به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

خبرنامه 37 تاجران در خدمت بسط گفتمان اقتصادیبرای دانلود نسخه پی دی اف روی عکس کلیک کنید

سال همدلی و هم زبانی دولت و ملت آغاز شد. مقام معظم رهبری در پیام نوروزی خود اشاره کرد: در سال ۹۴ آرزوهاى بزرگى براى ملّت عزيزمان داريم كه همه ى اين آرزوها هم دست يافتنى است. آرزوهاى بزرگ ما براى ملّت در اين سال، پيشرفت اقتصادى است؛ اقتدار و عزّت منطقه اى و بين المللى است؛ جهش هاى علمى به معناى واقعى است؛ عدالت قضائى و اقتصادى است؛ و ايمان و معنويّت است كه از همه مهم تر و پشتوانه ى همه ى آن سرفصل هاى ديگر است.

رئیس جمهوری نیز در پیام نوروزی خود تأکید کرد: هدف ما در سال جدید، رونق پایدار، افزایش صادرات غیرنفتی و ایجاد فرصت‌های جدید برای اشتغال بویژه برای جوانان عزیز، تحصیلکردگان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌هاست و در این زمینه با کمک شما مردم در سال جدید، قدم‌های نویی را برخواهیم داشت، صادرات غیرنفتی را افزایش خواهیم داد و زمینه اشتغال را فراهم خواهیم کرد.

کارشناسان تاجران نیز بر این باورند که حال که ریل گذاری سیاست های اقتصادی توسط مقام معظم رهبری و دولت انجام شده است باید بر اهمیت نقش کلیدی بخش خصوصی در تحقق این اهداف تأکیدی مضاعف داشت. اینک که در میانه راه سند چشم انداز بیست ساله هستیم و به تعبیری در آغاز دوران پساتحریم و دوران طلایی بخش خصوصی لازم است اتاق های بازرگانی نیز بعنوان تشکل های رسمی بخش خصوصی نسبت به موقعیت خود آگاه باشند و هوشیارتر از همیشه عمل کنند.

در 13 فروردین ماه خبر تفاهم میان گروه 1+5 و ایران بر سر چارچوب توافق نهایی منتشر شد و نوید سرآغازی نو برای کشور و نظام بود. افق پساتحریم پس از لوزان روشن تر جلوه کرد.رئیس جمهور تأکید کرد: دنیا امروز مسیر تکریم ملت ایران را شروع کرده است. مسیر تحریم، فشار و تهدید را قدم به قدم در حال کنار گذاشتن است.

 

تکریم -  taajeraan.com

لزوم برنامه ریزی برای پساتحریم و مدیریت پساتحریم هر روز بیشتر مورد توجه مسئولان و فعالان اقتصادی قرار می گیرد. به تحقیق، در گذار به دوران پساتحریم نیازمند مشارکت، همدلی و همفکری تمام ارکان جامعه هستیم. اما وزارت امور خارجه پس از تلاش ها برای رفع تحریم های بین المللی چه می تواند بکند؟ نقش وزارت خارجه در فردایی بهتر برای اقتصاد ایران چیست؟

در روزهای پایانی سال گذشته و در ادامه بررسی و تدوین سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه کشور، در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام به ریاست آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که علاوه بر اکثریت اعضاء، معاون اول رییس جمهور، وزرای اطلاعات و امور خارجه و مشاور اقتصادی رییس جمهور نیز حضور داشتند پیش‌نویس سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و بنابر پیشنهاد ظریف وزیر امور خارجه سه بند در بخش سیاست خارجی به شرح ذیل تصویب شد:

۱ـ اولویت دادن به دیپلماسی اقتصادی در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی و سند چشم انداز، به ویژه از طریق توسعه سرمایه‌گذاری خارجی، ورود به بازارهای جهانی و دست‌یابی به فن‌آوری

 ۲ـ برنامه‌ریزی برای خنثی‌ سازی تلاش کشورها و گروه‌های غیرهمسو برای اجماع بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی ایران

 ۳ـ تلاش برای مبارزه با تروریسم و مهار افراط‌گرایی، خرقه گرایی و اختلافات مذهبی و حمایت از بیداری اسلامی

کارشناسان تاجران پیش از این بر نقش وزارت امور خارجه در دیپلماسی تجاری تأکید داشتند.  البته باید توجه داشت که وزارت امور خارجه به منابع گسترده و نیروی انسانی حرفه نیاز دارد تا بتواند حضوری فعال در بازارهایی که برای ما فراهم خواهد شد داشته باشد و به گسترش روابط تجاری ایران در این بازارها اقدام کند. متاسفانه وزارت امور خارجه اکنون از ظرفیت های اجرایی برای پیگیری این مهم برخوردار نیست. برای افزایش این ظرفیت، و با همکاری سازمان توسعه تجارت، رایزنان بازرگانی به بعضی از کشورهای منطقه اعزام شده اند. ولی باید توجه داشت که در دوران پساتحریم ما باید به گسترش همکاری ها ورای کشورهای منطقه توجه داشته باشیم. خوشبختانه اینطور به نظر می رسد که تمایل بین المللی برای تجارت با ایران بیشتر و بیشتر می شود.

با نگاهی به مدلی که کشور چین پیگیری کرده می توان دید که به کارگیری یک راهبرد هماهنگ میان واحدهای تولیدی و تجاری با وزارت امور خارجه تا چه حد می تواند برای کشور سودآور باشد. بر کسی پوشیده نیست که روز به روز شرکت های چینی حضوری پر رنگ تر در بازارهای کشورهای مختلف پیدا می کنند و البته نباید از یاد برد که این شرکت ها رقبای مهمی هم در صحنه بین الملل دارند وموفقیت این شرکت ها ناشی از تلاش های گسترده و جامعی است که از سوی این شرکت ها و نیز دولت پکن هدایت می شود.

اولویت های دوم و سوم یعنی خنثی سازی تلاش ها برای اجماع بین المللی علیه ایران و تلاش برای مبارزه با تروریسم و افراطگرایی اولویت هایی هستند که در جریان اقدامات کنونی وزارت امور خارجه در مسیر دستیابی به توافق نهایی هسته ای تا حد زیادی قابل تحقق هستند و یا دست کم مسیر دستیابی به آنها بسیار هموارتر خواهد شد. تغییر رویکرد سیاست خارجی جمهوری اسلامی به سمت تعامل سازنده و دیپلماسی فعال، ما را در آستانه دوران پساتحریم قرار داده است و تعهد گروه 1+5 مبنی بر رفع تحریم ها طبیعتا اجماع موجود علیه ایران را کمرنگ تر خواهد کرد. این همان تعبیری است که رییس جمهوری از آن به گسستن زنجیر تحریم ها یا شکستن کاسه تحریم ها اشاره کرده بود.

ارتباط افزایش دیپلماسی تجاری و اقتصادی با کاهش افراطگرایی بارها در مقالات تاجران تشریح شده است. مقامات دولت هم در مناسبات مختلف تأکید داشته اند که بسط روابط تجاری و اقتصادی می تواند به نیروهای معتدل در منطقه کمک کند و افراطگرایی را به حاشیه براند. در عین حال باید این اقدامات در هماهنگی و تحت اشراف وزارت امور خارجه و سازمان های مسئولی چون سازمان توسعه تجارت صورت گیرد و اختلافات و تنش های منطقه ما را به سمت مداخله نظامی و یا شبه نظامی سوق ندهد چراکه این موارد برای تجارت و دیپلماسی اقتصادی مخرب خواهند بود و در راستای سیاست های صلح دوستانه و ثبات آور دولت نیست. همانگونه که تنش زدایی در روابط بین المللی با عنایات رهبر معظم انقلاب و همدلی و همزبانی دولت و ملت کلید خورده است باید در اجرای اولویت های اخیر وزارت امور خارجه نیز همان منطق موفق تعامل سازنده الگوی ما باشد.

در این ماه علاوه بر مقالات متعدد در خصوص باید ها و نباید های دوران پساتحریم شاهد برگزاری سخنرانی ها و همایش هایی در این زمینه بودیم. به نظر می رسد نزدیک شدن به دوران پساتحریم و امکان بازگشت ایران به اقتصاد جهانی ما را در موقعیتی قرار داده است که ناچار به اعمال اصلاحات ساختاری لازم در نهادها و وزارت خانه ها و اصلاح قوانین و ضوابط مناسب با چالش های این دوران هستیم اگر بخواهیم از فرصت های دوران پساتحریم نهایت بهره برداری را بکنیم. همدلی و همزبانی نه تنها میان دولت و ملت بلکه میان تمام ارکان نظام نیز برای رسیدن به این اهداف مشترک مبتنی بر منافع ملی اهمیتی حیاتی دارد. کارشناسان تاجران از تلاش های فعالان اقتصادی در ارائه راهکارهای مناسب به دولت و همچنین از توجه مسئولان به بخش خصوصی و به اهمیت برنامه ریزی فعال برای دوران پساتحریم استقبال می کنند.

با تشکر، مدیر وبسایت تاجران

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: