به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

 مقام معظم رهبری در پیام نوروزی خود اشاره کرد: در سال ۹۴ آرزوهاى بزرگى براى ملّت عزيزمان داريم كه همه ى اين آرزوها هم دست يافتنى است. آرزوهاى بزرگ ما براى ملّت در اين سال، پيشرفت اقتصادى است؛ اقتدار و عزّت منطقه اى و بين المللى است؛ جهش هاى علمى به معناى واقعى است؛ عدالت قضائى و اقتصادى است؛ و ايمان و معنويّت است كه از همه مهم تر و پشتوانه ى همه ى آن سرفصل هاى ديگر است. به نظر ما همه ى اين خواسته ها و آرزوها دست يافتنى است؛ هيچ كدام از اينها چيزهايى نيست كه از ظرفيّت ملّت ايران و ظرفيّت سياستهاى نظام بيرون باشد. رهبر انقلاب در ادامه افزود: يكى از مهم ترين شروط عبارت است از همكارى هاى صميمانه ميان ملّت و دولت؛ اگر اين همكارى صميمانه از دو سو شكل بگيرد، يقيناً همه ى آنچه را كه جزو آرزوهاى ما است دست يافتنى است و آثار آن را مردم عزيزمان به چشم خواهند ديد. دولت، كارگزار ملّت است؛ و ملّت، كارفرماى دولت است. هرچه بين ملّت و دولت صميميّت بيشتر و همكارى بيشتر و همدلى بيشترى باشد، كارها بهتر پيش خواهد رفت. بايد به يكديگر اعتماد كنند؛ هم دولت، ملّت را به معناى واقعى كلمه قبول داشته باشد و ارزش و اهمّيّت و توانايى هاى ملّت را بدرستى بپذيرد، هم ملّت به دولت كه كارگزار كارهاى او است به معناى حقيقى كلمه اعتماد كند.  کارشناسان تاجران در سه سال گذشته بر اهمیت این همدلی و همکاری تأکید داشتند و وفاق ملی را برای رسیدن به توافق نهایی حیاتی می دانند.

رئیس جمهور در پیامی ضمن تشکر از مقام معظم رهبری اشاره کرد: بی شک برای دستیابی به توفیق نهایی در این پیوند متقابل، هماهنگی همه نهادهای مسئول و هدایت جریان‌های سیاسی کشور در راستای انسجام ملّی ضروری است. نکته درخشان دیگری که در بیانات راهگشای جنابعالی مورد تأکید قرار گرفت، توصیه به تقویت اقتصاد ملی و رشد سرمایه‌گذاری با تکیه بر نیروی انسانی و ظرفیت‌های داخلی بود. حمایت رهبر معظّم را از تلاش‌هایی که دولت خدمتگزار در دوره کوتاه خدمت خود برای خروج تولید از رکود، افزایش صادرات و کاهش اتکاء به نفت در بودجه و تراز تجاری کشور داشته است، سرمایه ارزشمندی برای تلاش مضاعف و کسب اعتماد بیشتر فعالان اقتصادی به ثبات این سیاست‌ها می‌دانیم و اینک با قوت قلب بیشتری، سیاست بهبود محیط کسب و کار، حمایت از واحدهای تولیدی بویژه بنگاه‌های کوچک و متوسط و شرکتهای دانش بنیان و مقابله اصولی با فساد و قاچاق را ادامه خواهیم داد. نگاه دولت در جهت گیری اقتصاد درون‌زا و برون‌نگر مبتنی بر سیاست‌های ابلاغی است که با تأکید بر تعامل سازنده با جهان، از بازارهای جهانی برای تقویت تولید ملی و افزایش صادرات بهره می‌جوید و رشد دانش و فناوری ملی را در صحنه رقابت جهانی تضمین می‌کند. خداوند بزرگ را سپاسگزاریم که در شرایط فشار بین المللی و چالش‌های منطقه‌ای در یکسال و نیم گذشته توفیق آن داد که با همت مردم، شرایط تحریمی کشور به عرصه مقاومت اقتصادی این ملت تبدیل شود و با مهار تورم و آغاز رونق اقتصادی، پیام کند شدن حربه تحریم‌ها به تحریم کنندگان رسانده شود و آنان را به ناگزیر بودن از مذاکره منطقی و تغییر لحن گفتگو از تهدید به تکریم برساند. بار دیگر از حمایت بی‌دریغ حضرتعالی و ملت شریف که به تعبیر رسا و درست آن جناب، همگان از حل مسأله هسته‌ای از طریق مذاکرات حمایت می‌کنند، تشکر و قدردانی می‌کنم. دستاورد بزرگ این مذاکرات، تا همین مرحله، اشتیاق افکار عمومی جهان به تفاهم و تعامل با ایران و اذعان قدرت‌های جهانی به حق پیشرفت و حفظ فناوری هسته‌ای ایران بوده است. بدیهی است که دولت خدمتگزار در مذاکرات با قدرت‌های جهانی و در همه مناسبات بین‌المللی، خود را پاسدار استقلال کشور و مدافع منافع ملّی می‌داند و با همه توان، از عزت و سربلندی این ملت عزیز، دفاع کرده و خواهد نمود.

رئیس جمهوری همچنین در پیام نوروزی خود تأکید کرد: هدف ما در سال جدید، رونق پایدار، افزایش صادرات غیرنفتی و ایجاد فرصت‌های جدید برای اشتغال بویژه برای جوانان عزیز، تحصیلکردگان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌هاست و در این زمینه با کمک شما مردم در سال جدید، قدم‌های نویی را برخواهیم داشت، صادرات غیرنفتی را افزایش خواهیم داد و زمینه اشتغال را فراهم خواهیم کرد. این کاری که شما مردم در زمینه اقتصاد مقاومتی کردید مسیری شد برای پیروزی مذاکره‌کنندگان در برابر قدرت‌های جهانی، ملت ما در شرایط تحریم و فشار به این موفقیت‌های بزرگ دست یافت و این بدان معناست که حرکت مردم، تحریم‌ناپذیر است. اتصال دولت و ملت و اعتماد به یکدیگر تحریم‌ناپذیر است و این مسیر را تا پیروزی ملت ما ادامه خواهد داد. امروز دیگر مسابقه برای تحریم ایران وجود ندارد، امروز مسابقه برای تفاهم با ایران وجود دارد. امروز می‌بینید که کشورهای جهان، قدرت‌های بزرگ این را حس کردند که تحریم و تهدید بی‌اثر است و راه مفاهمه، تفاهم و تکریم نسبت به ملت بزرگ ایران است. ما حقوق هسته‌ای این ملت را تثبیت کرده‌ایم. سازمان تحریم را در هم شکسته‌ایم و این ملت در مسیر اهداف بلند خود موفق خواهد بود. رابطه‌مان را با همسایگان در همه زمینه‌ها گسترش دادیم. سیاست ما با همسایگان، سیاست مودت و دوستی است. ما نسبت به سایر کشورها سیاست ما تنش‌زدایی و گسترش همکاری‌هاست، هم با شرق هم با غرب بویژه کشورهای منطقه.

از سوی دیگر، مقام معظم رهبری در بیانات خود در حرم مطهر رضوی در اولین روز سال گفت: انتظار به‌حقّ مردم ما، این است که از یک اقتصاد شکوفا برخوردار باشند، رفاه عمومی باشد، طبقه‌ی ضعیف از وضعیّت غیر‌قابل ‌قبول خارج بشود، از مشکلات نجات پیدا کند؛ اینها انتظارات مردم ما است و این انتظارات به‌حق است؛ اقتصاد کشور نیازمند یک حرکت جدّی و یک کار بزرگ است. ایشان افزود: امروز عرصه‌ی اقتصاد، یک عرصه‌ی کارزار است. در این عرصه‌ی کارزار، هر کسی بتواند به نفع کشور تلاش کند، جهاد کرده است.

در عین حال مقام معظم رهبری در ادامه بیانات خود مطالبی در خصوص اقتصاد درون زا و برون گرا ارائه کردند که نیاز به تبیان دارد.  برای نمونه ایشان اشاره کردند تغییر سیاست خارجی برای حل مشکلات اقتصادی نگاه کاملا غلطی است. به اعتقاد کارشناسان تاجران، این در حالی است که تجربه نسبتا موفق اقتصادی و حتی تا اندازه ای سیاسی یکسال و نیم گذشته وابستگی مستقیم به تغییر رویکرد سیاست خارجی ما و بازتعریف سیاست های کلان به منظور رفع تحریم ها و دفع تهدید ها بوده است.  شاید بتوان از بیانات ایشان اینگونه تعبیر کرد که نباید صرفا منتظر تغییر عوامل بیرونی اقتصاد باشیم و باید بازسازی اقتصادی را حتی با محدودیت های موجود با اتکا به ظرفیت های درونی آغاز کنیم.  

ایشان در ادامه بیانات خود بر اهمیت هدف گذاری اقتصادی تأکید کرد. حمایت از بنگاه های تولیدی متوسط و کوچک، فعالیتهای بنگاه های دانش بنیان، کاهش خام فروشی، ارائه تسهیلات سرمایه گذاری توسط بانک ها، کاهش واردات کالاهای مصرفی و مبارزه با قاچاق از جمله این هدف گذاری ها خوانده شد. رهبر معظم انقلاب در مورد نقش مردم گفت:  آن کسانی که قادر بر سرمایه‌گذاری هستند، سرمایه‌گذاری‌شان را متوجّه تولید کنند و در تولید سرمایه‌گذاری بکنند. کسانی که مصرف‌کننده هستند محصولات داخلی را مصرف کنند. ‌همه سعی بکنند محصولات داخلی را مصرف بکنند، کارگر ایرانی را حمایت بکنند، کارگاه تولیدی داخلی را با مصرف کردن محصول آن رونق بدهند. آن کسانی که در کارهای تجارت خارجی و دادوستد خارجی هستند، میتوانند نقش ایفا کنند؛ نقش آنها هم عبارت است از صحّت عمل، تا بتوانند آبروی ملّت ایران را حفظ کنند. رهبر معظم انقلاب تحریم را تنها ابزار دشمن علیه ملت ایران خواند و افزود اگر ما درست عمل کنیم، با تدبیر عمل کنیم، تحریم میتواند بی‌اثر بشود.

به اعتقاد کارشناسان تاجران موثرترین راه برای بی اثر کردن تحریم ها رفع آنهاست که این امر بدون حل مناقشه هسته ای که هم ریاست جمهوری و هم شخص رهبری بر آن صحه گذاشتند میسر نخواهد شد.

رهبر انقلاب در ادامه بیانات خود به مذاکرات و مسائل هسته ای اشاره کرد. به اعتقاد ایشان آمریکا نیز به مذاکرات محتاج است و در ایران کسانی نیستند که راه حل دیگری جز حل دیپلماتیک مسئله هسته ای متصور باشند. ایشان تأکید کرد: در ایران هیچ‌کس نیست که نخواهد مسئله‌ی هسته‌ای حل بشود و با مذاکرات حل بشود.

دو نکته دیگر در سخنان رهبری حائز اهمیت است و نیاز به تبیان دارد.  ایشان گفتند رفع تحریم ها باید بدون هیچ فاصله ای در هنگام رسیدن به توافق انجام بگیرد، یعنی رفع تحریم جزء توافق است نه چیزی مترتب بر توافق. ایشان همچنین به بازگشت پذیری تحریم ها اشاره کردند و افزودند: اگرچنانچه طرف مقابل میتواند به هر بهانه‌ای باز هم تحریمها را علیه ملّت ایران برقرار کند، هیچ وجهی ندارد که هیئت مذاکره‌کننده‌ی ما بپذیرد و کاری انجام بدهد که این کار برگشت‌ناپذیر است. به اعتقاد کارشناسان تاجران باید دیدگاه ما و توقعاتمان از توافق واقعبینانه باشد. مقام معظم رهبری با رهنمودهای خود و در پاسخ به خواست مردم مبنی بر رفع تحریم ها تیم دیپلماسی را تا دو قدمی توافق رهنمون شده اند. به نظر می رسد اعمال این دو شرط ممکن است توافق نهایی را دچار چالش کند. رفع تحریم ها یک پروسه تدریجی است نه یک پروژه یک شبه و ناگهانی و این را همه دست اندرکاران و مسئولان می دانند. پذیرش بازگشت پذیری تحریم ها نیز هر چند دلخواه نیست اما در روند اعتماد سازی و با توجه با نیات و مقاصد پاک نظام نباید تهدید و عامل بازدارنده ای برای امضای توافق نهایی تلقی شود. 

امیدواریم توافق نهایی که نتیجه بازی برد برد برای طرفین است راه را برای دستیابی به اهداف اقتصادی مطروحه توسط مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهوری که همانا انتظار به حق مردم است هموار نماید تا با استفاده از ظرفیت های بین المللی و جذب سرمایه گذاری خارجی بتوانیم از ظرفیت های درونی نهایت بهره برداری را بکنیم و در تعامل سازنده و پیوند با اقتصاد جهانی شاهد تحقق حماسه اقتصادی نیز باشیم.

حال که ریل گذاری سیاست های اقتصادی توسط مقام معظم رهبری و دولت انجام شده است باید بر اهمیت نقش کلیدی بخش خصوصی در تحقق این اهداف تأکیدی مضاعف داشت. اینک که در میانه راه سند چشم انداز بیست ساله هستیم و به تعبیری در آغاز دوران پساتحریم و دوران طلایی بخش خصوصی لازم است اتاق های بازرگانی نیز بعنوان تشکل های رسمی بخش خصوصی نسبت به موقعیت خود آگاه باشند و هوشیارتر از همیشه عمل کنند.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: