به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

مجلس فاز دوم هدفمندسازی یارانه را برای چند ماهی به تاخیر انداخت.  این کار به مجلس فرصت بیشتری می دهد تا پیشنهاد های دولت را بررسی کند و نحوه تامین بودجه لازم برای فاز دوم را تعیین نماید.  درحالیکه مجلس مشغول بررسی این امر است، سوالاتی از سوی بخش خصوصی مطرح است که پیش از فاز دوم نیاز به پاسخگویی دارند. شرکتها هزینه های زیادی را در سال اول اصلاحات یارانه ای متحمل شده اند و از دولت حمایتی که انتظار می رفت را دریافت نکرده اند.  اگر شرکت های خصوصی باید بدون کمک با اصلاحات یارانه دست و پنجه نرم کنند باید از چالش های پیش رو کاملا آگاهی داشته باشند.


1. آیا افزایش قیمت ها متناسب با افزایش هزینه ها خواهد بود؟ 
افزایش قیمت انرژی – گازوئیل، گاز و برق – مهمترین عامل افزایش قیمت تولیدات در فاز اول هدفمندی یارانه ها بود.  افزایش هزینه های واردات نیز عامل قابل توجهی بود.  افزایش هزینه ها در تمام صنایع گستردگی داشت ولی به طور خاص بر صنایعی که به شدت به انرژی وابسته بودند تاثیر شدیدتری داشت. اصلاحات یارانه هزینه تولید را در تمام سطوح بالا برد ولی قیمت های تولیدات، اگر نه هیچ، خیلی کمتر از هزینه های تولید بالا رفت.  هر کس از الفبای اقتصاد اطلاعی داشته باشد می داند که شرایط کنونی نمی تواند دوام داشته باشد.  اگر اجازه افزایش قیمت ها داده نشود، صنایع سقوط خواهند کرد.  صحبت ها در مورد لزوم افزایش قیمت ها گستردگی فراوانی یافته است:
- محمد حسن پورخلیل، رییس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان، ضمن اشاره به اینکه به ازای هر 20 درصدی که به قیمت حامل های انرژی افزوده می شود 7 درصد به قیمت تمام شده اضافه می شود گفت: این در حالی است که امسال تنها با 4 درصد افزایش قیمت سیمان موافقت شده است... تا زمانی که بودجه کافی در بسته های حمایتی دیده نشود، صنعت سیمان توام تحمل فاز بعدی قانون هدفمندی یارانه ها را نخواهد داشت. 
- حسین سلیمی، عضو هیات مدیره انجمن مدیران صنایع، گفت: دولت در کنار افزایش قیمت حامل های انرژی باید در مورد نحوه قیمت گذاری برای کالاها تجدید نظر کند... در شرایطی که واحدهای تولیدی با مشکلات نقدینگی مواجه هستند، قیمت کالا و محصولات نهایی نیز باید متناسب با افزایش قیمت سوخت افزایش یابد، در غیر اینصورت در سال آینده [1391] بخش تولید قطعا با رکود مواجه می شود. 
- محمد طحانپور، رییس اتحادیه کشوری لوازم خانگی، از افزایش 30 درصدی قیمت لوازم خانگی از آذرماه سال گذشته خبر داد و گفت: با افزایش قیمت گاز و گازوئیل، کارخانه های تولیدکننده با چالش هایی مواجه شدند که دولت قول مساعد برای رفع آنها داد، اما عملا تنها کمک دولت به تولیدکنندگان این بود که هزینه انرژی را به صورت قسطی پرداخت کنند... اگر فاز دوم اجرا شود، افزایش قیمت ها سرسام آور خواهد بود. این اتفاق در کنار سوءمدیریت ها و اختلاف ارز، موجب از بین رفتن صنعت می شود. 
- عباس نامدارزاده، رییس اتحادیه خواربار و لبنیات فروشان بوشهری در گفتگو با "خلیج فارس" گفت: با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها میزان قبوض برق برخی مغازه‌داران حدود هزار درصد افزایش یافته است. با اجرای هدفمندی يارانه ها برخلاف گفته مسئولينی كه می گفتند فشارهایش را کنترل می کنند، اما اکنون مایه ورشکسته شدن برخی اصناف از جمله خواربار و لبنیات فروشان شده که از عهده پرداخت قبوض برق برنمی آیند.


2. پول پرداخت یارانه ها از چه محلی تامین می شود؟
به نقل از حسن غفوری ‌فرد، عضو کمیسیون انرژی مجلس،  دولت مدعی است که بودجه از سال گذشته رشد زیادی نداشته است و به همین دلیل برخی از رقم‌ها را در آن لحاظ نکرده ، که یکی از این ارقام، رقم ۵۶ هزار میلیارد توماني پروژه هدفمندی است.  وی گفت: دولت برای افزایش یارانه نقدی به مجوز مجلس نیاز دارد و اگر بخواهد سال آینده رقم یارانه نقدی را افزایش دهد باید محل تامین اعتبار آن را در قانون بودجه سال ۹۱ برای مجلس می‌آورد که این اتفاق نیفتاده است.
غفوری‌ فرد با تاکید بر تخلف دولت در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در سال گذشته گفت: براساس قانون هدفمندی دولت باید ۳۰ درصد از درآمدهای حاصل از اجرای قانون را برای حمایت از بخش تولید صرف می‌کرد؛ اما دولت تمام درآمدهای حاصل از افزایش قیمت حامل‌های انرژی را صرف پرداخت یارانه نقدی کرده است.


3. آیا بسته های حمایتی وعده داده شده بالاخره پرداخت خواهند شد؟
بخشی از قانون هدفمندی یارانه ها تفزایش کارایی صنایع در زمینه انرژی بود اما رسول خلیفه سلطان، دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد می گوید: تا آنجایی که می‌دانم بودجه خاصی برای نوسازی واحدهای صنعتی اختصاص پیدا نکرد.
دیگر صنعتگران کشور نیز به عدم دریافت یارانه ها اشاره کرده اند.  یوسف مرادلو، رییس هیات مدیره انجمن صنایع و معادن سرب و روی گفت: قرار بود 50 درصد هزینه مصرف برق در واحدهای سرب و روی به صورت خط اعتباری انرژی به تولیدکنندگان پرداخت شود که این مساله به طور کامل محقق نشد.  بهمن دانایی، دبیر انجمن کارخانجات قند و شکر، در مهر ماه گذشته اعلام کرد: نه تنها هیچ یارانه‌ای به این صنعت نرسیده، بلکه اخیرا تعرفه واردات شکر خام صفر شده که این مساله به ضرر تولیدکنندگان است.  
رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: طبق مصوبه مجلس دولت باید ۲۹۵۰ میلیارد تومان به بخش تولید پرداخت می‌کرد، ولی از این رقم تنها ۵۱۰ میلیارد تومان پرداخت شد. تنها پرداخت های معوقه و نه پرداخت های بیشتر، در لایحه بودجه پیشنهادی 91 منظور نشده است.  نمایندگان مجلس خوشبختانه بودجه ای برای این پرداخت ها به بخش تولید پیشنهاد کرده اند اما اگر درآمد حاصل از این اصلاحات باز هم در سال جاری کاهش یابد، آیا دولت به تعهد بسته های حمایت خود وفادار خواهد ماند؟

علیرضا حائری، دبير انجمن نساجی ايران، و عبدالحمید قدیمی، دبیر انجمن صنایع ریخته‌گری، نیز به بخش تولید هشدار دادند که ممکن است طرح تحولات اقتصادی بودجه دریافت نکند و این بخش در سال جاری با رکود مواجه شود. دبیر انجمن صاحبان صنایع استان تهران مدعی شده بود 21 درصد از کارخانه‌ها در حال حاضر نیمه فعال، 16 درصد رو به تعطیلی و 25 درصد نیز عملا تعطیل شده‌اند.


4. چه تدابیری دیگری برای اصلاحات اقتصادی در حمایت از اصلاحات یارانه اندیشیده شده؟ 
حذف یارانه های بازر بر هم زننده دولتی قدم مثبتی برای اقتصاد کشور است و اقدامی است که تحسین سازمان های بین المللی از جمله صندوق بین المللی پول را نیز برانگیخته اما مزایای آن به واسطه تلاش های دولت در کنترل بخش عمده فعالیت های اقتصادی بی اثر مانده است.  به نقل از سعید لیلاز، کارشناس اقتصادی، در چارچوب اقتصاد آزاد واحدهای تولیدی حتی بدون کمک دولتی نیز قادر به اداره خود خواهند بود، اما اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها با کنترل بازار و با دادن يارانه نیز به نفع واحدهای تولیدی نخواهد بود؛ چرا که اجرای هر روشی در شرایط کنونی به ضرر تولید تمام خواهد شد.  اصلاحات یارانه ها به تنهایی بدون در نظر گرفتن نمای کلی تر اقتصادی می تواند به ضرر اقتصاد کشور تمام شود.
اصلاح یارانه ها قرار بود بخشی از یک مجموعه اصلاحات اقتصادی باشد.  مرتضی سامتی، استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان می گوید: قانون هدفمندی يارنه ها که همتای هفت قانون ديگر طرح تحول اقتصادی بود بايد به صورت همزمان اجرا مي شدند. ساماندهي نظام مالياتي کشور ، نظام بانکي، گمرکي، توزيعي، ارزشگذاري پول (ارز) و نظام بهره وري از ديگر طرح هاي اين طرح تحول بودند که متاسفانه تنها طرح هدفمندي يارنه ها اجرا شد.


5.  آیا هدفمندی یارانه ها دیگر چالش های اقتصادی که به خاطر تحریم ها به وجود آمده اند را در نظر دارد؟ 
اصلاح یارانه ها به تنهایی رخ نمی دهد.  اگر تحریم های بیشتری اعمال شوند و یا مشکلات کنونی تبادل ارز و تامین اعتبارات بانکی بیشتر شوند چه مکانیزمی برای به تاخیر انداختن و یا لغو برخی از تغییرات فاز دوم هدفمندی یارانه چیست؟  بهتر است برنامه ای برای این مهم داشته باشیم.  با وجودیکه برخی مسئولان می گویند تحریم ها برای اقتصاد مفید هستند، این تحریم ها مشکلات و چالش هایی بوجود می آورند که اگر به آنها پرداخته نشود به سادگی برطرف نخواهند شد

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: