به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

کدام متغیرهای کلان اقتصادی در سال 93 بهبود یافتند؟

به گزارش اقتصادنیوز، نرخ تورم از 30.2 درصد فروردین به 15.2 درصد در بهمن ماه رسیده است. نرخ رشد اقتصادی بدون احتساب نفت از منفی 1.1 به 3.5 رسیده است. اما نرخ بیکاری در یک روند نوسانی در سه فصل سال جاری از 10.7 به 9.5 و سپس به 10.2 رسیده است. با مرور این سه شاخص می‌توان اولویت دولت در عرصه اقتصاد را به وضوح دید.کنترل تورم، شاخصی است که دولت وعده کاهش آن را داده بود و این وعده را عملیاتی کرد. اما چه در مورد کاهش نرخ تورم و چه در مورد مثبت شدن نرخ رشد اقتصادی و حتی در مورد بیکاری نقدهای جدی به آمار اعلام شده وجود دارد. در نگاه کلی این سه شاخص در مقایسه با دولت قبل و سال 92 روند مناسبی داشته اما نکته این است که مجموع اتفاقات اقتصادی، بیانگر شرایط چندان مطلوبی در عرصه اقتصاد نیست. رشد اقتصادی حاصل شده اما در حدی نبود که رکود واحدهای صنعتی و آمار بیکاری را تحت تاثیر قرار دهد. تورم کاهش یافته اما قدرت خرید مردم هنوز تقویت نشده است. در حوزه بیکاری هم آمار به مدد کاهش جمعیت فعال مهار شده است نه اقدامات دولتی.

چشم انداز اقتصاد 94

همایش چشم انداز اقتصاد ایران در سال 94 با حضور سعید لیلاز و به دعوت مجمع تشکل های اقتصادی استان اصفهان برگزار شد. لیلاز در بخشی از سخنان خود ابراز کرد: در صورت حصول توافق در مذاکرات، شاهد رونق در حوزه هایی مانند بورس خواهیم بود ولی این موضوع در بخش اقتصاد واقعی با تاخیر بسیار بیشتری اتفاق خواهد افتاد. وی اضافه کرد: اگر توافق صورت گیرد، محیط برای فعالیت اقتصادی آماده می شود اما خود فعالیت اتفاق نمی افتد مگر اینکه فعالان بخش خصوصی حضور پیدا کنند.وی اعلام کرد: ما 150 میلیارد دلار سرمایه گذاری برای سال آینده نیاز داریم و اقتصاد ایران را باید به سمت آزادسازی تدریجی و نه یک شبه پیش ببریم، دولت باید حمایت از تغذیه رایگان اقشار فرودست و نیز آموزش و پرورش رایگان داشته باشد و اقتصاد را به سمت آزادسازی سوق دهد.این اقتصاددان با طرح این سوال که نقدینگی ایران اکنون کجاست، گفت: نقدینگی باید به عرصه اقتصاد وارد شود و بخش خصوصی از حالت انتظار برای اینکه تحولات سیاسی چه می شود، بیرون بیاید. پیش از این همایش، همایش دورنمای اقتصاد ایران در سال ۹۴ از سوی  موسسه مطالعات و پژوهش های اقتصاد ایرانیان و با همکاری روزنامه دنیای اقتصاد در محل اتاق بازرگانی ، صنعت، معدن و کشاورزی ایران برگزار شده بود. علی آقامحمدی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بعنوان سخنران بخش آغازین این همایش با اشاره به اینکه مهم‌ترین عاملی که می‌تواند تاثیر جدی بر اقتصاد ايران در سال ۱۳۹۴ داشته باشد، درآمد نفت و گاز و نتیجه مذاکرات هسته‌ای است. گفت : مهمترین سوال این است که آيا سال آينده به تفاهم بين‌المللي بر سر برنامه هسته‌اي ايران دست خواهيم يافت يا نه؟ وی در پاسخ به اين پرسش گفت: بله، به تفاهم خواهيم رسيد و در نهايت اتفاقات خوبي رخ خواهد داد. وی همچنین گفت:از دیدگاه فعالان کسب و کار دانستن فرجام مذاکرات هسته‌ای اهمیت دارد.رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری به دلیل همین اهمیت تلاش کرد به تحلیل روند طی شده در مذاکرات هسته‌ای و نتایج احتمالی در سال آینده بپردازد. آقامحمدی با مقایسه مقطع کنونی مذاکرات هسته‌ای با مذاکرات ایران و عراق در اواخر دهه ۶۰ گفت: در حال حاضر در رابطه با مذاكرات هسته‌ای شرایطی مشابه پذیرش قطعنامه بین ایران و آمریكا به وجود آمده است.  آقا محمدی با ترسیم مختصات ذهنی از مذاکره ایران و طرف غربی گفت:  به تفاهم خواهیم رسید اما ممكن است در ابتدا همانند زمان پذیرش قطعنامه اتفاق‌های غیر‌منتظره‌ای در کوتاه مدت رخ دهد اما دست آخر این مذاکرات به فرجام خوبی خواهد رسید

سه سناریو منهای دو

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری در گفت‌و‌گوی تفصیلی با سالنامه تجارت فردا به تشریح مهم‌ترین برنامه‌های دولت در عرصه دیپلماسی و اقتصادی پرداخت. وی درباره برنامه‌های دولت در عرصه دیپلماسی سه سناریو برای «توافق»، «تمدید» و «قطع» مذاکرات هسته‌ای طراحی کرد که در هر سه وضعیت اجازه شوک به بازار داده نخواهد شد. همچنین جهانگیری در بحث اقتصادی 3 موضوع تعیین نرخ سود بانکی باید با توجه به روند کاهشی تورم، دستیابی به رشد اقتصادی مثبت و تدوین مکانیزم مناسب برای شناسایی افراد پر درآمد در راستای اصلاح شیوه پرداخت یارانه‌ها را مطرح کرده است. وی در تشریح این سه سناریو گفت: یک حالت این است که توافق حاصل شده و تحریم‌ها لغو شود. ما معتقدیم دامنه انتظارات مردم باید در حد شرایط مذاکرات و میزان توافق‌ها باشد. عده‌ای ممکن است مطالبات مردم را دامن بزنند و توقعات از شرایط توافق‌ها را بیش از اندازه بالا ببرند. جهانگیری افزود: در حالی که مسائل باید در بستر واقعی و مبتنی‌بر واقعیت‌های موجود پیش برود. در عین حال باید اشاره کنم تیمی که امروز در ارکان مختلف دولت مسوولیت دارد، تیم مجربی است که نخواهد گذاشت با رفع موانع و لغو تحریم‌ها اقتصاد کشور یک بار دیگر دچار بیماری هلندی شده و واردات بی‌رویه بر اقتصاد کشور حاکم شود. معاون اول رئیس‌جمهوری تاکید کرد: مهم این است که ما در چنین فضایی باید شرایط حضور بخش خصوصی را در اقتصاد کشور پررنگ کنیم، شرایط ورود سرمایه‌گذار خارجی به کشور را تسهیل کنیم، تولیدات کشور را با تعامل به بازارهای بین‌المللی عرضه کنیم، صدور خدمات فنی-مهندسی را به دنیا توسعه دهیم یعنی باید در صورت لغو تحریم‌ها برنامه کاملی وجود داشته باشد. می‌خواهم بگویم دولت آمادگی کامل برای هر گونه اتفاق آنی را دارد و در حقیقت برنامه‌ای تهیه کردیم که کشور در این شرایط دچار افراط و تفریط نشود. هر چند جهانگیری اعلام کرد که دولت برای دو سناریوی دیگر یعنی تمدید و یا قطع مذاکرات آماده است تا اقتصاد دچار شوک نشود اما کارشناسان تاجران بر این باورند که با وجود واقعبینانه بودن این برنامه ریزی ما باید تمام تلاشمان را برای رسیدن به توافق نهایی به کار ببندیم. تمدید مذاکرات یعنی تمدید تحریم ها و قطع آن یهنی تمدید و یا تشدید تحریم ها که در هر دو صورت هزینه های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی آن برای ما غیر قابل جبران خواهد بود. بنابراین در مذاکرات با پنج بعلاوه یک باید بیشتر روی سه سناریو منهای دو کار کنیم.

نه به نگاه کاسبکارانه

علی لاریجانی در راس هیاتی پارلمانی در دیدار با محمد مبارک الخلیفی رئیس مجلس شورای ملی قطر با اشاره به نقش کشور قطر در ایجاد آرامش در منطقه گفت: ما علاقه‌ داریم که همکاری‌های دو پارلمان ایران و قطر گسترش یابد.رئیس مجلس شورای اسلامی افزود:‌ باید همکاری‌های پارلمانی و همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور ایران و قطر گسترش یابد.لاریجانی تصریح کرد:‌ امیدوارم این سفر باعث رشد همکاری‌های اقتصادی و پارلمانی و همچنین سایر حوزه‌ها میان دو کشور شود.وی ادامه داد: من فکر می کنم ایران و قطر در ایجاد امنیت پایدار در منطقه نقش مهمی دارند. وی در نشستی خبری نیز به مذاکرات ایران و 1+5 اشاره کرد. وی درخصوص مذاکرات ایران و 1+5 و اینکه چه امتیازاتی به غرب یا بالعکس صورت گرفته است، بیان کرد: در مذاکراتی که صورت گرفته است، گام‌های رو به پیشی برداشته شده و باید بیش از آنکه نگاه کاسبکارانه به مذاکرات داشته باشیم، نگاه عقلانی را تبیین کنیم. به اعتقاد کارشناسان تاجران دو نکته ای که رئیس مجلس بر آن تأکید کرد حائز توجه است. تبادلات تجاری ایران با کشورهای منطقه می تواند به کاهش تنش و به حاشیه راندن افراط گرایی در منطقه منجر شود. ما بارها بر این نکته و اهمیت دیپلماسی تجاری تأکید داشته ایم. نکته دیگری که دکتر لاریجانی اشاره کرد عدم برخورد کاسبکارانه با مذاکرات است. ما نیز بر این نکته تأکید داریم که دستاوردهای توافق نهایی بسیار فراتر از دستاوردهای فنی و یا حتی اقتصادی است. توافق نهایی ما را در آستانه دوران طلایی پساتحریم قرار خواهد داد و ایران را به جایگاه شایسته خود در منطقه و جهان بازخواهد گرداند.

اتاق پساتحریم

ائتلاف برای فردا پس از پیروزی در انتخابات اتاق تهران، طی بیانیه ای از اعضای بخش خصوصی و تشکل های بخش خصوصی به صورت ویژه تشکر و قدردانی کرد. در این بیانیه آمده: دست سایر نامزدها و گروه های محترم  انتخاباتی را به گرمی می فشاریم و از همه ایشان استدعا داریم که دعوت ما را برای همکاری در دوره پیش رو پذیرا باشند.  خبرگزاری تسنیم نیز در تحلیلی نوشت: به نظر می رسد گروه جدید، چنین ویژگی هایی دارد.اتاق پوست انداخته است.  پوستی که برآمده، نه سیاسی است، نه حزبی است، نه ساختار انحصاری دارد و نه هجومی است. در اتاق جدید همه هستند. انقلابی، اخلاقی، صنعتگر، معدن کار، زن، جوان و پیرمرد. احتمالا اتاق آینده اتاق خوبی خواهد بود. محمدرضا بهرامن از جمله فعالان اقتصادی است که تأکید کرد نتیجه این انتخابات به نفع اتاق تمام شده است. اتاق مربوط به همه آحاد جامعه است و هیچ فردی نمی‌تواند در آن «من» کند، بلکه آنچه هست «ما» است. در این مقطع که کشور برای گذار به دوران پساتحریم آماده می شود و امیدهایی برای رفع تحریم ها و پررنگ تر شدن حضور سازنده بخش خصوصی وجود دارد. نمایندگان پارلمان بخش خصوصی باید بیش از پیش در متن سیاستگذاری ها پا بگذارد و مطالبات بخش خصوصی را با درایت پیگیری نماید. مدیریت پساتحریم کاری عظیم است و بدون شک با همفکری و اتفاق نظر در بخش خصوصی می توان به دستاوردهای آن امیدوار بود.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: