به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

توافق نهایی یک دستاورد تاریخی و ملی است

مذاکرات هسته ای و نقش نیروهای پشتیبان عنوان سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد یادداشت مشترکی بود از آقای مهدی بهکیش و آقای موسی غنی نژاد که در آن می خوانیم: به نظر می رسد مذاکرات هسته ای به حساس ترین مرحله خود نزدیک شده است. گزارش مطبوعات حاکی از آن است که فاز فنی مذاکرات به پایان رسیده و اینک تصمیمات سیاسی است که در دستور کار قرار دارد. دستیابی به این مرحله مهم مرهون هوشمندی و تلاش گسترده تیم مذاکره کننده هسته ای است که با لحاظ منافع ملی تلاش می ورزند مناقشه طولانی هسته ای را به سود مردم ایران به سرانجام برسانند. نویسندگان این مقاله افزودند: ما به عنوان کارشناس اقتصادی که شرایط اقتصادی کشور را رصد می کنیم، معتقدیم همه باید در این مرحله حساس به دولت کمک کنیم تا این بار را به منزل برساند. مهم نیست دیدگاهمان نسبت به عملکرد حکومت چیست که آن امری داخلی است و در هر کشوری اختلاف عقیده و نظر بسیار است. ولی باید توجه داشته باشیم که مذاکرات هسته ای بر زندگی تک تک مردم به خصوص خیل عظیم جوانان جویای کار اثر می گذارد. ما ایرانیان در مقابل آزمونی بزرگ قرار گرفته ایم. البته اگر بنا به گله، شکایت و انتقاد باشد، ممکن است تعدادی از ما - از جمله نویسندگان این یادداشت- دلایل قانع کننده ای برای این کار داشته باشیم، اما از نظر ما، مجموعه شرایط کنونی ایجاب می کند که اختلاف نظرها را به زمان دیگری واگذاریم و در این مرحله حساس همه به کمک تیم مذاکره کننده هسته ای برویم و کشور را به شرایطی که حق ملت ایران است، بازگردانیم. کارشناسان تاجران از نقطه نظرات آقایان بهکیش و غنی نژاد استقبال می کنند و امیدوارند در سایه همدلی و همفکری با یک وفاق ملی به توافق نهایی دست یابیم و بدانیم که دستاوردهای این توافق بسیار فراتر از دستاوردهای فنی آن است.

وضع فعلی بهتر است یا زمان بعداز جنگ؟

به گزارش ایسنا، آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی در همایش ملی توسعه پایدار و متوازن منطقه‌ای اظهار کرد: در شرایط کشور همدلی ملت برای ما خیلی مهم است، البته الان به هر دلیلی این همدلی مقداری آسیب دیده است. در مهمترین پروژه دولت که تلاش می‌شود به سرانجام برسد و تیم مذاکره کننده هسته‌ای نیز مورد حمایت رهبری است ، باز این دلواپسان چه بر سرشان می‌آورند و با نتانیاهو همزبان شده‌اند. هاشمی خاطر نشان کرد: ‌در جنگ تحمیلی نیز مردم به صحنه آمدند و ما هم در میدان نظامی و هم در سازمان ملل به پیروزری رسیدیم. بعد از پایان جنگ و رفتن امام که مشعل راه ما بود همین مردم در میدان ماندند و با اتکا به صبر و حوصله آنها توانستیم ویرانی‌های جنگ را به خوبی ترمیم کنیم.الان مقایسه کنید که وضع فعلی بهتر است یا زمان بعداز جنگ ؟ وی ادامه داد: این سیاستی که در توسعه متوازن و پایدار انتخاب شده که باید متکی بر مردم باشد کاملا منطقی و علمی کشور یک پله‌ی بزرگ به بالا می‌رود. البته تحریم‌ها ضربه می‌زند ولی با همین تحریم‌ها هم می‌توانیم برنامه‌ی سازندگی را انجام دهیم. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان خطاب به استانداران عنوان کرد:‌ الان سیاست‌های اصل 44 وجود دارد که آقا هم از آن پشتیبانی می‌کند و خیلی از کارها را مردم می‌توانند خودشان انجام دهند، البته باید به آنها اجازه دهید و فقط موانعشان را برطرف کنید.الان خیلی بهتر از بعد از جنگ با کمک مردم می‌توانید کشور را به یک کارگاه بزرگ تبدیل کنید. با اراده‌ای که دیده می‌شود می‌توان کار کرد به شرطی که فعالیت‌های جدی صورت گیرد و مردم از فعالیت‌ها مطلع شوند. معتقدم با فراهم شدن شرایط می‌توان چیزهای زیادی عرضه کرد تا جامعه از خدمات استفاده کند. به اعتقاد کارشناسان تاجران، مهمترین اقدام دولت به نتیجه رساندن توافق نهایی است اما توافق نهایی و رفع تحریم ها پایان راه نیست بلکه آغاز راه سازندگی مجدد ما در دوران پساتحریم است. تأکید هاشمی بر اینکه "با همین تحریم ها هم می توانیم برنامه ی سازندگی انجام دهیم" پیامی روشن به وزارتخانه ها، تهادها و بخش خصوصی است که تنها منتظر توافق نهایی نمانند. حمایت از توافق از یک طرف و بسیج بخش خصوصی برای بهره برداری از فرصت های پساتحریم باید همزمان صورت گیرد.  از سوی دیگر باید به دلواپسان یادآور شد که همانگونه که امروز شرایط ما بهتر از شرایط زمان جنگ است می توان امیدوار بود که با پایان مناقشه اتمی بتوانیم به اهداف سند چشم انداز و جایگاه شایسته خود در منطقه و جهان برگردیم.

سال 94 و مدیریت پساتحریم

علیرضا عباسی، کارشناس تجارت بین الملل، در یادداشت اقتصادی خبرگزاری فارس نوشت: به راستی که سال 94 سال سرنوشت‌سازی است، از یکسو عوامل برون‌زای اقتصاد ایران و حساسیت مذاکرات بین‌المللی، نتایج روشنی را به ارمغان خواهد آورد و از سوی دیگر، مدیریت اقتصادی و شرایط نسبتا پایداری که در نتیجه عقلانیت مناسب دولت در عرصه اقتصاد است، به ثمر خواهد نشست. در این بین، بخش‌خصوصی و فعالان اقتصادی سالها است که منتظر یک تحول واقعی در عناصر محیطی و اثرگذار اقتصاد کلان هستند و با بهبود توامان فضای کسب و کار و مدیریت بهینه بازارهای پولی و مالی و رفع تگناهای فعلی، شاهد جهش چشمگیری در نقش و جایگاه فعالین اقتصادی خواهیم بود.امروزه، بسیاری از سوءتفاهمات و تعبیرهای نادرست از اقتصاد آزاد و رقابتی برطرف شده و رفتن به سوی فضای سالم اقتصادی، به یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر و یک خواست ملی تبدیل شده است. به عبارت دیگر، امروز نوبت بخشیدن جان دوباره‌ای به اقتصاد و پیروی از دانش و فرهنگ و ابزار بین‌المللی کسب و کار است و کشور، نیازمند اندیشه‌های نو برای مدیریت پساتحریم است. بسیاری از فعالان اقتصادی با دیدگاه آقای عباسی موافق هستند. سال 94 می تواند سالی سرنوشت ساز و آغاز دوران طلایی برای بخش خصوصی باشد اما این مهم مشروط به شروطی است. عوامل برون‌زای اقتصاد و مدیریت اقتصادی دو عامل تعیین کننده محسوب می شوند. در این میان با توجه به انتخابات اتاق بازرگانی لازم است به نقش این نهاد در این مسیر توجه کرد. از جمله، مسعود حسین پور، در خصوص اهمیت اتاق بازرگانی گفت: شرایط اقتصادی موجود با توجه به تحریم و نیز نقش و جایگاه آن در دوره پساتحریم، منجر به حضور پررنگ و بامفهوم بخش خصوصی در اقتصاد شده است.   

بخش خصوصی و ریاست جمهوری

به گزارش مهر، در جلسه اخیر فعالان اقتصادی با معاون اول رئیس جمهور موافقت شد تا دفتری با عنوان بخش خصوصی در نهاد ریاست جمهوری راه اندازی شود؛ در عین حال پیشنهاد فعالان اقتصادی ایجاد معاونتی در دولت بوده است. در همین حال محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس‌جمهور در نشست مشترک شورای اطلاع‌رسانی دولت و شورای هماهنگی رؤسای مراکز روابط عمومی‌های دستگاه‌های اجرائی با برشمردن 14 اولویت ویژه دولت تدبیر و امید، از روابط عمومی وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرائی خواست تا تلاش خود را برای تشریح و تبیین این اولویت‌ها و دستاوردهای دولت بکار گیرند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، وی از کنترل تورم و ساماندهی اقتصاد، مذاکرات هسته‌ای، مبارزه با فساد اداری، پافشاری بر دسترسی آزاد مردم به اطلاعات، مقابله با رانت و رانت‌خواران، طرح جامع بیمه سلامت، کاهش اتکا به نفت در بودجه، محیط زیست، حفظ منابع آبی و احیای کشاورزی، رونق اقتصادی و خروج از رکود به عنوان بخشی از این اولویت‌های دولت نام برد. نهاوندیان یکی از اولویت های مهم روابط عمومی ها را اطلاع رسانی صحیح در خصوص مذاکرات هسته ای دانست و افزود: این مذاکرات به مرحله ای رسیده که نتیجه آن هر چه باشد، یک پیروزی تاریخی برای ملت بزرگ ایران محسوب می شود و این مایه افتخار و سربلندی برای کشور است.  

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: