به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

فعالان دلسوز اقتصادی، همکاران محترم

برگ جدیدی در دفتر تاریخ ملت ایران ورق خورد. به نظر می رسد ابر سیاه تحریم های سی و چند سال گذشته به مرور از افق این مرز و بوم دور و پراکنده شود. باید این پیروزی را به مردم ایران که در انتخابات ریاست جمهوری دو سال پیش مطالبات خود را به درستی بیان کردند تبریک گفت و از رئیس جمهوری و کابینه دولت نیز تشکر کرد که شرط امانت را به جا آوردند و با فراست و درایت یا "تدبیر و امید" به مسئولیت و وعده های خود تا اینجا عمل کردند. هیچکدام از این امور میسر نمی شد مگر به هدایات و درایات مقام معظم رهبری که این نرمش قهرمانانه را تجویز کردند. همچنین همدلی و همزبانی سایر قوا و نهادهای ذیربط را نیز نباید از قلم انداخت.

به هر تقدیر فصل جدیدی در تاریخ ملت و نظام آغاز شده است که نیاز به طرح نو و اندیشه نو دارد.  اگر امروز هر ایرانی با شنیدن 598 به یاد حماسه جاوید دفاع مقدس و پایان جنگ تحمیلی می افتد، به زودی 2231 مبداء بسیاری از تحولات پیش رو خواهد بود. قطعنامه 2231 که در 29 تیرماه امسال توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد صادر شد آغاز جدیدی در روابط ایران با جامعه بین المللی است.

ارائه راهکارها و دیدگاه های اقتصاددانان و فعالان اقتصادی در این چند ماه باقیمانده تا آغاز دوران پساتحریم بسیار حیاتی است.  در همین زمینه شاهد فعالیت بسیاری از کارشناسان و دست اندرکاران بوده ایم. از آن جمله باید به نظرخواهی دنیای اقتصاد از 27 اقتصاددان اشاره کرد که شروع مناسبی برای تداوم هم اندیشی ها و هم افزایی ها برای دستیابی به راهکارهای مناسب و مدیریت موفق دوران پساتحریم است.

از سوی دیگر اتاق بازرگانی تهران نیز راهکارهایی را پیشنهاد کرده است که در همین خبرنامه درج شده است.  جدا از تداوم این مباحث باید به سیاست های منطقه ای و دیپلماسی تجاری هم توجه کرد.

دکتر روحانی در پیام تلفنی خود با امیر قطر تأکید کرد اولویت نخست ما بعد از این توافق، توسعه روابط با همسایگان است.  رییس دفتر رییس جمهوری نیز با اشاره به رفت و آمد هیات های اقتصادی و تجاری از سراسر دنیا به ایران طی دو سال گذشته و شدت گرفتن آن پس از توافق هسته ای اظهار داشت: دولت جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد در همه زمینه های تجاری، بانکی، گردشگری و حمل و نقل با تمامی کشورهای دنیا براساس رابطه برد-برد فعالیت اقتصادی داشته باشد.

به نظر می رسد در این مقطع تاریخی و با توجه به تجربه موفق تیم دیپلماسی کشور باید دیپلماسی تجاری و بهبود و گسترش روابط با همسایگان در اولویت کاری وزارت امور خارجه قرار بگیرد.

خوشبختانه دکتر ظریف در اولین مرحله از دور جدید سفر به منطقه به کشورهای کویت، قطر و عراق می‌رود و ما امیدواریم این سرآغازی برای کاهش تنش ها و رفع بیثباتی، خشونت و تروریسم در منطقه باشد.

در اوائل سال جاری مقاله ای با عنوان نقش وزارت خارجه در فردایی بهتر برای اقتصاد ایران تقدیم شد که در آن آمده بود: در روزهای پایانی سال گذشته و در ادامه بررسی و تدوین سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه کشور، در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام به ریاست آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که علاوه بر اکثریت اعضاء، معاون اول رییس جمهور، وزرای اطلاعات و امور خارجه و مشاور اقتصادی رییس جمهور نیز حضور داشتند پیش‌نویس سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و بنابر پیشنهاد ظریف وزیر امور خارجه سه بند در بخش سیاست خارجی به شرح ذیل تصویب شد:

۱ـ اولویت دادن به دیپلماسی اقتصادی در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی و سند چشم انداز، به ویژه از طریق توسعه سرمایه‌گذاری خارجی، ورود به بازارهای جهانی و دست‌یابی به فن‌آوری

۲ـ برنامه‌ریزی برای خنثی‌ سازی تلاش کشورها و گروه‌های غیرهمسو برای اجماع بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی ایران

۳ـ تلاش برای مبارزه با تروریسم و مهار افراط‌گرایی، خرقه گرایی و اختلافات مذهبی و حمایت از بیداری اسلامی

ارتباط افزایش دیپلماسی تجاری و اقتصادی با کاهش افراطگرایی بارها در مقالات تاجران تشریح شده است. مقامات دولت هم در مناسبات مختلف تأکید داشته اند که بسط روابط تجاری و اقتصادی می تواند به نیروهای معتدل در منطقه کمک کند و افراطگرایی را به حاشیه براند. در عین حال باید این اقدامات در هماهنگی و تحت اشراف وزارت امور خارجه و سازمان های مسئولی چون سازمان توسعه تجارت صورت گیرد و اختلافات و تنش های منطقه ما را به سمت مداخله نظامی و یا شبه نظامی سوق ندهد چراکه این موارد برای تجارت و دیپلماسی اقتصادی مخرب خواهند بود و در راستای سیاست های صلح دوستانه و ثبات آور دولت نیست. همانگونه که تنش زدایی در روابط بین المللی با عنایات رهبر معظم انقلاب و همدلی و همزبانی دولت و ملت کلید خورده است باید در اجرای اولویت های اخیر وزارت امور خارجه نیز همان منطق موفق تعامل سازنده الگوی ما باشد.

با تشکر، مدیر سایت تاجران

برای پیاده کردن نسخه پی دی اف اینجا کلیک کنید.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: