به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

رهبر انقلاب اسلامی در سخنان مهم‌شان در دیدار با مسئولان نظام درباره‌ی موضوع هسته‌ای، قبل از تشریح برخی جزئیات مذاکرات و تبیین صریح خواسته‌ها و خطوط قرمز هسته‌ای، سه نکته را مورد تأکید قرار دادند.

نکته‌ی اول اینکه هر آنچه رهبری در جلسات عمومی می‌گوید عیناً همان مسائلی است که در جلسات خصوصی به رئیس‌جمهور و دیگر مسئولان ذیربط می‌گوید بنابراین این خط تبلیغی غیرصحیح که از برخی خطوط قرمز رسمی در جلسات خصوصی صرف نظر شده است، خلاف واقع و دروغ است.

دومین نکته‌ای که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان مقدمه‌ی بحث هسته‌ای بیان کردند، امانت‌داری، غیرت، شجاعت و تدین اعضای تیم مذاکره‌کننده‌ی کشورمان بود.

ایشان گفتند این تیم، با غیرت ملی و دقت کامل و با قصد باز کردن گره و پیش بردن کار کشور، در مقابل تعداد کثیر مذاکره‌کنندگان طرف‌های مقابل، مشغول تلاش است و انصافاً با شجاعت، مواضع را بیان و دنبال می‌کند.

رهبر معظم انقلاب خاطرنشان کردند هرکسی از جزئیات مذاکرات باخبر شود حتماً به این مطالبی که درباره‌ی تیم هسته‌ای گفته شد، اذعان خواهد کرد البته آنها ممکن است در تشخیص و عمل خطا کنند اما متدین و غیور هستند.

مخاطب سومین نکته مقدماتی رهبری، منتقدان هسته ای بودند. ایشان افزودند:  با انتقاد مخالف نیستم و آن را لازم و کمک‌کننده می‌دانم اما این یک واقعیت است که انتقاد کردن از عمل کردن آسان‌تر است چرا که دیدن عیب‌های طرف مقابل راحت است اما درک دشواری‌ها و نگرانی‌های او، مشکل است. رهبر انقلاب افزودند: این حرف من، نباید مانع ادامه‌ی انتقادها شود اما متوجه باشیم که تیم هسته‌ای برخی از مسائلی را که مورد انتقاد است می‌داند اما بعضی ضرورت‌ها او را به برخی اقدامات می‌کشاند.

 

همدلی و همزبانی رهبری و روحانی

رییس جمهوری در مراسم افطار مسئولین نظام با مقام معظم رهبری گفت: بیست‌ودو ماه قبل، آن‌گاه که دولت یازدهم کار خود را شروع کرد، در زمینه اقتصادی با مشکلاتی مواجه بود که با خواست و مطالبه مردم، فاصله فراوانی داشت. تورم بالای ۴۰ درصد، رشد منفی، ۶.۸ و سرمایه‌گذاری منفی ۲۲ درصد؛ لازم بود در این زمینه دولت با کمک مردم، با حضور و فعالیت مردم، این مسیر را به نقطه قابل قبول و قابل تحمل برساند. در زمینه سیاست خارجی، در شرایطی قرار داشتیم که هر روز با اتهامی جدید، فشاری جدید و محدودیتی جدید تحت عنوان تحریم بر ملت ما تحمیل می‌شد تا جایی‌که در آغاز این دولت نیز تحریم جدیدی آماده اجرا شده بود. در مسائل شرایط داخلی فاصله‌ها در میان احزاب و گروه‌ها و حتی فاصله در میان قوای سه‌گانه مشاهده می‌شد، همه اینها ضرورت داشت تا دولت با رویکرد جدید بتواند به نقطه مطلوب و قابل قبول مردم دست یابد.

دکتر روحانی گفت: رویکرد این دولت بر این مبنا بود که در زمینه مسائل داخلی حُسن اعتماد، رفتار مسالمت‌آمیز، کاهش فاصله‌ها با خط قرمز دوری از افراطی‌گری و خشونت. در زمینه سیاست خارجی تعامل سازنده با جهان با خط قرمز حفظ استقلال، عزت و غرور ملی. در زمینه مسائل فرهنگی فضای بازتر برای همه اصحاب فرهنگ و هنر با خط قرمز موازین و فرهنگ اسلام و اخلاق.
در این مسیر حرکت به این سمت بود که دو امر مهم به‌عنوان اولویت دولت مد نظر قرار گیرد. موضوع اول، حل‌وفصل مسئله مذاکرات در چارچوب احقاق حقوق هسته‌ای و هم‌چنین حق مردم برای دسترسی به فضای جهانی برای صادرات کالا و خدمات و واردات نیازهای ضروری جامعه. در این راستا، لازم بود حرکتی را آغاز کند که بتواند به حقوق ملت در سایه یک "توافق ملی" دست یابد

رئیس جمهوری در پایان  تأکید کرد: اگر ما می‌خواهیم امسال به‌خوبی بتوانیم هم در زمینه مذاکرات،‌ هم در زمینه مسائل اقتصادی و هم در زمینه سایر چالش‌ها به‌خوبی عبور کنیم، راهی جز وحدت و اتحاد و انسجام ملی وجود ندارد. همان که با حکمت رهبری معظم امسال را سال هم‌دلی و هم‌زبانی بین دولت و ملت اعلام کردند. ما نباید بگذاریم در شرایط فعلی، رویکردهای فرسایشی در جامعه ایجاد شود. ادبیات غیردوستانه در جامعه معمول شود. در آخرین مراحلی که امروز در زمینه مذاکرات در حرکت هستیم، نیاز به هم‌دلی داریم. مذاکره‌کنندگان ما هم نیاز به پشت‌گرمی، دل‌گرمی، اعتماد و آرامش دارند تا بتوانند مسائل باقی‌مانده را حل‌وفصل کنند که در صورتی‌که طرف مقابل زیاده‌خواهی نکند، این توافق در دسترس خواهد بود و این تحریم ظالمانه که مردم ما هرگز حاضر نیستند این ظلم ادامه یابد، این ظلم برداشته خواهد شد. وی افزود: توفیقات ملی از آنِ ملت ایران است، موفقیت ما در مذاکرات، افتخار آن از آنِ ملت ایران و از آنِ رهبری معظم انقلاب خواهد بود که هدایت‌ها و حمایت‌‌ها از ناحیه ایشان همواره بوده و انشاءا. . . قدم‌های باقی‌مانده را هم به حول و قوه الهی برخواهیم داشت.

کارشناسان تاجران از این همدلی و همزبانی میان مسئولان کشور در سایه حمایت ها و درایت های مقام معظم رهبری استقبال می کنند. امید ملت بزرگوار ایران به رفع دشواری هاست. توفیق تیم دیپلماسی در رسیدن به توافق نهایی را در این شب های مبارک ماه رمضان از درگاه ایزد منان طلب می کنیم. باشد که به قوه تأییدات الهی و تداوم انسجام ملی گره این مناقشه حل شود و با موفقیت وارد دوران پساتحریم شویم. هرگونه پیروزی از آن ملت و نظام است و هرگونه شکست، شکست ملت و نظام. بکوشیم تا ما نیز هم دل و همزبان در این روزهای باقیمانده به مهلت توافق نهایی راه را برای تحقق اقتصاد مقاومتی و شکوفایی دوران پساتحریم هموار کنیم. مصالح و منافع ملی را فدای مصالح و منافع شخصی و جناحی نکنیم.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: