به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

برگرفته از پایگاه اطلاع رسانی دولت رییس جمهوری در گفت و گویی تلویزیونی، حماسه سیاسی مردم در انتخابات را زمینه ساز اقتدار در تعامل با جهان و ورود به مذاکرات دانست و مجددا تأکید کرد: درشت گویی پیروز نمی‌شود؛ درست گویی پیروز می‌شود و ما منطق و راه درست گویی را انتخاب کردیم. وی افزود یکی از اهداف این مذاکرات گشودن دروازه‌های دنیا به روی ما بود؛ دروازه‌هایی که ما بتوانیم کالا را به خوبی به دنیا صادر کنیم و سرمایه خارجی و تکنولوژی را وارد کشور کنیم.  وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما در دنیا اثبات کردیم که گفتمان تعامل پیروز است ما چرخش گفتمانی را در منطقه و جهان بوجود آوردیم که مبنایش تعامل سازنده با کشورهای دیگر است و مذاکره بر مبنای احترام و تکریم و نه تهدید. امروز ما و دنیا به این نتیجه رسیده‌ایم که تکریم و نه تهدید و نه تحریم می تواند مساله را حل کند. ما از لحاظ گفتمانی و فرهنگی پیروز شدیم. ما ثابت کردیم افراط غلط است، اعتدال درست است و این موفقیت بسیار بزرگی است. البته این یک نهال تازه غرس شده است، باید از آن مراقبت و مواظبت کنیم تا به بار و به میوه بنشیند و از آن میوه استفاده کنیم.

رییس جمهوری گفت: بعد از اینکه توافق عملیاتی و اجرایی شد بلافاصله تحریم‌های اقتصادی لغو می‌شود یعنی تحریم، مالی، بانکی، بیمه، حمل و نقل، پتروشیمی، تمام تحریم‌های اقتصادی لغو خواهد شد

و در همین برجام در بخش تحریم بسیار خوب و دقیق عمل شد. وی افزود:  آن چیزی که ما می‌خواهیم اشتغال جوان‌ها است، رونق اقتصاد ما است، رهبر معظم انقلاب در این ابلاغی که فرمودند برای سیاست‌های برنامه ششم تصریح کردند که ما باید به دنبال رشد 8 درصدی باشیم. البته امروز سخت است رشد 8 درصدی به نظر من در سال‌های آینده باید همه تلاش کنیم. باید دستور ایشان اجرایی و عملیاتی شود.

دکتر روحانی افزود: قبلا گفتم اگر این توافق حاصل شود، سیاست ما عوض نخواهد شد مسیر ما همان اقتصاد مقاومتی خواهد بود، اقتصاد مقاومتی چیست؟ درون‌زا بودن و برون‌نگر بودن. این اقتصاد مقاومتی است ما باید تولید را بالا ببریم صادرات غیرنفتی را اضافه کنیم و به حول و قوه الهی انجام می‌شود.

رییس جمهوری گفت: بعد از تحریم دو کار می‌توانیم بکنیم یا قرص مسکن بیاوریم برای همه، یعنی بلافاصله پول‌های آزاد شده را کالا بخریم و جنس را ارزان کنیم، دلار را پایین بیاوریم، یک طور دیگر این است که از این دلار و از این قدرت برای سرمایه‌گذاری در صنعت، کشاورزی و خدمات استفاده بکنیم. یک وقتی شما می‌روید جعبه میوه می‌خرید و می‌آورید بلافاصله میوه به شما می‌رسد اما زمانی نیز به جای میوه، باغ میوه ای را ایجاد می‌کنید تا از خرید میوه خودکفا شوید. ما باید کار دوم را انجام دهیم مردم ما باید بدانند که این توافق زمینه انسداد را برمی‌دارد و شرایط را باز می‌کند اما دولت حواسش جمع است که چگونه عمل کند. هدف مردم ما دستیابی به منافع آنی اما مضر نیستند بلکه دنبال رونق اقتصادی و اشتغال و به عبارتی همان درون‌زایی و برون‌نگری هستند.

دکتر روحانی گفت: همه حمایت کنند، ما مردم را همه جا می‌خواهیم من اعلام می‌کنم به ملت شریف و بزرگ ایران که دولت هیچ‌کجا بدون حضور مردم و حمایت مردم موفق نخواهد بود و همه جا با حضور و مشارکت مردم ان شاء الله موفق خواهد بود.

رییس جمهوری افزود: درخواست ما مشارکت مردم است. بدون مشارکت مردم به جایی نمی‌رسیم.  اولین انتظار ما از ایرانی‌های خودمان است، از ایرانی‌های داخل و خارج کشور، تکنولوژی و سرمایه را بیاورند و انتظار من از تمام بخش‌های دولتی است که کار را برای ورود سرمایه تسهیل کنند و خواهش من از تمام مردم این است که فضا را فضای امنی کنیم. وی افزود: با لغو این تحریم‌ها، فضا عوض می‌شود، سرمایه، نشاط در کشور می‌آید، سرمایه گذار ایرانی و خارجی، شرایط عوض می‌شود. فروش نفت، تغییر پیدا می‌کند دست ما برای فروش نفت باز می‌شود. اما اینکه کسی فکر کند که امروز توافق شد فردا صبح آثارش را می‌بیند اینطور نیست . این نهال غرس شده است، این نهال میوه می‌دهد، درست کاشته شده و به ثمر می‌نشیند، بهره برداری از این نهال البته زمان خودش را دارد و در این دوران ما باید همدل و همزبان باشیم و مشارکت کنیم در کنار هم باشیم و تلاش کنیم.

برگرفته از پایگاه اطلاع رسانی دولتاز سوی دیگر دکتر اسحاق جهانگیری در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه هم اکنون در آستانه ورود به دوره‌ی پرامید تحت عنوان دوران پساتحریم هستیم خاطرنشان کرد: در این شرایط هم بخش خصوصی و هم دولت از مسئولیت‌های متفاوتی برخوردارند و آنچه مهم است این است که بتوانیم در این شرایط تحلیل درستی از شرایط جدید داشته و به مسائل مشترکی برسیم.

وی در ادامه با تاکید براینکه بخش خصوصی، واقعیت اقتصاد ایران است تصریح کرد: بخش خصوصی واقعی باید به صحنه بیاید و نباید دولت و یا هیچ شرکتی دولتی عرصه را برای فعالیت بخش خصوصی محدود کند.

وی ادامه داد: هم اکنون باید بر این موضوع تمرکز داشته باشیم که برخی تصمیماتی که موقتی بوده و فقط مربوط به دوران تحریم بوده لغو شود زیرا نباید تصمیمات آن دوران را هم اکنون نیز اجرا کنیم چرا که برخی تصمیمات و قوانین مختص دوران تحریم و دور زدن تحریم‌ها بوده و امروز دیگر ضرورتی برای ادامه آنها وجود ندارد.

معاون اول رییس جمهور خطاب به بخش خصوصی و فعالان اتاق بازرگانی گفت: از شما انتظار داریم که اینگونه موارد را مشخص کرده و به دولت اعلام کنید تا دولت پس از بررسی تصمیماتی که نیازمند لغو هستند را پیگیری کند.

وی با تاکید بر لزوم رفع موانع پیش روی سرمایه گذاری و تولید در کشور، تصریح کرد: انتظار دولت از اتاق بازرگانی این است که مطالب و نظرات مطرح شده در این نشست را جمع‌بندی کرده و به شکل مکتوب در اختیار ما قرار دهند تا تیم‌های کارشناسی برای بررسی این مسائل مشخص شده و کارها را دنبال کنند.

دکتر جهانگیری با تاکید براینکه ایران نیازمند سرمایه گذاری در بخشهای مختلف است گفت: موضوع سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز و میادین مشترک که یکی از دغدغه‌های اصلی بوده است اهمیت دوچندان دارد چرا که بعنوان نمونه در یکی از میادین مشترک، کشوری کوچک چندین برابر از ما برداشت می کند و در حقیقت ده‌ها میلیارد دلار پول مملکت که سرمایه ملی است از دست می‌رود.

وی در خصوص مذاکرات دولت با شرکت‌ها و هیات‌های خارجی نیز توضیح داد: سیستم بانکی و بیمه‌های صادرات ما به دلیل تحریم ها با محدودیت و مشکل مواجه شده‌بودند و رتبه ریسک ایران نیز از بین رفته است که لازم است دولت با این شرکت‌ها و هیات‌های خارجی وارد مذاکره شود تا بتواند این مشکلات را از پیش روی اقتصاد کشور و بخش خصوصی بردارد.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه صنایع ما نیازمند نوسازی است خاطرنشان کرد: ما هم اکنون به فنآوری‌های جدید و دانش روز نیازمندیم و می‌توانیم از طریق ارتباط با شرکای معتبر خارجی، پول و دانش فنی به دست آوریم که این امر نیازمند حرکت جدی در اتاق بازرگانی است و انتظار ما این است که اتاق در دوران جدید در این زمینه‌ها فکر جدی کند.

دکتر جهانگیری یکسان سازی نرخ ارز را از برنامه‌های حتمی دولت عنوان و خاطرنشان کرد: دولت در زمینه تورم نیز مصمم است که تورم را یک رقمی کند. البته مدیریت در دوران پساتحریم بسیار دشوار است زیرا اگر به خوبی مدیریت نشود همین فرصت‌ها می‌تواند به تهدید تبدیل شوند.

وی با اشاره به منابع ارزی مسدود شده کشور که پس از تحریم آزاد خواهد شد خاطرنشان کرد: دولت هیچ چشم داشتی به منابع بانک مرکزی ندارد و منابع و ذخائر بانک مرکزی چه بصورت ریالی و چه بصورت ارزی در اختیار خودش خواهد بود و دولت به هیچ عنوان به دنبال این نیست که این منابع ارزی را به ریال تبدیل کرده و از آن استفاده کند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به برنامه دولت برای واگذاری طرح های عمرانی و خدماتی به بخش خصوصی گفت: مصمم هستیم این طرح‌ها را با سهل‌ترین شرایط به بخش خصوصی واگذار کنیم چرا که معتقدیم دولت باید در برخی زمینه‌ها خرید خدمت کند زیرا تولید خدمت توسط دولت گرانتر از خرید خدمت تمام خواهد شد.

دکتر جهانگیری در ادامه با تاکید براینکه بخش تولید باید مورد حمایت قرار گیرد و تولید باید صادرات‌گرا باشد افزود: باید میزان تولیدات کشور را افزایش دهیم و شعار دوران پساتحریم باید تولید با رویکرد صادرات باشد.

وی در بخش پایانی سخنان خود با تاکید براینکه دردوره جدید باید همکاری بیشتری میان بخش خصوصی و دولت وجود داشته باشد از بخش خصوصی خواست با جدیت به صحنه بیایند و گفت: اتاق بازرگانی نیز باید بعنوان نماینده بخش خصوصی در جلسات تصمیم گیری حضور داشته باشد زیرا این یک سیاست قطعی است که نماینده بخش خصوصی در تصمیمات دولت مشارکت کند.

در این جلسه وزیر صنعت،معدن و تجارت نیز با تاکید براینکه فعالان اقتصادی باید از فضای ایجاد شده در دوران پس از تحریم استفاده کنند گفت: فعالان اقتصادی باید با نگاه توسعه ملی و منابع همگانی گام بردارند و اتاق بازرگانی نیز می‌تواند در توسعه ایران بسیار نقش آفرین باشد. در این نشست روسای اتاق بازرگانی ایران، اتاق تهران و روسای کمیسیون‌های مختلف اتاق‌ها به بیان دغدغه‌ها و نظرات خود پرداختند و پیشنهادات و راهکارهایی را برای رشد و توسعه اقتصاد کشور مطرح کردند که مقرر شد جمع‌بندی این مطالب بصورت مکتوب در اختیار دولت قرار گیرد تا دولت این پیشنهادات را پیگیری کند.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: