به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

حرکت های مثبت دیپلماسی تجاری

مدیرکل دفتر امور نمایندگی‌های سازمان توسعه تجارت از استراتژی آشنایی رایزنان بازرگانی با فرصت‌ها و محدودیت‌های مناطق مختلف کشور خبر داد و گفت:رایزنان بازرگانی پیش از اعزام به محل ماموریت خود در جلساتی تخصصی با مسئولان ارگان‌های مختلف، فرصت‌ها و چالش‌های هر منطقه کشور را به صورت ویژه بررسی می‌کنند. به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت، رضا عباسقلی با بیان این مطلب افزود: رایزنان منتخب در رویکرد جدید سازمان از استان‌های مختلف کشور و واحدهای صنعتی و معدنی بازدید کردند و با توانمندی‌های بخش‌ها و مناطق مختلف از نزدیک آشنا شدند اما در کنار این برنامه نشست‌های تخصصی با مسئولان و کارشناسان برگزار شده است تا فرصت‌ها و چالش‌ها به دقت مورد بررسی قرار گیرد. وی در ادامه به بازدید رایزنان از منطقه ویژه اقتصادی سیرجان اشاره کرد و گفت: 20 رایزن بازرگان ایران در کشورهای هدف در آبان‌ماه از این منطقه بازدید کردند، اما به منظور بررسی تخصصی مسائل و مشکلات رایزنان بازرگانی افغانستان، کره‌جنوبی، ازبکستان و ترکمنستان مجددا به منطقه ویژه اقتصادی سیرجان اعزام شدند و نشستی تخصصی را با مدیر عامل و اعضای هیات مدیره این منطقه برگزار کردند. عباسقلی در ادامه افزود: در این جلسه راه‌های نفوذ به بازارهای هدف، راه‌کارهای جذب سرمایه‌گذاری و بررسی چگونگی تامین مواد اولیه در منطقه ویژه سیرجان مورد بررسی قرار گرفت. کارشناسان تاجران از این اقدام استقبال می کنند و معتقدند اتخاذ دیپلماسی تجاری موفق از یک سو مستلزم رفع تحریم ها و تعامل سازنده با جهان است و از طرف دیگر باید سطح کیفی تولیدات و خدمات کشور را به سطوح بین المللی نزدیک تر کرد اما در این میان وزارت امور خارجه و سازمان توسعه تجارت با افزایش آگاهی رایزنان بازرگانی و و تجاری از ظرفیت ها و چالش های مناطق می توانند در محل مموریت خود موفق تر عمل کنند. در اوائل سال حميد زادبوم، مدیرکل دفتر امور نمایندگی های خارج از کشور سازمان توسعه تجارت ایران،  از دستور نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت برای افزایش تعداد دفاتر بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور خبرداد. اخیرا نیز محمدجواد ظریف، در دیدار رؤسای جدید نمایندگیهای جمهوری اسلامی ایران از آنان خواست تا دیپلماسی اقتصادی را با جدیت و ابتکار پیگیری کنند. وی گفت: اقتصاد مقاومتی کشورمان را آسیب ناپذیرتر کرده واز برندگی تحریمها علیه ایران کاسته است .وی افزود: بر همین اساس وزارت امور خارجه در پیشبرد دیپلماسی اقتصادی عمل به اقتصاد مقاومتی را از اولویتهای خود می داند. کارشناسان تاجران از لزوم برنامه ریزی برای دوران پساتحریم بسیار سخن گفته اند. اینگونه اقدامات بدون شک ما را در شناسایی فرصت های پساتحریم کمک خواهد کرد. 

محصول مشترک وزارت امور خارجه و بخش خصوصی

برنامه ریزی برای دوران پساتحریم

شمخانی و دیدگاه رهبر انقلاب

متن مصاحبه علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی کشور با فایننشال تایمز در سایت این روزنامه موجود است.  هرچند رسانه های داخلی به تدریج اظهارات ایشان در مورد دیدگاه مقام معظم رهبری در مورد توافق نهایی را با رعایت اصول خودسانسوری پاک می کنند اما باید امیدوار بود که مطلبی که آقای شمخانی گفت درست باشد و هدایات و حمایت های رهبری از تیم دیپلماسی برای رسیدن به خواست مردم که مان رفع تحریم هاست ادامه یابد.  به نقل از فایننشال تایمز شمخانی گفت: اگر ایشان [مقام معظم رهبری] به دنبال بهانه ای برای توقف مذاکرات هسته ای بود در طول یک سال و نیم گذشته این کار را کرده بود.  کارشناسان تاجران از شفافیت حمایت می کنند و امیدوارند رسانه های کشور کاسه داغ تر از آش نشوند و اگر مقام مسئولی با این صراحت در مورد دیدگاه شخص اول مملکت اظهار نظر می کند در بازتاب صادقانه آن کوشا باشند. 

بخشی از این جهش نیز مربوط به رفع تحریم ها است

رییس دفتر رییس جمهوری گفت: رشد، یک مفهوم کلان است؛ یکی از خبرهای خوب سفر به خراسان جنوبی این بود که رییس جمهوری گفت در شش ماه 93، نرخ رشد مثبت را در کلان اقتصاد تجربه کردیم. نهاوندیان ادامه داد: ما از رکود خارج شدیم؛ رکود به شرایطی گفته می شود که در دو فصل رشد اقتصادی منفی باشد و اگر در دو فصل رشد اقتصادی مثبت باشد از رکود خارج شده ایم. وی تاکید کرد: بخشی از این رشد مربوط به کارهایی است که در استان ها انجام شده است. در سال 92 و بخصوص 93 بیشترین میزان حضور دولت در پروژه های عمرانی را داشتیم. به گفته رییس دفتر رییس جمهوری، در بخش نفت و گاز این رشد مشاهده شده و یک درصد از این رشد هم مربوط به صنعت است. نهاوندیان گفت: بخشی از این جهش نیز مربوط به رفع تحریم ها است. اعلام این رشد در اقتصاد کشور اثر فزاینده دارد که برای برنامه ریزی بنگاه های اقتصادی افق را مشخص می کند. وی در پاسخ به این پرسش که آیا مردم این رشد را احساس می کنند؟ اظهار کرد: رشد اقتصادی زمانی از سوی مردم احساس می شود که فرد در بخشی فعالیت کند که رشد کرده و افزایش قدرت خرید را احساس کند و یا فرصت شغلی بیشتری ببیند. رییس دفتر رییس جمهوری یادآور شد: بانک مرکزی برای تعیین میزان رشد اقتصادی، از بخش های مختلف اقتصادی اطلاعات خود را دریافت می کند و آثار گشایش های حاصل از تحریم در صنعت خود را بیشتر نشان می دهد.

حذف کارت بازرگانی، چرا؟ و چرا نه؟

پیشتر، انجمن مدیران و متخصصین صنعتی و اقتصادی ایران، گزارش داد: علیرغم اینکه عده‌ای از اعضای اتاق بازرگانی از جمله عسگراولادی و آل اسحاق با حذف کارت بازرگانی مخالفت کرده و معتقدند این کار به صلاح و امکانپذیر نیست، نعمت‌زاده موافقت خود را با حذف کارت بازرگانی اعلام و تصریح کرد که اتاقی‌ها حق ندارند برای ورود رقبای جدید به تجارت خارجی،شرط و شروط بگذارند. پس از موافقت وزیر با حذف کارت بازرگانی پدرام سلطانی، نایب رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: در پی حذف کارت بازرگانی مشکلات ناشی از تمدید و صدور این کارت وجود نخواهد داشت، لذا بنده هم از موافقان حذف این کارت هستم اما حذف آن پیش‌زمینه‌هایی دارد. به اعتقاد وی باید با جریان آب در دنیا حرکت کنیم و طبیعتا در خصوص فعالیت‌های اقتصادی و تجارت خارجی، رقبای ما مرتبا به سمت ساده‌سازی مجوز‌ها حرکت می‌کنند لذا کارت بازرگانی نیز قابل حذف است ولی حذف آن نیاز به پیش زمینه‌هایی دارد.  وی افزود: مهم‌ترین پیش زمینه آن این است که مشابه سایر کشور‌هایی که بخش خصوصی قوی و اثر‌گذاری دارند عضویت فعالان بخش خصوصی را در اتاق‌ها فراگیر کنیم و همه کسانی که شرکتی را به ثبت می‌رساند یا اشخاص حقوقی فعال در کشور و فعالان تجارت خارجی به عضویت اتاق در بیایند. سید حمید حسینی، عضو هیات رئیسه اتاق تهران نیز در گفتگو با ایسنا تصریح کرد: دو گروه موج حذف کارت بازرگانی را پیگیری می‌کنند؛ یک گروه ایده‌آل‌گرا هستند و از زمان جلوتر حرکت می‌کنند و گروه دیگر کسانی هستند که دل خوشی از بخش خصوصی و اتاق بازرگانی نداشته و علاقه‌ای به تشکل‌ها و حضور بخش خصوصی ندارند؛ بنابراین شعار حذف کارت بازرگانی را می‌دهند. حسینی با بیان اینکه در کشورمان هیچ تشکلی در بخش خصوصی وجود ندارد که بتواند مدافع فعالیت‌های اقتصادی بخش خصوصی باشد، تاکید کرد: حذف کارت بازرگانی تضعیف اتاق بازرگانی را به دنبال دارد و این کار به ضرر اقتصاد کشور خواهد شد. لذا حذف یکباره کارت بازرگانی تبعات بدی خواهد داشت. نظر شما در مورد حذف یا عدم حذف کارت بازرگانی و جایگاه اتاق به عنوان تشکل پیگیر مطالبات بخش خصوصی و فعالان اقتصادی چیست؟ آیا کارت بازرگانی مانعی برای ورود رقبای جدید به بازار تجارت خارجی است؟

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: