به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

جمهوری اسلامی ایران خود را برای پساتحریم آماده می کند

رییس جمهوری پیش از سفر به مسکو در گفت و گویی با خبرنگاران با اشاره به اهمیت سیاسی، اقتصادی و امنیتی اجلاس‌های منطقه‌ای اظهار داشت: این اجلاس ها فرصت مناسبی است که دیدگاههای کشورمان را در خصوص مسایل مهم منطقه ای و جهانی تشریح کنیم. دکتر روحانی گفت: برگزاری اجلاس های منطقه ای در شرایطی که جهان از لحاظ اقتصادی از تک‌قطبی بودن و از لحاظ سیاسی از یکجانبه‌گرایی فاصله گرفته است، اهمیت مضاعفی دارند و با حضور در آنها می‌توانیم، اهداف سیاسی و اقتصادی کشورمان را پیگیری کنیم. رییس جمهوری همچنین به مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵ اشاره کرد و گفت: مذاکرات کشورمان با ۱+۵ روزهای حساسی را سپری می کند و جمهوری اسلامی ایران خود را برای پسامذاکره و پساتحریم آماده می‌کند.  این نخستین باریست که دکتر روحانی از واژه پساتحریم استفاده کرده و برنامه ریزی برای آن از سوی دولت را تأیید کرده است. پیشتر برخی از مسئولان از برنامه ریزی برای پساتحریم در چارچوب پسامذاکره و همچنین برنامه ششم توسعه سخن گفته بودند. کارشناسان تاجران این مهم را به فال نیک ی گیرند و امیدوارند دولت در این برنامه ریزی ها از همفکری و مشارکت بخش خصوصی نهایت استفاده را ببرد.

اقدامات بهارستانی‌ها در دوران پساتحریم‌

برخی از نمایندگان مجلس در گفت‌و‌گو با اقتصادنیوز در رابطه با اقدامات مجلس برای دوران پس از تحریم‌ها نکاتی را بیان کردند. در این گزارش، رحمت‌الله نوروزی عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی، عطاءالله حکیمی عضو کمیسیون اقتصادی، حسین محمد‌زاده عضو کمیسیون عمران و نادر قاضی‌پور عضو کمیسیون صنایع و معادن نظرات خود را ابراز داشتند.  نکته قابل توجه برای فعالان اقتصادی، توجه نمایندگان مجلس به لزوم برنامه ریزی برای دوران پساتحریم است.  در این مقطع مشارکت عمومی و همکاری نزدیک مجلس با دولت و بخش خصوصی ضروری است.  فعالان اقتصادی باید در تماس های خود با نمایندگان محترم مجلس آنها را از دیدگاه ها و مطالبات بخش خصوصی آگاه کنند.  شایسته است در این مقطع مرکز پژوهش های مجلس نیز پژوهش هایی در این خصوص ارائه دهد.  شرایط پساتحریم شرایطی جدید برای اقتصاد و جامعه خواهد بود. فرصت ها و تهدیدهای این شرایط جدید باید به خوبی شناسایی و مدیریت شود.  مجلس بازوی توانایی برای تسهیل امور در مسیر بهره برداری بهینه از فرصت های پساتحریم است ضمن آنکه می تواند تهدیدهای این دوران را به حداقل کاهش دهد.

برنامه های پارلمان بخش خصوصی برای دوران پساتحریم

به گزارش نشان آنلاین رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی تهران سال ۹۴ را سال سخت اقتصاد ایران دانست و گفت: اتاق بازرگانی برای شرایط پس از تحریم برنامه دارد. مسعود خوانساری در نشست امروز هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران با بیان اینکه وضعیت اقتصاد ایران اکنون شرایط مناسبی ندارد و سال ۹۴ یک سال سخت برای اقتصاد است، گفت: اگر قرار باشد در داخل کشتی‌ای که در شرایط کنونی نشسته‌ایم به سر منزل مقصود برسیم، باید همدل و همزبان باشیم. رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی تهران افزود: در دیدارهایی که در هفته‌های گذشته با رئیس مجلس شورای اسلامی و وزرای صنعت، کار و جهادکشاورزی صورت گرفت، اعلام آمادگی کرده‌اند تا پیشنهادات بخش خصوصی را حل کنند و هر چه سریعتر در مجلس و بخش‌های مختلف دولت، پیشنهادات در دستور کار بررسی و تصویب قرار گیرد. وی تصریح کرد: البته به نظر می‌رسد بار اصلی این وظیفه به دوش بخش خصوصی است که باید مطالبه‌گر خوبی باشد و پیشنهادات مناسبی را به دولت و مجلس ارائه داده و تعامل مناسبی با دستگاه قضا داشته باشد. به گفته خوانساری، امیدواریم در روزهای آتی توافق هسته‌ای به نتیجه برسد؛ اگرچه همه مشکلات در تحریم خلاصه نمی‌شود اما رفع تحریم‌ها نقش عمده‌ای در اقتصاد بازی می‌کند. رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی تهران در ادامه از حضور معاون اول رئیس‌جمهور در جلسات آتی هیات نمایندگان اتاق تهران خبر داد و گفت: از وزرا نیز قول گرفته‌ایم تا بتوانیم در هیات نمایندگان از نظرات آنها بهره‌مند شویم. وی افزود: اگر به زودی توافق هسته‌ای انجام شود، اتاق برای شرایط پس از تحریم برنامه خواهد داشت که امیدوار است بتواند با نظرات بخش‌های دولت و مجلس آن را پیاده‌سازی کند.  سایت تحلیلی ساعت 24 به گزارش «شهروند» از روایت ٥ هشدار یادشده پارلمان بخش خصوصی در سومین نشست هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اشاره دارد که خواندن آن را به دوستان و همکاران توصیه می کنیم.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: