به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

بودجه پیشنهادی 94 در حالی تنظیم شده که تمدید تحریم های مبتنی بر برنامه اقدام مشترک و کاهش بهای جهانی نفت به شدت بر آن سنگینی کرده است. با وجود کاهش شدید درآمد نفتی، تیم اقتصادی دولت و دکتر روحانی می کوشند تا با اعتماد از عدم لزوم کاهش شدید بودجه سخن بگویند اما سال 94 می تواند آزمون سختی برای مردم و فعالان اقتصادی باشد. تنظیم بودجه بر مبنای قیمت 72 دلار برای هر بشکه نفت هر چند در مقایسه با بودجه سال گذشته انقباضی به نظر می رسد اما با در نظر گرفتن نرخ تورمی که در حال حاضر بیش از 18 درصد است باید آن را تا حدودی انبساطی تلقی کرد. درآمدهای نفتی یک سوم بودجه را تشکیل خواهند داد و برای تأمین منابع مالی دو سوم دیگر، زمزمه هایی از افزایش مالیات ها، فروش اوراق قرضه، توسعه صادرات غیر نفتی و حتی برداشت از صندوق توسعه ملی به گوش می رسد. کارشناسان تاجران معتقدند دولت روحانی نباید تحت هیچ شرایطی از صندوق توسعه ملی برداشت کند. نباید سرمایه نسل آینده این مرز و بوم را فدای مقتضیات روزمره کنیم به خصوص که راه حل های عملی تری برای مقابله با کسر بودجه وجود داشته باشد. 

در بودجه 94 تنها وزارتخانه های عمده شاهد افزایش بودجه ای فراتر از نرخ تورم هستند که در این میان می توان به وزارت نیرو، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت راه و شهرسازی اشاره کرد. وزارت آموزش و پرورش و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان بزرگترین وزارت خانه های کشور افزایش بودجه ای نزدیک به نرخ تورم یا کمتر از آن دارند.

مهمترین نکته بودجه 94 کاهش رسمی 7 درصدی ارزش پول ملی است که دولتمردان را قادر خواهد ساخت از درآمد محدود نفتی بهتر بهره برداری کنند اما این امر می تواند به فشارهای تورمی بیافزاید. امید است در دوران پساتحریم بتوانیم از محل افزایش صادرات نفت، تا حدودی کسری بودجه حاصل از کاهش بهای نفت را جبران کنیم.

اقتصاد مقاومتی اولویت هایی را برای دستیابی به خودکفایی اقتصادی مطرح کرده است که از یک طرف شامل پرداخت یارانه ها و کنترل قیمت هاست و از طرف دیگر افزایش رقابت و کارآفرینی، کاهش بیکاری، اصلاحات سیستم های مالی، جذب سرمایه های مستقیم خارجی و توسعه مناطق آزاد را در بر دارد. برخی از سیاست گذاری ها از جمله ذخیره راهبردی کالاهای اساسی و تداوم یارانه ها احتمالا با بودجه 94 و در کوتاه مدت حتی با استمرار تحریم های موجود شدنی است اما اقدامات بزرگ تر از جمله جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی، ایجاد اقتصاد دانش بنیان و ترویج کارآفرینی به احتمال قریب به یقین بدون دستیابی به توافق نهایی و رفع تحریم ها ممکن نخواهد بود.  

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: