به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

مذاکرات هسته ای به نقاط خوبی نزدیک شده است

این بخشی از سخنان رئیس جمهوری در پایان نشست سران قوا بود. رئیس جمهوری موضوع مورد بحث دیگر را روند پرونده هسته‌ای عنوان کرد و با بیان اینکه پرونده به خوبی در چارچوبی که نظام جمهوری اسلامی ایران مقرر کرده، در حال پیش‌رفتن است، خاطر نشان کرد: تیم مذاکره‌کننده مورد تأیید مسئولین عالی‌رتبه نظام است و مقام معظم رهبری نیز چندین بار آن را مورد عنایت و حمایت قرار داده‌اند. دکتر روحانی همین موضوع را در سفر خود به استان اصفهان مطرح کرد و گفت: در جریان مذاکرات همه قوا بویژه مقام معظم رهبری با هدایت ها و پشتیبانی‌های خود و مردم نیز با حمایت های خود کمک و یاری کردند و ان‌‌شاء‌الله همه دست به دست هم داده و به موفقیت و پیروزی می‌رسیم. کارشناسان تاجران امیدوارند اکنون که نشانه های همدلی و همفکری میان سران قوا و مقام معظم رهبری آشکارتر شده، مطالبه اصلی مردم که رفع تحریم هاست هر چه زودتر برآورده شود. امضای توافق نهایی چنانچه دکتر روحانی اشاره کرد پیروزی نهایی ما خواهد بود. امیدواریم آحاد مردم در این مسیر با اعتماد کامل از دستگاه دیپلماسی حمایت کنند. قوه مقننه و قضائیه نیز ضمن انجام وظیفه های خود باید بکوشند تا راه را برای دستیابی به توافق نهایی هموار تر کنند و جلوی سنگ اندازی های بی مورد و غیر سازنده را بگیرند. تقسیم وظایف در اینجا بسیار اهمیت دارد.  مجلس وظیفه خطیر تصویب بودجه و اصلاح سیاست های بازدارنده برای تولید و تجارت را باید در اولویت امور خود قرار دهد. قوه قضائیه نیز باید در مسیر برخورد با فساد قدم های محکم بردارد. در این مقطع باید اختیار امضای توافق نهایی را به سربازان دیپلماسی کشور بسپاریم. روحانی اشاره ای به 8 سال دفاع مقدس کرد. آنان که در زمان پذیرش قطعنامه 598 فعال بودند به خاطر دارند که چگونه نهادهای ذیربط با کارآیی بالا و پرهیز از دیوانسالاری کار را به نتیجه رساندند. اگر دستگاه دیپلماسی کشور بر دستیابی هر چه سریعتر توافق نهایی و چنانچه رئیس جمهور تأکید کرد "پاره کردن زنجیره های تحریم" متمرکز بماند و در همان حال مجلس به جای مداخله در روند دیپلماسی بر روی لایحه بودجه و بهبود فضای کسب و کار متمرکز باشد و قوه قضائیه هم پیگیر مبارزه با فساد، آنوقت می توانیم به بهره برداری بهینه از فرصت های پساتحریم امیدوار باشیم. 

برنامه‌ریزی دولت برای شرایط پساتحریم

عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران خواستار برنامه‌ریزی دقیق وزارت امور اقتصادی و دارایی برای دوران پساتحریم شد و گفت: غول‌های صنعتی دنیا برای حضور در اقتصاد ایران سبد گذاشته اند. به گزارش خبرنگار مهر، غلامرضا سلیمانی در جمع خبرنگاران، یکی از نگرانی‌های جدی فعالان اقتصادی را دوران پساتحریم دانست و گفت: بعد از حذف تحریم‌ها دوران جدیدی پیش روی اقتصاد ایران قرار می گیرد که بر این اساس شرکت‌ها باید برنامه ریزی دقیقی داشته باشند که چگونه در این اقتصاد دگرگون شده حضور یابند و با غول‌های صنعتی که منتظرند درهای اقتصاد ایران باز شود، مواجه شوند. وی تصریح کرد: اقتصاد ایران باید از حالت سنتی خارج شده و با کلاس جهانی خود را آماده رقابت با شرکت‌های بزرگ دنیا کند و در این میان، اتاق‌های بازرگانی نیز باید با اتاق‌های بازرگانی دنیا ارتباط برقرار کرده و سطح بخش خصوصی بالا رود، چرا که رقابت بعدی، رقابت بسیار سنگینی است. این عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران معتقد است تولیدکنندگان و صنعتگران هم اکنون وضعیت خوبی در اقتصاد ندارند، چرا که اقتصاد در رکود به سرمی برد و چنانچه بتوان تعامل بین دولت‌ها و شرکت‌ها را از طریق اتاق‌های بازرگانی بیشتر کرد و جلوی وضع مقررات و سیاست‌هایی که رکود را بیشتر می کند گرفت، می توان به بهبود این شرایط کمک کرد.

عرصه برای خصوصی‌ها تنگ‌تر می‌شود؟

افزایش تعداد نامزدها را برخی از فعالان اتاق تعبیر به حضور بیشتر دولتی‌ها می‌کنند. از جمله مسعود دانشمند که خود نیز به عنوان یکی از اعضای ائتلاف بزرگ در این انتخابات کاندیدا شده است. وی گفت: امسال حضور بخش خصوصی دولتی در انتخابات اتاق بطور چشمگیری افزایش یافته که این مساله عرصه را بر بخش خصوصی تنگ‌تر می‌کند. اگر در حالت خوشبینانه این افراد ١٠ کرسی از ۴٠ کرسی را به دست آورند با ٢٠ کرسی انتصابی دولتی تعدادشان با فعالان خصوصی واقعی برابر خواهد شد. وی با بیان اینکه اتاق بازرگانی کانون بنگاهداران بخش خصوصی است پرسید چرا باید مدیران شرکت‌های دولتی اجازه حضور در هیات نمایندگان اتاق را داشته باشند؟ دانشمند ابراز نگرانی کرد که بخش خصوصی نتواند در آینده جایگاه خود را حفظ کند. وی در ادامه به مشارکت سه هزار و ۵٠٠ نفری در انتخابات اشاره کرد و افزود: این تعداد با توجه به وجود ١٢هزار کارت معتبر بازرگانی حدود یک چهارم برآورد می‌شود یعنی تقریبا ٢۵ درصد از فعالان اتاق در انتخابات مشارکت خواهند کرد. این نسبت در انتخابات گذشته ١۶ درصد محاسبه شده بود.

دولت با اتاق بازرگانی و بخش خصوصی مذاکره کند

محمدمهدی بهکیش، دبیر کل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌الملل، در مصاحبه ای با دنیای اقتصاد گفت: چنانچه تولید کنندگان در شرایط کنونی نتوانند به سوی رقابتی شدن گام بردارند، با لغو تحریم‌ها نیز قطعا نمی‌توانند حرکتی رو به جلو داشته باشند. در جهانی که اکثر مرزها باز شده‌اند؛ چگونه می‌توانیم با تعرفه 200 درصدی برای پوشاک، تولید را رقابتی کنیم. وی در ادامه ضمن تاکید بر انعقاد قراردادهای ترجیحی بیشتر با کشورهای همسایه اظهار کرد: به نظر من ایران باید هرچه سریع‌تر با کشورهای همسایه خود، توافق‌نامه‌های تجارت ترجیحی دو جانبه را امضا کند. وی تأکید کرد که دولت باید در مقابل امتیازهای واگذارشده، فضایی برای رقابت با واردات برای تولیدکننده داخلی نیز فراهم آورد. اما لغو قرارداد تجارت ترجیحی اقدامی اشتباه است که باید از آن جلوگیری کرد. بهکیش در ادامه با اشاره به ضرورت مذاکره دولت با اتاق بازرگانی به منظور تهیه لیست کالا برای تجارت ترجیحی عنوان کرد: برای اینکه دولت بتواند از پتانسیل‌های کشور در صادرات به ترکیه استفاده کند، باید با اعضای اتاق بازرگانی به‌عنوان نمایندگان بخش خصوصی به مذاکره بنشیند و لیست کالا را با مشورت اعضای اتاق تهیه کند. وی تصریح کرد: هم اکنون با امضای قرارداد تجارت ترجیحی، راهی برای مذاکره تولیدکنندگان با دولت برای کسب بازار ترکیه ایجاد شده است. جایگزین کردن کالا در لیست تعرفه ترجیحی مستلزم مذاکرات بخش خصوصی با دولت است.

دیپلماسی اقتصادی بخش خصوصی

رییس دفتر رییس جمهور، محمد نهاوندیان، در جلسه توسعه و سرمایه گذاری استان اصفهان با تأکید بر اینکه مکمل دیپلماسی فعال سیاسی در دنیا باید دیپلماسی اقتصادی توسط بخش خصوصی باشد، گفت: امیدوارم دستاوردهای همایش توسعه و سرمایه‌گذاران استان اصفهان منجر به حضور پرشور و فعال بخش خصوصی در این استان شود. رییس دفتر رییس‌جمهور با اشاره به برگزاری اجلاس سالیانه داووس، گفت: در حال حاضر سرمایه‌گذاران خارجی علاقه بسیار زیادی برای فعالیت در کشور دارند که بخش خصوصی باید فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران را به فعالان اقتصادی خارجی معرفی کند تا شاهد یک جهش در بخش سرمایه‌گذاری و ارتقاء جایگاه اقتصادی کشورمان در صحنه بین‌المللی باشیم که این امر منجر به ایجاد فرصت‌های عظیم شغلی برای خیل عظیم جوانان ایرانی خواهد شد. همانگونه که در گزارش مخاطرات جهانی و رقابت پذیری داووس اشاره کردیم با وجود حضور آقایان محمد نهاوندیان و محمدجواد ظریف در اجلاس امسال داووس، اشتیاق کمتری نسبت به سال گذشته که آقای روحانی حضور داشت نسبت به فرصت های سرمایه گذاری در ایران به چشم می خورد. دلیل اصلی این تفاوت به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، از جمله محمود سریع القلم در مصاحبه با فارین پالیسی، عدم دستیابی به توافق نهایی هسته ای در سال گذشته گزارش شده است.  به اعتقاد کارشناسان تاجران گره کور موفقیت دیپلماسی سیاسی و دیپلماسی اقتصادی دستیابی به توافق نهایی است.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: