به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

رییس جمهوری، در نشست روسای هیات امنای مناطق آزاد سراسر کشور با بیان اینکه شرایط کشور روز به روز در حال بهتر شدن است، گفت: برای اینکه به رونق برسیم باید تسهیلات لازم فراهم شده و شرایط کسب و کار بهبود یابد. در چنین شرایطی است که می توان انواع سرمایه های داخلی و خارجی را جذب کرد و مناطق آزاد با توجه به فرصت و شرایط ویژه ای که دارند می توانند نقش بسزایی در جذب سرمایه داشته باشند. دکتر روحانی گفت: رونق اقتصادی نیازمند سرمایه و تکنولوژی است و بدون آن امکان پذیر نیست. باید شرایطی فراهم شود که سرمایه گذاران و تولید گران نسبت به سود آوری هزینه هایی که انجام می دهند، اعتماد داشته باشند و مناطق آزاد برای فراهم کردن این شرایط از ظرفیت های بهتری برخوردار است. رییس جمهوری با تاکید بر نقش مناطق آزاد در جذب نیروی کار و سرمایه، گفت:اگر مناطق آزاد در این مسیر درست حرکت کنند می توانند به الگویی برای سراسر کشور تبدیل شوند.

دکتر روحانی با اشاره بر ضرورت حرکت در راستای اقتصاد مقاومتی، افزود:اقتصاد مقاومتی مناطق آزاد را به جذب منابع خارجی و توسعه صادرات موظف کرده است و این اقدامات باید از اولویت های مناطق آزاد باشد. رییس جمهوری اصلاح سیستم مالی و بانکی را مورد تاکید قرارداد و گفت: برای رسیدن به رونق اقتصادی به غیر از جذب سرمایه باید سیستم مالی و بانکی کشور اصلاح شود و مناطق آزاد با ارائه تسهیلات ویژه می توانند در این زمینه نیز الگو باشند. دکتر روحانی افزود: در منطقه آزاد می توان با تسهیلات جدید در زمینه بسیاری از کارها الگویی برای سایر مناطق کشور ارائه کرد. رییس جمهوری گفت: شرایط امسال به گونه ای است که فضای بین المللی نیز می تواند برای فعالیت اقتصادی در کشورمان مفید باشد و یکی از دستورات اقتصاد مقاومتی، دیپلماسی اقتصادی و تسهیل رابطه با کشورهای جهان و بویژه کشورهای منطقه است و مناطق آزاد می تواند نقش مهمی در این زمینه داشته باشد.

افزایش صادرات، کارآفرینی و حمایت از واحدهای تولیدی بویژه بنگاه‌های کوچک و متوسط در پیام های نوروزی رهبر معظم انقلاب و همچنین رییس جمهوری به چشم می خورد. بی مناسبت نیست در این فرصت به نقش مناطق آزاد تجاری در تقویت این بنگاه ها، افزایش صادرات و کارآفرینی اشاره ای کنیم.

تا پایان دهه هشتاد میلادی بنگاه های صنعتی کوچک و متوسط در کشورهای عضو سازمان همکاری اقصادی و توسعه سهمی نود درصدی داشتند و سهم کارآفرینی آنها بسته به کشور متبوع خود بین سی تا هفتاد درصد بود. سهم آنها از تولید ناخالص داخلی چیزی حدود سی تا پنجاه درصد بود. برای نمونه در اسپانیا سهم فروش بنگاه هایی که کمتر از دویست نفر کارمند داشتند حدود پنجاه درصد و سهم صادرات آنها چهل درصد بود. در آمریکا شرکت هایی که بین شش تا 10 نفر کارمند داشتند چهل درصد کارآفرینی در زمینه های های تک را تأمین کردند. مشارکت بنگاه های کوچک و متوسط در صادرات نیز بسیار مهم است. در کشورهای توسعه یافته سهم آنها از صادرات حدود سی درصد است که این رقم در کشورهای در حال توسعه به پنجاه درصد می رسد.  در عین حال بنگاه های کوچک و متوسط در مناطق آزاد با چالش هایی هم همراه بوده اند که در فرصت جداگانه ای به آنها خواهیم پرداخت.

جدا از اهمیت حیات مناطق آزاد تجاری در جذب سرمایه گذاری خارجی باید به اهمیت این مناطق در کارآفرینی و مدیریت منابع طبیعی و انسانی در سطوح محلی نیز اشاره کرد. 

تأکید رییس جمهوری بر تغییر احتمالی فضای بین المللی می تواند اشاره ای به روند توافق نهایی و رفع تحریم ها داشته باشد.

اکبر ترکان سال گذشته در خصوص تأثیر تحریم ها و نقش سازنده تداوم مذاکرات هسته ای گفته بود: فعلاً با مذاکرات دولت در بخش هسته‌ای و لغو پله‌ای تحریم‌ها امیدواری‌هایی داریم البته باید این را در نظر گرفت که مناطق آزاد هم به شدت تحت تاثیر تحریم قرار گرفته‌اند. فعالیت‌های بانکی و مبادلات ارزی از اصلی‌ترین چالش‌ها در اقتصاد این مناطق است اما با این حال فکر می‌کنم با یک تدبیر صحیح از سوی دولت در سطح کلان و همچنین تلاش مدیران مناطق بتوان بخشی از این اثرات سو را کاهش داد. آنچه الان در این مناطق اصل است، تلاش برای جذب سرمایه‌گذاران خصوصی و کسب اعتماد آنهاست. تجار و بازرگان‌ها اگر فعال شوند، بخشی از روند توسعه با سرعت بالایی رخ می‌دهد.

فرصت جذب سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد از دست نرود

ضرورت تشکيل اتاق بازرگاني مستقل در مناطق آزاد

مناطق آزاد در دوران پساتحریم

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: