به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

علی طیب‌نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد: برنامه‌ریزی‌های مفصل و گسترده‌ای برای رونق اقتصاد و تولید در دوران پساتحریم انجام داده‌ایم. از ظرفیت‌های بین المللی برای تسریع خروج از رکود و کاهش نرخ تورم استفاده می‌کنیم. در پاسخ به افزایش نگرانی‌ها درباره نقدینگی پس از آزادسازی اموال بلوکه شده باید بگویم با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته به گونه‌ای عمل می‌کنیم که افزایش نقدینگی منجر به افزایش تورم نشود. دولت تصمیم جدی دارد اقتصاد کشور را به مسیر رشد اقتصادی بازگرداند و در مسیر مهار تورم آن را کنترل کند، تلاش دولت این است که مجموعه سیاست‌هایی را به کار گیرد که در مرحله نخست روند نزولی تورم ادامه پیدا کرده و بتوانیم در آینده‌ای نه چندان دور شاهد نرخ تورم تک رقمی باشیم. امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته بر میزان اشتغال در کشور افزوده شود، رونق اقتصادی که شروع شده و عمدتا در بنگاه‌های بزرگ اقتصادی اتفاق افتاد به بدنه اقتصاد و تولید کنندگان صنایع کوچک و متوسط همینطور کسب و کارهای کوچک و متوسط هم انتقال پیدا کند و شاهد رونق عمومی در اقتصاد کشورمان باشیم.

وزیر اقتصاد پیشتر گفته بود کاهش نرخ تورم تاکنون با انضباط پولی و مالی دولت محقق شده بود، بنابراین برخلاف گذشته که کاهش نرخ تورم با انضباط پولی و مالی به سرعت امکان‌پذیر بود، امروز کاهش هر واحد تورم نیازمند توجه به تجربه کشور‌های دیگر و چالش‌ها و محدودیت‌های ساختاری اقتصاد ایران است.   این مفهومی است که وزیر اقتصاد از آن به عنوان شکستن هسته سخت تورم یاد کرد.

به گفته وحید شقاقی، کارشناس اقتصادی، با رسیدن تورم به نرخ 15 درصد یا به تعبیر دولتی‌ها «هسته سخت» خود دیگر سیاست‌های انضباطی و اثرات امیدواری جامعه نسبت به اقتصاد خنثی می‌شود. وی گفت: از این جا کار بخش اقتصادی دولت برای کاهش تورم آغاز می‌شود به این معنا که برای کاستن از نرخ 15 درصدی تورم لازم است اصلاحات ساختاری در نظام اقتصادی کشور به وجود بیاید.

وی با تاکید بر نقش سیاست‌های خارجی دولت یازدهم در کنترل و کاهش نرخ تورم تصریح کرد: می‌توان گفت تاکنون تیم اقتصادی دولت نقش چندانی در کنترل تورم نداشته است و از این پس باید بخش اقتصادی با ایجاد اصلاحات ساختاری کار اصولی خود را آغاز کند.

شقاقی درباره این اصلاحات ساختاری و نهادی در اقتصاد کشور گفت: افزایش بهره‌وری در کل نظام اقتصاد، ایجاد فضای مناسب کسب و کار و در نهایت از بین بردن اقتصاد رانتی و فساد و البته کنترل بحث انحصار در اقتصاد کشور از جمله این اصلاحات است که در صورت انجام نشدن آن، نرخ تورم کاهش نخواهد یافت. 

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: