به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

دی8 یا جی8؟

وزیر صنعت، معدن و تجارت در چهارمین اجلاس وزرای صنعت کشورهای عضو دی هشت گفت:توسعه اقتصادی و افزایش سطح همکاری این کشورها نیازمند حضور و مشارکت بخش خصوصی است. محمدرضا نعمت زاده در چهارمین نشست وزرای صنعت کشورهای دی8 با تاکید بر اینکه برای توسعه اقتصادی نیازمند مشارکت بخش خصوصی هستیم گفت: برخی از همکاران ما مانند ترکیه و مالزی به گونه‌ای صنعت را توسعه داده که می‌توانند الگوی بسیار خوبی برای سایر اعضاء باشند. وی ادامه داد: متاسفانه روابط صنعتی برای اعضای دی هشت بسیار در سطح پایانی قرار دارد که باید پتانسیل‌های بالقوه را شناسایی و با هم همکاری کنیم.نعمت‌زاده گفت: معتقدیم سرمایه‌گذاری‌های مشترک و اعزام کشورهای دی8 باید در دستور کار ما باشد و روی پروژه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت همکاری کنیم. سرمایه‌گذاری بر روی خودرو، نساجی و پروژه‌های نانو فرصت‌های بسیار خوبی برای دی8 است. فرزاد مهرانی، دبیر کل فدراسیون دی 8 در اتاق بازرگانی و صنعت نیز گفت: معتقدم مهمترین مسئولیت‌ها بر عهده دولت‌هاست، دولت‌ها باید تعهدات واقعی و واقع‌گرایانه داشته باشند و تجارت را برای بخش خصوصی تسهیل کنند. وی با تاکید بر مسئولیت اتاق‌های بازرگانی ادامه داد: برای وارد کردن بخش خصوصی باید در زمینه مسائل ترجیحی، گمرکات، بانک‌ها و سرمایه‌گذاری یک سری استثناهایی برای بخش خصوصی درنظر بگیریم.  هرچند توجه به اهمیت حضور و مشارکت بخش خصوصی مورد استقبال کارشناسان تاجران واقع شد اما در عین حال ناهمگونی شدید توسعه اقتصادی در میان کشورهای عضو و پراکندگی جغرافیایی و بی نیازی به کالاها و تولیدات یکدیگر این سؤال رابر می انگیزد که آیا بهتر نیست به جای تکاپو برای یافتن جایگزین هایی برای سازمان تجارت جهانی و روابط دوجانبه و چندجانبه منطقه ای، با بهبود محیط کسب و کار، ارتقاء رقابت پذیری و کاهش فساد خود را برای تعامل با اقتصادهای توسعه یافته در دوران پساتحریم آماده کنیم؟

نقش اتاق در پساتحریم

پدرام سلطانی، نایب رییس اتاق بازرگانی ایران در دنیای اقتصاد نوشت: شرایط کنونی اقتصاد کشور، به منزله‌ روزنه امیدی برای بخش خصوصی در راستای تعدیل محدودیت‌ها محسوب می‌شود. اقدامی که در حال حاضر باید انجام شود، گرم نگهداشتن بازار رفت‌و‌آمدهای گروه‌های اقتصادی مختلف در ایران است؛ همان‌طور که در چند وقت اخیر شاهد حضور گروه‌هایی در بخش‌های مختلف اقتصادی از سایر کشورهای دنیا به ایران بوده‌ایم. حضور گروه‌های اقتصادی از کشورهای مختلف دنیا در ایران، به این منظور است که بتوانند از نزدیک با بخش خصوصی کشور تعامل برقرار کنند. قطعا این گروه‌ها پس از بازگشت به کشور خود پیام تسریع مذاکرات هسته‌ای و احتمال مثبت بودن نتیجه را به گوش دولتمردان آن کشور خواهند رساند. می‌توان حضور گروه‌های بزرگ اقتصادی خارجی در ایران را به منزله علاقه و عطش همکاری با اقتصاد بزرگ ایران دانست بنابراین هرقدر رفت و آمدها بیشتر شود، عملا بخش خصوصی کشورهای دیگر تبدیل به گروه فشاری برای همکاری با ایران در مقابل دولت خود خواهند شد. برای اینکه همکاری غربی‌ها با ایران در پساتحریم مسجل شود، باید هر دو طرف مواضع سختگیرانه را رها کرده و معذوریت‌ها نیز تعدیل شود. در این بخش، اتاق بازرگانی به‌عنوان پارلمان بخش خصوصی نقشی محوری‌تر از گذشته خواهد داشت زیرا مذاکرات بخش خصوصی ایران و سایر کشورهای دنیا در چارچوب کاملا تخصصی و اقتصادی قرار خواهد گرفت.

از انتخابات اتاق چه خبر؟

بانک ها برای پساتحریم آماده نیستند

به نقل از سایت ساعت 24 دكتر فرهاد نیلی، رییس پژوهشكده پولی و بانكی وابسته به بانك مركزی ایران درگفت‌وگو با یك نشریه ویژه همایش بانكداری الكترونیك درباره اثرات ادامه تحریم و یا لغو تحریم بر بانكداری و اقتصاد ایران نكات جذابی بیان كرده است. وی در پاسخ به این پرسش كه «دو سناریو پیش روی ایران است، یكی لغو و دیگری ادامه تحریم. در برابر هر كدام از این گزینه‌ها چه دیپلماسی باید اتخاذ شود؟» می‌گوید: به میزانی كه از تحریم‌های ایران كاسته شود بازار بزرگ ایران بازار بزرگی برای سرمایه‌داران خواهد بود. قاعده ورود به هر بازاری هم این است كه هر كس اول وارد می‌شود سهم بیشتری می‌خواهد. بازار ایران نه فقط به خاطر بزرگ بودن بلكه به خاطر بكر بودن بازار جذابی است. باید زمینه ورود بانك‌های خارجی كه می‌توانند شكاف‌های موجود بانكداری ایران را پر كنند فرام كنیم. باید پیشنهادهای تازه روی میز بگذاریم و درباره كارهایی كه خودمان نتوانسته‌ایم انجام دهیم با آنها مذاكره كنیم. متاسفانه مقررات ایران در مرحله گذار هوشمندانه نیست و این برای سرمایه‌گذاران خارجی كه به مقررات فوق‌العاده اهمیت می‌دهند حساسیت ایجاد می‌كند. الان چند بانك خارجی در ایران دفتر دایر كرده‌اند و فقط به بازار نگاه می‌كنند. اگر در همین وضعیت بلاتكلیفی باقی بمانیم یك مافیای اقتصادی درست می‌شود كه هیچكس از پس آن برنمی‌آید و اصلا به صلاح مملكت نیست.

مجلس و تجارت با ترکیه

سیدناصر موسوی لارگانی، عضو كمیسیون اقتصادی مجلس، در گفتگو با همشهری در خصوص توافقنامه تجاری ایران و ترکیه گفت: توافقنامه‌ تجاری كه اخیرا بین ایران و تركیه اجرایی‌شده، یكطرفه و به نفع كشور تركیه است و در دولت قبلی نیز پیگیر اجرای چنین توافقنامه‌ای بوده‌اند، چرا كه درنظر گرفتن تعرفه ترجیحی برای صادرات اقلامی مانند بذر شبدر یا یونجه كه صادرات آن ارزش افزوده‌ای برای كشور ندارد، در مقابل تعرفه ترجیحی برای صادرات اقلامی از تركیه مانند پوشاك، ظروف آشپزخانه، لوازم خانگی و... كه تولید‌كنندگان ایرانی در این بخش‌ها با مشكلات بسیار سعی در رقابت دارند، ظلمی آشكار به تولید و اشتغال كشور است. وی گفت، مسئولان دولت باید پاسخگوی این موافقتنامه‌ باشند و افزود: نمایندگان مجلس به‌ویژه كمیسیون صنایع و معادن پیگیر كم و كیف اجرای این توافقنامه خواهند بود. براساس وظیفه‌ای كه قانون برای نظارت بر امور بر عهده مجلس گذاشته است، باید نمایندگان به این موضوع ورود پیدا كرده و از دولت خواستار بی‌اثر شدن و ابطال توافقنامه مذكور شوند؛ چرا كه با مشكلات كنونی اشتغال و فعالیت بنگاه‌های تولیدی با 20تا 30درصد ظرفیت تولید، اجرای چنین موافقتنامه‌ای منجر به تعطیلی و زوال تولید داخل می‌شود. محمدحسین فرهنگی، عضو هیات رییسه مجلس نیز بیان کرد: قرارداد ترجیحی ایران و ترکیه بدون اصلاح امضا شده است. فرهنگی ضمن تأکید بر اهمیت توسعه روابط با کشورهای همسایه گفت اگر این قرارداد به یک موافتنامه همکاری بین کشورها تبدیل شود، نیازمند رسیدگی مجلس خواهد شد.  این نگرانی ها از طرف بسیاری از فعالان اقتصادی نیز مطرح شده بود. در عین حال باید به یک نکته توجه کرد که ترکیه علاوه بر اینکه عضو سازمان تجارت جهانی است یکی از بزرگترین تولیدکنندگان خودرو، محصولات الکترونیکی و لوازم خانگی است. اقتصاد ما به خصوص در شرایط تحریم به هیچ وجه توان رقابت یا حتی چانه زنی با اقتصاد ترکیه در این زمینه ها را ندارد. بازگشت اقتصاد ما به اقتصاد جهانی و عضویت در سازمان تجارت جهانی هم به این معنی نخواهد بود که ما از شر اینگونه قراردادهای یکطرفه رهایی خواهیم یافت. در چنین شرایط نابرابر اقتصادی، بر عهده مجلس است که اینگونه قراردادها و موافقتنامه ها را زیر ذربین برده و از سودجویی های کوتاه مدت برای رسیدن به رشد بادوام و درازمدت جلوگیری کند. اقتصاد مقاومتی، اقتصاد مبادله شبدر با توستر نیست!

همگامی مجلس و دولت در گذار به پساتحریم

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: