به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

صنایع کوچک و متوسط بخش خصوصی همچنان در رکود

سیدمحمدعلی سیدابریشمی مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و سازمان شهرکهای صنعتی ایران در همایش روابط عمومی های شرکت شهرکهای صنعتی استانهای کشور در مهدیشهر استان سمنان گفت: خروج از رکود و تحرک تولید در مجموعه های صنعتی که مدیریت دولتی دارند بیشتر مشهود است. وی خاطرنشان کرد: در صنایع کوچک و بخش خصوصی به دلیل اینکه کارگاهها و سرمایه گذاریها کوچک است هنوز تحرک و خروج از رکود مانند صنایع بزرگ کشور اتفاق نیفتاده است. وی تاکید کرد: در شرایطی که رکود تمام بخشهای تولیدی کشور را دچار مشکل کرده بود اهدافی که دولت یازدهم داشت تا بتواند این رکود را به سرعت پشت سر بگذاریم هنوز محقق نشده است.  از سوی دیگر، اسدالله عسگراولادی، رییس اتاق بازرگانی ایران و چین در این باره در برنامه اقتصاد روز رادیو ایران گفت: آنچه که برای رفع بیکاری جوانان نیاز داریم، سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع کوچک و متوسط است. به گفته وی،  ما در حال حاضر در شرایطی قرار داریم که در سال باید بین 500 تا 800 هزار شغل تازه ایجاد کنیم. این اتفاق نمی‌افتد مگر با سرمایه‌گذاری، اتکا به صنایع کوچک و متوسط که اشتغالزا است. وی با تاکید بر این‌که ما باید سرمایه‌گذاری برای شغل‌های اشتغالزا داشته باشیم، تصریح کرد: صنایع کوچک و متوسط ما در حال حاضر دچار یک ضعف و محرومیت هستند و برای این‌که این شغل‌ها تقویت شود، باید برای کالاهایی که می‌توانیم در آنها شغل‌های کوچک و متوسط ایجاد کنیم، بازار را محدود کنیم.

باید از تحریم ها بترسیم

آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی گفت: راه حل مشکلات اقتصادی، خودباوری و حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی است اما برخی این مسایل را به مذاکرات هسته‌ای گره می زنند. آیت الله آملی لاریجانی افزود: ملتی با این همه استعداد و کشوری سرشار از منابع عظیم و غنی ترسی از ادامه تحریم‌ها ندارد و حتی آن را مجرا و مسیری برای رهایی از وابستگی‌های نفتی و رسیدن به استقلال اقتصادی می‌داند. وی اراده، پایداری و مصمم بودن مردم را بزرگترین سرمایه کشور برای ایستادگی در برابر فشارها، تهدیدها و تحریم‌های دشمنان ایران توصیف کرد و گفت: کشورهای غربی نیز باید بدانند که ملت و کشوری که چنین سرمایه‌های عظیم مادی و معنوی دارد هرگز عقب نخواهد نشست.  به عقیده کارشناسان تاجران چنین اظهاراتی در این مقطع کاملا شعارگونه و مخاطره انگیز است.  به گفته رییس جمهور و کثیری از متخصصان امور اقتصادی، سیاسی و بین الملل رابطه مستقیم سیاست خارجی با اقتصاد قابل انکار نیست. بنابراین مذاکرات هسته ای و تحریم های برنامه اتمی مستقیما با اقتصاد کشور در ارتباط است. همچنین، نباید با غرور مردم به گونه ای بازی کرد که مصالح جامعه به خطر افتد. اتفاقا ما مردم باید از ادامه تحریم ها بترسیم. شکست مذاکرات و ادامه یا تشدید تحریم ها عواقب برگشت ناپذیری نه تنها برای اقتصاد کشور دارد بلکه امنیت سیاسی و اجتماعی نظام را به خطر می اندازد. در مورد اینکه مردم سرمایه مادی و معنوی کشور هستند بحثی نیست اما نباید با چنین سخنانی از این سرمایه اجتماعی سوءاستفاده کرد. این سرمایه اجتماعی که متضمن مشروعیت نظام است باید در مسیر سرمایه گذاری و مشارکت همه جانبه تشویق شود نه ابزاری برای مقابله با تهدیدها و تحریم های دشمن.  حتی رهبر معظم انقلاب نیز در بیانات خود در قم اشاره کردند: تحریم ها برای کشور مشکل ایجاد کرده است. از سوی دیگر باید به این نکته توجه داشت که نگرانی برخی از کارشناسان مبنی بر اینکه نباید تمام اقدامات حیاتی برای احیای اقتصاد کشور موکول به نتیجه مذاکرات بماند به معنی بی اهمیت بودن مذاکرات یا تحریم ها نیست. رفع تحریم ها اولین قدم است. لازم است اما کافی نیست و باید با اصلاح قوانین و مصوبات در مسیر سیاست های مناسب با دوران پساتحریم همراه باشد. در این مقطع قوه مقننه نیز باید با واقعبینی همانند مجلس و دولت با همدلی در مسیر اصلاح امور گام بردارد و از دادن شعارهای بی محتوا و حاشیه ساز خودداری کند.

مجلس مسیر گذار به پساتحریم را هموار کند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی از ظریف پرسیده بودند که دلیل نادیده گرفتن مصادیق حقوق هسته‌ای ملت ایران در موافقتنامه ژنو چیست؟همچنین این نمایندگان در سوال خود مطرح کرده بودند که آیا وقت آن نرسیده با پشتوانه این ملت انقلابی و شهدای این مرز و بوم در مقابل اهانت‌های مقامات آمریکا و رفتارهای غیردیپلماتیک مقامات متکبر غربی عکس‌العمل انقلابی در وزن وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی نشان دهیم و از خوشبینی خود به این مقامات فریبکار و غیرقابل اعتماد فردی و آمریکایی بکاهید. محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با حضور در صحن علنی پارلمان طی سخنانی در پاسخ به این مسائل گفت: امروز قدرت ایران از عوامل متعدد طبیعی، انسانی، اعتقادی، دفاعی و سیاسی نشأت می‌گیرد که برجسته‌ترین آن فرهنگ استقلال‌طلبی، عزت‌مداری، اعتماد به نفس و مقاومت مردم دلاور ایران است که همانا گفتمان اصیل انقلاب اسلامی، یادگار امام راحل و تاکید مکرر مقام معظم رهبری است. ظریف ادامه داد: مردم دلاور ایران با مشارکت گسترده و آگاهانه در انتخابات ریاست جمهوری و با پشتیبانی از رویکرد تدبیر و اعتدال زمینه ورود جمهوری اسلامی ایران به مذاکرات هسته‌ای را فراهم کرده‌اند. این مذاکرات از یکسو چهره تعامل‌گرا، با ثبات و قدرتمند از ایران نشان داد و از سوی دیگر از گسترش تحریم‌ها جلوگیری کرد و در ساختمان تحریم‌ها خلل انداخت. وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به نقش مذاکرات هسته‌ای در جلوگیری از گسترش تحریم‌ها علیه ایران تاکید کرد: با این ابتکار سیاسی، آنها که در کوره ایران‌هراسی می‌دمیدند و با هدف مهار ایران، افراط‌گرایی و فرقه‌گرایی را تقویت می‌کردند، اکنون در دام چاله کوررنگی استراتژیک خود گرفتار شده‌اند. ایران امروز به اقرار دوست و دشمن، نه دشمن منطقه، بلکه موجب ثبات و امنیت منطقه است.  نمایندگان پس از توضیحات جواد ظریف، در رای گیری شرکت کردند و پس از انجام رای گیری، از مجموع ۲۲۹ نماینده حاضر در جلسه علنی، ۱۲۵ نماینده رای موافق، ۸۶ نماینده رای مخالف و ۸ نماینده نیز رای ممتنع دادند. هچنین ۱۰ نماینده در رای گیری شرکت نکردند. کارشناسان تاجران ضمن ابراز خرسندی از تعامل مجلس و دولت در این مقطع حساس امیدوارند که نمایندگان محترم در کنار انجام وظیفه خود در بازخواست پذیری دولت به لوایح و مصوباتی که در این مقطع معوق مانده نیز رسیدگی نمایند. برنامه ریزی برای دوران پساتحریم با شدت و ضعف مختلف در نهادها و وزارتخانه های ذیمدخل آغاز شده است و بخش دولتی و خصوصی تسهیلات لازم را برای مشارکت فعالانه و افزایش بازدهی فعالیت هایشان خواستارند. لازم است مجلسیان محترم نسبت به سایر اموری هم که در حوزه اختیارشان است توجه لازم را مبذول دارند. برای نمونه محسن ابوترابی فرد، نایب رئیس مجلس، از اتمام مهلت 6 جلسه زمانی قانونی برای بررسی لایحه خروج از رکود ابراز نگرانی کرده است. نمونه هایی از این دست فراوانند که امیدواریم فدای درگیری های جناحی نشود. توافق نهایی یک دستاورد فراجناحی است که برای بقای نظام و صیانت از منافع ملی باید مورد حمایت همه جانبه قرار گیرد.  توافق امروز بهتر از تقابل فرداست چه در عرصه سیاست داخلی چه بین المللی. 

بهره وری گمشده اقتصاد ایران است

فرشید شکرخدایی دبیر جشنواره ملی بهره وری: گفتپس از برگزاری آیین بزرگداشت روز ملی بهره وری مصادف با روز ملی بهره وری در سال جاری فعالیت‌های مربوط به اندازه گیری شاخص‌های مالی، اقتصادی و بهره وری سال ۱۳۹۲بنگاه‌های اقتصادی آغاز شد و در حال حاضر با استفاده از صورتهای مالی حسابرسی شده اطلاعات بیش از 1400 بنگاه در سامانه ملی اندازه گیری شاخص بهره‌وری ایران (irpmc.ir) به روز شده است و مراسم مرحله دوم ششمین دوره جشنواره ملی بهره وری به ریاست آقای دکتر نهاوندیان و حمایت معنوی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران که اختصاص به ارزیابی شاخص‌های اندازه گیری شده سازمان‌ها دارد در 21 دی ماه برگزار شود.  در همین راستا توجه شما را به بیانیه دومین جشنواره بهره وری و بهبود فضای کسب و کار با عنوان بهره وری، گمشده اقتصاد ایران جلب می کنیم:

بند 1- اندیشه یکپارچگی و پیوستگی آحاد مردم در مسیر اعتلای کشور را ترویج و گسترش دهیم.

بند 2- واقعیت و ضروریات زندگی و تعامل در جهان معاصر را تبیین و تشریح کنیم.

بند 3- ارزش منابع و موجودی های کشور را آشکار کنیم.

بند 4- رقابت برای تملک منابع را به رقابت بر منافع تغییر دهیم.

بند 5 - ارزش هر تجربه مفید را بدانیم و بر آن پای بیفشاریم.

بند 6- زمینه به اشتراک گذاشتن تجارب و اندیشه ها را فراهم سازیم.

بند 7- رشد بهره وری را در کشور با تدوین و اندازه گیری شاخص های آن در تمامی عرصه ها، سرلوحه ی ارزیابی عملکرد مدیران کشور در بخش های دولتی و خصوصی قرار دهیم.

بند 8- برنامه جامع بهره وری کشور را با نگاهی به ناکامی های گذشته و چرایی آن مورد بازنگری قرار دهیم.

بند 9- با اجرای هرچه سریع تر و بهتر خصوصی سازی بر مبنای اصل 44 قانون اساسی، زمینه مشارکت مدیران بخش خصوصی را در عرصه تدوین قوانین توسعه فضای کسب و کار در کنار مدیران دولتی فراهم سازیم.

بند 10- نظر به اهمیت ترویج بهره وری در بخش خصوصی، عملکرد اتاق های بازرگانی را با ارتقاء بهره وری در واحدهای مرتبط سنجش نمائیم.

بند11- با توجه به اثرات نامطلوب فساد اقتصادی بر فضای کسب و کار کشور بسترهای لازم برای مقابله با آن را به صورت عملی در سطح جامعه فراهم آوریم.

بند12- پایداری و ثبات اقتصادی را با تکیه بر حفظ ارزش پایه پول کشور دنبال نمائیم.

بند 13- گسترش فن آوری اطلاعات را در تمامی بخش های کلان و خرد کشور، با هدف ساده سازی و هماهنگی بین کلیه ارکان اداری و پایش هر چه بهتر و دقیق تر فرآیندها دنبال نماییم.

بند 14- شعار عدم وابستگی به درآمدهای نفتی با تدوین بوجه ی سال 1395کشور با قطع وابستگی کامل به درآمدهای نفتی تدوین نمائید.

بند 15- نظر به لزوم نهادینه کردن بهره وری درجامعه، آموزش بهره وری در کلیه ارکان آموزشی از مدارس تا دانشگاه ها و دیگر مراکز آموزشی کشور به موضوعی اصلی تبدیل گردد.

نظام بانکی را اصلاح کنیم

علی طیب نیا که در کنفرانس اقتصاد ایران سخن می‌گفت با اشاره به مسائل نظام بانکی گفت: اقتصاد ما باید مبتنی بر افزایش بهره‌وری و کارایی بوده تا با نوسانات پولی و یا نوسانات نفت دچار مشکل نشود. بنابراین یکی از شرط‌های لازم برای دستیابی به رشد اقتصادی پایدار، داشتن نظام تامین مالی توسعه یافته و کارآمد است. این نظام پس‌اندازهای مردم، پس‌اندازهای داخلی و خارجی را جمع‌آوری و در مسیر رشد اقتصادی مورد استفاده قرار می‌دهد. وی افزود: ما باید به دنبال این باشیم که نظام بانکی چگونه می‌تواند نقش خود را ایفا کند تا ما نیاز به افزایش پایه پولی نداشته باشیم. او تاکید کرد: راه‌حل‌های مختصری در قالب بسته خروج از رکود ارائه شده تا مشکلات بازار پول کشور حل شود. ما باید اول مشکل بانک‌ها را حل کنیم تا بتوانند به سود برسند که تمرکز آنها در اعطای منابع مالی باشد. ما چندین ماه است که در انتظار تصویب این بسته خروج از رکود از سوی مجلس هستیم. اگر چه بعد از تصویب، تنگنای اعتباری داریم که برای تامین این اعتبار مشکلات جدی وجود دارد. در تقسیم کار دولت، وظیفه نظام بانکی تامین مالی بلند مدت است این که بازار سرمایه رشد قابل توجهی داشته اما این رشد در بازار ثانویه بوده و ما امیدواریم با فعال‌سازی بازار ثانویه و با رونق این بخش زمینه فعالیت موثر این بازار فراهم شود و رکن سوم تامین مالی خارجی است که خوشبختانه سرمایه‌گذاران خارجی در پی سرمایه‌گذاری در کشورند که با پیشبرد مذاکرات و برداشتن تحریم‌ها می‌توانیم از منابع مالی هم استفاده کنیم. رئیس بانک مرکزی نیز با تأکید بر اینکه نظام بانکی باید بنگاه‌های کوچک را مورد توجه قرار داده و تسهیلات کوتاه‌مدت و سرمایه در گردش پرداخت کند تصریح کرد: وظیفه بازار سرمایه تأمین مالی بلندمدت برای بنگاه‌های بزرگ است. وی گفت: مطالبات معوق، تسهیلات تکلیفی، بدهی دولت به بانک‌ها، بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی، اوراق مشارکت منتشرشده و مؤسسات غیرمجاز، ۶ مانع واسطه‌گری مالی بانک‌هاست.

ضرورت تجدیدساختار نظام بانکی

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: