به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

خبرگزاری فارس گزارش داد که منوچهر منطقی، رئیس سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع با کم اهمیت تلقی کردن اثر تحریم ها بر پیشرفت کشور اظهار کرده که فشارهای بین المللی روند پیشرفت کشور در تکنولوژی های پیشرفته را تسریع می کند. آقای منطقی که در میان اساتید و دانشجویان دانشگاه امام صادق سخن می گفت، تاکید کرده بود که تحریم ها شرایط بسیار مناسبی برای توسعه فن آوری های پیشرفته و ضروری فراهم می کند. در همین حال خبرگزاری فارس سخنان دکتر روحانی را نیز در خصوص فن آوری های مدرن منعکس کرده بود. رئیس جمهوری از صاحبان صنایع و مخترعان کشور خواسته بود که بر روی فعالیت های مربوط با فن آوری های مدرن و پیشرفته تمرکز کنند و تاکید کرده بود که اقتصاد کشور هم باید در این سمت حرکت کند.

طی ماه های اخیر اما نظرات مختلف و گاه متناقصی درباره تحریم ها ارائه شده است. در خرداد ماه بود که آیت الله رفسنجانی سخن کسانی را که تحریم ها را به نفع پیشرفت کشور می دانند عجب تلقی کرد و گفت تحریم ها استخوان طبقه مزد بگیر کشور را پوسانده است. آیت الله رفسنجانی با انتقاد از کسانی که تعامل با جهان را ذلت بار تلقی می کنند تاکید کرد که هر جا لازم بود باید با دنیا تعامل داشته باشیم و دلیل شرعی وجود ندارد که با کسی نتوانیم حرف بزنیم. آقای رفسنجانی افزوده که چنین انتقادهایی فقط منعکس کننده اقلیتی است که تریبون و قدرت دارند و این اظهارات مشکل ساز را طرح می کنند.

اخیرا ایرانا سخنان وزیر بهداشت و درمان را هم منعکس کرده بود که طی آن دکتر هاشمی به مشکلات عدیده تحریم ها در بخش بهداشت و درمان، و به خصوص کمبود لوازم پزشکی، اشاره کرده بود. ایرانا در گزارشی دیگر به اظهارات مهندس نعمت زاده، وزیر صنعت و معدن و تجارت نیز پرداخت که نسبت به مواضع کسانی که با مذاکرات اتمی با قدرت های جهانی مخالفند ابراز تعجب کرده بود.

درحالی که بحث ها درباره تاثیرات تحریم ها ادامه دارد، و در حالی که به مهلت تعیین شده برای رسیدن به توافق با پنج به علاوه یک نزدیک می شویم، باید با دقت تاثیرات کوتاه مدت و درازمدت تحریم ها را در نظر داشته باشیم. شایان ذکر است که در دوران پساتحریم، مهمترین مسئله ما نوآوری های تکنولوژیک و یا نرخ تورم و وجود تجهیزات پزشکی و یا وجه کشور در نظر دشمنانمان نخواهد بود. بلکه مسئله اصلی چگونگی تنظیم ساختار اقتصادی کشور خواهد بود، ساختاری که به طور معناداری برای نیروی کار رو به فزونی کشور ظرفیت های لازم را فراهم کند و روند منطقی اشتغال زایی را امکان پذیر نماید. مسئله بیکاری را نباید دست کم گرفت. علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفته است که حدود 40 درصد فارغ التحصیلان دانشگاه های کشور بیکارند و این در حالی است که برای رسیدن به نرخ تورم یک رقمی، لازم است که 800 تا 900 هزار فرصت شغلی جدید ایجاد شود. آقای ربیعی تاکید کرده که با ادامه وضعیت کنونی، رقم فارغ التحصیلان بیکار دانشگاه ها افزایش نیز خواهد یافت.

دکتر روحانی از بیکاری و تورم به عنوان بزرگترین دلمشغولی های دولت خود یاد کرده است. اما کاهش تورم لزوما به معنی کاهش بیکاری نیست. در واقع کاهش تورم ممکن است از طریق کاهش فرصت های شغلی و در نتیجه افزایش نرخ بیکاری میسر شود. در دوران پساتحریم چالش ما این خواهد بود که میان آرایش نیروی کار کشور و مدیریت متمرکز دولتی تعادل ایجاد کنیم تا سرمایه گذاری های منطقی در جهت ایجاد فرصت های شغلی برای فارغ التحصیلان دانشگاه ها شکل گیرد. باید توجه داشت که فن آوری های نرم افزاری دوای همه دردهای اقتصادی نیست و در واقع بیش از حد متمرکز شدن در این حوزه چالش های خود را در بر خواهد داشت، زیرا که همه افراد تحصیل کرده کشور نمی توانند در بخش فن آوری های مدرن مشغول به کار شوند. در این راستا می توان به اقتصاد کشوری همچون آلمان نظر کرد که در حالی که پرچم دار فن آوری های پیشرفته است، تحقیق و تکنولوژی مدرن را با تولید ماشین آلات و خودرو و صنایع شیمیایی و لوازم خانگی همراه کرده و بازاری متنوع از تولیدات بوجود آورده است که در سطح جهانی هم متقاضیان زیادی دارد. ما باید برای نوعی از سیستم آموزش عالی برنامه ریزی کنیم که کسانی را تربیت کند که در حوزه های مختلف، از تولید نرم افزار گرفته تا راه سازی و صنایع زیرساختی و کشاورزی و کشتی رانی، متخصص باشند.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: