به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

رییس سازمان توسعه تجارت در کمیته کارشناسی شورای عالی توسعه صادرات غیرنفتی با تاکید بر اینکه صادرات غیرنفتی نیاز به نگاه ویژه‌ای دارد، تصریح کرد: با توجه به شرایط فعلی کشور و کاهش قیمت نفت، بسیج همه دستگاه‌ها در راستای تسهیل صادرات لازم و ضروری است. به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت، ولی‌الله افخمی‌راد که ریاست این کمیته را برعهده داشت با تاکید بر گره‌گشایی از مسیر صادرات و نفوذ در کشورهای همسایه گفت: در این راستا باید تمام دستگاه‌های اجرایی با  تدوین برنامه‌های‌ مناسب و همسو تسهیل‌گر تجارت خارجی کشور باشند.

وی با اشاره بر اهمیت مصوبات شورای عالی صادرات اعلام داشت: کمیته شورای عالی صادرات با بررسی کارشناسانه موانع توسعه صادرات و پیشنهاد آن به شورای عالی صادرات در صدد برطرف کردن موانع و مشکلات تجاری کشور است. رییس سازمان توسعه تجارت با اشاره به ضرورت اجرایی شدن مصوبات شورای عالی صادرات، گفت: تاکنون با مصوبات این شورا توانسته‌ایم برخی از مشکلات صادرکنندگان را برطرف کنیم که از آن جمله می‌توان به خروج ماشین‌آلات مورد نیاز در طرح‌های پیمانکاری در خارج از کشور اشاره کرد.

 وی در ادامه افزود: البته نباید از نظر دور داشت که در خصوص برخی موانع که از اهمیت بیشتری برای تجار برخوردار است، مصوباتی از سوی شورا صادر شده، اما هنوز به دلیل عدم همکاری ارگان‌های مربوطه اجرایی شدن آن‌ها محقق نشده است. افخمی‌راد از برگزاری همایش توسعه روابط و همکاری برون‌مرزی با کشوررهای همسایه و آسیای میانه در اواخر سال جاری خبر داد و گفت: این همایش با حضور سفرا، نمایندگان و استانداران مرزی با هدف بررسی موانع و مشکلات صادرات و حمل‌ و‌نقل کالا و خدمات برگزار خواهد شد.

در ادامه این نشست نماینده وزارت امور خارجه با بیان سیاست‌های اتخاذی این دستگاه در توسعه تجارت خارجی گفت: در اقتصاد مقاومتی نگاه به داخل است و این نگاه به ما کمک می‌کند تا مشکلات را بشناسیم و در مسیر حل آنها گام برداریم. وی با اشاره به موقعیت ژئوپولتیک مناسب ایران در منطقه، بر پتانسیل مناسب بازارهای قفقاز و آسیای میانه اشاره کرد و افزود: نگاه صادراتی به کشورهای همسایه باید عملیاتی و نهادینه شود.

این مقام مسئول در ادامه گفت: افغانستان، عراق و روسیه سه اولویت ایران برای افزایش مبادلات تجاری هستند که باید جدی گرفته شوند. به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت، این نشست با حضور نماینده معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری و نمایندگان وزارتخانه‌های نیرو، آموزش‌وپرورش و علوم، تحقیقات و فناوری در محل سازمان توسعه تجارت برگزار شد.

نقش وزارت امور خارجه در دیپلماسی تجاری

آسیای میانه، منطقه گرایی و بخش خصوصی

ایران و زمستان سرد اقتصادی روسیه

دیپلماسی اقتصادی - تجربه موفق برزیل

جامعه بین المللی در انتظار ایران پساتحریم

بسته پساتحریم بخش خصوصی باید چه نکاتی را در بر داشته باشد؟

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: