به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

بحران ریزگردهای استان خوزستان در بهمن ماه بازتاب گسترده ای در رسانه های داخل و خارج  داشت. این بحران به تعطیلی ادارات و مدارس انجامید و اعتراضاتی را در میان هموطنانمان نسبت به ناتوانی دولت برای مقابله با بحران های زیست محیطی برانگیخت. ریزگردها از جمله عوامل آلاینده ای بوده که به گفته سازمان بهداشت جهانی باعث شده تا اهواز به آلوده ترین شهر بزرگ جهان بدل شود. البته باید توجه داشت که این اولین باری نبود که مردم شریف خوزستان و برخی از استان های مرزی کشور با مشکل ریزگرد و آلودگی بیش از حد هوا روبرو می شدند. در واقع اعتراض ها ناشی از نگرانی هایی بوده که ریشه در چالش های مزمن و درازمدت زیست محیطی و عدم توانایی دولت در مقابله با این چالش ها داشته است. سوال مهمی که باید در اینجا پاسخ داد اینست که دیگر کشورها چگونه با مشکلات مشابه روبرو می شوند و نهایتا چطور از چالش های زیست محیطی گذر می کنند؟

به طور سنتی، سازمان های بین المللی به کشورهای مختلف کمک کرده اند تا با آلودگی آب و هوا مقابله کنند، زیرا که چالش های زیست محیطی همچون ریزگردها مرزجغرافیایی نمی شناسند. برای مثال سازمان ملل با موسسات و دانشگاه ها در امارات متحده، بحرین و مصر همکاری می کند تا با مشکل آلودگی آب و هوا مقابله کرده و بطور موثرتری از منابع محدود خود بهره برداری کنند. در شهر ریاض هم کیفیت هوا توسط تکنولوژی وارداتی از غرب سنجیده می شود و این امر به مقامات محلی این شهر امکان داده تا به طور موثرتری با مشکل آلودگی هوا روبرو شوند. بانک جهانی به کشورهایی همچون مراکش و اردن نیز یاری می رساند تا به توسعه پایدار منابع خود بپردازند. باید توجه داشت که روند توسعه پایدار به طور زیرساختی به این کشورها کمک می کند تا با چالش های زیست محیطی روبرو شوند و از آنها گذر کنند.   

لازم به ذکر است که مشکلات زیست محیطی ایران از یک سو و راه حل های بالقوه بین المللی برای مواجه با این مشکلات از دیگر سو بسیار فراتر از بحران ریزگردهای استان خوزستان است. برای مثال سازمان بهداشت جهانی تجربیات زیادی در زمینه کمبود آب و راه های مقابله با این مشکل دارد و همکاری ها در این زمینه می تواند برای ما بسیار کارساز باشد. حقیقت آنست که خشکی دریاچه ارومیه و مشکل خشکی و کم آبی دیگر دریاچه ها، تالاب ها و رودخانه های کشور به علت مدیریت نامناسب آب بوده و کشور می تواند از تجربیات سازمان بهداشت جهانی استفاده خوبی ببرد. در ضمن مسئله آلودگی هوا در تهران و اهواز و دیگر شهرهای بزرگ کشور هم بحرانی چندلایه است که علاوه بر آسیب های بهداشتی، ضررهای اقتصادی زیادی نیز به بار آورده و به کندی روند رشد اقتصادی کشور انجامیده است. در این راستا برنامه رشد پایدار بانک جهانی و همکاری بهتر با بازیگران بین المللی می تواند از ضررهای اقتصادی آلودگی هوا بکاهد و به رشد اقتصادی کشور کمک کند. 

خوشبختانه دولت در مسیر درستی گام برداشته و دستکم به وجود مشکل اذعان کرده است. معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تلاش هایی داشته تا همکاری های زیست محیطی با دیگر کشورها را گسترش دهد. معاون رییس جمهور اخیرا درباره نظر ایران برای لغو تمام تحریم ها در مذاکرات هسته ای تاکید کرد: به عنوان عضو فعال جامعه جهانی معتقدیم تحریم ها ظالمانه بوده و باید برداشته شوند. این تحریم ها مانع می شود تا ایران به اندازه مطلوب برای حفاظت از محیط زیست ملی و بین المللی و مقابله با گرمایش جهانی و آلودگی هوا ایفای نقش کند. در صورت لغو تحریم ها اثرگذاری ایران در کاهش آثار تغییرات و آب و هوایی افزایش می یابد.  انشاالله که دولت تلاش های معصومه ابتکار را ادامه دهد و گام های لازم را برای جذب کمک ها و سرمایه گذاری هایی بردارد که کارآیی خود را در رفع چالش های مشابه در دیگر نقاط جهان به اثبات رسانده اند.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: