نرخ بیکاری جوانان 15 تا 24 ساله در تابستان گذشته  28.3 درصد و نسبت به گذشته بیشتر می باشد.   

به رغم آمارهای ناامیدکننده، آقای روحانی در سخنان اخیر خود با ذکر مثبت بودن فعالیت های اقتصادی کشور به رغم فشارهای دشمنان، و با اشاره به گزارش های اخیر مربوط به اشتغال تصریح کردند که آمار امیدوار کننده نشان می دهد که ما می توانیم بیکاری را در کشور مهار کنیم.

ارسال ديدگاه (2 ديدگاه)

آیا نسل امروز می تواند حتی برای لحظه ای زندگی بدون کامپیوتر، موبایل، پست الکترونیک و اینترنت را تصور کند؟ 

در دنیائی که سرعت تغییر و پیشرفت عملا با یک چشم برهم زدن برابر است، برای ماندن در مسیر آینده و همگامی با دنیا فعالیت های زندگی روزمره و انجام کسب و کار نیز باید با همان سرعت در تغییر و تحول باشد.  ازاین رو اقتصاد دیجیتال به جزئی جداناشدنی از زندگی مردم دردنیا تبدیل شده و تحولات گسترده ای در زندگی اقتصادی و اجتماعی دنیا به وجود آورده است.  سرعت پیشرفت تکنولوژی در دنیا و استفاده گسترده مردم جهان از تکنولوژی با سهولت در کاربردهای روزانه و بدون محدودیت های جغرافیائی و اجتماعی، ازعلل گسترش اقتصاد دیجیتال است.

شکی نیست که اقتصاد جهانی در مسیر دیجیتالی قرار گرفته است. به گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، تحول در اقتصاد دیجیتال اتفاقی است که در 10 سال آینده رخ می دهد و باید برای آن برنامه داشته باشیم.  محمد رضا آذری جهرمی با اشاره به رشد اقتصاد در دنیا به درستی بر این باور است که رشد و بهره وری با ابزار فناوری اطلاعات تجلی پیدا می کند.  از این رو کشورهائی که هنوز در گیرو دار اقتصاد سنتی هستند و در آن ها  قوانین و مقرراتی که باید پشتیبان اقتصاد دیجیتال باشند هنوز در مرحله جنینی قرار دارند برای رسیدن به رشد و توسعه و دسترسی به بازارهای جهانی با مشکلاتی جدی روبه رو هستند. متاسفانه کشور ما نیز درچنین وضعیتی قراردارد و در حوزه تجارت الکترونیکی که یکی از مولفه های اقتصاد دیجیتال است با چالش های بسیاری روبه رو است که بسیاری از آنها متاثر از سیاستهای کلانی است که به بسته شدن فضای رد و بدل شدن اطلاعات می انجامید.     

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: